Jak vybrat držák na kolo?

Jestliže patříte k vášnivým cyklistům a řešíte málo místo v garáži nebo sklepě, bude se vám hodit držák, do kterého budete moci svoje kolo umístit. V domácnostech bez držáků jsou jízdní kola opřená jednoduše o vnitřní nebo venkovní zeď. V případě takového uložení však kola zaberou poměrně mnoho místa. V mnoha případech bývá obtížné se ke kolu dostat, nesprávně opřené kolo může při manipulaci upadnout a poškodit se. O bezpečné a prostorově nenáročné uložení jízdních kol se postarají speciální držáky na kola.

Držáky na kolo se v základu rozdělují podle způsobu uchycení. Typů držáku je více, ten správný budete vybírat podle svých prostorových možností. Volit budete mezi držáky na pedál, držáky na přední kolo, držáky na rám kola a závěsné držáky na strop. Samostatnou kapitolou jsou výstavní držáky. Typ držáku budete vybírat podle svých potřeb a místě, kde budete chtít svoje kolo umístit. U každého modelu je třeba dbát na bezpečné uchycení. Držáky můžete uchytit pomocí hmoždinek nebo chemických kotev. To, kterou variantu zvolit souvisí s typem materiálu, do kterého bude vrtat.

Prohlédnout držáky

Typy

Nejdůležitější je vybrat správný typ držáku. Na trhu jsou k dispozici držáky na přední kolo, na rám kola, na pedál. Dalším typem je stropní nebo výstavní držák. Před výběrem konkrétního modelu si nejprve ujasněte, jakým způsobem chcete míst svoje jízdní kolo uložené.

Držáky na přední kolo

Kolo budete moci do držáku zavěsit svisle, přičemž ho můžete zavěsit na přední i zadní kolo. V zavěšené pozici se bude kolo opírat o stěnu. Tyto držáky jsou ideální při umísťování kola do garáže, tímto způsobem budete moci vedle sebe zavěsit více jízdních kol. Při navrtávání jednotlivých držáků myslete na to, že v případě, kdy budou držáky navrtány v jedné rovině příliš blízko u sebe, mohou si řídítka jednotlivých kol překážet. Proto se doporučuje držáky umísťovat v různé výšce.

Držáky na rám kola

Tento typ držáku můžete umístit vodorovně, kolo bude možné uchytit za horní rámovou trubku. V této pozici bude kolo na zdi zabírat cca 40 – 50 cm. Vedle takto zavěšeného kola bude možné parkovat autem. Výšku uchycení můžete velmi snadno přizpůsobit svým potřebám. Držáky na rám je však možné namontovat pouze na pevnou stěnu, takovýto držák unese pouze jedno kolo.

Držáky kola na pedál

Tento typ držáku bude možné umístit podobně jako držák na rám. Rozdíl je v tom, že v této pozici kolo zabere cca 20 – 30 cm. Držáky na pedál lze použít na kola s SPD i klasickými pedály. Počítat však musíte s tím, že kolo se bude opírat o zeď a riskujete tak její ušpinění nebo mechanické poškození.

Stropní držáky

Stropní držáky uchytíte ke stropu, přičemž držák funguje na principu kladky. Kolo se pomocí háků uchytí za sedlo a řídítka a za pomoci lana vytáhne ke stropu. Tento typ držáku najde své místo zejména v místnostech s vyšším stropem. Nevýhodou je i komplikované a cenově nákladnější řešení, které vyžaduje poměrně hodně místa. Z tohoto důvodu nejsou stropní držáky příliš populární.

Výstavní držáky

Do výstavního držáku můžete kolo uchytit za náboj kola, druhou možností je uchycení zadního kola. Pokud využijete první možnost, můžete kolo v držáku také rychle seřídit. Výstavní držáky není nutné uchytit na pevno do stěny, naopak ho můžete podle potřeby různě přenášet.

Konstrukce

Držáky na kolo mají velmi jednoduchou železnou kontrakci. Ta je poměrně lehká, ale zároveň velmi odolná vůči korozi i poškození. Výrobním materiálem je zpravidla hliník. Kvalitnější držáky jsou potaženy gumovými chrániči, které brání případnému poškození kola.

Levnější a méně kvalitní držáky však mohou v místech s vyšší vlhkostí korodovat a brzy nebudou schopné kolo bezpečně udržet. Jednotlivé držáky se liší také svojí povrchovou úpravou, vybrat tak můžete držák, který vám bude vyhovovat i po estetické stránce.

Nosnost

Posledním parametrem, který byste neměli při výběru konkrétního držáku podcenit je nosnost. Obvykle se nosnost pohybuje v rozmezí 16 – 30 kg. Na trhu jsou k dostání držáky, na které můžete zavěsit 1 – 6 jízdních kol. V závislosti na počtu kol se nosnost držáku zvyšuje. Držáky pro 6 kol unesou zátěž až 120 kg.

Háky na kolo

Držáky nejsou jedinou možností, kam svoje jízdní kolo umístit. Ještě jednodušší a cenově dostupnější variantou jsou háky na kolo. Pomocí háků můžete kolo připevnit ke každému povrchu, ať už to bude stěna nebo strop. Stejně jako držáky jsou háky vyrobeny z vysoce pevných materiálů a vyznačují se tak vysokou nosností.

Značka

Držáky na kolo koupíte ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetových obchodů. V případě, kdy si nejste jistí, jaký typ držáku pro vás bude tím pravým, vyplatí se zajít si na prodejnu a nechat si s výběrem konkrétního modelu poradit. S výběrem prostřednictvím internetu vám mohou velmi pomoci uživatelské recenze. Držáky na kolo na trh dodává například Force, Compass, Thule, Cyclos, ISO Trade nebo inSPORTline.

Cena

Cenové rozpětí držáků na kolo je poměrně velké. Držák můžete koupit za 100 Kč, ale i za více než 5 000 Kč. Dražší varianty jsou určeny k zavěšení více kol, jsou tak vyrobeny z mnohem odolnějších materiálů než držáky na 1 kolo.

Prohlédnout držáky

Otázky a odpovědi

V jaké výšce by měl být držák na kolo umístěn?

Umístění držáku je velmi individuální. V tomto případě budete limitováni prostorem, ale i vašimi konkrétními požadavky. Nejdůležitější je umístit své kolo tak, abyste se k němu vždy snadno dostali.

Jak ochránit stěny před zašpiněním?

V domácnostech se nejčastěji používají držáky, které jsou zavěšený na stěně. Jízdní kolo je umístěno tak, že se jeho pneumatiky opírají o stěny, což pochopitelně povede k jejich ušpinění. Pokud nechcete mít v garáži nebo v bytě svoje zdi ušpiněné, budete muset investovat do dražších držáku s panely.

Může držák jízdní kolo poškodit?

Kvalita držáku souvisí s výrobcem a pořizovací cenou. Od levných držáků není možné očekávat to stejné, jako od značkových dražších držáků. Levné držáky bývají vyrobeny z hrubých neopracovaných materiálů, které mohou kolo skutečně poškodit. Kvalitní držáky jsou pogumované a tím i bezpečné pro každou část kola.

Závěr

Držáky na kolo jsou praktickým řešením pro všechny cyklisty. Díky držákům můžete zlepšit uspořádání kol ve své domácnosti, ať už bude kolo uskladňovat v garáži, ve sklepě, na chodbě nebo obytné místnosti. Držáky na kolo mají hned několik podob, vybrat správný typ je pro bezpečné uchycení kolo naprosto zásadní.

Různé způsoby uchycení mají vliv na potřebné rozložení hmotnosti kola, ale ovlivňují i estetické hledisko, což oceníte především v interiéru. Vůbec nejpopulárnější jsou držáky za rám. Tento způsob uchycení je velmi pevný a tím i bezpečný. Takto uchycené kolo bude navíc vypadat esteticky. Kola s robustními řídítky můžete zavěsit za řídítka.

V tomto případě je naprosto zásadní vybrat držák s dostatečnou nosností, který kolo bezpečně unese. Stabilní oporu poskytnou i držáky za pedál. I tyto držáky využijete k zavěšení těžších kol.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo