Fusaky

Mezi základní výbavičku pro miminko patří bezesporu také fusak. Potřebovat ho budete cca 2 roky při jízdě v kočárku, ale také se běžně používají v autosedačkách. V dnešní době nejsou k dostání pouze teplé zimní fusaky, oblíbené jsou i v letním provedení.

Při výběru fusaku je třeba zvážit jeho funkčnost. Koupit můžete jednoduchý fusak, který je možné používat v hlubokém kočárku a poté ho využít třeba při zimní sáňkovačce. Universální fusaky umožňují použití také ve sportovním kočárku, protože jeho součástí jsou i praktické otvory, kterými je možné provléknut bezpečnostní pásy. Tyto fusaky využijete i při jízdě autem.

Porovnat ceny fusaků

Nejlepší fusaky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ESITO Soft 4v1 Aljaška 110×49 cm/melír šedý 100 % 3 599 Kč Zobrazit Nejbaby
2. New Baby Luxusní wool béžová 98 % 1 144 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. Zopa Zimní FLUFFY Night černá 96 % 1 790 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Zopa Zimní FLUFFY Foggy šedá 93 % 1 790 Kč Zobrazit Malvik.cz
5. Dooky footmuff L light grey crowns DeLuxe 75 % 1 454 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Fusak můžete koupit v několika provedeních, které se liší svým vzhledem i způsobem používání. Rozdíl je i v materiálech, které určují, v jakém ročním období je možné fusak použít.

Fusak

Fusaky jsou ve většině případů opatřeny otvory. Díky nim je možné fusak používat ve všech verzích kočárků i autosedačce, ale používat je můžete i v postýlce. U těchto fusaků je hlavní jejich praktičnost, což oceníte zejména při používání v autě.

Aby nedocházelo k přehřátí miminka, měl by jít fusak zcela rozepnout. Často se setkáte s možností zcela odepnout celý přední díl. Fusaky jsou k dostání v mnoha velikostech, vybírat můžete mezi novorozeneckými, které vám poslouží cca 9 měsíců, ale mnohem oblíbenější jsou rostoucí fusaky. Ty je možné používat 3 – 4 roky.

Zavinovačka

Praktický a velmi oblíbený je i fusak v podobě rychlozavinovačky. I tyto fusaky umožňují použití ve sportovních kočárcích nebo autosedačkách.

Výhodou těchto typů je rychlé zachumlání miminko, ale snadné je i rozevření fusaku, což je praktické při jízdě autem. Fusaky v podobě zavinovačky jsou k dostání v zimní, letní i celoroční podobě. Pro snadné zapínání jsou vybaveny suchým zipem.

Fusak s rukávy

Méně často jsou zastoupeny fusaky s rukávy. Jsou velmi praktické a miminku nahradí zimní bundu nebo kombinézu. Lze je používat v klasických i sportovních kočárcích a dle výrobců jsou vhodné i pro jízdu autem. Tento názor však nesdílí výrobci autosedaček.

Fusaky sice umožňují protáhnutí bezpečnostních pásů, ale poutání dítěte přes tlustou vrstvu oblečení výrazně snižuje bezpečnost autosedačky. Dítě by mělo být připoutáno pokud možno co nejpevněji, což tyto fusaky neumožňují, a pokud by došlo k nehodě, může být nesprávně připoutané miminko velmi vážně zraněno.

Materiál

Fusaky jsou často vyrobeny v kombinaci několika materiálů. Úkolem vnitřní vrstvy je poskytnout tepelný komfort a materiál by měl být také příjemný pro citlivou pokožku miminka. Vnější vrstva by měla být praktická, ale nalákat by vás měla i designem. U horní části fusaku oceníte i vodoodpudivost a fusak by měl umožnit snadné čištění.

Výrobním materiálem vnější strany bývá většinou polyamid a polyester, případně kombinace obou těchto materiálů. Polyamid je příjemný a lehký materiál, který je odolný vůči větru. Výhodou polyesteru je zase větší odolnost vůči poškození, a oceníte i kratší dobu schnutí a prodyšnost. Nevýhodou je větší hrubost.

Vnitřní část je vyrobena z ovčí vlny, ovčího rouna, dutého vlákna, fleecu nebo plyše. Spodní část některých rostoucích fusaků může být vyrobená z šusťákoviny. Tyto fusaky mohou být bez obav používány i v kombinaci s dětskými botami.

Fleece a plyš jsou materiály vhodné pro krátkodobý venkovní pobyt. Výhodou těchto materiálů je nižší pořizovací cena. Pro častější venkovní pobyt jsou vhodnější beránkové fusaky, oblíbená je merino vlna, ale koupit můžete také fusak plněný husím peřím. Luxusní fusaky preferují speciální materiál Outlast.

Velikost

Fusak je dostupný v několika velikostech, nejvíce vás budou limitovat fusaky s rukávy, které je možné používat nejkratší dobu. Jakmile miminko z rukávů vyroste, nezbyde vám nic jiného, než pořídit fusak nový.

Fusak je možné koupit v novorozenecké variantě, tento typ vám vydrží cca 9 měsíců, poté budete muset koupit větší velikost. Délka novorozeneckých fusaků je cca 90 cm.

Dlouhý nebo multifunkční fusak má délku cca 110 a více cm. Není však vhodné koupit velký fusak, protože tento velký prostor novorozenec jen stěží vyhřeje. Dlouhý fusak není praktický ani pro používání v autosedačce. Zde jsou vhodnější kratší fusaky, nebo rychlozavinovací typy. Nejpraktičtější jsou tak rostoucí fusaky, které je možné podle potřeby zkrátit nebo opětovně zvětšit.

Zapínání

Co se týká zapínání, máte na výběr z několika možností. Nejvíce jsou zastoupeny fusaky zapínatelné na suchý nebo pojízdný zip. Suché zipy jsou, co se týká zapínání nejrychlejší a nejsnadnější, může se však časem znehodnotit a neplnit svoji funkci správně.

Větší životnost mají pojízdné zipy, které jsou nejčastější u klasických fusaků. U klasických zipů si ohlídejte, zda jsou bezpečně ukryté a miminko si jimi nemůže nijak ublížit. To je však u těchto fusaků standardem. U rostoucích fusaků máte k dispozici také patentky nebo knoflíky, kterými je možné měnit velikost fusaku.

Funkce

Fusaky mají několik možností, díky kterým můžete zvýšit komfort miminka. Kromě již zmíněných rostoucích fusaků, které umožňují měnit velikost, podle aktuálních potřeb dítěte.

Otvory pro pásy jsou běžné pro drtivou většinu fusaků. Díky tomu je lze používat ihned od narození miminka. V jejich případě můžete fusak umístit do autosedačky. Větší děti můžete ve fusaku připoutat do sportovního kočárku.

Některé klasické fusaky umožňují odepnout spodní část. Díky tomu můžete do fusaku zabalit větší dítě, aniž by se fusak ušpinil od bot.

Koupit můžete fusak s odnímatelnou přední částí i takové, které lze zcela rozepnout a plnit tak mohou funkci hřejivé deky.

Mnoho fusaků umožňuje stažení fusaku kolem hlavičky miminka. Lépe je tak ochráníte před větrným počasím.

Kožešina neplní pouze designovou funkci, je také velmi praktická a postará se o mimořádný teplotní komfort. V mnoha případech je možné kožešinové části odepnout.

Značka

Při výběru fusaku vás spíše než značka zaujme design a praktičnost fusaku. Jestliže budete fusak kupovat ve specializovaných prodejnách zaměřených na dětské zboží, najdete výrobky značek Elodie, Little Angel, Lodger, New Baby, Baby Nellys, HappyBee, Dooky a dalších. Značkou luxusních fusaků je především Bjällra of Sweden.

Cena

Nejlevnější jsou fusaky v podobě rychlozavinovačky koupíte od 300 Kč. Vyznačují se jednoduchým designem, jsou však praktické a oblíbené. Levnější jsou i novorozenecké fusaky, jejich cena se pohybuje v rozmezí 500 – 1 000 Kč. Do 1 000 Kč však můžete koupit prakticky každý fusak.

Luxusnější fusaky je možné vybírat za cenu od 1 – 4 000 Kč. Jedná se o vysoce kvalitní a krásné modely především v zimním, ale i celoročním provedením. Díky obrovskému množství výrobků si vyberou méně i více nároční zákazníci.

Porovnat ceny fusaků

Údržba

To, jak se o fusak starat najdete napsané u každého výrobku. Ve většině případů je možné fusak prát na 30 – 40°C. Některé fusaky je možné sušit v sušičce, jiné musí schnout na vzduchu.

Z hlediska údržby jsou praktičtější fusaky vyrobené z přírodních materiálů. Speciální údržbu vyžadují fusaky plněné pravým husím peřím či ovčí vlnou. Jako nejvhodnější náplň, co se týká údržby, lze považovat duté vlákno. Tomuto materiálu nevadí častější praní a oceníte i jeho rychlé schnutí.

Otázky a odpovědi

Je lepší koupit fusak od výrobce kočárku, nebo ho vybírat samostatně?

Mnoho výrobců kočárků nabízí mezi různým příslušenstvím i zimní fusak s rukávníkem. Výhodou této varianty je praktičnost i stylovost, vše bude dokonale ladit. Horší to však může být s kvalitou materiálů a funkčností fusaku.

Pokud o této variantě uvažujete, vyzkoušejte si použití fusaku v autosedačce, zjistěte způsob zapínání a ověřte si, zda se jedná o rostoucí fusak. Obecně je však možné říct, že fusaky, které je možné koupit samostatně, patří ke kvalitnějším. Vybrat si můžete materiál, vzhled atd.

Co je Outlast?

Jedná se o specifický funkční materiál, který výborně reguluje a zároveň vyrovnává teplotu těla. V tomto materiálu vám nebude zima ani teplo a pomocí outlastu omezíte také pocení, protože materiál je schopen redukovat vznik potu. Outlast je materiál, který byl speciálně vyroben pro kosmonauty, nyní se však používá při výrobě různých textilií.

Jaké jsou výhody merino vlny?

Merino vlna je materiál, který výborně reguluje tělesnou teplotu. Z tohoto materiálu se vyrábí zejména sportovní oblečení a nejvíce ho oceníte v případě, že bude tvořit první vrstvu vašeho oblečení. Jeho výhodou je výborná absorpce potu, avšak na rozdíl od bavlny hřeje i v případě, že je mokrá.

Merino vlna je antibakteriální a mohou ho tak používat i ti, kdo trpí na alergie. Jeho velkou předností je také odolnost a trvanlivost. Výrobky z merino vlny jsou potažené lanolinem, který tvoří ochranný povlak a výrobky chrání před znečištěním a v případě, že ke znečištění dojde, oceníte jeho samočistící schopnost.

Závěr

Při výběru vhodného fusaku myslete na jeho praktičnost. Velkou většinu fusaků můžete používat celoročně v kočárku i autosedačce. Pokud vám nevadí větší investice, můžete vybavit autosedačku oblíbeným zavinovacím fusakem a do kočárku pořídit klasický, ideálně rostoucí fusak.

Myslete i na výrobní materiál, mírnější zimu zvládnete ve fleecovém nebo plyšovém fusaku, do tuhých mrazů jsou vhodnější fusaky z merino vlny, husího peří nebo outlastu.

Fusaky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.malvik.cz, www.ondalek.cz, www.funbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já mám fusak od Kwaku, hodně jsem jich vyzkoušela, a našla jsem Český kvalitní Fusak.

 2. Pro malého jsem objednala HappyBee zimní Mumi 3v1 ovčí rouno černá a jsem nadšená. Je tak krásně teploučký a příjemný na dotyk. Maličký spí jako andílek a je moc spokojený.

 3. Reply
  Lenka Sýkorová 16.11.2022 v 11:00

  Máme zimní fusak s kožíškem Fluffyho a je perfektní. Prcek se v něm hezky uvelebí a spinká jako opravdový andílek. Určitě ho mohu vřele doporučit.

 4. Článek je pěkně napsaný, vůbec bych nevěřila, že se dočtu v článku více informací a taky užitečných. :)

 5. Tuhle věc musíte svému miminku pořídit jako první výbavu do kočárku, bez toho se neobejdete, když je mrazivé/zimní počasí.

 6. Tak to je samozřejmý, že ho musíte oblíknout ještě do teplého oblečení + rukavice, čepici, ponožky a boty. :)

 7. Fusak je nejlepší si pořídit v tomhle období. Vaše miminko je v teple. Za mě, ještě ho oblíknu do teplého oblečení, dám mu rukavičky, čepici, dečku a pak ho zabalím do fusaku. Bydlíme totiž na horách. :)

 8. Ještě jsem nikdy nečetla, tak dobře zpracovaný článek o fusacích.

 9. Pořídila jsem si nedávno tento typ: Zopa Zimní Fluffy Royal Blue, tak uvidím, jaký bude. :)

  • Já ho mám už dávno doma. :D a musím Vám říct, je opravdu skvělý, moje miminko je v teple a spokojené.

Přidat komentář

Recenzer
Logo