Držáky

Držáky mohou sloužit k umístění televizoru, monitoru nebo mobilních telefonů. V domácnostech využije držáky, na které můžete umístit libovolně velký plochý televizor nebo monitor. V dnešní době je v mnoha rodinách problematické umístit velký televizor do obývacího pokoje.

Televizory je pochopitelně možné umístit na televizní stolek či jiný kus nábytku. Toto řešení je však náročné na prostor, a nemusí zcela vyhovovat ani rodičům malých dětí, které na sebe mohou televizor strhnout.

Kromě držáků na televizory je možné do vhodného modelu umístit také monitor. V tomto případě je třeba zohlednit způsob využití monitoru. Pro kancelářskou práci je možné použit stojan, v případě sledování filmů, či hraní her je možné monitor umístit stejně jako televizi do nástěnného držáku.

Poslední typ držáků je určen k umístění mobilních telefonů. Tyto držáky je možné připevnit na různá místa ve vašem automobilu.

Porovnat ceny držáků a stojanů

Nejlepší držáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GoGEN L GOGDRZAKFIXL2 100 % 498 Kč Zobrazit Datart.cz
2. Stell SHO 3610 SLIM 95 % 1 189 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Stell SHO 2021 SLIM 88 % 449 Kč Zobrazit CZC.CZ

Držák na televizi

Tyto držáky jsou k dostání v několika podobách. Koupit můžete fixní, konzolový nebo naklápěcí.

 • Fixní – největší výhodou tohoto typu je nízká pořizovací cena. Neumožní vám však s televizí nijak manipulovat.
 • Naklápěcí – jak už název napovídá, tento typ vám umožňuje televizor naklápět a to směrem k podlaze.
 • Konzolový – nejdražší držák, který vám umožňuje naklápění i natáčení televize do stran, ale máte také možnost televizor umístit v libovolné délce od zdi. Díky těmto možnostem je možné televizor umístit i do rohu místnosti.

VESA norma

Při výběru držáku na televizor musíte zohlednit dva hlavní parametry. Tím jedním je VESA standard nebo také VESA norma. Jedná se o rozteč otvorů v televizi, do kterých budete držák umisťovat. VESA standard může být označen 300 x 250, první značení udává horizontální a druhé svislou vzdálenost.

Hmotnost

Druhým důležitým parametrem při výběru držáku je hmotnost vašeho televizoru. V závislosti na hmotnosti budete vybírat nosnost držáku.

Úhlopříčka

Dalším podstatným parametrem je velikost televize, která je značena velikostí úhlopříčky. I tento údaj naleznete na každém držáku.

S velikostí televizoru je spjata i vzdálenost, ve které by měla být televize umístěna. Např:

 • Televizor s úhlopříčkou 100 cm (40“) by měl být vzdálen minimálně 0,7 m, optimální vzdálenost je 1,7 m a maximální 2,5 m.
 • Televizor s úhlopříčkou 127 cm (50“) by měl být vzdálen minimálně 0,9 m, optimální vzdálenost je 2,1 m a maximální 3,2 m.
 • Televizor s úhlopříčkou 152 cm (60“) by měl být vzdálen minimálně 1,2 m, optimální vzdálenost je 2,5 m a maximální 3,8 m. atd.

Držák na monitor

Používání počítače běžné, uživatelé u něho mohou strávit několik hodin denně. Díky tomu vás mohou bolet záda i za krkem. Mnozí však monitorem nahrazují televizi a proto vítají možnost jejího uchycení do držáku na zeď. Z tohoto důvodu můžete volit mezi dvěma zcela odlišnými variantami. Pro práci na počítač budete moci pořídit stojan a pro uchycení na zeď držák.

 • Stojan – nevyžaduje žádnou složitou instalaci. Stojan může mít velkou základnu, díky které ho jednoduše postavíte na stůl, nebo ho můžete upevnit stejně jako například mlýnek na maso. Instalace tak nevyžaduje žádné montážní zásahy.
 • Držák – stejně jako v případě televizorů je nutné držáky upevnit na stěnu. Při výběru držáku na monitor budete postupovat stejně jako u výběru držáku pro televizi. I v tomto případě vás bude zajímat VESA standard, velikost úhlopříčky a hmotnost monitoru.

Držák do auta

Nejmenší držáky, které se postarají o bezpečné umístění vašeho mobilního telefonu. Držáky do auta je možné zafixovat na různých místech. Držáky mohou být kloubové, nebo mají tzv. husí krk. Výhodou husího krku je možnost nastavit polohu telefonu, přezně podle vašich potřeb. Kloubové držáky jsou robustnější a stabilnější. Tyto držáky vám však neumožní nastavit přílišný náklon telefonu.

Přední sklo

Běžné je umístění na přední sklo to buďto pomocí přísavky nebo oboustranné lepící pásky. Z praktického hlediska je nejlepší možnost právě použití přísavky, která vám umožní držák dle potřeby přemísťovat.

U přísavek je však poměrné časté její uvolnění, typické je to zejména v případě levných a nekvalitních držáků. Držáky, které pro zafixování používají lepící pásku jsou mnohem stabilnější a v případě, kdy budete chtít polohu držáku změnit, bude vás to stát poměrně velké úsilí. Je tedy nutné dobře zvolit vhodné místo umístění, tak, aby držák nikde nepřekážel a umožnil vám bezproblémové používání telefonu.

Palubní deska

I v případě držáků, které budete umísťovat na palubní desku, můžete vybrat způsob fixace. Ta je opět možná pomocí oboustranné pásky nebo přísavky. V tomto případě se vyplatí spolehnout se právě na pásku, která je spolehlivější.

Lepení držáku na palubní desku, která není ideálně rovná, však může být nedostateční i s použitím pásky. Abyste zabránili případnému uvolnění, doporučuje se vybrat držák s pružnou základnou, která se tvaru palubní desky ideálně přizpůsobí.

Mřížka ventilace

Držáky se uchycují pomocí svorek, které slouží k nacvaknutí držáku na mřížku. Výhodou je velmi rychlá instalace i případná demontáž. Nevýhodou však je přílišné zahřívání telefonu ve chvíli, kdy budete mít v autě zapnuté topení. Horší je to i se stabilitou držáku.

CD mechanika

Držák je možné do CD mechaniky uchytit pomocí speciálních plošek. Ačkoliv se tato varianta nemusí jevit jako zcela ideální, držáky jsou velmi pevné a stabilní.

Opěrka

Kromě držáků pro řidiče je možné zakoupit držáky, které využijí cestující na zadních sedadlech automobilů. Lze je umístit mezi tyče opěrky hlavy. Díky těmto držákům můžete na delších cestách zabavit především děti, které mohou například sledovat pohádku.

Způsob uchycení držáku do auta

Držáky do auta umožňují uchytit telefon několika způsoby.

 • Gravitace – gravitační držáky jsou jednoduché. Po vložení telefonu dojde k automatickému upevnění pomocí mechanických čelistí. Telefon je možné do držáku umístit rychle pomocí jedné ruky.
 • Magnet – držák k uchycení telefonu využívá magnetickou plochu. I tato možnost poskytuje rychlé a stabilní uchycení.
 • Mechanika – nejlevnější držáky využívají k uchycení čelisti. Zastoupeny jsou držáky se 2 – 4 čelistmi. Z hlediska bezpečnosti je vhodnější volit 4 čelisti, které podrží telefon i na spodní straně. Čelisti je pak možné rozevřít mechanicky nebo za pomocí čidla. Praktičtější a bezpečnější jsou čidla, která vám opět umožní mobilní telefon upevnit pouze jednou rukou.

Funkce

U držáku do auta můžete využít bezdrátové nabíjení. Držáky jsou ohebné a telefon můžete dle potřeb natočit.

Značka

Držáky na televizi koupíte od značky Strict, Solight, STELL, Thomson, Samsung, Connect IT a dalších.

Stojany a držáky na monitor dodává Ergotron, Kingsington, DELL, Artic nebo NewStar.

Kvalitní držáky do auta jsou k dostání od značky Swissten, iOttie, Fixed, Baseus, SP Connect a dalších.

Cena

Cena držáků na televizor začíná na necelých 300 Kč. K dostání jsou fixní i polohovatelné držáky pro různě velké televizory. Kvalitnější držáky jsou k dostání od 1 000 – 5 a více tisíc Kč. S podobnou cenou je možné počítat i v případě držáků na monitor. Cena stojanů se pohybuje v rozmezí 400 – 4 000 a více korun.

Držák do auta koupíte v rozmezí 200 – 2 000 Kč. Levné držáky nemusí být úplně stabilní, proto je vhodnější vybírat ty dražší a zároveň kvalitnější. Startovací cena by měla být cca 400 Kč, nejdražší držáky jsou vybaveny různými funkcemi a telefon do nich umístíte během vteřiny.

Porovnat ceny držáků a stojanů

Otázky a odpovědi

Jaký je nejlepší držák na televizi?

Největší možnosti vám nabídne konzolový držák. Tento držák vám umožní televizi různě natáčet a naklápět.

Jaký je nejlepší držák do auta?

Nejlepší možnosti vám umožní držák s husím krkem. Tento typ je ideální do každého auta, naprosto neocenitelný je však v případě větších nákladních automobilů či kamionů. Díky husímu krku prodloužíte dosah vašeho telefonu.

Husí krky jsou však poměrně dlouhé, proto vybírejte model, který vám umožňuje využít tzv. stabilizátor, což je další přísavka. Díky ní bude možné držák zafixovat na 2 místech. Velmi oblíbené jsou také gravitační držáky do ventilace.

Z čeho jsou držáky vyrobeny?

Na výrobu držáků se používá kov a plast, velmi často je pak kombinace obou materiálů. Při výběru držáku na mobilní telefon si vystačíte s plastovým výrobkem. V případě televizorů a monitorů je vhodné zainvestovat a koupit bytelnější kovový držák.

Závěr

Pomocí držáků můžete bezpečně připevnit televizi, monitor i mobilní televizi. V případě televizorů i monitorů je postup výběru velmi podobný. Kromě klasických držáků je možné televizi i monitor umístit na velký sloupový stojan.

Při výběru držáku na telefon máte na výběr hned několik možností umístění. Ačkoliv se držáky často umísťují na přední sklo, roste obliba modelů, které je možné zafixovat do mřížky ventilace.

Držáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.datart.cz, www.alza.cz, www.televiznidrzaky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (26 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem AlzaErgo Arm AR1 APW-EGARS01B a drží dobře. Měl jsem sice trochu obavy, jestli něco udrží, ale jsem velmi spokojený.

 2. Kupovali jsme konzolový držák na televizi a byl to tedy horor, aby člověk našel ten správný, co tu TV skutečně udrží. Nakonec se to naštěstí podařilo, i když investice byla přes 2 tisíce.

 3. Aktuálně jsem sháněla příhodný držák do auta, protože ty které máme, nám tam jednoduše nepasují. Byl to horor, ale nakonec se podařilo najít vhodný exemplář.

 4. Sháněl jsem kvalitní, a hlavně pevný držák na LCD televizor, a nakonec jsem koupil AlzaErgo M230B APW-EGTMM230B. Jsem s ním spokojený, zatím drží tam kde má.

 5. Článek je stručný, poučný a kvalitně zpracovaný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo