Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony se stávají velkým hitem. Ve velkém je pořizují nejen majitelé zahrad, ale i ti, kteří chtějí nějaké plodiny pěstovat na balkoně nebo terase. Vyvýšené záhony vám umožní pohodlnější pěstování zeleniny, ideální jsou do zahrad s nekvalitní nebo kamenitou půdou. Vyvýšený záhon tedy můžete umístit i do míst, které by nebylo pro pěstování zeleniny vhodné.

Vyvýšené záhony mají mnoho podob. Za vyvýšený záhon se považuje i neohraničená vrstva hlíny. Tento typ však neplní dekorativní funkci a vhodný je spíše pro užitkovou část zahrady. Klasický vysoký záhon je ohraničený a plní i estetickou funkci. Umístit ho můžete kamkoliv.

Vyvýšené záhony jsou dostupné z několika materiálů, nejtypičtější jsou záhony dřevěné, ale běžné jsou i záhony vyrobené z plastu nebo plechu. Na jejich výrobu však můžete použít také cihly, kámen, beton nebo betonové tvárnice.

Porovnat ceny vyvýšených záhonů

Nejlepší vyvýšené záhony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Keter 249297 Vyvýšený záhon 98 % 1 258 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. TRIDAS 120x80x20 cm dřevěný 95 % 489 Kč Zobrazit Tadyma.cz
3. Gutta 75x150x30 cm hnědý 90 % 2 669 Kč Zobrazit Guttashop.cz
4. ROJAPLAST 16285 ZAHRÁDKA kaskáda 90 % 1 539 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Juwel Timber 60x130x20 cm LG1691 60 % 2 090 Kč Zobrazit Buildex.cz

Typy

Vysoké záhony můžeme rozdělit na základě výrobního materiálu. Každý z materiálů má svoje výhody i nevýhody.

Dřevo

Jedná se o nejčastější materiál. Dřevěné záhony můžete koupit nebo vyrobit. Na jejich výrobu je možné použít prakticky jakékoliv desky, které máte doma k dispozici. Zvážit musíte pouze to, zda chcete, aby záhon působil esteticky, nebo vám jde pouze o vytvoření kvalitního místa vhodného pro pěstování zeleniny.

Výhodou dřevěných záhonů je dostupnost materiálů, možnost přizpůsobit velikost vlastním potřebám i možná domácí či zakázková výroby. Nevýhodou je omezená životnost, kdy budete muset po nějaké době záhony obnovit.

Na výrobu záhonů se nejčastěji používají desky, zde platí jednoduché pravidlo čím silnější, tím lepší. Záhon však můžete vyrobit také z polen nebo hrubého proutí. Nejdostupnější jsou pak záhony vyrobené z dřevěných palet.

Plast

Plastové záhony jsou k dostání na internetových obchodech a koupit je můžete také ve specializovaných prodejnách. Plastové záhony jsou velmi podobné dřevěným záhonům, jsou však cenově dostupnější. Jejich výhodou je i větší životnost. Jednoduchá je i jejich montáž a na výběr máte z mnoha různých velikostí.

Kov

Na výrobu se používá žárově pozinkovaný plech z ocele, který má potřebnou povrchovou úpravu. Největší předností tohoto materiálu je prakticky neomezená životnost, a nulová údržba. Ocelový záhon budete mít rychle sestavený a využít můžete i některé další možnosti:

  • Otevíratelná boční stěna – vám umožní libovolně obměňovat zeminu.
  • Mezipodlážka – některé záhony disponují mezipodlážkou, díky které můžete k naplnění použít menší množství zeminy.
  • Zavlažování – využít můžete i otvor, do kterého je možné umístit zavlažovací hadici.

Z nevýhod můžeme jmenovat vyšší pořizovací cenu a menší výběr velikostí.

Velikost

Velikost a výšku záhonu budete přizpůsobovat svým potřebám. K dostání jsou záhony různých velikostí a výšek. Vyšší záhony jsou ideální pro všechny, kdo se při práci nechtějí tolik ohýbat.

Co se týká velikosti, délka záhonu je velmi variabilní, tento parametr budete volit čistě podle vašich potřeb. V případě šířky je nutné myslet na to, kde bude záhon umístěn a jakým způsobem ho budete obhospodařovat.

Záhony, které budou umístěny u zdi, by měly být užší, abyste dosáhli na zadní konec. Záhony umístěné v prostoru by vám měly umožnit obhospodařování z obou stran. V případě takových záhonů je ideální šířka v rozmezí 80 – 120 cm.

Domácí výroba

Vyvýšené záhony je možné koupit, ale alternativa je takový záhon postavit svépomocí. Záhony můžete vyrobit prakticky z jakéhokoliv dřeva. K výrobě jsou ideální silnější prkna cca 4 cm. Ke zpevnění můžete použít klasické hřebíky, ale většího zpevnění dosáhnete pomocí dlouhých vrutů, které je možné zapustit do hranolů umístěných v rozích záhonu.

Na boční strany je vhodné připevnit pomocí sponkovačky fólii, která se postará o delší životnost dřeva. Zvolit můžete jakoukoliv, avšak doporučuje se nopovací, která má větší odolnost.

Podle toho, kde bude záhon umístěn, můžete řešit dno záhonu:

Na terasu

V případě, kdy budete chtít záhon umístit na zpevněnou plochu, doporučuje se dát nopovací fólii i na dno truhlíku. Zapomenout však nesmíte na odvodňovací otvory, které uděláte pomocí hřebíku po celé ploše. Otvory se postarají o přebytečnou vodu. Aby se otvory nezanesly hlínou, je třeba na nopovací fólii položit ještě klasickou netkanou textilii.

Na zahradu

V případě, kdy budete záhon umísťovat na hlínu nebo travnatý nemusíte dno záhonu nijak řešit. Někdo však dno opatřuje pletivem, které zabrání přístup běžným škůdcům, jako jsou krtci nebo hraboši. Počítat však musíte s cca 2 letou životností pletiva.

Doma můžete záhon postavit také ze ztraceného bednění, betonových tvárnic, cihel či kamení. Stěny záhonu však mohou být také betonové.

Jak založit záhon

Poté, co budete mít postavený nebo zakoupený záhon doma, bude moci začít s jeho založením. Při zakládání záhonu se doporučuje odstranit vrstvu hlíny z místa, kde bude záhon stát na délku rýče. Ne vždy vám je to však možné, zejména v případě kamenité půdy by vám tato úprava zabrala velké množství energie a času.

Dno záhonu je vhodné pokrýt kartonem nebo rolí papíru, která se používá na zakrývání podlahy při malování. Na papír se dále navrství větvě nebo štěpka, které se v průběhu času rozloží a stane se z nich úrodná součást záhonu. Na dno se může dát také tráva či listí.

Další vrstvu by měl tvořit kompost. Použít můžete hotový kompost, nebo můžete vrstvit nejprve nerozložený a poté rozložený. Do kompostu je možné použít také běžnou zeminu a písek, vše by mělo být v poměru 1:1:1.

Značka

Vyvýšené záhony z různých materiálů koupíte například od značky Gutta, Shumee, TecTake, Karibu, Blumfeldt, vidaXL, Benco nebo Laniplast.

Cena

Cena se odvíjí od výrobního materiálu a velikosti záhonu. Nejlevnější jsou plastové záhony, – cena je v závislosti na velikosti od cca 700 – 10 000 Kč. Ocelové záhony koupíte od 2 – 20 000 Kč. Záleží na velikosti a možnostech záhonů. Dřevěné vás vyjdou na 1 000 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny vyvýšených záhonů

Otázky a odpovědi

Je třeba použít na boční strany záhonu vždy fólii?

Úkolem fólie je ochránit dřevo před vlhkostí. Pokud budete mít truhlík z betonu, nemusíte fólii používat. V případě dřevěných záhonů je však její použití vhodné. Ne každé dřevo však fólii vyžaduje. Záhon vyrobený z modřínového dřeva, které je vůči vlhkosti mnohem odolnější, například fólií vybavovat nemusíte.

Proč se dává do záhonů čedičová vlna?

Čedičová vlna má schopnost krátkodobě naakumulovat větší množství vody. Díky tomu funguje jako zásobárna vody. Čedičovou vlnu není nutné vždy používat, avšak někteří ji umísťují na dno záhonu, ideálně na netkanou textilii.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhoně?

Díky kvalitní zemině, která se při zakládání záhonů používá, můžete pěstovat prakticky jakoukoliv zeleninu, jahody nebo bylinky.

Po založení záhonu jsou k pěstování nejvhodnější cukety, dýně, okurky, košťáloviny, celer, rajčata nebo pórek. Další rok můžete pěstovat také kořenovou zeleninu, špenát, různé saláty a jahody. Vhodné je plodiny každoročně střídat.

Závěr

Díky vyvýšeným záhonům se nebudete muset při práci na zahradě tolik namáhat a ohýbat. Vyvýšené záhony nevyžadují takovou péči, protože se v nich vyskytuje pouze minimální množství plevele. Úrodu v záhonu nebudou likvidovat slimáci ani jiní škůdci. Tyto záhony jsou však náročnější na závlahu, protože rychleji vysychají.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.woodblocx.cz, www.palubky-vencl.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dlouho jsem hledala něco vhodného do roku zahrady, kde se mi nic nelíbilo. Nakonec jsem v jednom e-shopu objevila vyvýšený záhon Tridas, který byl dřevěný a vypadal opravdu krásně.

  2. Máme opravdu hodně rozlehlou zahradu a chtěl jsem jí něčím zpestřit, tak mě napadlo pořídit vyvýšené záhony a rozmístit na klíčová místa, kde budou vypadat nejlépe a fakt se to povedlo. Pořídil jsem Blumfeldt Blum High Grow Straight a super.

  3. Dlouho jsem přemýšlela, jak vylepšit zahradu a dostat do ní trochu více květin. Nakonec jsem pořídila vyvýšené záhony Tridas a díky tomu, že jsou ze dřeva, dodávají zahradě skutečně šmrnc. Moc se mi ta celá koncepce líbí.

  4. Koupili jsme nový dům a s ním i velkou zahradu, kde se řešila její úprava. Kromě klasických záhonků a různých zákoutí s keři a stromy, jsem udělal v jedné části i vyvýšené záhony a vypadá to super.

  5. Manžel mi udělal vyvýšené záhony kolem celého domu a vypadá to parádně. Díky za inspirativní článek, který nám moc pomohl.

  6. Váš článek mi velice pomohl, děkuji Saša

  7. Článek je super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo