Hotdogovače

Párek v rohlíku je klasika každého rychlého občerstvení. Této pochoutce neodolají děti ani dospělí. Se strojem na výrobu párků v rohlíku potěšíte účastníky domácích oslav, dětských večírků a posloužit vám může i pro přípravu rychlé večeře.

Přístroj na výrobu párku v rohlíku je pojmenovaný jako hotdogovač. Tento název je však zavádějící, protože klasický hot dog se připravuje a vypadá jinak, než pochoutka vyrobená tímto spotřebičem.

Správný hot dog by měl kromě párku nebo klobásy a rohlíku obsahovat také zeleninu, sýr a typické jsou pro něj i speciální omáčky. K přípravě hot dogu tedy využijete jiný přístroj, protože se uzenina vkládá do rozkrojeného rohlíku nebo bagety. K tomuto účelu je možné zakoupit hot dogovač, který párek a pečivo ogriluje nebo opeče.

Párek v rohlíku, tak jak ho znáte ze stánků s rychlým občerstvením, připravíte pomocí přístroje, který párky ohřeje za pomoci páry, a díky ocelovému hrotu vyhloubíte otvor do rohlíku, do kterého se posléze horký párek vloží.

Párkovač je jednoduché zařízení a při jeho výběru je nutné zohlednit jen několik parametrů. K těm patří objem nádoby na párky, počet napichovacích hrotů, velikost příkonu, kvalitní značka a rozumná cena.

Porovnat ceny hotdogovačů

Nejlepší hotdogovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gallet Gourmet MAH 502 94 % 799 Kč Zobrazit Softcom.cz
2. Gallet Dijon MAH 50 88 % 699 Kč Zobrazit Elektro-kvart.cz
3. Guzzanti GZ 460 82 % 2 793 Kč Zobrazit Kulina.cz
4. Sencor SHM 4220 76 % 722 Kč Zobrazit Spořílek.cz
5. Sencor SHM 4210 64 % 699 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Tyto přístroje je možné rozdělit do dvou skupin podle způsobu využití. Menší verzi tvoří modely, které využijete v domácnosti. Zde můžete vybírat ze dvou typů přístroje, prvním je párkovač, který párky ohřívá pomocí páry a druhým hot dogovač, který je opéká. Velké typy pak poslouží spíše pro komerční účely.

Domácí

V domácnosti můžete využít párkovač, s jehož pomocí připravíte klasický párek v rohlíku a přístroj na přípravu pravých amerických hot dogů. Párkovače jsou k dostání v mnoha typech a velikostech a poslouží vám pro přípravu až 18 párků a na přípravu pečiva máte k dispozici jeden nebo dva hroty.

Jestliže chcete připravit pravý hot dog, budete se muset spokojit s menším výběrem tohoto přístroje. Hod dogovač lze přirovnat k topinkovači. Do přístroje lze vložit párek nebo klobásu. Jako pečivo je možné použít klasický rohlík nebo bagetu. Pečivo před vložením do přístroje rozříznete po celé jeho délce.

Poté již stačí zmáčknout knoflík a do několika minut vám vše vyskočí pomocí automatického vyhození. Poté stačí vložit uzeninu do pečiva, doplnit zeleninovým salátem, cibulí, chilli papričkami, kyselými okurkami, sýrem nebo čímkoliv jiným a samozřejmě přidat oblíbenou omáčku.

Komerční

Pro komerční účely můžete vybírat ze dvou možností, které vám párkovač nabízí. Zakoupit můžete klasickou podobu, kdy máte k dispozici větší nádobu na ohřev a 4 hroty na přípravu pečiva.

Druhou možností je pak zakoupit větší typ opékače, které umožní připravit kromě klasických párků i různé druhy klobás. A k dispozici máte i samostatný nahřívač pečiva, který disponuje několika trny.

Nádoba na vaření párků

Velikost nádoby na párky je hlavním kritériem výběru. K dostání jsou hot dogovače, které umožní naráz připravit 6 – 18 párků. To jakou velikost upřednostníte, záleží především na velikosti vaší rodiny. V případě, že budete přístroj využívat i na rodinných sešlostech, vyplatí se vám nádoba větší.

Přístroj však nemusí sloužit pouze pro ohřev uzenin. Párky jsou ohřívané pomocí páry a vy tak v ohřívací nádobě můžete připravovat například zeleninu. V případě, že máte pro ohřev potravin pomocí páry využití, zohledněte tuto skutečnost i při výběrů vhodné velikosti nádoby.

Hrot na pečivo

Jednotlivé typy mají k dispozici jeden nebo dva hroty, které slouží k přípravě pečiva. I zde jejich počet závisí na potřebách každé rodiny. Jestliže budete připravovat párek v rohlíku více osobám zaráz, vyplatí se vám určitě hroty dva. Profesionální ohřívače pak mohou mít hroty čtyři.

Ovládání a materiál

I ovládání je v tomto přípravě velmi jednoduché. Nejlevnější přístroje disponují pouze jedním tlačítkem. Dražší typy umožňují ohřívat párky a rohlíky odděleně. Tyto modely tak mají spínače dva. Na zapnutí přístroje vás upozorní světelná signalizace.

Párkovače jsou vyrobeny z několika materiálů. Levnější modely mají tělo a nádobu na ohřev párků vyrobené z plastu. Dražší spotřebiče jsou nerezové a nádoba na ohřev může být plastová nebo skleněná. Hrot na přípravu pečiva je u všech typů ocelový.

Příkon

Rozmezí příkonů těchto spotřebičů není příliš velké a pohybuje se nejčastěji mezi 260 – 450 W. U většiny přístrojů jsou párky připravené do 10 minut. Komerční přístroje mohou mít příkon až 600 a více W. Přístroj s větším příkonem párky ohřeje za kratší dobu, rozdíly však nejsou nijak převratné.

Vyšší příkon má vliv na spotřebu elektrické energie, což je u tohoto přístroje zanedbatelné číslo. Hot dogovač k případě pravých hot dogů má příkon 650 W.

Bezpečnost a funkce

Z bezpečnostního hlediska je nutné, aby byl párkovač vybaven pojistkou proti přehřátí. Výhodou je také funkce automatického vypnutí. Případnému pádu zabrání protiskluzové nožičky. Případnému popálení zabrání držadla.

Mezi praktické funkce patří možnost nastavení teploty nebo více stupňů opékání pečiva. Některé dražší přístroje jsou navíc vybaveny termostatem, který nějakou dobu udržuje teplotu uvnitř ohřívací nádoby. Mezi příslušenství patří pouze držák na vejce.

Značka

Párkovače jsou k dostání od značek jako Gallet, Guzzanti, Orava, Sovio, Clatronic, Redfox, Buffalo a jiný. Hod dogovač nabízí v současné době pouze Ariete.

Cena

Cena se odvíjí zejména od výrobního materiálu a velikosti přístroje. Co se týká funkcí, jediné co vám může práci usnadnit je samostatný spínač pro ohřev párků a pečiva. Nejlevnější párkovače vyrobené z plastu vás vyjdou na cca 600 – 800 Kč.

Jsou určené pro ohřev 6 párků a ovládají se pomocí jednoho spínače. Nerezové hot dogovače stojí v rozmezí 2 500 – 4 000 Kč. Hot dogovač Ariete koupíte za cca 900 – 1 100 Kč.

Porovnat ceny hotdogovačů

Údržba

Údržba je v tomto případě snadná. Po úplném vyhladnutí je možné přistroj otřít vlhkým hadříkem. Nádobu na ohřev párků lze mýt klasickým způsobem, v případě, že to výrobce umožňuje, můžete použít myčku.

Aby přístroj fungoval správně a dlouho vydržel, držte se při jeho používání pokynů výrobce. Do nádoby určené na vodu, dávejte pouze doporučené množství. To je u většiny párkovačů označené ryskou. Do ohřívací nádoby nedávejte větší množství párků, než pro kolik je nádoba určená, protože by nedošlo k jejich prohřátí.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou typické recepty na americké hot dogy?

Hot dog je k dostání v různých podobách. Newyorský se vyrábí z kvalitního hovězího párku a mezi přílohu patří kysané zelí často v kombinaci s pečenou cibulí a doplněný velmi pálivou hořčicí.

V Jersey vám do přílohy přidají opečenou papriku a brambory. V Chicagu si pochutnáte na hot dogu z vídeňského párku, který je vložený do makové bulky. Obloha je pak kombinací rajčat, nakládaných okurek, cibulek a opět nechybí pikantní hořčice.

Receptů, jak tuto pochoutku vyrobit je celá řada, inspirovat se můžete na internetu, nebo zvolit vlastní recept.

Jaká funkce se u párkovače vyplatí?

Tyto výrobky jsou velmi jednoduché, a co se týká funkcí, velký výběr nemáte. Pokud můžete do přístroje investovat větší množství peněz, vybírejte takový, který disponuje možností regulovat teplotu. Díky tomu prohřeje právně tenké i tlusté párky.

Závěr

Pro domáckou výrobu párku v rohlíku slouží stále kastrůlek, ve kterém se ohřívají párky, a napichovací trh často nahradí větší vařečka, kterou se do rohlíku hloubí díra. Ta vám neposlouží úplně správně a na ohřev můžete také zapomenout.

V tomto ohledu se můžete spolehnout na nějaký levnější párkovač, který vám přípravu ulehčí. K dostání jsou i samostatné nahřívací hroty. Jsou vyrobeny z oceli a jejich cena je stejná nebo větší než cena levnějších plastových typů. Při výběru párkovače myslete na počet osob, kterým bude přístroj sloužit. Podle toho vybírejte velikost i počet hrotů.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (19 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Hotdog mám rád, ale v dnešní době už není konzumace takových věcí mým koníčkem. Raději si tyto dobroty připravuji v pohodlí domova a ve své kuchyni. Na to jsem také koupil vhodný přístroj od značky Sencor.

  2. Já tohle jídlo moc rád, ale ohřívat párky na plotně a pak pracně vydlabávat rohlík, to je moc náročné. Nedávno jsem objevil v akci hotdogovač od značky Orava, tak jsem ho koupil, vyzkoušel a spokojenost. Rozhodně je to rychlý způsob večeře, když nemáte náladu vařit něco zdlouhavého.

  3. Hotdogy konzumuje přítel ve velkém, takže u nás bylo pořízení hotdogovače naprosto nezbytné. Objednala jsem přes Heureku Hyundai a je parádní. Dobře ohřeje párky, rychle nahřeje rohlíky a svačina i večeře jsou hotové přímo bleskově.

  4. Naše rodina párek v rohlíku miluje, ale na stravování v restauracích už nás moc neužije. Pořídila jsem domů Gallet Gourmet a vyrábíme si hot dogy doma.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo