Foliovníky

Pěstování vlastní zeleniny nebo bylinek je oblíbené nejen na venkově. Zahrádkářství je činnost, která je stále velmi oblíbená a radost z výsledků své práce je mnohdy k nezaplacení. V našich podmínkách však není vždy snadné vypěstovat zeleninu dle vlastních představ a proto přichází na řadu skleníky nebo fóliovníky. Obě stavby jsou oblíbené a mají svoje klady a zápory.

Fóliovník je snadné vyrobit i doma a jeho malou verzi můžete využít také na balkonech bytů k pěstování zeleniny, jahod nebo bylinek. Oproti skleníku si nemusíte dělat starost se základy, díky jejich absenci pak můžete fóliovník libovolně přenášet.

Na druhou stranu však musíte počítat s jeho menší životností. Jeho výhodou je snadná montáž, která vám umožní fóliovník používat pouze v omezené době a na zimu ho tak můžete demontovat a uschovat, čímž zvýšíte jeho životnost.

Před výběrem je vhodné zvážit velikost fóliovníku s ohledem na to, co v něm budete chtít pěstovat a také s ohledem na prostor, který mu můžete obětovat. Důležité je zvolit stabilní konstrukci a také kvalitní fólii, kterou nezničí vítr ani kroupy.

Porovnat ceny vertikutátorů

Typy

K pěstování zeleniny a jiných plodin můžete využít skleník, fóliovník nebo pařeniště. Všechny tyto zahradní stavby jsou oblíbené, ale každá má svoje výhod i nevýhody.

Skleník

Skleníky jsou k dostání ve větších velikostech a jsou tedy určeny do zahrad. Lze je koupit v několika variantách, pro svoji stavbu ve většině případů potřebují stabilní základy. Je tedy nutné vědět, kam skleník umístíte a smířit se budete muset se skutečností, že stavbu nebude možné posunout.

Výplní je klasické sklo a v současné době stoupá obliba dutinkovaného polykarbonátu, který je k dostání v tloušťce 46 a 20 mm. Výhodou polykarbonátu je jeho odolnost a dá se říci, že i nerozbitnost. Desky jsou vyrobeny z dvojitého komůrkového materiálu, který zaručuje dobrou izolaci, díky které je možné skleník bez obav využívat i v chladnějších dnech.

Fóliovníky

Fóliovníky jsou k dostání v mnoha menších a větších velikostech, ty velké mohou směle konkurovat velikostem skleníku. Oproti skleníku je stavba jednoduší, fóliovníky nevyžadují pevné základy, mnohdy si vystačíte pouze s jejím ukotvením. Výdrž je dána materiálem konstrukce i sílou fólie, dle materiálu je životnost fólie 1 – 5 let.

Pařeniště

Pařeniště se skládá z pevné konstrukce, kterou zakrývají okna ze skla nebo fólie. Využívají se především k rychlení růstu zeleniny, kterou pěstujete na běžných záhonech. Jsou k dostání v několika velikostech, rám může být vyroben ze dřeva, ale také z betonu nebo cihel.

Stavba je velmi jednoduchá, některá pařeniště je možné napevno zabudovat do země, jiná se pokládají na záhony a můžete je tak kdykoliv odstranit. Jejich nevýhodou je malá výška, která vám neumožňuje pařeniště používat na pěstování vysokých plodin.

zpět k obsahu ↑

Velikost

Velikost záleží na prostoru, který můžete pro fóliovník vyhradit i na tom, co v něm budete pěstovat. K dostání jsou fóliovníky o šířce, výšce i hloubce v rozmezí 70 – 300 a více centimetrů.

Součástí těch nejmenších jsou praktické police, které vám umožní pěstovat zeleninu a další plodiny v truhlíkách nebo květináčích. Díky malému rozměru je možné fóliovník umístit na balkon i terasu.

Jestliže chcete fóliovník využít pouze na pěstování rajčat nebo paprik, může vám vyhovovat velikost 100 – 200 x 150 – 169 x 50 – 80 cm.

Dále jsou k dostání fóliovníky větších šířek a délek s nižší výškou do 1 metru, které plní spíše úlohu pařeniště a velké stavby, které dosahují rozměrů skleníků a jejich výhodou je skutečnost, že se v nich můžete postavit.

zpět k obsahu ↑

Materiál konstrukce

Materiál konstrukce má vliv na stabilitu a životnost. Pokud to s pěstováním myslíte vážně, nevyplatí se vám v tomto ohledu šetřit. Narazit můžete na velmi levné a nekvalitní plastové konstrukce, ve větší míře jsou však zastoupeny konstrukce hliníkové nebo kovové.

Na doma vyrobený fóliovník pak můžete využít i dřevěných hranolů. Stabilní konstrukce vám umožní zavěšení květináčů, díky čemuž můžete prostor fóliovníku využít na pěstování rostlin, bylinek nebo třeba jahod atd.

 • Hliník – se řadí mezí trvanlivé materiály. Jeho výhodou je minimální údržba. Nevýhodou pak vyšší pořizovací cena.
 • Ocel – je materiál s neomezenou životností. V případě oceli se ohlídejte ošetření nástřikem proti korozi.
 • Pozinkovaný plech – opět se jedná o materiál, který se vyznačuje dlouhou životností a nulovou údržbou.
zpět k obsahu ↑

Fólie

Také fólie má vliv na životnost fóliovníku Tomto případě se životnost na základě výrobního materiálu udává v rozmezí cca 1 – 5 let. Velký vliv na životnosti má počasí i to, zda bude fóliovník na zimu uskladněn na suchém místě.

K nejméně odolným patří fólie o tloušťce 0,1 mm, tyto fólie mají životnost cca 1 rok. Kvalitnější fólie jsou odolné proti UV záření a dle povětrnostním vlivům je jejich výdrž uváděna mezi 3 – 5 roky. Sem je možné zařadit kašírované fólie, jejichž součástí je speciální mřížka, kterou je fólie vyztužená. Díky tomu je však fólie těžší a vyžaduje stabilní konstrukci.

Druhou možností jsou pak vícevrstvé fólie, vyrobené z třívrstvého polyetylenu, které se vyznačují nejdelší životností i výbornými vlastnostmi. Tato fólie nejlépe zadržuje teplo a nedochází u ní k velkému rosení. Nevýhodou je její vyšší pořizovací cena.

zpět k obsahu ↑

Značka

Fóliovníky mnoha rozměrů nabízí značky Aldotrade, Garden King, M.A.T. Group, Home & Garden, Greenhouse, Nohel Garden, a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena je závislá od velikosti fóliovníku. Nejmenší koupíte v rozmezí 400 – 1 000 Kč. Jedná se o modely s vloženými regály a jednodušší stavby určené především k pěstování rajčat.

Za cenu v rozmezí 1 – 2 000 Kč jsou k dostání nižší i vyšší stavby. Velký výběr je u větších modelů, které jsou vhodné pro potřeby klasické rodiny. Kvalitnější fóliovníky pro běžné využití je možné koupit za cenu od 2 – 4 000 Kč. Dražší typy jsou pak velkých rozměrů a jsou vhodné spíše pro profesionální pěstitele.

Porovnat ceny vertikutátorů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak je řešeno odvětrávání?

Fóliovníky je možné odvětrávat vstupním vchodem, který má ve většině případů rolovací systém. U většiny větších, ale také v omezené míře u menších rozměrů pak můžete využít i okna, které je možné rovněž vyrolovat.

Jak ukotvit fóliovník?

Fóliovníky menších rozměrů není nutné ukotvovat. Ideální je však i přes rady výrobců kotvení nějakým způsobem provést. Kotvení můžete zajistit zakopáním konstrukce do země, možné je zasypat také cca 20 cm fólie.

V případě, že nebudete fóliovník přemísťovat ani demontovat, je možné konstrukci částečně zabetonovat. K zajištění můžete využít i různé kovové klíny nebo jiné kotvící prvky.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Díky fóliovníku můžete začít pěstovat zeleninu hned na začátku jara a využijete je až do pozdního podzimu. Jsou vhodné pro rychlení i předpěstování. Výhou fóliovníků je větší výběr velikostí, díky čemuž je můžete využít v různě velkých zahradách.

Montáž je rychlá a oproti skleníkům se jedná o výrazně levnější stavby. Při výběru je nutné zohlednit především kvalitu konstrukce i fólie a také způsob odvětrávání.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

5 komentářů
 1. Reagovat
  Zdeňka 23.2.2022 v 14:57

  Děkuji za napsání tohoto článku, je přehledný a hodně mi pomohl při výběru.

 2. Reagovat
  Aneta 17.7.2021 v 14:13

  Ještě jsem nečetla na internetu, tak dobře zpracovaný článek o foliovnících. Aneta.

 3. Reagovat
  Verča 20.5.2021 v 14:37

  Tento článek mi hodně pomohl v rozhodování. A vybrala jsem si Bestent 2x3m s UV filtrem STANDARD. Je super, můžu ho doporučit dál.

  • Reagovat
   Bára 2.6.2021 v 20:28

   Souhlasím s vámi, taky mi pomohl, ale já si vybrala tento typ: Home & Garden Zahradní fóliovník zelený 2×3,5m.

 4. Reagovat
  Emil 30.4.2021 v 20:25

  Mám velký dům se zahradou a rád pěstuji zeleninu, tak jsem si vybral díky tomuhle článku kvalitní foliovník. Těším se na domácí rajčata.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz