Jak vybrat interiérovou barvu?

V každé domácnosti čas od času dochází k různým úpravám a zlepšením. Malování interiéru je tou vůbec nejčastější činností. Nový interiérový nátěr dodá vašemu obydlí nádech novoty, místnosti opatřené novým nátěrem budou působit esteticky i útulně.

Správně zvolená barvy dokáže navodit uvolněnou atmosféru, povzbudí chuť k jídlu a přinese nové nápady. Proto není vhodné výběr interiérové barvy nijak urychlovat. Dnešní trh nabízí celou řadu nátěrů s různými vlastnosti. Před výběrem je minimálně dobré vědět, co od barvy očekávat a znát byste měli i požadavky, které na interiérovou barvu máte.

Prohlédnout barvy

Typy

V prodejnách můžete narazit na mnoho druhů barev. Nejoblíbenější interiérovou barvou je barva akrylová nebo latexová. Kromě těchto dvou jsou k dostání i další typy barev.

Akrylová barva

Akrylové barvy jsou velmi oblíbené, koupit je můžete jako otěruvzdorné i omyvatelné. Nabídnout mohou i odolnost vůči vlhkosti a jsou tedy vhodné pro malování prakticky jakékoliv místnosti. Akrylové barvy se snadno nanášejí, rychle schnou, neuvolňují škodlivé látky a jsou tak bezpečné pro děti i domácí mazlíčky. Výhodou je i jejich odolnost vůči změnám teplot a vlhkosti, z tohoto důvodu se často používají v místnostech, které jsou náchylnější k tvorbě plísní.

Latexová barva

Také latexovou barvu můžete koupit jako omyvatelnou nebo otěruvzdornou. Stejně jako barvy akrylové můžete očekávat snadnou aplikaci a zdravotní nezávadnost. Latexové barvy do ovzduší neuvolňují škodlivé látky a jsou tak dobrou volbou pro alergiky. Latexové barvy odolávají změnám teplot a vlhkosti. Latexové barvy velmi rychle schnou a místnost tak můžete používat ihned po jejich aplikaci.

Emulzní barva

Emulzní barva je velmi prodyšná a umožní stěně dýchat. Tyto barvy jsou navíc odolné vůči nečistotám, a proto se velmi často používají v komerčních prostorech nebo v místech s větším provozem například v chodbách a předsíních. Emulzní barvy jsou bezpečné, snadno se nanáší a rychle schnou.

Olejová barva

Dalším typem interiérových barev jsou barvy olejové. Tyto barvy se vyznačují vysokou odolností vůči nečistotám a dlouhou životností. Pokoje vymalované olejovou barvou nabídnou jasnou barvu s krásným leskem. Olejová barva je obzvlášť vhodná pro aplikaci na dřevěný povrch, protože jsou schopny proniknout do hloubky a ochránit dřevo před vlhkostí.
Nevýhodou olejových barev je delší doba schnutí a větší příprava povrchu před samotným nátěrem.

Fotokatalytická barva

Jsou moderní barvy, které jsou schopny neutralizovat pachy a pohlcovat škodliviny. Z tohoto důvodu se často aplikují do míst s větším provozem nebo zvýšenou mírou znečištění. Fotokatalytická barva funguje na principu fotokatalýzy, to znamená, že barva je schopna využít energii světla a použít ji k rozkladu škodlivin. Samotné barvy jsou zdraví neškodné a nezatěžují ani životní prostředí, protože v nich nejsou obsaženy škodlivé chemikálie. Barvy nevyžadují speciální aplikaci, aby však fungovaly správně, budou potřebovat dostatek světla.

Vlastnosti

Jednotlivé interiérové barvy nabízí různé nadstandardní vlastnosti. Vůbec nejžádanější jsou barvy otěruvzdorné a omyvatelné.

Otěruvzdorné interiérové barvy

Cenově dostupná interiérová barva, která se vyznačuje menší sprašností. Při kontaktu s natřenou stěnou vás barva neumaže, jak je tomu v případě klasických vápenatých barev. Po ušpinění stěny však nebude možné otěruvzdornou barvu omýt. Zeď natřenou otěruvzdornou barvou můžete částečně očistit otřením za sucha. Po nějaké době tak bude nutné aplikaci nátěru opakovat. Otěruvzdorná barva je nabízena v klasické bílé, ale i v barevně tónované.

Omyvatelné interiérové barvy

Pokročilejší a dražší typ barvy. Ušpiněnou stěnu bude v tomto případě možné omýt pomocí houbičky nebo hadříku. Ze stěny budete moci smýt nejen různou špínu, ale i malůvky pastelkami nebo fixem.

Omyvatelné barvy se dělí do 3 tříd omyvatelnosti. Třída barvy určuje, jaký čisticí prostředek barva ještě snese. Na rozdělení do 3 byste se tak měli zaměřit ještě před výběrem. Ne každou omyvatelnou barvu budete moci čistit drsnější houbičkou nebo saponátem. Při nákupu omyvatelné barvy se nevyplatí zbytečně šetřit, levnější barvy můžete po několika čištění poškodit, ty dražší vydrží mnohem náročnější a častější čištění.

  • Třída 3 – základní typ barvy. Barvu zařazenou do třídy 3 můžete čistit pouze šetrným způsobem za pomoci měkkého hadříku.
  • Třída 2 – střední třída nátěru, která již ustojí náročnější čištění.
  • Třída 1 – v této třídě najdete barvy, které snesou i to nejnáročnější čištění.

Dekorační interiérové barvy

Tyto speciální barvy se používají při dekoraci reprezentativních místností nebo třeba nátěru krbu. Dekorativní barvou můžete natřít zděnou krbovou římsu, důležité však je, aby nebyla vystavena teplotě vyšší než 70°C.  Dekorativní barvy se vyznačují exkluzivním vzhledem i snadnou aplikací. Barvy jsou odolné vůči otěru za sucha. Dekorativním nátěrem můžete natřít sádrové, sádrokartonové, vápenocementové, hladké vápenaté, betonové ale i dřevěné nebo betonové plochy.

Odstín

Interiérové barvy jsou k dostání v mnoha odstínech. Odstín je především záležitostí vkusu každého. Volba správného odstínu je nicméně velmi důležitá, protože vnímání barvy ovlivňuje i to, jak se budete v interiéru cítit. Odstíny barvy mohou stimulovat i uklidňovat. Při výběru odstínu se však rovněž doporučuje přihlédnout k velikosti a poloze místnosti. Vnímání barvy ovlivňuje i dopadající světlo v danou denní dobu. Obecné pravidlo radí používat tmavé barvy do větších a světlejší do menších místností. V případě, kdy chcete použít tmavou barvu v malé místnosti, bude vhodné vymalovat pouze jednu stěnu a zbytek interiéru nechat čistě bílý.

  • Obývací pokoj – je místnost, ve které se schází celá rodina. Obývací pokoj se doporučuje vymalovat jemným odstínem, který dokáže místnost zútulnit. Vhodná je například světlá hnědá, žlutá nebo krémová barva.
  • Kuchyň, jídelna – jsou místnosti, které překypují kreativitou a energií. Tyto místnosti tak můžete vymalovat i výraznějším odstínem. Chuť k jídlu podpoří například červená, oranžová, žlutá, ale i jemně zelená barva. Barvu stěn je rovněž vhodné sladit s odstínem kuchyňské linky. Z hlediska údržby je vhodné k vymalování těchto místností použít omyvatelné barvy.
  • Ložnice – je místo pro odpočinek, používat byste tedy neměli příliš rušivé barvy. Ložnici se doporučuje vymalovat tlumenými přírodními odstíny, vhodná je modrá, zelená, béžová nebo krémová.
  • Dětský pokoj – do dětského pokoje budou vhodné jemné pastelové barvy, které působí uklidňujícím dojmem. Nevhodné jsou naopak příliš výrazné barvy, které mohou při usínání působit rušivě. Dětský pokoj je nejčastěji vymalován modrou a růžovou barvou, použít však můžete i jemně žlutou nebo zelenou.

Značka

Nabídka interiérových barev je na našem trhu opravdu široká. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří interiérové barvy Primalex, Dulux, HET, Den Braven, Jub, Austis, Barvy a Laky Hostivař a Remal. Tito výrobci na trh dodávají všechny dostupné typy barev v mnoha odstínech.

Cena

Malířské barvy se prodávají v plastových kyblících i kovových plechovkách. Někteří výrobci udávají množství v kilech a jiní v litrech. V závislosti na tom se liší cena i velikost plochy, na kterou můžete barvu aplikovat. V tomto případě se nevyplatí kupovat levnější balení, protože je vypotřebujete na menší plochu. I zde se vyplatí nákup množství barvy konzultovat s odborníky. Ti vám přesně poradí, kolik barvy budete k vymalování místnosti potřebovat. Za menší balení barvy můžete zaplatit okolo 200 Kč, velké balení pak může stát i 2 000 Kč.

Prohlédnout barvy

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi akrylovou a latexovou barvou?

Obě tyto barvy mají velmi podobné složení a tím i vlastnosti. Oba typy barev jsou velmi odolné, zdravotně nezávadné a vyznačují se i vysokou prodyšností. Latexové barvy se vyznačují velkou odolností vůči ulpívání prachu a nečistot. Jsou tak obzvlášť vhodné pro alergiky a astmatiky. Akrylové barvy vynikají svojí pevností, pružností a odolností vůči změnám teplot.

Je nutné nanášet pod interiérovou barvu penetraci?

Odborníci se jednohlasně shodují, že je vhodné před aplikací barvy penetraci nanášet. Penetraci je vhodné nanášet na nový štuk, ale i na starou barvu. V případě, kdy penetraci nepoužijete, můžete očekávat horší soudržnost i větší spotřebu.

Jak stěnu před nátěrem připravit?

Nový nátěr by měl být aplikován na čistý, suchý a soudržný povrch. To, zda bude nutné starý nátěr odstranit, zjistíte jednoduše. Stačí stěny několikrát přejet suchým válečkem. Pokud se na váleček starý nátěr nelepí, můžete aplikovat penetraci, v opačném případě je nutné starou barvu nejprve oškrábat.

Závěr

Výběr správné interiérové barvy je klíčovým prvkem k zařízení každé místnosti. Vybírat můžete z několika typů interiérových barev, přičemž každá z nich má trochu jiné vlastnosti. Díky obrovské nabídce na trhu je výběr správné barvy poměrně komplikovaný.

Pokud chcete, aby výsledný efekt splnil veškerá vaše očekávání, vyplatí se využít rady specialistů na prodejnách. Zde vám pomohou vybrat ideální barvu pro váš domov a vy se budete moci těšit z krásného a zároveň bezpečného interiéru.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.izomat.cz, www.obi.cz, www.pro-doma.cz, www.dek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo