Fusaky do autosedačky

Fusak do autosedačky je pro mnohé jedním ze základních kousků výbavičky. V autosedačce pravděpodobně povezete svoje miminko již při odchodu z porodnice. Ani poté se však převážení miminka v autě nevyhnete.

Vybrat správný fusak není díky obrovské nabídce nijak jednoduché. Výrobci mají ve své nabídce zimní, letní i celoroční fusaky. Některé fusaky budete moci přizpůsobit typu autosedačky. Pro mnohé je pak zajímavá skutečnost, že jeden fusak bude možné používat na více místech.

Na rozdíl od klasických fusaků mají fusaky do autosedačky speciální prostřihy, kterými je možné protáhnout bezpečnostní pásy. Tuto možnost můžete využít i u sportovních kočárků. Fusak lze použít do jakékoliv autosedačky, známější je však fusak do vajíčka.

Při výběru vhodného modelu tak hraje podstatnou roli věk dítěte a typ autosedačky. Poté už budete potřebovat pouze zvolit kvalitní a příjemný materiál. Jestliže budete chtít fusak používat i v kočárku, zaměřte se více na umístění otvorů, kterými se protahují bezpečnostní pásy.

Porovnat ceny fusaků

Typy

Z hlediska provedení lze fusaky rozdělit na dva základní typy. První variantou je fusak do vajíčka, který se často používá i v kočárcích. Druhou možností je pořízení praktické zavinovačky.

Fusak

Klasický fusak je multifukční, jeden fusak můžete používat v kočárku i autosedačce. Tato varianta bude vyhovovat spíše těm, kteří s dítětem tolik necestují, protože neustálé přemísťování fusaku není nijak praktické. Další možností je však možnost koupit fusaky dva.

Výhodou fusaku je, že ho budete moci používat delší dobu, do fusaků se vejdou novorozenci i 3 leté děti. Podle věku jsou fusaky rozděleny do několika kategorií. Nejvíce praktický je fusak rostoucí, který budete moci používat více let.

Z praktického hlediska se zaměřte na způsob zapínání. Fusak by mělo být možné zcela rozepnout, aby nedošlo k nežádoucímu přehřívání dítěte. Rozepínání by mělo být jednoduché a bezproblémové, abyste při manipulaci s fusakem dítě nebudili.

Zavinovačka

Velmi oblíbené jsou zavinovačky, které jsou určeny pro nejmenší děti. Používat je můžete nejvýše 1 rok. Zavinovačka může plnit také funkci klasické přikrývky a využít ji tak rovněž můžete na více místech. Do zavinovačky je možné miminko pevně zavinout a poskytnout mu tak nejen tepelný komfort, ale i potřebný pocit bezpečí.

Na rozdíl od fusaků nemají zavinovačky zipy, zapnout je můžete suchým zipem a mnohé zavinovačky ani žádný způsob zapínání nepotřebují. Stejně jako fusaky se zavinovačky vyrábí z různých materiálů a pořídit můžete nejen zimní, ale i letní variantu.

Roční období

Fusaky do autosedačky nejsou určeny jenom na zimní sezónu. I v létě může přijít vhod možnost dítě teple zavinout. Z tohoto důvodu se fusaky i zavinovačky pořizují v zimní, jarní i letní variantě.

Jarní varianta

Fusaky a zavinovačky na přechodné období jsou pravděpodobně těmi nejoblíbenějšími, protože je můžete používat nejdelší část roku. Jarní či podzimní fusaky by měli odolávat vodě i větru. Jako izolace se nejčastěji používá duté vlákno.

Letní varianta

Letní fusaky nejsou tolik žádané, přesto se vám mohou hodit nejen během chladnějších rán nebo večerů. V případě letních variant jsou ve větším zastoupení lehké zavinovačky, které poslouží i jako praktická přikrývka. Miminko můžete v chladnějším počasí do zavinovačky zabalit a nemusí ho oblékat do více vrstev oblečení. Letní fusaky nemívají žádnou výplň, výrobním materiálem je nejčastěji fleece.

Zimní varianta

Zimní fusak do autosedačky je tím nejběžnějším a nejpoužívanějším. Zimní fusak do vajíčka snadno upevníte i do kočárku.

V kočárku se ostatně tyto fusaky využívají častěji, protože auto přece jenom po nějaké době dostatečně vytopíte. Zimní fusak by měl být zcela rozepínatelný, aby nedocházelo k přehřívání dítěte. U této varianty se používají různé typy materiálů a zvolit můžete i typ výplně.

Celoroční varianta

Tyto fusaky disponují vyjímatelnou vložkou. V zimě tak můžete používat fusak jako celek, v teplejších dnech vložku jednoduše vyjmete a můžete ho dále používat. Celoroční fusaky jsou těmi vůbec nejuniverzálnějšími.

Velikost

Fusak lze používat v rozmezí 0 – 3 let. Dle věku dítěte se mění délka fusaku. Velikost se z velké části odvíjí i od typu fusaku. Některé fusaky bude nutné po čase vyměnit za jiné, jiné budou sloužit mnohem delší dobu.

Menšími variantami jsou specifické fusaky s rukávy a oblíbené zavinovačky. Více možností nabízí klasické fusaky, které se vyrábí ve dvou variantách.

  • Od 0 – 12 měsíců – běžná délka menších fusaků je cca 90 cm.
  • Od 12 měsíců – 3 let – větší fusaky mají délku až 110 cm.

Materiál

Na výrobu se používají různé materiály, nejčastěji je to kombinace několika materiálů. Některé fusaky pouze zahřejí, jiné jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů a obstojí i ve větrném počasí. Každý z materiálů má své přednosti, například fusak vyrobený z polyesteru rychle schne, polyamid je vhodnějšího do větrného počasí a příjemnější na dotek.

Na výrobu se používají přírodní i syntetické materiály, nejvíce možností nabízí zimní fusaky, u kterých můžete zvolit i materiál výplně.

Vrchní vrstva

Tato část se musí nejen líbit, ale musí být především funkční. Potah fusaku by měl být odolný vůči vodě, často na fusaku naleznete informaci o vodním sloupci. Vrchní část je vyrobena nejčastěji ze syntetických materiálů, používá se polyamid nebo polyester. Často se používá kombinace obou materiálů. Předností těchto materiálů je především snadná údržba.

Výplň

Úkolem fusaku je zahřát, k tomu je nutné, aby měl fusak opravdu kvalitní výplň. Jako výplň se nejčastěji používá ovčí rouno nebo duté vlákno. K dostání jsou však i fusaky plněné husím peřím či merino vlnou. Nejoblíbenější jsou fusaky s výplní z dutého vlákna. Tento materiál se snadno udržuje, navíc se jedná o hypoalergenní materiál.

Vnitřní vrstva

Tato část fusaku je v přímém kontaktu s citlivou dětskou pokožkou. Je tedy nutné, aby byl materiál jemný a velmi příjemný na dotek. Na výrobu se nejčastěji používá fleece, bavlna a plyš. Nejčastěji používaným materiálem je v tomto případě cenově dostupný fleece, který se používá i na výrobu ledních zavinovaček.

Značka

Výběr fusaků je opravdu bohatý. Při výběru narazíte na všechny přední výrobce, kteří se zabývají výrobou dětského zboží. Velký výběr budete mít v případě značky Emitex, Baby Nellys, Happy Bee, Elodie details. Lodger, ByBoom a další.

Ačkoliv narazíte i na levnější neznačkové fusaky, je rozumnější dát přednost značkovému a především certifikovanému zboží. To vám zaručí kvalitní provedení i zdravotní nezávadnost.

Cena

Cenové rozpětí fusaků je poměrně široké. Nejlevnější fusaky stojí méně než 1 000 Kč. V této cenové kategorii najdete především fusaky v podobě zavinovaček, ale koupit lze i klasickou podobu fusaku.

S rostoucí pořizovací cenou se mění kvalita materiálů, ale také samotný vzhled. Jestliže chcete opravdu kvalitní zimní fusak, budete muset zaplatit od 1 – 2 000 Kč. Nejdražší a nejluxusnější kousky budou stát více než 2 000 Kč.

Porovnat ceny fusaků

Údržba

S použitým materiálem se mění i způsob údržby. Poprvé byste měli fusak vyprat už před prvním použitím. To, jakým způsobem je nutné o fusak pečovat, byste měli vždy najít na etiketě každého modelu.

Téměř každý fusak lze prát v pračce při teplotě 30 či 40°C. Používat byste měli prací přípravky určené dětem a nikdy byste neměli používat aviváž. Některé fusaky lze sušit v sušičce na prádlo, ale tento postup je dle výrobců spíše nevhodný. Doporučuje se mokrý fusak rozložit na sušák, který by neměl být umístěn na přímém slunci.

Otázky a odpovědi

Proč používat fusak do autosedačky?

Používání fusaku v autosedačce je pro mnohé zbytečností. Z hlediska bezpečnosti vašeho miminka je však fusak velmi užitečný. Děti ani dospělí by neměli cestovat v zimní bundě, protože bezpečnostní pás by měl být umístěn, co nejvíce u těla. Po kluzkém povrchu bundy by pak mohl pás sklouznout. Díky fusaku můžete miminko vhodně oblíknout a potřebný teplotní komfort mu pak poskytne právě fusak, do kterého dítě zabalíte.

Co je oblékací fusak?

Specifické fusaky s rukávy jsou na trhu zastoupeny v nejmenším počtu. Od nákupu těchto typů výrobci autosedaček spíše odrazují. Obzvlášť nevhodný je fusak s jedním otvorem, kterým lze protáhnout pouze střední část bezpečnostního pásu.

Ramenní pásy je možné zapnout pouze přes fusak. V tomto případě neplní autosedačka svoji funkci správně. Pokud se tedy rozhodnete pořídit fusak s rukávy, volte takový, který má tři otvory na pásy a můžete ho zapnout stejně jako běžný fusak.

Co vše může fusak do autosedačky nabídnout?

Největší možnosti mají klasické fusaky. Tyto fusaky mají často odepínací spodní díl. Do fusaku tak zabalíte dítě i s botami. Univerzální fusak pak můžete používat i ve sportovním kočárku. Celoroční fusaky mají více vrstev, které lze dle potřeby připnout či odepnout. Praktické je, pokud budete moci horní část stáhnout k hlavičce miminka.

Závěr

Fusak do autosedačky je praktickou součástí výbavy, kterou lze používat více způsoby. Zimní fusaky najdou své uplatnění nejen v autosedačce, ale i ve sportovním kočárku. Do fusaku můžete miminko zabalit i při jízdě na sáňkách.

Zavinovačky poslouží i jako deka nebo podložka. Před výběrem tedy zvažte, kterému typu dáte přednost a kde všude budete chtít fusak používat. Myslete i na způsob údržby, nejméně náročné na údržbu jsou fusaky plněné dutým vláknem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.imrnous.cz, www.ondalek.cz, www.malvik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (71 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Do autosedačky jsem pořídila Jasmine zimní fusak s kožíškem v medové barvě a je úžasný. Tak příjemný na dotek a z velmi kvalitního materiálu, jsem s ním velmi spokojená a maličký v něm vždy spinká jako andílek.

  2. Dlouho jsem vybírala fusak do autosedačky, protože se mi žádný nezdál dost vhodný, ale měla jsem radost, když jsem narazila na váš článek, který mi vybírání hodně usnadnil. Vsadila jsem na vaše hodnocení z Heuréky a objednala Emitex Combi Premium v šedé barvě a jsem moc spokojená, stejně jako náš prcek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo