Jak vyvařit dudlík?

Pro mnoho dětí je jejich dudlík zásadní a nemůžou bez něj být. Nicméně dudlík často spadne dítěti na zem a musí se poté důkladně vyčistit. V dnešním článku si povíme, jak o dudlík správně pečovat, jak ho sterilizovat a poradíme vám, jak ho vyvařit.

Proč je důležité dudlík vyvařovat?

V prvních měsících života není imunitní systém dítěte plně vyvinutý. Dítě je proto citlivější a náchylnější na všechny možné patogeny. Obecně je proto třeba dbát na hygienu u všech dětských pomůcek, protože se jinak viry mohou snadno rozmnožovat. Vařící voda dokáže usmrtit valnou část patogenů, a proto je vyvařování vhodným způsobem, jak sterilizovat dudlík.

Jak často byste měli dudlík vyvařovat?

  • Poprvé byste měli dudlík vyvařit před prvním použitím.
  • V prvních šesti měsících života miminka byste měli dudlík sterilizovat jednou denně a také v případě, pokud vám spadne na zemi.
  • Jakmile se dostanete do fáze, kdy miminko strká cokoliv, co najde do úst, už není třeba dudlík vyvařovat tak často, jelikož se tak jeho imunitní systém posiluje. Od této doby postačí lehké omytí mýdlem a teplou vodou, případně dudlík vyvařit jednou za pár dnů. Avšak pokud je vaše dítě nemocné, musíte dudlík znovu pravidelně vyvařovat.

Jak pečovat o dudlík?

Běžné dudlíky k dostání jsou většinou vyrobené ze silikonu nebo latexu. Oba materiály jsou vhodné k vyvařování, nicméně silikon je odolnější vůči teplu. Latex je zase odolnější vůči roztržení či poškození.

Obecně ale platí, že po 2 až 3 měsících byste měli dudlík vyměnit za nový. Vždy se hodí mít náhradní dudlík a pár dalších dudlíků v zásobě. Vašemu mrňouskovi také můžete pořídit řetízek na krk, který zabrání dudlíku spadnutí na zem.

Jak vyvařit dudlík?

Nejjednodušší způsob sterilizace dudlíku je vyvaření v hrnci. K tomu budete potřebovat malý hrnec, který byste si měli vyhradit pouze pro dudlíky. Ostatní hrnce by mohly být kontaminovány bakteriemi z potravinových zbytků.

  1. Dudlík nejprve opláchněte pod tekoucí vodou.
  2. Poté ho dejte do hrnce s vodou. Dudlík musí být zcela potopený ve vodě. Aby se dudlík nevynořoval, zmáčkněte sací část, aby z ní unikl vzduch.
  3. Dudlík vařte minimálně 5 minut.
  4. Po 5 minutách vaření dudlík vytáhněte, nechte okapat nebo usušte papírovým ubrouskem.

Další způsoby sterilizace dudlíku

Vyvařování je sice nejjednodušší a nejdostupnější cestou, ale dudlík se dá sterilizovat samozřejmě více způsoby než jen vyvařováním. Zde jsou některé z nich:

Sterilizace dudlíku parou

Na trhu můžete najít speciální sterilizátory, které dokážou sterilizovat nejen dudlíky, ale například i lahve pro kojence nebo odsávačky, a to pomocí velmi horké páry. Časová náročnost se pohybuje kolem 8 až 15 minut, cenově se pohybují od 2000 korun.

Sterilizační tablety

Tento proces je asi nejdelší a není tak moc účinný, na druhou stranu je ale asi nejpohodlnější. Hodí se třeba při cestování. Tablety jsou k sehnání od 100 korun, stačí jednu tabletu hodit do nádoby s vodou, přidat dudlík a čekat. Za půl hodiny můžete dudlík vytáhnout.

Sterilizátor do mikrovlnné trouby

Sterilizátor do mikrovlnné trouby funguje na stejné bázi jako parní sterilizátor, ale potřebuje k tomu teplo z mikrovlnky. Z tohoto důvodu je levnější, ceny se pohybují kolem 700 korun.

  • Jako první očistěte mikrovlnku od všech nečistot a zbytků jídla
  • Sterilizátor naplňte dudlíky či lahvičkami
  • Přidejte asi šálek vody a vložte do mikrovlnné trouby
  • Proces trvá asi 6-8 minut

UV sterilizátor

UV sterilizátor je velice rychlý, efektivní, pohodlný a univerzální způsob. UV záření ničí všechny bakterie a viry. Můžete ho pověsit na kočárek nebo klidně vzít s sebou na cesty. Funguje na baterie, takže ke svému chodu nepotřebuje vodu ani teplo. Proces trvá asi 3 minuty, na trhu ho seženete již od 500 korun.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.ministerstvohracek.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro tyto účely jsem si pořídila sterilizátor do mikrovlnné trouby a jsem za to ráda. Na sterilizaci dudlíku je to naprosto super a netrvá to nijak dlouho.

  2. To byl tedy naprostý horor, než se mi podařilo vyvařit dudlík. Nakonec jsem se dala do hledání nějaké vhodné rady nebo fíglu, až jsem narazila na váš web a musím uznat, že mi s tím článek hodně pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo