Topinkovače

Nejoblíbenější značky topinkovačů

Topinkovač je malý a jednouchý spotřebič, s jehož pomocí připravíte opečené tousty nebo topinky bez zbytečného tuku. Jeho obliba neustále roste a k dostání je v mnoha provedeních a velikostech. Jeho obsluha je velmi snadná a přípravu topinek tak zvládnou i větší děti.

U všech najdete několik funkcí, mezi které patří rozmrazování, opékání z jedné strany nebo možnost zvolit stupeň opečení. Dražší přístroje pak mohou mít i nějaké přídavné funkce nebo vám umožní díky širším otvorům opékat větší pečivo a pomocí nástavce ohřívat rohlíky, bagety nebo bulky.

Topinkovače v základním provedením můžete koupit v každém větším supermarketu. Největším lákadlem těchto výrobků je především nízká cena. Ale ani výběr tohoto spotřebiče byste neměli podcenit.

Pokud chcete topinkovač pořídit, měli byste se nejprve seznámit se vším, co přístroj umožňuje a nabízí. K důležitým parametrům patří velikost, funkce, bezpečnost i výrobce.

Porovnat ceny topinkovačů

Nejlepší topinkovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lauben T17BG 99 % 599 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Severin AT 2509 97 % 1 319 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor STS 2607 94 % 399 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Electrolux EAT 3300 93 % 951 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sencor STS 2606 91 % 348 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Topinkovače je možné zakoupit ve dvou základních typech. První větší skupinu tvoří topinkovače vhodné do domácnosti a druhou pak profesionální přístroje, které ocení majitelé restaurací, bister nebo jiných občerstvení.

Do domácnosti

Do první skupiny můžeme zařadit všechny velikosti topinkovačů, které disponují dvěma nebo čtyřmi otvory, do kterých se vkládá pečivo, nejčastěji toustový nebo klasický chléb.

Profesionální

Tyto toastery mají vzhled malé trouby. Součástí přístroje je několik roštů, na které se chleba vkládá. Tyto přístroje mají několik stupňů opékání a díky dalším funkcím je lze používat také na grilování, přípravu pizzy atd. Nevýhodou těchto topinkovačů je samozřejmě větší rozměr a mnohonásobně vyšší cena.

Materiál

První, co vás u topinkovače zaujme, bude vzhled výrobku. Topinkovače jsou vyráběny v mnoha různých provedeních, kromě klasické podoby můžete narazit na moderní vzhled i retro styl. A k dispozici je také mnoho barev.

Výrobním materiálem tohoto výrobku je nerezová ocel, plast nebo kombinace obou materiálů. Plastové výrobky je možné koupit v mnoha barevných provedeních a snadnější je i v tomto případě údržba. Ověření výrobci zaručují dlouhou životnost i bezproblémový provoz.

Nerezové topinkovače lépe zapadnou do modernějších kuchyní, na první pohled působí luxusněji, ale horší je to s jejich údržbou. Největším problémem jsou u nerezu typické otisky prstů, které budete často leštit.

Počet otvorů

Nejrozšířenějším typem topinkovače je ten, s jehož pomocí vyrobíte 2 topinky. Ve větším množství jsou zastoupeny topinkovače se čtyřmi otvory. Omezené množství výrobků umožňuje připravit 1 nebo 6 topinek.

Profesionální toastery mohou vyrobit až 12 kusů topinek za cca 1,5 minuty. Dražší toustovače mají otvory na pečivo s proměnlivou šířkou, díky kterým opečete tenké i silnější plátky chleba.

Příkon

Velikost příkonu má vliv na rychlosti opečení chleba. Opékání může trvat v rozmezí 120 – 180 sekund. Nejlevnější přístroje mají velikost příkonu 750 W, nejdražší pak více než 2 500 W. Pokud vám na rychlosti opékání záleží a nevadí vám větší investice, vybírejte modely, jejichž příkon se pohybuje kolem 1 200 W.

Funkce

Přestože je topinkovač poměrně malý a jednoduchý spotřebič, bývá vybaven několika funkcemi. Kromě množství funkcí oceníte také vyjímatelnou nádobu na drobky. Díky ní bude čištění jednoduchou záležitostí.

Na trhu jsou k dostání také topinkovače, které jsou vybaveny držákem na pečivo. S jejich pomocí připravíte křupavé housky, bagety nebo jiné pečivo různých tvarů. Profesionální toustovače využijete i pro ohřev pizzy nebo baget.

Levnější přístroje je možné ovládat pomocí knoflíků, regulace opečení je často řešena otočným nebo posuvným knoflíkem. Dražší přístroje mohou být vybaveny displejem. Praktický může být také úložný prostor na kabel.

Rozmrazování

Tato funkce je jednou ze základních a jsou jí vybaveny všechny topinkovače. Funkce rozmrazování bude zmrzlé pečivo pouze ohřívat, nebude však docházet k jeho opečení.

Jednostranné opékání

Jak již název napovídá, funkce umožňuje opékat pečivo pouze z jedné strany.

Nastavení stupně opečení

Nastavení stupně je mnohdy řešen otočným kolečkem, kterým nastavíte čas, po který se bude pečivo opékat. Takto připravíte více či méně propečené tousty nebo topinky.

Stop

Topinkovače jsou vybaveny tlačítkem, pokud na něj v průběhu opékání zmáčknete, bude proces opékání okamžitě přerušen.

Automatické zasunutí a vysunutí

Vložený toust nebo chléb je automaticky zasunut na dno přístroje. Po skončení opékání topinka z přístroje vyjede do bezpečné polohy, díky které ji můžete z topinkovače snadno vyndat.

Zvuková signalizace

Zvuková signalizace vás upozorní na ukončení procesu pečení.

Automatické vypnutí

V případě, že dojde ke vzpříčení pečiva, topinkovač se sám vypne.

Kontrola opékání

V tomto případě je možné pečivo během přípravy vysunout a zkontrolovat stupeň opečení. Vše se děje bez přerušení chodu přístroje.

Automatické centrování

Topinkovače s touto funkcí vám připraví rovnoměrně opečené tousty.

Opětovný ohřev

Opětovný ohřev vám umožní pečivo opakovaně ohřívat.

Bezpečnost

Při používání toustovače je třeba dbát i na bezpečnost. Aby nedošlo k možnému požáru, nepokládejte toustovač na povrchu opatřeném látkou. Zařízení dále nepoužívejte v blízkosti záclon nebo závěsů.

Spotřebič musí stát na stabilním a rovném povrchu. Neměl by být používán ani v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou plotýnky, trouba nebo plynový hořák.

Do topinkovače vkládejte pečivo velké tak, aby nepřesahovalo okraje otvorů. V opačném případě by mohlo dojít ke špatné cirkulaci vzduchu a tím i k poškození zařízení. Pokud dojde ke vzpříčení pečiva, nikdy k jeho odstranění nepoužívejte žádné kovové předměty.

Může dojít nejen k poškození topného tělesa, ale také k úrazu elektrickým proudem. Ať už budete chtít s topinkovačem jakkoliv manipulovat, vždy počkejte, až zařízení zcela vychladne a nezapomeňte ho odpojit ze sítě. Z bezpečnostního hlediska jsou topinkovače vybaveny tepelnou pojistkou a protiskluzovými nožičkami.

Značka

Topinkovače nabízí mnoho známých značek, k těm nejoblíbenějším patří Sencor, Silvercrest, Elektrolux, Severin, Klarstein, Eta, DeLonghi, Philips nebo Bosch. Profesionální toaster nabízí Redfox nebo Sirman.

Cena

Nejlevnější a přesto kvalitní topinkovače je možné sehnat již za necelých 300 Kč. I tyto spotřebiče mají několik funkcí, nechybí funkce STOP, rozmrazování, kontrola opékání ani vycentrování pečiva.

Větší možnosti vám však nabídne cenové rozhraní 500 – 1 000 Kč. Zde jsou k dispozici také výrobky doplněné o nástavce na různé pečivo. Topinkovače nad 1 000 Kč jsou vybaveny větším počtem drážek a disponují více funkcemi. Mnohdy se pak jedná o celonerezové výrobky.

Cena těchto přístrojů však může dosáhnout i více než 5 000 Kč. Zde najdete designově krásné výrobky umožňující připravit 2 nebo 4 topinky. Ani u těchto drahých modelů však nečekejte žádné dodatkové ani nestandartní funkce. V ceně 5 – 15 000 Kč je také mnoho profesionálních topinkovačů.

Porovnat ceny topinkovačů

Údržba

Aby přístroj dobře sloužil, nezapomínejme ani na pravidelnou údržbu. V tomto případě se nejedná o žádné složité čištění, protože budete opékat pouze suché pečivo.

Je třeba pouze pravidelně odstraňovat drobky. Vnější stěny je třeba otřít vlhkým hadříkem. Před čištěním nikdy nezapomeňte přístroj vypnout z elektrické sítě.

Nejlevnější přístroje nemusí disponovat vysunovací nádobkou na drobky, ty tedy musíte z vnitřku přístroje složitě vyklepat. Při výběru vhodného modelu se tedy zaměřte i na tuto zdánlivou drobnost, která vám údržbu přístroje velmi ulehčí.

Otázky a odpovědi

Jak je možné topinkovač využít?

Topinkovače vám umožní pouze opéct chleba nebo tousty. S jeho pomocí můžete připravit také vafle koupené jako polotovar. Stačí je do přístroje vložit na cca 2 – 3 minuty. V případě, že koupíte topinkovač s nástavci na pečivo, můžete na něm opéct jakékoliv dostupné pečivo.

Na jakém principu funguje nástavec na pečivo?

Nástavec je umístěn v horní části přístroje. Pečivo se na něj jednoduše položí a pomocí tepla, které z přístroje vychází, se následně zahřívá. Díky tomu si pochutnáte i na starším pečivu.

Závěr

Topinkovače jsou na trhu v širokém zastoupení, jejich kvalitu primárně neurčuje pouze cena. Pokud si mezi jednotlivými výrobky ve vámi zvolené cenové skupině nedokážete vybrat ten pravý přístroj, zaměřte se i na to, jak jsou s daným výrobkem spokojení spotřebitelé, kteří již přístroj vlastní. Díky různým recenzím a diskuzím se dozvíte vše, co vám v rozhodování pomůže.

Topinkovače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Neřeším vůbec značku topinkovače, ale aby dělal co má. Momentálně máme doma Sencor a je super. Topinky krásně křupou a dokonce se na něm dá rozmrazovat.

  2. Dlouho jsem váhal, jakou značku topinkovače koupit, ale nakonec jsem vybral Philips. Máme už pár spotřebičů té značky a zatím šlapou, jak mají.

  3. Miluju, když kuchyň hýří barvami, takže si zásadně kupuji spotřebiče od značky SilverCrest, protože mají různé odstíny. No a topinkovač mám v zelené barvě.

  4. Hodně mi pomohl váš článek, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo