Kojeneckou láhev potřebuje většina rodičů. Někteří musí svoje miminko krmit lahvičkou ihned po narození, jiní budou potřebovat láhev mnohem později. Z láhve můžete dítěti podávat nejen mléko, ale i čaj, řidší kaši nebo polévku.
Kojenecké lahve mají mnoho podob, při výběru hraje nejdůležitější roli věk miminka a výrobní materiál. Výběr kojenecké lahve je poměrně komplikovaný, ačkoliv budete k výběru přistupovat opravdu zodpovědně a zohledníte všechna kritéria, nemusí miminku lahvička vyhovovat. Proto se velmi často stává, že budete pořídit více různých typů, než se trefíte svému miminku do vkusu.
Kritérií, které je vhodné při výběru zohlednit je poměrně málo. Zajímat vás bude výrobní materiál, tvar a velikost. Tyto parametry mají mnoho společného s uživatelským komfortem, ale vliv mají i na čištění lahve. Nedílnou součástí kojenecké láhve je savička. I té byste měli věnovat patřičnou pozornost.
Porovnat ceny kojeneckých láhví
Nejlepší kojenecké láhve
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Nuk Nature Sense láhev s kontrolou teploty modrá 260ml | ⭐ 100 % | 169 Kč | Zobrazit | Feedo.cz |
2. | Philips Avent Natural bez BPA SCF673/17 Transparentní 240ml | ⭐ 95 % | 203 Kč | Zobrazit | Pompo.cz |
3. | Philips Avent Anticolic s ventilem AirFree 1 ks Bílá 125 ml | ⭐ 94 % | 190 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
4. | MAM láhev Anti Colic modrá 260ml | ⭐ 87 % | 184 Kč | Zobrazit | Feedo.cz |
5. | Medela Calma 150 ml | ⭐ 84 % | 629 Kč | Zobrazit | Malvik.cz |
Typy
Kojenecké lahve jsou k dostání v mnoha podobách. Stále narazíte na klasickou podobu láhví, kromě nich lze koupit široké nebo antikolikové lahve. Starším dětem jsou určeny tzv. učící lahve. Každý typ je něčím specifický a má své klady a zápory.
Klasika
Tradiční tvar a velikost dětských lahví. Výhodou je nižší cena i kompatibilita s různými typy dudlíků. Tyto lahvičky lze používat hned od prvních dní. Nevýhodou může být větší velikost lahvičky.
Široké hrdlo
Moderní lahvičky s netradičním širokým hrdlem mají při stejném objemu mnohem menší velikost. Díky tomu se budou lépe přenášet a široké hrdlo vám umožní snadnější plnění i snazší údržbu. Široké lahve jsou i mnohem více stabilní a tak snadno se nepřevrhnou.
Antikolikové lahvičky
Speciální lahvičky jsou určeny především nejmenším dětem, které trpí na bolesti bříška. Díky speciálnímu mechanismu se v lahvi netvoří přebytečný vzduch. Miminko tak během krmení tento přebytečný vzduch polykat a ušetří si mnoho trápení.
Pro kojené děti
Maminky, které pravidelně kojí, ale ocení i možnost nakrmit miminko odstříkaným mlékem v době, kdy nebude v dispozici, ocení lahvičku, která má speciální tvar savičky. Savička velmi připomíná prsní bradavku a pití není tak snadné jako u klasických lahví.
Učící lahvičky
Jsou určeny starším dětem, které již začínají používat láhev samostatně. Snadnější manipulaci jim umožní držáky. Opatřeny jsou speciálními zaklápěcími víčky. Některé láhve nemusí mít klasickou savičku, ale pítko nebo brčko.
Objem
Nejmenší lahvičky mají objem pouze 120 ml, jsou vhodné pouze pro novorozence. Mnohem oblíbenější jsou lahvičky s objemem od 170 – 250 ml. Tyto lahvičky postačí menším i větším kojencům. Starším kojencům a batolatům je možné koupit lahvičku s objemem 320 – 330 ml.
Materiál
Kojeneckou lahev budete pravděpodobně vybírat i podle toho, z čeho je vyrobena. I zde máte na výběr z několika možností.
Plast
Nejoblíbenějším výrobním materiálem je plast. Výhodou tohoto materiálu je dlouhá životnost, nízká hmotnost i pořizovací cena. Miminko bude schopné lahvičku udržet a poměrně snadno s ní manipulovat. Pokud budete vybírat plastovou lahev, věnujte pozornost tomu, z jakého plastu je vyrobena. Levné nekvalitní lahvičky mohou obsahovat škodlivé látky, velmi nebezpečný je zejména BFA – Bisfenol A.
Sklo
Sklo je tradiční materiál, který má stále mnoho příznivců. V případě skleněných lahví se nemusíte bát škodlivých látek. Na druhou stranu májí i skleněné kojenecké lahvičky svoje negativa. Nevýhodou je jejich vyšší hmotnost a větší náchylnost k rozbití. Pokud do lahve nalijete teplé mléko nebo čaj, bude lahev na povrchu horká.
Silikon
Naopak velmi oblíbené jsou silikonové lahve, které jsou k dostání od předních výrobců. Tyto lahve mají přednosti obou předchozích typů, jsou stejně lehké a odolné jako lahve plastové. Vyrobeny jsou vždy z bezpečných materiálů.
Nerez
Nerezové lahve jsou výborné především jako cestovní lahve. Tyto lahve udrží mléko i nápoj delší dobu při optimální teplotě. Jejich předností je neomezená životnost a mnoho nerezových lahví lze považovat za rostoucí. Postačí pouze vyměnit savičku za pítko nebo brčko a dítě může láhev používat dlouhé roky.
Savičky
Lahvička pro kojence je opatřena savičkou. Jedná se o spotřební zboží, které budete muset podle potřeby měnit. První láhev koupíte společně se savičkou, poté již budete dokupovat savičky samostatně. Jednotlivé lahve bývají kompatibilní se savičkami stejných značek. Některé lze považovat za universální a opatřit je můžete jakoukoliv savičkou.
Savičku budete vybírat vždy podle věku dítěte, každá savička má jinak velkou dírku, která se stará o požadovanou velikost průtoku. Kromě toho můžete vybírat i výrobní materiál a tvar.
Co se týká materiálu, budete moci zvolit latexovou nebo silikonovou savičku.
- Latex – méně odolný materiál, který časem rychleji změkne. Latexovou savičku je možné koupit nejmenším i starším dětem. Tento materiál je velmi jemný a podobný lidské kůži.
- Silikon – tento materiál se vyznačuje delší životností, jsou však vhodnější spíš pro menší děti. Děti, kterým již rostou zuby, mohou silikonovou savičku poměrně snadno rozkousat.
Tvar savičky
Podle tvaru je možné savičky rozdělit na:
- Anatomické – savička má zploštělou spodní stranu. Do pusinky tak snadno zapadne a zajistí miminku správnou polohu jazyka během sání.
- Fyziologická – poznáte ji podle tvaru kapky. Savička svým tvarem připomíná bradavku.
Příslušenství
Ke kojenecké lahvi se vám může hodit ohřívač mléka i sterilizátor.
Ohřívač mléka
Jednoduchá elektrický přístroj, který se postará o rychlý ohřev mléka či čehokoliv jiného na bezpečnou teplotu. Možnost ohřát mléko oceníte zejména během nočních krmení. Ohřev zajišťuje pára nebo vodní lázeň.
Sterilizátor
Miminka jsou velmi citlivá a vše s čím přijdou do kontaktu, by mělo být dokonale čisté. Pomocí sterilizátoru budete moci čistit kojenecké lahve, savičky, dudlíky, nebo některé kousací hračky.
Značka
Kojenecké lahve jsou na trhu zastoupeny řadou výrobců. Opravdu kvalitní lahve vyrobené z bezpečných materiálů koupíte například od Nuk, Avent, Mam, Canpol babies, Farlin, Tomme Tippee, Lifefactory, Pacific baby, Pura a dalších.
Porovnat ceny kojeneckých láhví
Cena
Lahvičky vyrobené ze skla nebo plastu je možné koupit za 100 – 200 Kč. K dispozici máte klasické i rozšířené lahve. Od 200 – 400 Kč jsou k dostání antikolikové i učící lahvičky. Za 400 a více Kč je možné koupit sadu více lahviček nebo lahvičku s příslušenstvím. K dostání jsou také nerezové lahve.
Údržba
Kojenecké lahve vyžadují patřičnou péči. Lahvičku je nutné po každém použití důkladně propláchnout vodou. Všechny záhyby byste měli důkladně vyčistit speciálním kartáčem. Lahvičky byste měli také pravidelně sterilizovat. K tomuto účelu je možné využít již zmíněný sterilizátor, mikrovlnnou troubu nebo kastrol vařící vody. Pokud budete používat poslední zmíněný postup, měla by sterilizace probíhat po dob 3 – 5 minut.
Otázky a odpovědi
Jak důležitou roli hraje tvar lahvičky?
Ačkoliv jsou k dostání atraktivní lahvičky různých tvarů, je vhodnější zůstat u klasické podoby lahve. Láhev by měla být především praktická a umožňovat co možná nejméně komplikované čištění. Tou nejlepší variantou tak bude širší lahvička. Větším dětem se pak bude dobře držet lahvička doplněná o úchyty.
Jaký materiál bude nejlepší?
Nejoblíbenějším materiálem je plast. Vždy byste však měli dbát na bezpečí a kupovat pouze lahvičky, které neobsahují bisfenol A. Takové lahve nesou často značení BPA free. Výhodou plastových lahví je nízká hmotnost.
I v případě, kdy bude v lahvi teplejší mléko nebo čaj nebude pálit a hned tak ji nerozbijete. Nevýhodou plastu je skutečnost, že se po nějaké době obarví a budete je muset vyměnit za nové. Skleněné lahve se obarvovat nebudou a počítat tak můžete s jejich delší životností. Skleněná láhev je však těžší a mléko v ní se ohřívá o něco déle.
Jakým způsobem je možné lahve sterilizovat?
O správnou údržbu se postará sterilizátor, mikrovlnná trouba nebo vroucí voda. Elektrický sterilizátor je přístroj, který zvládne čištění sám, lahve nejen vyčistí, ale zbaví je i zápachu.
Nevýhodou je jeho vyšší pořizovací cena. Levnější možností je jednodušší sterilizátor do mikrovlnné trouby. Jedná se o nádobu, do které se nalije voda a o sterilizaci se postará horká pára. Klasicky pak můžete lahve sterilizovat pomocí vařící vody. Lahvička by se takto měla vařit cca 5 minut.
Závěr
Ne každý vybere správnou lahvičku hned napoprvé. Někdy nastane situace, že budete muset vyzkoušet více různých typů. Lahvičku vždy vybírejte tak, aby bylo její používání co nejvíce praktické. Oblíbené jsou klasické i široké lahve.
Nejmenším dětem bude vhodné koupit antikolikovou láhev, která je ochrání před nepříjemnými bolestni bříška. Důležitá je i savička. Ta, která je vyrobena ze silikonu vydrží delší dobu, jsou však tvrdší, což nemusí miminku vyhovovat. Latexová savička je naopak měkčí a starší dítě ji může rychleji prokousnout.
Kojenecké láhve můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Ohřívače lahví
- Kojící polštáře
- Odsávačky mléka
- Kojící podprsenky
- Nejlepší sterilizátory
- Jak vybrat kojenecké mléko?
- Jak vybrat kojeneckou vodu?
Zdroje: www.benu.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Díky vašemu článku, jsem si pořídila na zkoušku startovací sadu Philips Avent a je naprosto super. Jsem z ní nadšená, protože je kvalitní a malé se z ní moc dobře pije. Rozhodně koupím ještě jednu sadu.
Produkty od značky Philips jsou fakt kvalitní a super, mám doma dvě a nemůžu na nich nic vytknout. :))