Jak vybrat počítač?

Stolní počítač nemá v dnešní době podobu pouze jakési velké krabice. Ačkoliv jsou v současné době mnohem oblíbenější mobilnější notebooky nebo tablety, prošly i stolní počítače poměrně velkou modernizací. Díky tomu, že můžete vybírat hned z několika různých podob, vzrostl o tyto výrobky opětovně větší zájem.

Největší předností klasických stolních počítačů je skutečnost, že vám umožní neustále vylepšovat jejich podobu. Na trhu najdete velké množství vysoce kvalitních komponentů, které lze podle uvážení vyměňovat a zvyšovat tak výkon i kvalitu stávající PC skříně. Do PC sestavy můžete pořídit výkonnou grafickou kartu, zakoupit můžete pevný disk, přidat RAM paměť i obměnit základní desku.

Možnost neustálého vylepšování ocení nároční uživatelé, mezi které patří zejména hráči, fotografové i grafici. K PC skříni budete moci koupit i kvalitní monitor nadstandardní velikosti.

Stolní počítač je možné pořídit do domácnosti, kanceláře a své favority najdou i vášnivý milovníci počítačových her. Stolní počítač byste tak měli vybírat právě s ohledem na to, jakým způsobem vám bude nejčastěji sloužit.

Prohlédnout počítače

Nejlepší počítače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple Mac mini M1 MGNR3CZ/A 100 % 18 590 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. HP 27-cb0002nc 601T8EA 100 % 18 988 Kč Zobrazit czc.cz
3. HAL3000 MEGA Gamer Pro PCHS2591 98 % 24 990 Kč Zobrazit czc.cz
4. HAL3000 Master Gamer 3060 PCHS2466B 89 % 31 990 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. Apple iMac MJV93CZ/A 83 % 34 490 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Stolní počítače jsou v současné době zastoupeny 3 různými typy. Kromě klasického počítače můžete zakoupit all in one počítač nebo nettop.

Klasický počítač

Klasický počítač, označovaný i jako desktop, má onu podobu velké skříně, která bývá umístěna v blízkosti pracovního stolu. Nevýhodou tohoto počítače je právě velká velikost, která nevyhovuje běžným uživatelům. Ti, kteří počítačům rozumí, však preferují právě tuto podobu.

Klasický počítač si totiž můžete sestavit přesně podle vašich potřeb. Veškeré komponenty obsažené v počítačové skříni můžete podle potřeby měnit či doplňovat. Klasický počítač budete moci přestavět na vysoce výkonný herní počítač a díky velkému množství vstupů i výstupů můžete k počítači připojit další techniku.

Stolní PC počítače se dělí podle způsobu využití:

  • Kancelářský – méně výkonný počítač vhodný pro běžné uživatele. Ti mohou počítač využívat ke studijním účelům, kancelářskou práci, sledování filmů, brouzdání po internetu nebo hru nenáročných počítačových her.
  • Herní – opakem kancelářského je vysoce výkonný herní počítač. Kromě vysokého výkonu disponuje mnohem efektivnějším chlazením, větší pamětí atd. Jeho největší nevýhodou je vysoká pořizovací cena.
  • Profesionální – tyto počítače jsou vhodné především pro grafiky, nebo ty, kdo u počítače vyžadují vysoký grafický výkon. Také tyto počítače patří k dražším, jejich součástí jsou velmi výkonné komponenty.

All-in-one

Speciální počítač, jehož komponenty jsou zabudovány v monitoru. All in one PC je díky tomu velmi skladný, velké množství modelů má i dotykovou obrazovku. Tento počítač se svými parametry vyrovná klasickému notebooku. Na rozdíl od notebooků však neseženete dostatečně výkonný all in one počítač, který by splnil vyšší nároky počítačových hráčů. Stejně jako v případě notebooků však máte velmi omezené možnosti s případným předěláváním nebo přidáváním jednotlivých komponentů.

Nettop

Pod označením Nettop se ukrývá velmi malý počítač, s velikostí A5. Nettop je počítač, který splní nároky běžných uživatelů, standardně se pořizuje do kanceláří a ocenit ho mohou také studenti. Toto mini PC lze připojit k jakémukoliv monitoru nebo televizi. Nettop pořídíte za velmi příznivou pořizovací cenu a ocenit budete moci i nízkou spotřebu energie či tichý chod. Nettop by si však neměli pořizovat hráči počítačových her, nevýhodou tohoto typu je nižší výkon.

Procesor

Kvalita procesor určuje výkon počítače, parametr je udáván v GHz. Zde platí pravidlo, čím je GHz více, tím rychlejší je odezva počítače. V současné době jsou na trhu k dostání procesory značky Intel a AMD. Oba výrobci umožňují koupit procesory v základní, střední a nejvyšší třídě. Obě značky patří k velmi kvalitním, avšak uživatel více upřednostňují procesory značky AMD.

Intel

Intel označuje svoje procesory vzestupně a přichází na trh stále s něčím novým. Procesory Intel mají obvykle tak méně jader než konkurenční AMD. Nevýhodou Intelu je skutečnost, že při pořízení výkonnějšího procesoru se zpravidla nevyhnete výměně základní desky. Za základ jsou považovány procesory Pentium a Celeron, modernější procesory jsou označeny jako Core i3 – i9.

AMD

AMD nabízí menší výběr, ale i tento výrobce přichází se stále novými, výkonnějšími typy. Na rozdíl od Intelu není nutné řešit výměnu základní desky, jestliže si budete chtít pořídit procesor s vyšším výkonem. Díky tomu je o procesory AMD stále větší zájem. K základu patří procesor E1,2, v současné době však narazíte na označení Ryzen.

Pevný disk

Pevný disk je hlavní součást počítače. Pevný disk plní funkci úložiště, právě sem se ukládají veškeré aplikace, dokumenty, hudba, filmy, fotografie, prostě vše, co můžete na počítači otevřít, prohlédnout i přečíst. Velikost pevného disku vybírejte podle toho, jak velké množství souborů budete do počítače ukládat. V případě, kde vám interní disk nebude stačit, budete moci použít i externí disk.

Nejmenší disk má kapacitu pouhých 500 GB, tato velikost je však nedostatečná. Proto se mnohem častěji setkáte s disky s kapacitou okolo 256 GB, nejvýkonnější počítače mohou mít disk s kapacitou až 1 – 2 TB.

  • HDD – základní disk, který fungující na mechanickém principu, se vyznačuje nižší pořizovací cenou. Jeho nevýhoda je však nižší rychlost, která nebude dostačující pro náročné uživatele. Díky pohybujícím se součástkám jsou disky náchylnější na poškození.
  • SDD – výrazně rychlejší a tiché disky, jejichž součástí nejsou pohyblivé součástky. Jejich nevýhodou je však vyšší cena a možnost uložit menší množství dat.
  • SSHD – hybridní disky s výhodami obou předchozích typů. Disky jsou rychlejší než HDD a větší než SDD typy.

Operační paměť

Je úložiště, které umožňuje zápis a čtení dočasně uložených souborů, dat i spuštěných programů. I zde pochopitelně platí, čím větší operační RAM paměť, tím lépe. Jestliže vyberete počítač s menší pamětí, lze ji dále rozšiřovat. Operační paměť je označena zkratkou DDR, v současné době narazíte nejčastěji na DDR2, kterou najdete spíše u repasovaných stopních počítačů, novější DDR3 a nejnovější DDR4 RAM paměť.

  • 2 – 4 GB – operační paměť vhodná pro kancelářské počítače i méně náročné uživatele.
  • 8 GB – tato velikost je již určena náročnějším uživatelům, ale vhodnější i pro ty, kdo jsou zvyklí pracovat s náročnějšími programy.
  • 16 – 64 GB – paměť, kterou využívají výkonné herní i profesionální počítače.

Grafická karta

Součástí levných počítačů je integrovaná grafická karta, která nemá vlastní paměť a využívá pomalejší RAM. Integrované karty nejsou příliš výkonné a vyžadují speciální chlazení. Jsou dostačující pro kancelářské a běžně využívané domácí počítače. Integrovaná karta vám umožní i sledování filmů a videí a použitelná je i pro hraní méně náročných her.

Náročnější uživatelé mohou koupit i dedikovanou kartu. Tyto karty se dále dělí na herní, multimediální a profesionální. Základem dedikované karty je grafický čip, který ovlivňuje cenu i výkon. Na trhu jsou čipy zastoupeny značkou AMD A NVIDIA.

Zdroj

Bez počítačového zdroje by nebylo možné počítač spustit, jedná se tedy o jednu z hlavních součástí stolních počítačů. Počítačový zdroj je označen zkratkou PSU, toto zařízení je schopno zpracovávat střídavé napětí, které na nachází v síti na napětí nízké.

Nejpoužívanější je ATX zdroj, který se však dělí podle výkonu do jednotlivých tříd. U počítačového zdroje je nejdůležitějším parametrem právě výkon. Ti, kdo hodlají zakoupit kompletní PC sestavu, se výběrem zdroje nemusí nijak zatěžovat. Jestliže budete tento komponent pořizovat samostatně, vybírejte zdroj podle výkonu.

  • 350 W – tyto zdroje jsou určeny pro kancelářské počítače
  • 400 W – pro herní počítač budete potřebovat zdroj s výkonem minimálně 400 W, náročnější uživatelé mohou mít výkon i více než 1 000 W.

Operační systém

Plní funkci řídícího programu a stará se o bezproblémovou komunikaci mezi hardwarem a softwarem. Také operační systém je třeba vybírat s ohledem na požadavky, které na počítač máte. V současné době můžete vybírat mezi operačním systémem Windows, Linux, Android nebo MacOS.

Konektivita

Množství vstupů a výstupů najdete u každého počítače. Základem jsou USB vstupy, které jsou zastoupeny hned několika typy. Základem je USB 2.0, rychlejší přenos budete mít pomocí USB 3.0 a oboustranné konektory nesou označení USB-C.

Dalším běžným je i univerzální HDMI nebo starší konektor VGA. Připojení k internetu zajistí konektor LAN, sluchátka připojíte pomocí 3,5 mm jack. Chybět by neměla možnost připojit čtečku paměťové karty.

  • Doplňky – součástí stolních počítačů mohou být i nadstandardní doplňky jako webkamera, CD a DVD mechanika nebo Blu-ray.

Značka

Při výběru počítače, ať už se jedná o stolní podobu, notebook či třeba tablet, hraje výrobce hlavní roli. Cena těchto výrobků není nijak zanedbatelná a známý výrobce je jistota, která zaručí bezproblémový chod, možný servis či možnost dokoupení dalšího potřebného vybavení. Mezi ty nejoblíbenější patří bezesporu Acer, Apple, Lenovo, Huawei, HP, Intel, Lynx nebo Dell.

Cena

Cena je závislá na typu a požadavcích, které na počítač máte. Nenároční uživatelé koupí počítač od 4 – 10 000 Kč, za výkonnější herní počítače zaplatíte 20 – 40 000 Kč.

Tyto ceny však nejsou konečné, částka se nevztahuje na celou PC sestavu, připočítat budete muset náklady na pořízení monitoru, klávesnice a počítačové myši. Kromě toho základního budete moci zakoupit sluchátka, mikrofon, mikrofony, externí kameru a mnoho dalšího.

Porovnat ceny počítačů

Údržba

O počítač je třeba správně pečovat. Základem by mělo být jeho čištění od prachu, který může zanášet vnitřek počítače a bránit mu ve správném chlazení. Efektivnějšího čištění docílíte i pomocí vysavače. Čas od času bude potřebovat počítač odbornější prohlídku a servis. S ohledem na údržbu a servis se řiďte radami výrobce. Pravidelnou údržbou můžete výrazně prodloužit životnost počítače.

Otázky a odpovědi

Jaký rozdíl je mezi notebookem a stolním počítačem?

Největší předností notebooků je mobilita. Notebook jednoduše vložíte do tašky a velmi snadno ho budete moci přenášet. Notebook koupíte jako celek, jeho součástí je klávesnice i myš. Nechybí ani reproduktory, které jsou postačující pro běžné uživatele.

Z praktického hlediska oceníte i nižší spotřebu energie. Výhodou je i vestavěná baterie, díky které nemusí být notebook neustále napájen. Stolní počítač vyniká větším výkonem, delší životností, která souvisí s lepším chlazením. V případě, kdy vám nebudou některé komponenty vyhovovat, můžete je snadno vyměnit za kvalitnější a výkonnější.

Jaký procesor upřednostnit?

Na kvalitní procesor vás navede tzv. Benchmark test. Zde se jednotlivým procesorům přiřazuje skóre na základě výkonu. Čím je skóre vyšší, tím výkonnější je i procesor. V případě Intelu jsou nejméně výkonné procesory Pentium a Core i3. K neoblíbenějším patří procesory Intel Core i5 a nejvýkonnější jsou pak řady Intel i7 a i9.

V případě AMD je to pak méně výkonná řada AMD A, a výkonnější jsou procesory AMD Ryzen a AMD FX.

Vyplatí se koupit repasovaný počítač?

Repasovaný počítač je možné chápat jako počítač z druhé ruky. Jedná se o používané, ale následně zkontrolovaný a plně funkční počítač, který koupíte za výrazně nižší cenu než počítač nový.

Repasované počítače mají stejný výkon jako nové počítače a vztahuje se na ně nejčastěji 2 letá záruka. Pokud tedy o takovém nákupu uvažujete, můžete si být jistí, že nijak neriskujete. Repasované počítače splní nároky běžných i náročnějších uživatelů.

Závěr

Před nákupem si ujasněte, jakým způsobem vám bude počítač sloužit. Při občasném nebo běžném použití si vystačíte s levnějším počítačem, nebo budete moci koupit celou sestavu. Méně nároční uživatelé si vystačí i s All in one nebo Mini PC. Náruživý hráči budou potřebovat výkonný počítač, i oni mají možnost zakoupit běžně dostupný model, nebo si mohou počítač sestavit přesně na míru.

Počítače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.euronics.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (53 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já když už náhodou pořizuji nový počítač, tak jedině herní, protože ten vydrží opravdu všechno, zvlášť když pořídíte pořádné dělo, jak se říká. Zatím se mi nejvíce osvědčila značka Hewlett Packard, na tu nedám rozhodně dopustit.

  2. Objednal jsem si nově počítač přímo od Apple Mac a uvidím jaký bude, jinak si kupuji už několik let Mac

Přidat komentář

Recenzer
Logo