Barvy na radiátory

Natřít starý radiátor vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Tuto činnost však není vhodné do nekonečna odkládat, protože starý rezavý nebo jinak opotřebovaný radiátor nebude v místnosti vypadat nijak efektivně. Naopak čerstvě natřený radiátor do interiéru místnosti dokonale zapadne a nebude působit nijak rušivě. V dnešní době nemusíte mít doma pouze bílý radiátor, díky větší nabídce barev ho můžete snáze sladit se zbytkem místnosti.

Při výběru barvy je tak nejdůležitější vybrat ten správný odstín. Kvalitní barva může navíc dobře absorbovat teplo a ovlivní i rychlost a účinnost ohřevu místnosti. Dobře vybraná barva dokáže jednoduše vytápění optimalizovat a energetické náklady snížit.

Prohlédnout barvy

Typy

Při renovaci radiátorů můžete použít vodou ředitelnou nebo syntetickou barvu. Každý typ barev má pochopitelně svoje pro a proti. V případě, kdy je původní barva odloupnutá až na svůj základ, je třeba nejprve použít základní barvu. Ta se postará, aby vrchní barva dobře přilnula. Na základní barvu přijde barva speciální. Ta se používá zejména k doladění odstínu.

Syntetické barvy na radiátor

Syntetická barvy jsou hustější, lépe kryjí a dokáží si lépe poradit se rzí. Syntetické barvy jsou i obecně odolnější vůči povětrnostním vlivům, a proto jsou vhodnější při použití v exteriéru. Nevýhodou těchto barev je skutečnost, že zapáchají, proto byste je při natírání radiátorů spíše neměli používat. Jestliže není zbytí a budete muset po syntetické barvě sáhnout, budete muset místnost několik dní intenzivně větrat.

Vodou ředitelná barva na radiátor

Největší výhodou vodou ředitelných barev je skutečnost, že na rozdíl od barev syntetických nezapáchají. Další výhodou je pak její snadnější nanášení. Vodou ředitelné barvy jsou obecně doporučovanější, co se natírání v interiéru týká. Vodou ředitelné barvy se však nedoporučuje používat na již rezivějící povrch. Vodou ředitelná barva má nižší krycí schopnost a nátěr budete muset provádět ve více vrstvách.

Akrylátová barva

Nejlepší vlastnosti nabízí akrylátové barvy, které můžete používat při nátěru kovu, dřeva, ale i betonu. Tyto barvy je možné podle potřeby naředit vodou, což znamená, že po aplikaci nebude v místnosti zapáchat. Akrylátové barvy vynikají i svojí odolností a pružností. Velmi dobře se přizpůsobí teplotním změnám a vlivem vysoké teploty nebudou praskat. Nevýhodou akrylátových barev je tak pouze vyšší pořizovací cena.

Forma barvy

Při nátěru radiátoru můžete použít barvu v plechovce nebo barvu ve spreji. Zde se doporučuje sáhnout po plechovce barvy, natírání radiátoru sice zabere více času, ale samotná aplikace se většinou obejde bez většího nepořádku. S nátěrem radiátorů vám pomohou i speciální zahnuté štětce, kterými se dostanete do každého rohu.
Aplikace barvy ve spreji je o poznání rychlejší, avšak před nástřikem barvy je nutné důkladně zabezpečit okolí. V opačném případě bude barvu velmi složitě uklízet. Obecně jsou spreje vhodnější při nástřiku radiátoru v exteriéru.

Materiál radiátorů

Výběr správné barvy ovlivňuje i materiál, ze kterého jsou radiátory vyrobeny. Litinové radiátory je třeba natírat barvou, která je schopná odolávat vysokým teplotám. Hliníkové a ocelové radiátory je možné natřít běžnou barvou na kovy.

Příprava radiátoru

Před aplikací barvy je nutné radiátor nejprve dobře připravit. Odlupující se části barvy by měly být nejprve dobře zbroušeny pomocí drátěného kartáče, smirkového papíru nebo brusky. Poté následuje odmaštění radiátoru, které zbaví celý povrch nejen mastnoty, ale i špíny. Díky odmaštění barva k radiátoru dobře přilne. S odmašťováním vám pomohou speciální přípravky, které můžete použít i k odmašťování krbů, grilů, řetězů jízdních kol či motorů. Před tím, než se do natírání radiátorů pustíte, nezapomeňte zakrýt vše, co by mohlo být barvou potřísněno. Postačí použít karton nebo igelit. Za svoje úsilí budete odměnění snadnějším úklidem.

Značka

Barvy na radiátory v plechovce i ve spreji nabízí poměrně velké množství výrobců. U zákazníků jsou velmi oblíbené barvy značky Sokrates, Barvy a Laky Hostivař, Primalex, Balakryl nebo Motip. Barvy na radiátor v mnoha odstínech koupíte rovněž od AUSTIS, ETERNAL, Denas a jiných.

Cena

Pořizovací cena souvisí nejen s typem a vlastnostmi barvy, ale i velikostí balení. To, jaké množství budete potřebovat, se bude odvíjet od množství a stavu radiátorů určených k renovaci. Nejmenší barvy mívají zpravidla objem okolo 0,7 litrů. Zakoupit však můžete i 10 kg balení. Obecně jsou větší balení barev levnější, avšak měli byste dopředu zvážit, zda celé balení skutečně zužitkujete. S větším balením barvy se vám navíc bude hůře manipulovat, nebo budete muset barvu přelívat do menších nádob. Z hlediska oblíbenosti si nejlépe vedou barvy s hmotností 2,5 kg. V závislosti na velikosti balení vás může barva na radiátor stát od 170 – 3 000 Kč.

Prohlédnout barvy

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybírat barvu na radiátor?

Barva na radiátor by měla být vybírána s ohledem na zdravé domácí prostředí. Kvalitní barva nesmí zapáchat a tím být nepříjemná pro osoby, ale ani zvířata. Z hlediska estetiky je nutné vybrat i správný odstín barvy. Neutrálními barvami je bílá a šedá. Ale v nabídce je například barva černá, fialová, červená, modrá, olivová či béžová.

Podle čeho vybírat odstín barvy na radiátor?

Při výběru správného odstínu můžete přihlédnout k barvě nábytku, podlahy, stěn či dveří a oken. Odstín byste měli vybírat také s ohledem na velikost místnosti. V menších místnostech budou lépe vypadat světlé barvy, které dokáží prostor vizuálně zvětšit. Více experimentovat můžete v místnostech větších, zde je možné použít i barvy tmavších odstínů.

Kolik nátěrů je třeba aplikovat?

Počet nátěrů souvisí se stavem radiátoru i krycími schopnosti vámi vybrané barvy. Menší krycí schopnosti mají vodou ředitelné barvy, nátěr je třeba aplikovat 2 x – 3x. Lépe si vedou barvy syntetické i akrylátové. V jejich případě postačí pouze jeden nátěr, případně můžete barvu nanášet ve dvou vrstvách.

Závěr

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že vybrat správnou barvu na radiátor nebude nijak složité, nemusí to tak být vždy. Pravděpodobně každý si poradí se správným typem barvy. Problém však může nastat v případě, kdy budete chtít experimentovat s odstínem barvy. Zde je vhodné před nákupem navštívit specializovanou prodejnu a jednotlivé odstíny vyzkoušet na papírovém kartonu. Díky tomu budete mít představu o tom, jak se mění odstín barvy v různých světelných podmínkách. V prodejně vám navíc s výběrem barvy pomohou profesionálové.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.artisan.cz, www.ecolor.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo