Skleníky

Zahradní skleník vám umožní vypěstovat i v ne příliš ideálních podmínkách domácí zeleninu, tropické ovoce nebo choulostivé rostliny. I v dnešní uspěchané době jsou skleníku velmi oblíbené a bývají velmi často součástí zahrad, ale i teras nebo balkonů.

Pokud plánujete pořizovat skleník, měli byste si podle odborníků nejprve určit, jakou částku jste ochotni investovat. Pakliže si vytyčíte finanční rozpětí, výrazně zúžíte možný výběr a budete moci lépe porovnávat skleníky v konkrétní cenové hladině. Velmi důležité je vybrat ideální podobu a velikost skleníků. Rozhodovat se budete mezi různými materiály konstrukce i výplně. Při výběru se zaměřte i na příslušenství, pro které máte využití. Na kvalitu má zásadní vliv také výrobce.

Porovnat ceny skleníků

Typy

Zahradní skleníky lze do několika skupin rozdělit podle tvaru. Do zahrady můžete pořídit obdélníkový nebo obloukový skleník. Na terasu či balkon pak speciální skleník ke stěně.

Obdélníkový skleník

Klasická a dříve jediná podobu skleníku s tvarem písmene A je u mnohých oblíbená i dnes. Skleník obdélníkového tvaru poznáte podle sedlové střechy, tvořen může být skleněnou i polykarbonátovou výplní. Skleník má ostré hrany a jeho stavba je obecně jednodušší.

Obloukový skleník

Větší oblibě se těší skleníku obloukového tvaru. V tomto případě je možné koupit pouze polykarbonátovou variantu. Díky méně skoseným stěnám můžete v obloukovém skleníku pěstovat i vyšší rostliny. Výhodou obloukového tvaru je rovněž větší odolnost vůči větrnému počasí.

Skleník ke stěně

Tyto skleníky mají většinou hranatý tvar a postavit je můžete k jakékoliv stěně domu nebo zahradní stavby. V případě, kdy je skleník postaven u stěny domu, může přebírat zbytkové teplo a používat ho tak můžete po celý rok. V ideálním případě by však měl stát na jižní straně domu.

Velikost

Zahradní skleníky lze koupit v celé řadě velikostí. Velikost je individuální parametr, který souvisí s velikostí zahrady, ale i množstvím rostlin, které chcete ve skleníku pěstovat. Velmi oblíbené jsou především skleníky s délkou 4 metry, ale koupit můžete pochopitelně menší nebo naopak větší varianty. Balkon je pak možné vybavit miniskleníkem nebo minipařeništěm.

Materiál

Dříve byly všechny skleníky vyrobeny v kombinaci kov a sklo. Podomácku jste si ho mohli vyrobit i pomoci větších zavařovacích sklenic. Dnes se na výrobu moderních skleníků používají i další materiály.

Největší oblibě se těší skleníky polykarbonátové. Výhodou tohoto speciálního zdravotně nezávadného plastu je skutečnost, že ho lze ohýbat. Díky tomu dostaly skleníky i nový tvar a více různých podob.

Konstrukce

Konstrukce skleníku může být vyrobena z oceli nebo hliníku. Kromě materiálu by vás měl zajímat také tvar a tloušťka profilu. Odolnost dále určuj i vzdálenost jednotlivých profilů. V případě slabšího materiálu je žádoucí, aby byl skleník tvořen z většího množství profilů. Rozestupy bývají ve vzdálenosti 50 – 80 cm.

  • Hliník – hliníkové profily jsou lehké a v jejich případě se nemusíte obávat, že vám budou rezivět. Hliníkové profily najdete především u skleníků hranatého tvaru. Hliník je poměrně lehký materiál, který však není tolik odolný a nehodí se do zahrad, kde bude skleník pravidelně vystaven nárazům větru.
  • Ocel – ocel je velmi pevný materiál, který má však sklon k rezivění. Z tohoto důvodu mívají ocelové profily patřičnou povrchovou úpravu, která má rezivění zabránit. I přesto se pravděpodobně po letech používání rezivění neubráníte. Ocelová konstrukce bývá běžnější u obloukových skleníků a její největší výhodou je opravdu velká odolnost. Velmi oblíbené jsou skleníky s tloušťkou konstrukce 1 mm.

Výplň

Jak již bylo zmíněno, výplň skleníku může tvořit polykarbonát nebo sklo.

  • Sklo – skleněné výplně mají nejčastěji tloušťku 4 mm. Nevýhodou skla je menší odolnost vůči mechanickému poškození. Kvalitnější skleníky však mohou být vyrobeny z kaleného skla, které je 5x – 6x odolnější než klasická skleněná výplň. Skleněná výplň má dvě podoby, koupit můžete skleník s čirým nebo matným sklem. Matné sklo je známé také jako rozptylové, je schopno sluneční paprsky rozptýlit, čímž jsou rostliny ve skleníku chráněny vůči případnému spálení. Takovou to vlastnost čiré sklo nemá a z důvodu ochrany se sklo obvykle zakrývá tkaninou nebo sype vápnem.
  • Polykarbonát – tento materiál je oblíbenější a polykarbonátové skleníky jsou na trhu zastoupeny v mnohem vyšším počtu. Tloušťka polykarbonátu bývá většinou v rozmezí 4 – 16 mm. S tloušťkou polykarbonátu se zlepšují tepelně – izolační vlastnosti, ale tloušťka výplně má pozitivní dopad i na odolnost a stabilitu skleníku. Velmi oblíbené jsou skleníky s výplní s tloušťkou 6 mm, které jsou ideální pro pěstování rajčat, paprik, okurek a dalších běžné zeleniny. Polykarbonátová výplň má stejné vlastnosti jako matné rozptylové sklo. To platí i v případě skleníků, u kterých je výrobcem označeno, že je vyroben z čirého polykarbonátu.

Příslušenství

Skleník můžete vybírat i podle příslušenství, které může být součástí balení, nebo které vám skleník umožní koupit dodatečně. Mezí žádané příslušenství patří například okno, které vám mnoho skleníků umožňuje dokoupit. Součástí skleníku v délce 4 metry by mělo být alespoň 1 okno. 6 metrové skleníky je třeba vybavit 2 okny atd.

Do skleníku pak můžete koupit například praktické poličky, síť na podporu růstu rostlin. Oblíbené je automatické zavlažování, vytápění, stínění atd.

Značka

Na trhu najdete opravdu velké množství skleníků. Ne každý výrobce je však poctivý, obecně se doporučuje vyhnout neznámým a příliš levným zahraničním výrobcům. Naopak o kvalitě skleníku toho mnohé vypoví délka záruční doby, který může být i více než 10 let.

V takovém to případě máte mnohem větší jistotu, že výrobci skleník vyrobili s ohledem na dlouhou funkčnost a spolehlivost. Na českém trhu je skleník zastoupen například značkou Gutta, Scobax, Vitavia, Agroflex, Lanit Plast, Ekogarden, VeGa, Palram a dalšími.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě poměrně velké, skleník můžete koupit za cca 5 – 150 000 Kč. Cena se odvíjí od velikosti a kvality výrobního materiálu. Před výběrem je dobré dopředu vědět, kolik peněz jste za skleník ochotni utratit, a jaké nároky na něho máte. Obecně nejoblíbenější jsou skleníky s cenou od 15 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny skleníků

Otázky a odpovědi

Jak skleník správně umístit?

Skleník byste měli v zahradě v ideálním případě umístit tak, aby jeho nejdelší strana směřovala směrem na jih. Tímto způsobem zajistíte pěstovaným rostlinám největší přísun slunečního záření a tím i potřebného tepla, které pro svůj růst potřebují. Pakliže vám takovéto umístění vaše zahrada neumožňuje, je možné ho pochopitelně postavit i jakkoliv jinak. Při umísťování skleníku je vhodné zvážit i případné poryvy větru, kterým bude skleník vystaven.

Jaké jsou rozdíly mezi levnými a drahými skleníky?

S cenou souvisí kvalita skleníku. Při výběru narazíte na podezřele levné, ale i předražené skleníky. Svoji pozornost byste měli obrátit alespoň na skleníky ve střední cenové skupině a vhodné je přečíst i uživatelské recenze. Velmi levné skleníky mají nevyhovující sílu konstrukce a opravdu málo odolná bude i výplň. Naopak nejdražší skleníky se mohou pyšnit vysoce odolnou konstrukcí, výplní i dalšími doplňky.

Jak silné mohou být polykarbonátové desky?

Síla a kvalita polykarbonátových desek má na životnost skleníku velký vliv. Příliš tenká výplň většinou není schopná ustát nárazy větru či kroupy. Obvyklá šířka desek je v rozmezí 4 – 6 milimetrů, ale vysoce kvalitní skleník může mít polykarbonát mnohem širší.

Závěr

Před výběrem skleníku je třeba vědět, kde přesně bude umístěn a kolik prostoru mu můžete obětovat. Velikost skleníku se odvíjí od velikosti zahrady, ale i počtu rostlin, které v něm budete chtít pěstovat. Zahradní skleníky mohou být vyrobeny ze skla nebo polykarbonátu. Výplň částečně určuje tvar i vlastnosti stavby.

K oblíbenějším patří spíše levnější, ale odolnější polykarbonátové skleníky. Lepší izolační vlastnosti však nabídnou skleníky skleněné. Při výběru skleníku se zaměřte i na dostupnost příslušenství a kvalitu výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Alenaanžel koupil skleník Lanit Plast Kyklop a katastrofa. Vůbec jsem nepochopila, proč takovou hrůzu vůbec dotáhl domů. Rozhodně nemohu tento výtvor doporučit, mě nijak neoslovil.

  2. Kupoval jsem skleník od značky Scobax a docela ušel. Doufám, že nějakou dobu vydrží, i když je fakt, že je lepší než ten předchozí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo