Dílenské židle

Dílenské židle patří do kategorie pracovních židlí. Na tyto židle jsou kladeny trochu jiné nároky než na židle kancelářské. Nejdůležitější je v tomto případě odolnost vůči mechanickému poškození i chemikáliím. Dílenské židle nepatří mezi žádné designové kousky, jedná se o jednoduchý nábytek, který můžete využít v garáži, dílně i jiných náročnějších prostorech.

Dílenskou židli můžete používat nejen v dílně, ale i v kancelářích a dalších prostorech. Tyto židle najdete často pod označením pracovní židle a vybírat můžete mezi několika podobami. Ty se dále odlišují výrobním materiálem a funkcemi.

Porovnat ceny dílenských židlí

Typy

Dílenské židle mají několik podob, správnou židli vyberete podle toho, kde bude židle umístěna.

Montážní sedátko

Tyto typy se nejčastěji používají v autoservisech nebo tam, kde můžete u práce sedět. Součástí židle bývá často úložný prostor, kam si můžete uložit různé nářadí. Montážní stoličky mohou být kulaté i hranaté a specifickou skupinu tvoří montážní dílenská lehátka. Ty můžete jednoduše složit a rozložit a používat je oběma způsoby. Součástí dílenské stoličky může být také LED osvětlení.

Pracovní stoličky/taburety

Jednoduché vysoké stoličky (taburety), jejichž součástí je i otočný sedák. Součástí dílenské stoličky není opěrka zad a židle je tak určena spíše k občasnému použití. Vhodné jsou do obchodu, skladu i dalších prostor. Stoličku lze výškově nastavit a nechybí ani praktická kolečka.

Pracovní židle

Poslední skupinou jsou pracovní židle. Tyto židle do dílny se vyrábí z několika různých materiálů a součástí tohoto výrobku je i vysoká opěrka zad. Tyto židle svým vzhledem velmi často připomínají klasické dětské židle, můžete je výškově nastavit, ale součástí židlí standardně nebývají opěrky rukou. Koupit však můžete i pohodlnou židli s opěrkami.

Materiál

Dílenské a pracovní židle se používají v náročných a mnohdy prašných prostorech. Tomu odpovídá i výrobní materiál. Prakticky každá dílenská židle disponuje robustním kovovým rámem. Díky němu mají židle vysokou nosnost. Zvolit však můžete výrobní materiál sedáků a opěrek.

 • PUR – z polyuretanu bývají vyrobeny opěrky a sedáky. Výhodou tohoto materiálu je zejména snadná údržba. Polyuretan vyčistíte běžně dostupnými čističi.
 • Dřevo – na výrobu se nejčastěji používá buková překližka. Dřevěné židle bývají k vidění ve školách, laboratořích nebo různých průmyslových provozech. Vybírat můžete z několika barevných variant.
 • Čalounění – čalouněné židle lze používat v méně náročných provozech. Přesto i tyto židle mají čalounění vyrobené z vysoce odolných a méně příjemných materiálů. Pracovní čalouněné židle patří k cenově dostupným a velmi často je najdete i domácnostech, kde plní funkci kancelářské židle. Dražší židle jsou vhodné i pro celodenní sezení. Nevýhodu čalouněných židlí je však složitější údržba.
 • Antistatická – speciální antistatickou úpravu vyžadují židle vhodné do náročných provozů, kde musíte ochránit různé přístroje před výbojem statické elektřiny. Vyžadované jsou i tam, kde se pracuje s těkavými chemikáliemi. Tyto židle mají speciální potah, který šíření statické elektřiny zabrání.

Provedení

Nejdůležitější částí dílenské židle je samotná konstrukce. Ta by měla být ve všech případech dostatečně robustní a odolná, aby zvládla každodenní používání. Vybrat si můžete i řešení spodní části.

 • Kolečka – díky kolečkům se můžete na židli podle libovosti pohybovat
 • Kluzáky – bezpečnostní prvek, který je u dílenských židlí také velmi častý.

Polohování

Některé dílenské a prakticky všechny pracovní židle umožňují podle potřeby nastavit výšku židle. V případě, kdy je součástí židle zádová opěrka, lze velmi často polohovat i tuto část. Další částí, kterou můžete polohovat je opěrka rukou. A velké množství židlí má i výškově nastavitelnou kulatou opěrku nohou.

Mechanika

U kancelářských pracovních židlí byste se měli zajímat také o mechaniku, kterou můžete využívat. Židle do dílny jsou jednodušší než židle kancelářské, ale i tyto židle mohou být vybaveny pevnou, synchronní nebo asynchronní mechanikou.

 • Pevná mechanika – najdete ji u nejlevnějších židlích. Pevná mechanika nedovolí nastavit sklon sedáku ani zádové opěrky. Nastavit tak můžete pouze výšku židle.
 • Synchronní mechanika – je typická pro židle střední cenové kategorie a dovoluje nastavit sklon sedadla i sedáku. Tyto židle je možné využívat k dynamickému sezení, což znamená, že bude během sezení kopírovat vaše pohyby. Synchronní mechaniku budete moci v případě potřeby napevno zaaretovat.
 • Asynchronní mechanika – stejně jako synchronní mechanika můžete i v tomto případě nastavit zádovou i sedací část židle. Jednotlivé části však budete moci nastavit samostatně, pouze pomocí jednotlivých páček.

Nosnost

Tento parametr je důležitý u každé židle, nejinak je tomu u dílenských židlí. Zde je nosnost opravdu důležitá a počítat byste měli i s určitou rezervou. Nejnižší nosnost bývá zpravidla okolo 90 kg, za standardní je považována nosnost 100 – 120 kg. Robustnější postavy mohou usednout na židli, jejíž nosnost může být až 160 kg.

Značka

Dílenské a pracovní židle nabízí mnoho výrobců. Montážní sedátko koupíte například od Geko, XTline, Hazet nebo Yato. Kancelářské a další pracovní židle lze koupit od značky Multised, Antares, ALBA, SHUMEE nebo třeba BHM.

Cena

Cenové rozpětí dílenských židlí je poměrně velké. K nejlevnějším patří montážní stoličky, jejichž cena většinou nepřekročí 1 000 Kč. Dražší jsou pak multifunkční lehátka, zde se cena šplhá k 1 500 – 2 000 Kč.

Židle, které najdou uplatnění v kanceláři, skladu atd. jsou již dražší. Ty nejlevnější koupíte za cca 2 000 Kč. Levné židle jsou určeny k méně častému používání. Jestliže budete na židli trávit delší dobu, doporučuje se vybírat kvalitnější židli, která vám umožní polohování všech částí. Tyto židle zpravidla vyjdou na 3 – 6 000 Kč.

Porovnat ceny dílenských židlí

Otázky a odpovědi

Co všechno může dílenská židle nabídnout?

Dílenská židle může nabídnout mnohé. Záleží však na tom, do jakých prostor židli pořizujete. Obyčejná dílenská židle disponuje pouze úložným prostorem. Kancelářské židle však mohou být ergonomicky tvarované.

Polohovatelná může být opěrka zad a nastavit můžete pochopitelně také výšku židle. Kvalitnější kancelářská židle je určena pro celodenní sezení, jednodušší a méně vybavené židle jsou určeny spíše k občasnému použití.

Proč koupit kvalitní židli?

Kvalitní židle vyrobená poctivým výrobcem je dostatečně stabilní, bezpečná a vyznačuje se i dlouhou životností. Myslet byste však měli i na své zdraví a pohodlí.

Za kvalitní židli si sice připlatíte, ale zároveň eliminujete zdravotní potíže, které mohou při dlouhodobém sezení na nekvalitní židli vzniknout. Ergonomická a polohovatelná židle zamezí bolesti zad, hlavy nebo ztuhnutí zádových a krčních svalů.

Kdy se hodí multifunkční lehátko?

Multifunkční lehátka jsou kvalitnější obdobou montážních stoliček. Na rozloženém lehátku můžete při práci ležet, na složeném poté sedět. Multifunkční lehátka se používají převážně v autoservisech a využívat u nich můžete i několik funkcí. Oblíbená je polohovatelná opěrka hlavy, LED osvětlení nebo odkládací prostor.

Závěr

Dílenské a pracovní židle se od ostatních židlí trochu odlišují. U těchto modelů je kladen větší důraz na odolnost a robustnost. Méně se pak řeší vzhled, avšak i zde můžete vybírat mezi několika barevnými variantami. Montážní stolička je většinou jednoduché zařízení a koupit ji můžete bez obav i na internetových obchodech.

Přihlédnout můžete i k uživatelským recenzím. Kancelářskou židli je však vhodné před nákupem vyzkoušet. Toto pravidlo platí zejména pro židle, na kterých budete trávit každodenně více času. Zkontrolovat můžete, jakým způsobem lze židli polohovat, vyzkoušíte si, zda je židle pohodlná a ověříte si i kvalitu mechaniku židle.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já si moc nepotrpím na moderní věci, takže jsem podle toho vybíral i dílenskou židli. Objednal jsem obyčejnou a velmi praktickou Antares 1290 L Mek a jsem velmi spokojený. Splnila moje očekávání, dobře se na ní sedí a díky kolečkům se na ní mohu pohybovat po dílně jak potřebuji, aniž bych musel neustále vstávat, když to není zrovna nutné.

 2. Děkuji za přínosný článek, pomohl mi vybrat perfektní dílenskou židli. Rozhodně splnila moje očekávání, má velmi dobrou kvalitu a hlavně je dost odolná.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo