Domácí vodárny

Pod pojmem domácí vodárna se ukrývají čerpadla a další příslušenství, které se postarají o zásobování domácnosti pitnou vodou. Domácí vodárny představují kompletní řešení, v jejich případě postačí otočit kohoutkem a můžete využívat tlakovou vodu. Ti, kdo chtějí chod čerpadla ovládat ručně, mohou koupit pouze samotné čerpadlo.

Domácí vodárna je složena z několika hlavních částí, a to čerpadla, zařízení na ovládání chodu čerpadla a zpětná klapka. Při výběru budete volit mezi povrchových nebo ponorným čerpadlem. Poté vás budou zajímat kritéria, která ovlivní bezproblémový chod čerpadla. Jedná se o průtok, provedení tlakové nádoby, dopravní výšku a různé bezpečnostní pojistka a funkce.

Porovnat ceny domácích vodáren

Nejlepší domácí vodárny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GARDENA Classic 3000/4 eco 93 % 5 720 Kč Zobrazit Kamody.cz
2. Easypump E-deep 1200 ZB00039886 91 % 10 890 Kč Zobrazit kvelektro.cz
3. Güde GDT 1200 I 94242 90 % 3 625 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Elpumps VB 25/1300 B 89 % 5 107 Kč Zobrazit Datart.cz
5. DAB Divertron 1200M 85 % 10 105 Kč Zobrazit Irimon.cz

Typy

Nejprve se musíte rozhodnou, zda budete chtít instalovat povrchové nebo ponorné čerpadlo. Každá z variant má své klady i zápory.

Povrchové čerpadlo

Pro realizaci povrchové vodárny budete muset využívat samonasávací čerpadlo. Tento typ čerpadla je schopen nasávat vodu ze studny nebo jakéhokoliv jiného zdroje vody. Voda je po nasátí dopravována dále do objektu. Podle typu instalace je třeba volit i typ čerpadla.

Samonasávací čerpadla je možné kombinovat z velkou tlakovou nádobou, nebo lze zvolit podobu menší a kompaktnější domácí vodárny. Samonasávací čerpadla jsou limitována hloubkou sání, která se pohybuje okolo 8 metrů. Jestliže budete potřebovat vodu nasávat z větší hloubky, nebo se zdroj vody nachází v delší vzdálenosti, je vhodnější použít čerpadlo ponorné.

Ponorné čerpadlo

Ponorné čerpadlo je typ, který používá větší počet domácností. I zde budete typ čerpadla a další příslušenství vybírat podle způsobu instalace.

K nejoblíbenějším patří tzv. vodárenský set, což je kombinace čerpadla, malé tlakové nádoby a frekvenčního měniče či průtokového spínače. Alternativou jsou pak automatické ponorné vodárny menších rozměrů.

Konstrukce

Důležitým parametrem pro výběr domácí vodárny je způsob řízení a konstrukce čerpadla.

Povrchová čerpadla

V případě povrchových čerpadel můžete vybírat z těchto variant.

Vodárny s tlakovou nádobou – tato varianta je jednou z nejoblíbenějších. Jedná se o kombinaci samonasávacího čerpadla, velké tlakové nádoby a tlakového spínače. Výhodou této kompletní sestavy je především možnost okamžitého použití.

Důležitými parametry jsou v tomto případě výtlak čerpadla a velikost tlakové nádoby. Výhodou tohoto typu vodárny je především snadná údržba jednotlivých částí vodárny. Nevýhodou jsou vyšší nároky na prostor a typicky kolísavý tlak vody.

  • Vodárna s presscontrolem – moderním řešením je kombinace čerpadla a průtokového spínače neboli presscontrolem. Ve chvíli, kdy otevřete vodovodní kohoutek, dojde k poklesu tlaku a průtokový spínač čerpadlo na základě této skutečnosti čerpadlo spustí.

Jestliže jsou všechny vodovodní kohoutky uzavřené, spínač čerpadlo automaticky vypne. Do tohoto systému se dále instaluje malá nádoba s objemem 5 – 8 litrů, která vyrovnává drobné odběry vody a dále pak optimalizuje výkon čerpadla.

  • Domácí vodní automaty – představují nejkomfortnější řešení domácích vodáren. Jedná se o kompaktní zařízení, jejichž součástí jsou veškeré potřebné komponenty. Součástí automatu je čerpadlo, malá tlaková nádoba a frekvenční měnič.

Domácí vodní automat je konstruován s ohledem na co největší uživatelské pohodlí. Po jeho zapojení pouze nastavíte požadovaný tlak a o vše ostatní se postará samotný automat. K automatu tak nebudete muset dokupovat žádné další příslušenství a díky malému rozměru je možné automat zabudovat i do kuchyňské linky, přičemž se nemusíte bát ani hlučnosti čerpadla.

Ponorná čerpadla

Také v případě ponorných čerpadel je důležitým parametrem konstrukce. Od ní se odvíjí volba dalšího příslušenství i způsob instalace.

  • Odstředivé čerpadlo – odstředivé čerpadlo pracuje na principu oběžného kola. To pohání vodu kupředu. Násobením oběžných kol dosáhnete libovolného výtlaku. Výhodou těchto čerpadel je možnost regulace výkonu.

Díky tomu můžete čerpadlo ovládat pomocí průtokového spínače nebo frekvenčního měniče. Do systému je nutné rovněž instalovat malou vyrovnávací nádobu. Odstředivá čerpadla jsou moderním i cenově dostupným řešením pro mnohé domácnosti.

  • Vřetenové čerpadlo – dalším typem jsou čerpadla vřetenová, jejichž hydraulickou část tvoří stator a vřeteno. Tento typ je spíše méně preferovaný, z důvodu omezeného výtlaku. K ochraně čerpadla pak musíte instalovat i ponorné sondy a snímač hladiny.

Součástí čerpadla by měla být i velká tlaková nádoba. Toto nezbytné příslušenství zvyšuje pořizovací cenu čerpadla. Výhodou je však snadnější opravitelnost a dostupnost náhradních dílů. Vřetenové čerpadlo si také lépe poradí s nečistotami v podobě písku či abrazivních částic ve vodě.

  • Vibrační čerpadlo – tento typ čerpadla není stavěn na trvalý provoz. Vibrační čerpadlo můžete použít při občasném doplnění různých zásobníků vody.

Výtlak a průtok

Nejdůležitějšími parametry při výběru čerpadla je vždy průtok a výtlak. Tyto hodnoty určují, kolik může čerpadlo dopravit vody v určitém čase a pod jakým tlakem. Hodnoty uváděné výrobcem jsou vždy maximální, počítat však musíte i se ztrátami, které vznikají v každém zařízení. Ke skutečnému výkonu čerpadla se tak musíte dopočítat. Nedílnou součástí všech čerpadel je tak i křivka výkonu. I s její pomocí můžete výkon čerpadla poměrně snadno spočítat.

Výtlak čerpadla udává, do jaké výšky je čerpadlo schopno vodu dopravit, nebo také jak velký maximální tlak je schopno vyvinout. Se vzrůstajícím požadavkem na výtlak však klesá maximální množství dopravované vody. Vaším cílem je tak pořídit čerpadlo s optimálním výkonem.

  • Průtok – je nutné volit podle toho, jakým způsobem budete vodárnu používat. Ti, kteří chtějí vodárnu využívat k zásobování domácnosti, budou potřebovat průtok od 2 – 4 m3/hod. Na zavlažování postačí průtok okolo 1,5 m3/hod.

Dopravní výška

Stěžejním parametrem je i dopravní výška, kterou byste měli znát již před výběrem čerpadla. Dopravní výška určuje do jaké vzdálenosti nebo výšky může vodárna vodu vyčerpat. Jedná se tedy o vzdálenost mezi zdrojem vody a samotnou vodárnou.

  • Sací výška – označuje z jaké vzdálenosti nebo hloubky může vodárna vody nasávat. Je označována v metrech, 1 metru sací výšky je roven 1 svislý metr. U horizontálního potrubí se 1 metr sací výšky rovná 10 metrům potrubí. Obvyklá sací výška povrchových vodáren je okolo 8 metrů.
  • Výtlačná výška – určuje výšku, do jaké může čerpadlo vodu vytlačit. I v tomto případě jsou podmínky stejné jako v případě sací výšky, tzn. 1 metr výšky výtlačné je roven 1 svislému metru a 10 horizontálním metrům.

Značka

Domácí vodárny jsou na trhu zastoupeny obrovským množstvím výrobků. Velký výběr nabízí například značka Aquacup, Prodo, Pumpa, Calpeda nebo Kopro. Mezi další patří také DAB, IBO, Gardena, Wilo, AL-KO nebo třeba Einhell.

Cena

Cena domácích vodáren se pohybuje od 5 do desítek tisíc korun. Záleží na tom, jaké provedení preferujete a svou roli zde hraje i výkon čerpadla. Vodárny, jejichž součástí je samonasávací čerpadlo a tlaková nádoba je možné pořídit za cca 7 000 Kč. Za domácí vodní automat zaplatíte okolo 10 000 Kč.

Porovnat ceny domácích vodáren

Otázky a odpovědi

Jak zvolit velikost tlakové nádoby?

Velikost tlakové nádoby je třeba vybírat s ohledem na počet členů domácnosti i počtu odběrných míst. Obecně zde platí, že běžná 4 členná rodina vystačí s nádobou o objemu 80 – 100 litrů. Jestliže bude vodárna instalována v menších sezónních objektech, může být její objem mnohem menší.

Jak vybrat ponorné čerpadlo?

Typ ponorného čerpadla budete vybírat podle umístění čerpadla. První variantou jsou čerpadla do vrtu, které je nutné vybírat podle průměru vrtu. Standardní vrty mají obvykle průměr 3 – 4“. Dále můžete pořídit ponorné čerpadlo do studny.

V tomto případě nebudete limitováni velikostí čerpadla, obvyklý průměr studny totiž bývá nejčastěji od 80 cm. Jestliže má však studna nízkou hladinu vody, bude vás zajímat umístění sání čerpadla. Některá čerpadla je možné umístit také horizontálně.

Jaké by měla mít domácí vodárna bezpečnostní pojistky?

Důležitá je především ochrana proti provozu na sucho, z tohoto důvodu mívají vodárny bezpečnostní čidlo, které je schopno v případě poklesu vody čerpadlo zastavit. Aby nedošlo k přehřívání, neměla by chybět ani tepelná pojistka. Důležitou částí domácí vodárny je také zpětná klapka, která brání odtoku vody ke zdroji. Aktuální tlak v tlakové nádobě zobrazuje manometr.

Závěr

Domácí vodárna je zařízení, které využijete k čerpání užitkové i pitné vody. Poslouží rovněž při odčerpávání vody. Domácí vodárny fungují na jednoduchém principu, základem vodárny je tlaková nádoba a čerpadlo.

Nejoblíbenějším typem domácí vodárny je právě vodárna s tlakovou nádobou. Největší předností je v jejím případě nízká pořizovací cena. Čerpadlo je schopno vodu vyčerpat z hloubky maximálně 8 metrů. Mezi druhé nejoblíbenější patří automatické vodárny.

Domácí vodárny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.akoupelnyatopeni.cz, www.e-cerpadla.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (43 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás tvoří domácí vodárnu kvalitní ponorné čerpadlo, do kterého jsme investovali asi před třemi lety. Velká spokojenost, funguje perfektně, žádné problémy s ním zatím nejsou.

  2. Objednal jsem si Easy Pump Easy E-DEEP 1200 60172651 a docela spokojenost. Dokonce i cena, která byla něco málo přes sedm tisíc byla v pořádku, nemyslím si, že by byla nějak přehnaná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo