Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla vyčerpají vodu ze studny, z vrtu a dalších zdrojů vody. Ponorná čerpadla jsou k dostání v několika provedeních. To, jaké čerpadlo je vhodné pro vás, ovlivní způsob, jakým chcete čerpadlo používat. Některá čerpadla jsou stavěna k čerpání pitné vody, jiné vyčerpají vodu ze studny. Odlišné čerpadlo budete potřebovat k čerpání mírně znečištěné vody a nakonec tu jsou čerpadla určená k čerpání silně znečištěné vody nebo fekálií.

Ponorná čerpadla vodu nenasávají, ale vytlačují ji nad sebe. Tato čerpadla jsou schopna dosáhnout velkých dopravních výšek. Při výběru nejprve zvažte, kde bude čerpadlo umístěno a jaký typ konstrukce je pro vás tím pravým. Od toho se prakticky odvíjí vše ostatní. U čerpadla je vhodné zohlednit také výrobní materiál. O dostatečnou kvalitu a dlouhou životnost se postará samotný výrobce.

Porovnat ceny čerpadel

Nejlepší ponorná čerpadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Güde GS 4002 P 94630 91 % 756 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Easypump E-deep 1200 ZB00039886 91 % 10 418 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fieldmann FVC 4001-EK 89 % 999 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Fieldmann FVC 3002-ED 84 % 1 093 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Elpumps VP 300 81 % 1 668 Kč Zobrazit Datart.cz

Umístění čerpadla

Ponorná čerpadla je nutné vybírat podle zdroje, ze kterého budete chtít vodu čerpat.

Čerpadla do vrtu

V případě čerpadel do vrtů je nejdůležitějším parametrem průměr vrtu. Tento parametr je uváděn v milimetrech. Standardní vrty určené k zásobování rodinných domů nebo různých rekreačních objektů mívají průměr 3 – 4 palců, což je 75 – 100 mm. V nabídce jsou však i čerpadla, které jsou vhodná do užších vrtů s průměrem 2,5 palce. U průmyslových staveb nebo komerčních objektů pak mohou být široké vrty s průměrem 5 – 6 palců.

Jakmile budete znát přesný vnitřní průměr vrtu, můžete přejít k dalším parametrům. Při výběru konkrétního typu čerpadla, vás pak bude zajímat vnější průměr čerpadla. Čerpadlo totiž musí jít do vrtu snadno spustit a naopak by ho nemělo nijak ucpávat. Mezi stěnou vrtu a čerpadlem tak musí zůstat alespoň několikamilimetrová mezera.

Čerpadlo do studny

Výběr čerpadla do studny je o něco jednodušší. Studny jsou mnohem širší a vejde se do ní prakticky jakékoliv čerpadlo. Průměr studny má běžně 80 a více centimetrů. Jestliže pořizujete čerpadlo do studny s nízkou hladinou vody, berte v potaz umístění sání čerpadla. Některá čerpadla v tomto případě umožňují horizontální instalaci.

U čerpadla do studny věnujte pozornost chlazení čerpadla. Motor běžícího čerpadla ochlazuje okolní kapalina. Jestliže však čerpadlo nedisponuje vestavěným chladícím pláštěm, může dojít k jeho přehřívání a tím i poškození. Obecné pravidlo udává, že u čerpadla se spodním sáním, je zajištěn i průběh chlazení. U čerpadla, které pořizujete pro trvalý provoz, si tuto informaci vždy dopředu ověřte.

Konstrukce čerpadla

Dalším důležitým parametrem při výběru ponorného čerpadla je rovněž provedení konstrukce. Od tohoto parametru se odvíjí i způsob instalace či volba příslušenství.

Odstředivá čerpadla

Odstředivá čerpadla fungují na principu oběžného kola. To pohání vodu kupředu. Násobením oběžných kol dosáhnete prakticky jakéhokoliv výtlaku. Výhodou odstředivých čerpadel je především možnost plynulé regulace výkonu. Díky tomu můžete čerpadlo ovládat průtokovým spínačem nebo frekvenčním měničem. K čerpadlu pak musíte instalovat i menší vyrovnávací tlakovou nádobu. Vývoj odstředivých čerpadel jde stále kupředu a tato čerpadla tak lze považovat za moderní, přitom ale cenově dostupný výrobek.

Vřetenová čerpadla

Hydraulickou část těchto čerpadel tvoří stator a vřeteno. Obecně jsou vřetenová čerpadla méně preferovaným typem. Nevýhodou je omezený výtlak, k ochraně čerpadla pak budete muset instalovat ponorné sondy a snímač hladiny. Tato čerpadla se také běžně instalují s velkou tlakovou nádobou. Toto nezbytné příslušenství pochopitelně zvyšuje náklady na instalaci čerpadla.

Vřetenová čerpadla však mají i své výhody. Tou největší je snadná opravitelnost, ale i dostupnost náhradních dílů. Vřetenová čerpadla si snadněji poradí s vodou obsahující písek a drobnější abrazivní částice.

Vibrační čerpadla

Vibrační čerpadlo není vhodné pro trvalý provoz. Využít je tak můžete například při doplňování zásobníků vody, jako jsou sudy a další zahradní nádrže. Využít je můžete při zavlažování zahrady.

Způsob instalace

Nyní můžeme přejít ke způsobu instalace. Ponorné čerpadlo v systému nemůže fungovat samostatně. Důležité je nejen jeho instalace, ale také ovládání. Způsobů, jak ponorné čerpadlo zprovoznit je hned několik:

Zapojení s tlakovou nádobou

Nejznámějším způsobem je zapojení čerpadla s tlakovou nádobou. Obvyklá velikost nádoby je v rozmezí 50 – 100 litrů. Tato kombinace je běžná u vřetenových čerpadel. Čerpadlo vodu čerpá do nádoby na vámi požadovaný tlak. Zásobování vodou pak zajišťuje přetlak, který v nádobě vznikne. Jakmile v nádobě voda dojde, čerpadlo opětovně načerpá vodu novou. O chod se stará tlakový spínač. Nevýhodou tohoto řešení je typicky kolísavý tlak v systému a také nutnost tlak v nádobě pravidelně doplňovat.

Instalace s presscontrolem

Modernějším řešením je instalace průtokového čerpadla s průtokovým spínačem tzv. presscontrolem. Po otevření vodovodního kohoutku, klesne v systému tlak a tlakový spínač tuto situaci vyhodnotí tak, že se postará o spuštění čerpadla.

Po uzavření kohoutku presscontrol čerpadlo opět vypne. Do tohoto systému je nutné nainstalovat pouze malou vyrovnávací nádobu s objemem 5 – 8 litrů. Ta se stará o vyrovnávání drobných odběrů vody a zajistí plynulý chod čerpadla. Presscontrol může být součástí čerpadla, nebo ho lze instalovat jako externí zařízení. Toto řešení je běžnější u čerpadel do vrtu.

Instalace s frekvenčním měničem

Tento způsob instalace je nejkomfortnější. Frekvenční měnič je zařízení, které je schopno sledovat průtok vody a tomto základě upravuje výkon čerpadla. Vše se děje v reálném čase, což zajistí konstantní tlak vody po celý den. I v tomto případě může být frekvenční měnič součástí čerpadla, nebo ho můžete instalovat jako externí zařízení.

Výtlak a průtok

Nejdůležitějšími parametry je při výběru každého čerpadla výtlak a průtok. Tyto hodnoty určují, kolik vody je čerpadlo schopno dopravit v určitém čase a pod jakým tlakem. Hodnoty uváděné výrobcem jsou vždy maximální, počítat tak musíte se ztrátami, které v každém systému vznikají. Skutečný výkon čerpadla tak budete muset dopočítat. U každého čerpadla by tak měla být uvedena křivka výkonu.

Materiál

Ponorné čerpadlo musí být dostatečně odolné, proto se při jejich výběru zaměřte spíše na robustní ocelové modely. Zajímejte se o kvalitu pláště motoru a důležité je i zpracování hřídele. Dražší čerpadla se vyrábí z nerezové oceli a dalších prémiových kovů. Na tyty výrobky se vztahuje delší záruka.

Značka

Ponorné čerpadlo musí být spolehlivé a sloužit co možná nejdelší dobu. Proto se při jeho výběru zaměřte pouze na kvalitní a prověřené výrobce. K oblíbeným patří čerpadla značek Gardena, Riwall, Güde, Fieldmann, Kraft & Dele, IBO, Kärcher, ELPUMPS atd.

Cena

I cenu určuje typ a způsob umístění čerpadla. Tato čerpadla lze koupit za cenu od cca 1 000 – 20 000 Kč. Nejlevnější jsou jednoduchá čerpadla do sudu, jejichž cena bývá v rozmezí 1 – 3 000 Kč. Za zahradní čerpadlo zaplatíte 2 – 5 000 Kč. Kalové čerpadlo a čerpadlo do vrtu koupíte od 2 – 7 000 Kč. Největší čerpadla však stojí více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ponorné čerpadlo?

Výběr čerpadla souvisí se způsobem používání. Jestliže pořizujete čerpadlo, které bude vaši domácnost zásobovat vodou, budete potřebovat takové, které je schopno vyvinout větší tlak, přičemž si vystačíte s menším průtokem. K čerpání splašků budete naopak potřebovat velký průtok, ale malý tlak. U čerpadla určeného k zalévání zahrady oceníte větší tlak a průtok. K vyčerpávání vodu z bazénu, sklepa atd, je třeba čerpadlo s velkým průtokem a malým tlakem.

Co je kalové čerpadlo?

Kalové čerpadlo má své využití prakticky v každém rodinném domě. Použít ho můžete k odčerpání vody v jímce, odstraní vodu ze zatopeného sklepa a s jeho pomocí vyčerpáte i bazén. Kalová čerpadla jsou schopna vyčerpat i silně znečištěnou vodu s fekáliemi. Součástí těchto čerpadel je řezací nástavec. Při výběru kalového čerpadla musíte opět zohlednit, jak moc znečištěnou vodu budete chtít čerpat.

Vyžaduje ponorné čerpadlo nějakou zvláštní péči?

Čerpadlo zpravidla nevyžaduje žádnou péči. Poškodit ho můžete prakticky pouze při dvou situacích. Zničit čerpadlo může chod na suchu, v tomto případě pravděpodobně brzy dojde ke spálení mechanismu. Čas od času je tak vhodné zkontrolovat stav vodní hladiny a umístění plováku. Kontrolovat byste také měli stav sacího koše. Ten se může ucpat, což opět vede k poškození čerpadla.

Závěr

Před výběrem správného čerpadla si položte několik otázek. Tím nejdůležitějším je vědět, odkud a jakou vodu budete vyčerpávat. Dále je třeba vědět, kolik vody bude muset čerpadlo vyčerpat a zda od něho vyžadujete neomezený chod. Důležité je i to, do jaké vzdálenosti nebo výšky bude třeba vodu dopravit, tento parametr ovlivňuje výkon čerpadlo. A konečné slovo bude mít pravděpodobně rozpočet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (73 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme čerpadlo do studny a je to skvělý pomocník, hodně to usnadní její používání. Jen člověk musí pořídit takové, co není moc hlučné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo