Autotrakční lehátka

Autotrakční lehátko je pomůcka, která má pomoci při bolesti páteře. Páteř je velmi namáhána během různých činností, velký vliv na bolest má i dlouhé sezení. Bolest z páteře se velmi často přenáší na další části těla. Mnoho osob řeší bolest běžně dostupnými tabletami, jiní navštěvují odborníky. Pokud chcete bolesti zad předcházet, můžete vyzkoušet autotrakční lehátko.

Autotrakční lehátko pracuje na principu inverzní terapie. Během ní se pacient zavěšuje na zápěstí nebo kotníky. Během inverzní terapie dochází k uvolnění svalového napětí a dýchacích cest. Uvolnit můžete i zablokované zádové svaly, ulevíte si od bolesti kloubů a pomoci může i při potížích s meziobratlovými plotýnkami.

Autotrakční lehátko najdete v ordinacích lékařů, ale pořídit si je můžete i domů. Nejdůležitější částí lehátka je rotující mechanismus, díky němu můžete lehátko nastavit do mnoha různých poloh. Takto můžete uvolnit různé svalové skupiny v celé části těla. Aby vám autotrakční lehátko naprosto vyhovovalo, měli byste se při jeho výběru zaměřit na různé technické parametry. Důležitá je především stabilní konstrukce s dostatečnou nosností a kvalitními součástkami. Z hlediska skladování vás bude zajímat i rozměr lehátka. S výběrem konkrétního modelu vám mohou pomoci zkušenosti jiných uživatelů, proto je vhodné pročíst nějaké recenze.

Porovnat ceny ceny lehátek

Nejlepší autotrakční lehátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. inSPORTline Inverso Heaty 98 % 8 790 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Mediashop Backlounge M23090 89 % 3 879 Kč Zobrazit Mall.cz
3. inSPORTline Inverso 86 % 5 490 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. inSPORTline Verge 82 % 4 590 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. BH Fitness Zero 80 % 10 450 Kč Zobrazit Vifito.cz
6. Acra KH777 76 % 4 157 Kč Zobrazit Fitham.cz

Konstrukce

U autotrakčního lehátka by měla být samozřejmostí kvalitní konstrukce. Velmi kvalitní musí být i veškeré použité komponenty. V ideálním případě byste měli všechny prvky nejprve zkontrolovat. Žádná část by neměla jít jednoduše vyjmout, naopak vše musí držet pevně na svém místě.

Konstrukce je vyrobena z různě kvalitního kovu. Žádná část nesmí nést stopy rzi ani jiného poškození. Dle konstrukce lze lehátka rozdělit na domácí a profesionální.

  • Pro domácí použití – jednodušší lehátka s méně robustní a stabilní konstrukcí. Lehátko je levnější a určeno pro občasné domácí použití.
  • Profesionální – robustní lehátko, které musí ustát pravidelné používání. Nevýhodou těchto lehátek je vysoká hmotnost i pořizovací cena.

Polstrování

Kromě pevné konstrukce tvoří autotrakční lehátko i polstrované části. Důležitá je horní i vnitřní část.

  • Vnější část – materiál by měl být odolný vůči mechanickému poškození. Důležité je i to, aby bylo možné lehátko jednoduše vyčistit.
  • Vnitřní část – výplň mohou tvořit různé materiály. Mezi jeden z nejlepších je považována paměťová pěna, která je opravdu velmi pohodlná. Jednoduchá lehátka polstrování nemají a tvoří je pouze jednoduchý výplet, který je typický i pro zahradní lehátka.

Nosnost

Nosnost úzce souvisí s rozměrem i odolností konstrukce. Autotrakční lehátka menších rozměrů mají nosnost v rozmezí 100 – 120 kg. Velká robustní lehátka mohou mít nosnost i 200 a více kilogramů.

Bezpečnost

Bezpečnostním prvkem je zde pás, kterým se k lehátku připoutáte. Bezpečnostní pás by měl být nastavitelný i pohodlný. Kvalitní bezpečnostní pás vám umožní lehátko využívat i v pozici hlavou dolů. Každé lehátko nabízí trochu odlišný způsob fixace nohou. Každému bude pravděpodobně některý vyhovovat více a jiný naopak méně. Před nákupem byste měli mít možnost lehátko vyzkoušet.

Nastavení

Autotrakční lehátka mohou používat osoby s rozdílnou výškou postavy. Obecně jsou lehátka vhodná pro osoby s výškou 147 až 200 centimetrů. Aby bylo lehátko každému skutečně pohodlné, mělo by ho být možné výšce postavy přizpůsobit. Nastavit lehátko většinou můžete v oblasti nohou i zad. U jednotlivých modelů se způsob i možnosti nastavení liší, proto se na tuto možnost při výběru rovněž zaměřte.

Kdy autotrakční Lehátko nepoužívat?

Inverzní terapie není zdaleka pro každého. Nákup autotrakčního lehátka by tak měli zvážit těhotné ženy, osoby trpící onemocněním ledvina vylučovací soustavy. Terapie není vhodná ani při osteoporóze, při onemocnění očí nebo při potížích s kardiovaskulárním systémem.

Tato terapie se nedoporučuje ani osobám trpícím obezitou. Pokud si nejste jistí, zda vám váš zdravotní stav umožní autotrakční lehátko používat, konzultujte jeho nákup raději s ošetřujícím lékařem. I zdraví jedinci by neměli v začátcích používání lehátka přehánět. Na začátku se doporučuje začít s jednoduchými cviky, které budete cvičit po dobu 2 minut.

Značka

Na trhu naleznete autotrakční lehátka různých výrobců. Českou republiku zastupují již několik let autotrakční lehátka značky MEDIC, která vyrábí firma Dolejší od roku 1991. Na rozdíl od jiných mají lehátka velmi jednoduchou konstrukci a do bytu jsou přímo ideální. Pokud chcete pohodlnější a vybavenější lehátko, můžete se zaměřit na modely značek inSPORTline, BH Fitnes, Acra, Maxxus a jiné.

Cena

Cenu autotrakčních lehátek určuje především způsob, jakým ho budete chtít používat. Levnější jsou jednodušší lehátka na doma, mnohem více zaplatíte za profesionální a mnohem více využívaný model. V domácnosti si můžete vystačit s lehátkem s cenou od 3 – 10 000 Kč. Za 10 000 Kč již koupíte opravdu kvalitní lehátko s vyšší nosností, které lze využívat i v ordinacích nebo fitness centrech. Do těchto míst však můžete koupit ještě kvalitnější lehátko s cenou vyšší než 10 000 Kč.

Porovnat ceny ceny lehátek

Otázky a odpovědi

Jak náročné je autotrakční lehátko na uskladnění?

Ve většině případů lze lehátko složit pomocí skládacího mechanismu. Díky tomu nemusíte mít strach, že vám bude v bytě překážet. Složené lehátko můžete postavit za skříň nebo třeba umístit pod postel. Skládací mechanismus však není běžný u profesionálních lehátek, které by měly mít své pevně dané místo.

V čem se liší inverzní stůl od autotrakčního lehátka?

Inverzní stůl se neliší v ničem. Jedná se jenom o jiné označení pro autotrakční lehátka. Tato lehátka jsou rovněž známá i jako rehabilitační lavice.

Jak často lze autotrakční lehátko používat?

Používání je čistě individuální záležitostí. Pokud však chcete dbát doporučení lékařů, měli byste lehátko používat alespoň 5 x za týden po dobu 2 minut. I za tuto velmi krátkou dobu vám lehátko přinese řadu zdravotních benefitů. Ulevit vám může od chronické bolesti zad, zmírní postup degenerativního onemocnění kostí a svalů. Zmírní stres, podpoří mozkovou činnost i správnou funkci páteře.

Závěr

Autotrakční lehátko, rehabilitační lavice i inverzní stůl to jsou různá označení pro jeden a ten samý výrobek, který můžete použít k uvolnění zablokovaných plotének nebo zad. Používání lehátka je velmi jednoduché a vhodné pro osoby různého věku. Konstrukce lehátka je vybavena otáčejícím se mechanismem, který vám umožní plynulé otáčení do pozice hlavou dolů. Pravidelné používání je pro lidské tělo velmi prospěšné a lehátko doporučují i rehabilitační maséři.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám potíže s páteří, takže jsem si kvůli tomu pořídil inSPORTline Inverso Heaty. Musím uznat, že na ty záda je to obrovská úleva, nikdy bych tomu dřív nevěřil. Mohu jedině doporučit.

    • koupil jsem si lehatko al 100 od firmy aquabath cz na zaklade doporuceni rehabilitologa a nemuzu si ho vynachvslit

Přidat komentář

Recenzer
Logo