Čerpadla do sudu

Sudové čerpadlo využijete při zalévání zahrady doslova každý. Díky němu budete moci zalévat dešťovou vodou, aniž byste se museli namáhat s nošením vody v konvích. Pomocí sudového čerpadla můžete vypustit vodu z bazénu nebo pro ně najít jiné využití.

Z hlediska konstrukce je čerpadlo do sudu velmi jednoduché zařízení, u kterého není kladen nijak velký důraz na hloubku sání, výkon nebo průtok. Pomocí sudového čerpadla je možné čerpat vodu z hloubky cca 5 metrů. Ze studny vodu tímto malým čerpadlem nevyčerpáte. Tato čerpadla nejsou stavěná ani na několikahodinový chod. Z tohoto důvodu by neměly být součástí automatických zavlažovacích systému, které zpravidla zajišťují pravidelné zavlažování trávníku.

Sudové čerpadlo vybírejte podle svých potřeb. Zaměřit se můžete na napájení, hloubku, do které můžete čerpadlo umístit nebo na dopravní výšku. Zohlednit je nutné výkon i průtok čerpadla. Některé dražší čerpadla mohou mít i nějakou nadstandardní funkci.

Porovnat ceny čerpadel

Nejlepší čerpadla do sudu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gardena 4700/2 inox automatic 1766-20 96 % 3 999 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Kärcher BP 1 Barrel Set 1.645-465.0 93 % 2 653 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Güde RFP 12-201-04 58492 91 % 1 390 Kč Zobrazit Kamody.cz
4. Fieldmann FVC 3002-ED 84 % 1 093 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Elpumps VP 300 81 % 1 545 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Sudová čerpadla nabízí 3 různé možnosti pohonu. Volba pohonu je spíše individuální záležitostí. Každá varianta má svoje výhody i nevýhody.

  • Ruční čerpadlo do sudu – pumpovat vodu budete v tomto případě ručně. Největší předností těchto čerpadel je nízká cena.
  • Kabelová čerpadla – čerpadlo napájené ze sítě pomocí dlouhého kabelu. Kabelová čerpadla mají zpravidla největší výkon.
  • Akumulátorová čerpadla – výhodou těchto čerpadel je přenosnost. Bez větší námahy můžete čerpadlo přemísťovat z jedné nádoby do druhé nebo je třeba vozit na chalupu. U těchto čerpadel je důležitá kapacita baterie, která určuje, jak dlouho budete moci čerpadlo na jedno nabití používat.

Maximální hloubka

Klíčovým parametrem každého čerpadla je maximální hloubka ponoru. Tento parametr určuje, z jak hluboké nádrže bude moci čerpadlo vodu vyčerpat. Levnější čerpadla mají ponor pouze několik metrů a jsou dostatečné pro většinu zahrádkářů. Nejdražší čerpadla pak mívají ponor i 10 metrů. Při volbě maximální hloubky je vhodné nechat několikacentimetrovou rezervu.

Dopravní výška

Dopravní výška a ponor jsou parametry, které mohou někteří považovat za jedno a to samé. Vědět však musíte, že jsou to dva odlišné parametry. Při dopravní výšce nejprve zvažte, zda bude muset čerpadlo dopravit vodu do kopce nebo třeba do patra. Právě dopravní výška určuje, zda je toho čerpadlo schopné. Dopravní výška je tedy parametr, který určuje, do jaké výšky od svého ústí čerpadlo vodu vytlačí.

Výkon motoru

Výkon motoru ovlivňuje dopravní výšku a průtok. V případě sudových čerpadel není výkon zase tolik důležitý. Při zalévání zahrady si vystačíte s čerpadlem o výkonu okolo 300 W.

  • Průtok – důležitější než výkon je průtok čerpadla. Průtok je udáván v litrech/hodinu. U čerpadel, která budete využívat na zalévání zahrady, postačí menší průtok čerpadla v rozmezí 2 – 4 000 litrů/hodinu. Větší průtok nad 4 000 litry/hodinu budou potřebovat ti, kteří hodlají čerpadlo používat k vypouštění bazénu.

Způsob ovládání

Levnější čerpadla je nutné ovládat manuálně. Ta dražší pracují automaticky.

  • Manuální – čerpadlo uvedete do chodu zmáčknutím knoflíku nebo zapojením do zásuvky. Po skončení je nutné čerpadlo opět vypnout. Levnější čerpadla nemívají plovák a hlídat tak budete moci výšku hladiny vody v sudu.
  • Automatické – čerpadlo pracuje automaticky. Jakmile po skončení zalévání uzavřete ventil na zahradní hadici, dojde k automatickému vypnutí čerpadla.

Hmotnost

Hmotnost těchto čerpadel není nijak vysoká, pohybuje se v rozmezí 2 – 4 kg. Díky tomu bude manipulace s čerpadlem opravdu jednoduchá. Sudové čerpadlo můžete i velmi jednoduše přenášet z místa na místo. Hmotnost čerpadla souvisí i s výrobním materiálem. Příliš lehká čerpadla jsou vyrobena převážně z plastu a jejich životnost nemusí být nijak vysoká. Těžší čerpadla obsahují větší množství kovových částí.

Funkce

Sudové čerpadlo může mít i nějaké dodatečné funkce.

  • Tlakový spínač – zajistí, že čerpadlo nepojede na prázdno. Ušetří vám energii a zabrání případnému zničení.
  • Plovákový spínač – je o něco jednodušší alternativou tlakového spínače. Plovákový spínač sepne při větším poklesu vody.
  • Hadice – hadice běžně nebývá součástí čerpadla. Některá čerpadla však koupíte i s hadicí a nebudete ji muset shánět dodatečně.

Značka

Sudové čerpadlo je běžně k dostání ve specializovaných prodejnách i v hobby marketech. Vybrat je můžete i z pohodlí domova. Na trhu je zastoupeno v poměrně velkém množství a vybírat budete mezi přístroji ověřených výrobců. Vybrat to správné tak nemusí být úplně jednoduché a mnohé o kvalitě daného přístroje napoví uživatelské recenze. Co se týká výrobců, můžete vybírat čerpadla značky Kärcher, Fieldmann, Güde, Gardena, Pressol, Bosch, Extol, Jesseberger nebo Aquacup.

Cena

Pořizovací cena těchto čerpadel je poměrně příznivá. Nejlevnější jsou ruční čerpadla s cenou v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Za méně než 2 000 Kč lze koupit i první čerpadla s elektromotorem. Vystačit si však musíte s výkonem v rozmezí 200 – 300 W. Výkonnější čerpadla stojí od 2 – 5 000 Kč. Dražší čerpadla jsou velmi často vybavena automatickým spínačem. Ačkoliv jsou tato čerpadla dražší, je jejich používání opravdu komfortní. Čerpadlo budete vypínat a zapínat pomocí ventilu na hadici. Nemusíte tak pobíhat mezi čerpadlem a hadicí.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

Jak vybrat výkon a průtok s ohledem na velikost zahrady?

Jestliže budete zalévat menší zahradu nebo několik vyvýšených záhonů, postačí vám čerpadlo s výkonem okolo 200 W a průtoku 3 000 litrů/hodinu. Středně velká zahrada bude vyžadovat průtok od 200 – 400 W. Průtok může být v rozmezí 5 – 7 000 litrů/hodinu. Velké plochy zalejete čerpadlem s výkonem 500 W, jejichž průtok může být až 10 000 litrů/hodinu. Toto čerpadlo je vodné i k vypouštění bazénů.

K čemu všemu lze sudové čerpadlo používat?

To, jakým způsobem budete moci čerpadlo používat, určuje především jeho výkon. Čerpadlo se slabším elektromotorem bude sloužit pouze k zalévání zahrady, popřípadě pomalejšímu přečerpávání vody. Výkonnější čerpadlo opět využijete k zalévání, ale lze ho napojit i na vysokotlaký čistič a použít ho můžete k mytí auta, terasy atd.

Jakou vodu je možné pomocí sudového čerpadla čerpat?

Sudová čerpadla lze použít pouze k čerpání mírně znečištěné vody. Tyto čerpadla si nejsou schopna poradit s většími nečistotami nebo bahnem. V tomto případě se může čerpadlo ucpat a tím i poškodit. Na dně sudu se velmi často usazují různé nečistoty, z tohoto důvodu byste nemělo čerpadlo ponořovat až na samé dno nádoby. Abyste měli jistotu, že se čerpadlo na dno neponoří, můžete koupit čerpadlo vybavené teleskopickým nástavcem. Díky nástavci se nádoba nikdy zcela nevyčerpá a nánosy budou bezpečně usazeny na dně sudu.

Závěr

Sudové čerpadlo je jednoduché zařízení s nižším výkonem. Přesto vám spolehlivě poslouží při zalévání zahrady i údržbě okolí domu nebo mytí auta. To, jakým způsobem ho budete moci použít, závisí na výkonu čerpadla. Sudová čerpadla zvládnout vyčerpat vodu z hloubky maximálně 10 metrů.

Platí zde však pravidlo, z čím větší hloubky je voda čerpána, tím nižší je průtok čerpadla. I levnější sudová čerpadla musí být doplněna o ventil na výstupu. Ten čerpadlo vypne a nedovolí mu dále odčerpávat vodu. Dražší čerpadla bývají doplněna o automat. Ten spustí čerpadlo až v okamžiku, kdy začnete se zaléváním. Po zavření ventilu na hadice dojde k vypnutí čerpadla.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pumpa.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo