Válečky na malování

Chcete nově vymalovat? Malovat se štětkami už dnes není potřeba, mnohem praktičtějším pomocníkem je váleček. Práce s ním je rychlejší, nenadělá tolik nepořádku a nehrozí, že půjdou vidět tahy po zaschnutí. Abyste ale dosáhli očekávaného výsledku, je třeba, abyste vybrali vhodný váleček, který se přímo hodí na daný typ povrchu. Válečky se rozdělují na několik kategorií, které si společně rozebereme a dojdeme k závěru, který typ válečku pro vás bude ten nejlepší.

Porovnat ceny válečků

Nejlepší válečky na malování

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fieldmann FDMV 1501 Malířský váleček 94 % 799 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Váleček na lepidlo 18 cm 91 % 163 Kč Zobrazit Interie.cz
3. Dulux roller malířský váleček 18cm 88 % 179 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
4. Profi Tools Malířská sada PROFI BLS1011 69 % 799 Kč Zobrazit efitness.cz
5. Profi Tools Malířský váleček 61 % 299 Kč Zobrazit Bestseller.cz

Typy

Typů válečků je několik a budou při rozhodování hrát velkou roli. Dělí se podle velikostí, povrchu natírání, materiálu a podle typu madla. Ne každý model bude přesně sedět na plochu, kterou budete malovat, je proto důležité si dopředu zjistit, který druh se nejlépe hodí k vašemu účelu.

Podle velikosti

Jak velkou plochu máte v plánu malovat? Budou to stěny nebo rohy zdí? Podle toho vyberete velikost válečku tak, aby se vám s ním co nejlépe pracovalo. Na výběr máte ze tří druhů:

Malé malířské válečky (MINI)

Válečky s rozměry od 5 do 15 cm se považují za malé a hodí se na natírání povrchu těžko dostupných míst nebo pro drobné finální úpravy.

Střední malířské válečky (MIDI)

Od 10 do 18 cm jsou válečky střední, které se používají nejčastěji. Běžně se používají na výmalbu interiérových stěn.

Velké malířské válečky (MAXI)

Velké válečky mají šířku od 18 do 45 cm a využijete je hlavně při malování interiérových stěn nebo fasád. Práce bude ubíhat mnohem rychleji díky jejich velikosti. Mezi jejich nevýhody ovšem může patřit vyšší hmotnost a horší malování detailů. V určitých situacích se tedy hodí válečky kombinovat.

Podle povrchu natírání

Váleček budete vybírat také podle povrchu, který máte v plánu natírat. Může jít buďto o hladké nebo hrubé povrchy. Které to konkrétně jsou?

Hladké povrchy:

 • sádrokarton
 • sádrová omítka
 • fermacell desky
 • sádrové stěrky

Hrubé povrchy:

 • strukturované omítky
 • dekorační omítky

Každý z povrchů má své typické vlastnosti, pro které je třeba vybrat vhodný typ válečku, aby vytvořil očekávaný výsledek. S určitými povrchy totiž některé válečky nespolupracují úplně nejlépe. Který z válečků se hodí spíše na hladké a který na hrubé povrchy?

Malířské válečky s vysokým vlasem

Vysoký vlas nasaje více barvy a pokryje tak větší plochu. Hodí se na hrubé povrchy, ideální je polyamidový malířský váleček či přírodní materiál. Délka vlasu je 18 až 22 milimetrů.

Malířské válečky s nízkým vlasem

Naopak, válečky s nízkým vlasem jsou dlouhé 4 až 13 milimetrů a hodí se na hladké povrchy o menších rozměrech. Barva z nich nešplouchá, takže je využijete na malování dveří, nábytku nebo podlah.

Podle materiálu

Materiál válečku určuje to, jak bude na povrchu sedět, kolik barvy bude schopen absorbovat a jaká bude jeho životnost. Podle materiálu se také budete o váleček rozdílně starat a stejně tak se bude lišit jeho cena.

Přírodní válečky na malování

Přírodním materiálem je myšlena vlna, která zvládne dobře nasát barvu a při malování vytvořit jemnou strukturu. Na druhou stranu ale stojí více peněz a barva se bude spotřebovávat rychleji, stejně tak bude kapat a stékat právě kvůli své výborné absorpční schopnosti. Pokud jej chcete pořídit, dobře se o něj starejte, aby vám dlouho vydržel.

Pěnové válečky na malování

Oproti přírodním válečkům mají horší absorpční schopnost, a proto se využívají pro nanášení pryskyřičných, voděodolných a ostatních syntetických barev. Jestliže mají válečky větší póry, je možné, že na povrchu vytvoří bublinky. Jsou hladké a rychleji se opotřebovávají.

Polyakrylový malířský váleček

Nejčastěji používaný je polyakrylový malířský váleček, který má vlákna ze syntetického materiálu a můžete s ním natírat až do rohů. Kromě barvy dokáže nanášet také lepidlo.

Polyamidový malířský váleček

Na natírání velkých ploch se vám bude hodit polyamidový váleček, který navíc nekape. Malovat s ním můžete pomocí latexové, disperzní barvy, mořidel nebo antikorozní barvy. Váleček je vyroben ze syntetiky a patří mezi nejkvalitnější na trhu.

Polystyrenový malířský váleček

Potřebujete-li natřít méně náročné povrchy větších ploch, polystyrenovým válečkem zvládnete disperzní, latexové, voděodolné, ale také antikorozní či akrylátové barvy. Jeho absorpční schopnosti nejsou příliš dobré a životnost na tom není o moc lépe, za to ale natírá barvu rovnoměrně. Využívá se také na nanášení syntetických lepidel.

Mikrovláknový malířský váleček

Mikrovlákno je rozšířeným materiálem kvůli své snadné údržbě, dobrému poměru ceny a kvality a možnosti dostat se s tímto válečkem až do rohů.

Vzorované válečky na malování

Jestliže se vám líbí vzory na stěnách, je jasnou volbou vzorovaný váleček, který vyžaduje ke svému použití hustou barvu.

Musí se aplikovat pomalu a precizně.

Plnící váleček na malování

Speciálním druhem, který se tolik nepoužívá, ale má zajímavé řešení, je plnící váleček, který do barvy nenamáčíte, barva se sama uvolňuje pomocí drobných kanálků na povrchu. Otáčením a tlakem se barva plynule nanáší. Co se týče uživatelů, je to podle recenzí tak 50/50. Cena je navíc vyšší.

Podle madla

Možná se to nezdá jako důležitý parametr, přesto vám může dost pomoci s prací. Válečky mohou být:

 • bez ložiska – jádro je duté, váleček levnější a manipulace o něco těžší,
 • s ložiskem – v jádru je malá dírka na ručku, díky čemuž je práce s válečkem pohodlnější a pohyb po povrchu je lepší.

Obecně se tedy doporučuje používat váleček s ložiskem hlavně kvůli pohodlí a jednoduchosti manipulace.

Funkce

Zatímco dříve se natíralo (a stále může natírat) štětkami, dnes se práce zjednodušila a urychlila právě pomocí válečků. Ty jsou vhodné na barvení či natírání lepidel na menší i větší plochy, jsou cenově dostupné a vhodné pro každého. Nebudete mít navíc starost s uklízením a nemusíte se bát, že zaviníte nevzhledné stopy. Na výběr máte z tolika druhů provedení, že určitě najdete to, co hledáte.

Značka

U jakých značek natrefíte na kvalitní válečky na malování? Pojďme se podívat na ty nejznámější.

Spokar

Česká značka Spokar byla založena v Pelhřimově už v roce 1882 a zabývá se výrobou kartáčnického zboží. Válečky jsou velice dostupné, vyjdou vás na méně než 200 Kč.

Fieldmann

Filedmann je společnost zabývající se nářadím pro dům a zahradu, které je typické svými barvami. V jejich repertoáru najdete například sekačky, čerpadla nebo právě válečky na malování.Ty můžete zakoupit v celé sadě s ostatním příslušenstvím (zásobník na barvu, míchadlo na barvu, válečkový rám, rohový štětec).

Impol Trade

Poslední značkou je Impol Trade, který se zabývá samolepicími fóliemi, samolepicími tapetami, tapetami na zeď, fototapetami a samolepkami na stěnu. Ve své nabídce mají různé druhy válečků, ať už materiálově nebo rozměry. Patří mezi ty levnější a najdete je buďto samostatně nebo v sadě například s mřížkou.

Cena

Válečky rozhodně nejsou velkou investicí a seženete je i za pár korun. Záleží na tom, jaký druh máte v plánu zakoupit, jestli k němu chcete rovnou mít i další příslušenství a který z materiálů se rozhodnete vybrat.

Do 120 Kč

Samotný váleček o malé velikosti vás může stát klidně pouhých 30 Kč, většinou se ale prodává společně s nástavcem nebo dalším vybavením.

Od 120 do 350 Kč

V této cenové kategorii objevíte válečky různých materiálů i velikostí, a to především z polyamidového, polyakrylové vlákna či mikrovlákna.

Nad 350 Kč

Malířské sady, teleskopické rukojeti a elektrické plnící válečky – to vše pořídíte za cenu 350 Kč a výše. Není to nic, co byste potřebovali, nicméně pokud si potrpíte na jednoduchost provedení nebo jste profesionálové, určitě pokrokové provedení oceníte.

Porovnat ceny válečků

Údržba

Po malování je váleček špinavý, a tak je třeba ho umýt. Tím to ale nekončí. Víte, jaké všechny kroky je třeba pravidelně vykonávat pro to, abyste válečku prodloužili životnost?

 1. Před prvním použitím váleček omyjte v teplé mýdlové vodě. Ve svislé poloze nechte oschnout.
 2. Po malování se vrhněte rovnou na čištění, nenechávejte práci na později, aby barva či lepidlo nezaschly.
 3. V případě ředitelných barev použijte škrabku na válec, ponořte váleček do nádoby s mýdlovou vodou a poté vymyjte pod tekoucí vodou. Nechte zaschnout.
 4. U rozpouštědlových barev proveďte ten samý postup jako u ředitelných barev, pouze váleček neponořujte do mýdlové vody, ale do ředidla doporučeného v technickém listu. Přebytečné ředidlo setřete a nechte váleček uschnout.

Pokud chcete, můžete si také pořídit speciální čistič na všechny druhy barev.

Otázky a odpovědi

Který váleček použít na hladký a který na hrubý povrch?

Na hladký povrch využijete válečky s nízkým vlasem, na hrubý zase válečky s vysokým vlasem.

Jaký materiál válečku je nejlepší?

Nejčastěji se používá polyakrylový malířský váleček, mezi nejkvalitnější na trhu patří polyamidový malířský váleček, který se hodí na natírání velkých ploch.

Na kolik mě váleček vyjde?

Záleží na druhu, nicméně většinou se pohybují mezi 120 až 350 Kč.

Závěr

Váleček na malování je skvělým pomocníkem jak pro amatéry, tak pro profesionály. Rychle a prakticky s ním vymalujete pokoje, aniž by barva někde kapala nebo byly vidět nevzhledné tahy, jako tomu bývá u štětce. Nyní už víte, jak na jejich výběr, na jaké parametry hledět. Vyberte si ten svůj a dosáhněte očekávaného výsledku!

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.dumbarev.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
 1. Kupoval jsem nedávno Fieldmann FDMV 1501 Malířský váleček, protože měl skvělé hodnocení a dobré ohlasy u zákazníků, co ho již zakoupili. Musím uznat, že je super, dobře se s ním pracuje, barva se nanáší bez problémů, nedělá kocoury ani nežádoucí šmouhy, myslím si, že to byla moc dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo