Dudlíky

Dudlík je velmi praktická věc v životě novopečených rodičů, avšak ne každý rodič plánuje dudlík používat. Proto se společnost rozdělila na dva tábory, zatímco jedni nedají na dudlík dopustit a jedou s ním už do porodnice, druzí by svému dítěti dudlík do pusy nedali. Pokud však patříte spíše mezi nerozhodné a chcete dudlík alespoň vyzkoušet, neměli byste kupovat první dudlík, který uvidíte. Také v případě dudlíků se vyskytuje několik parametrů, na které byste se měli při výběru zaměřit.

Porovnat ceny dudlíků

Nejlepší dudlíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Nuk Trendline DISNEY Medvídek Pú 100 % 67 Kč Zobrazit Tipnet.cz
2. Bibs kaučuk sage hunter green 2 ks 98 % 259 Kč Zobrazit Funbaby.cz
3. LOVI I Love béžová šedá 97 % 181 Kč Zobrazit Feedo.cz
4. Vulkan Prima Baby kaučuk kulatý Flora 95 % 28 Kč Zobrazit Lekarna.cz
5. Canpol babies pastel růžová 88 % 59 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Výhody/nevýhody

Dětské dudlíky mají řadu výhod i nevýhod. Většina rodičů dudlík vybírá prostě proto, aby miminko utěšil. Zejména v prvních měsících jsou děti velmi plačtivé a ne vždy je utěší milující náruč nebo další dávka mléka.

Díky dudlíku děti snadněji zvládají různé stresové situace, které jsou mnohdy spojené s návštěvou lékaře nebo obyčejným cestováním.

Podle studií však dudlíky snižují i riziko Syndromu náhlého úmrtí kojence SIDS, což je něco, co nechce žádný rodič nikdy zažít na vlastní kůži.

Dudlík má spojitost i s kojením. V souvislosti s kojením se překvapivě uvádí výhody i nevýhody. Výhodou je, že dítě se během cucání dudlíku více zklidní, což poskytne mamince více času se na kojení v klidu připravit. Ne vždy jde kojení snadno a pláč dítěte situaci nijak neusnadní.

Cucání dudlíku před kojením však může vést k nižší potřebě sát mléko, což dítěti naopak nijak neprospívá. Tato situace se negativně odráží na nižší hmotnosti dítěte. Sání dudlíku je také mnohem snadnější než sání prsa. Některé děti tak mohou postupně namáhavé kojení odmítat a vyžadovat budou raději kojeneckou láhev.

V neposlední řadě budete muset vymyslet, jak dítěti dudlík vzít. Děti, které jsou zvyklé mít dudlík v puse neustále, se ho nebudou chtít vzdát ani v době, kdy jsou na dudlík příliš velké. Na rodičích tak je, aby našli způsob, jak dudlík z dětských úst dostat.

Velikost

Dudlíky jsou rozděleny podle velikosti do 3 základních skupin a to na velikost 0 – 6 měsíců, 6 – 18 měsíců, 18 – 36 měsíců. Velikost je vždy označena velkými číslicemi na obalu a vy jako rodič byste měli velikost plně respektovat. Dudlíky dle tohoto dělení respektují velikost dětské pusinky. Při výběru správné velikosti snížíte riziko deformace patra nebo zoubků. V menším zastoupení jsou pak malé dudlíky určené předčasně narozeným dětem nebo dětem s nízkou porodní hmotností.

Materiál

Šidítka se vyrábí ze dvou materiálů. Ačkoliv je jeden materiál vyzdvihován, konečný výběr je volbou samotného dítěte. V případě, že ho nezaujme silikonový dudlík, a vy ho budete potřebovat nějakým způsobem utěšit, nezbyde vám nic jiného, než mu nabídnout dudlík latexový.

  • Silikon – ze silikonu jsou vyrobeny průhledné dudlíky. Tento materiál je obecně doporučovanější, protože silikonové dudlíky patří mezi stálejší. Silikonové dudlíky vidí raději také pediatři.
  • Latex – tyto dudlíky mají typicky žlutohnědou barvu. Latexové dudlíky v ústech méně klouzají, což je také důvod, proč některým dětem vyhovují více.

Tvar

Dudlíky se liší také tvarem, vybírat můžete mezi dvěma tvary šidítek. Zde najdete prakticky to stejné, jako v případě materiálu. Jeden tvar má mnohem lepší vlastnosti než druhý, avšak každému dítěti vyhovuje něco jiného. Proto se doporučuje vyzkoušet oba tvary a opět nechat konečný výběr na miminku. Dudlíky vyrobené z latexu i silikonu se vyrábí v klasickém i anatomickém tvaru.

Kapka

Tento tvar je považován za klasiku a poznáte ho podle kulatého tvaru savičky. Přestože tento tvar není úplně ideální, najdou se děti, kterým kulatý tvar prostě vyhovuje víc. Vědět byste však měli, že kulatý dudlík není ideální pro vývoj ústní dutiny ani prvních zoubků.

Anatomický tvar

Novější a v současné době oblíbenější jsou anatomicky tvarované dudlíky. Tyto dudlíky mají zkosenou vnitřní část. Tento tvar miminku umožňuje mít během sání jazyk ve správné poloze. Anatomický tvar také snižuje riziko křivení prvních zoubků.

Speciální dudlík

Kromě typické podoby můžete zakoupit speciální dudlíky.

Dudlík s teploměrem

V lékárně budete moci zakoupit speciální dudlík doplněný o teploměr. Tyto dudlíky je možné používat opravdu jen při měření teploty. Měření je jednoduché a poměrně rychlé. Ne vždy však bude teploměr v podobě dudlíku dítěti vyhovovat tvarem nebo materiálem.

Plnící dudlík

Oblíbený je i dudlík, do kterého můžete vložit kousek ovoce, ze kterého může miminko postupně vycucávat šťávu. Do dudlíku můžete vložit také piškot, sušenku, zeleninu atd.

Díky tomu může dítě poznávat nové chutě, vychlazené ovoce pak pomůže tišit bolest v období prořezávání prvních zoubků. Plnící dudlík musí být vždy vyroben ze zdravotně nezávadných materiálů. Vždy byste měli volit známou značku, nebo dudlík kupovat ve speciálních prodejnách.

Příslušenství

Dudlík je jednoduchá pomůcka, ke které budete moci přikoupit cestovní krabičku, která udrží dudlík v čistotě na cestách i doma. Neocenitelným pomocníkem je také klip na dudlík, díky kterému nebude dudlík neustále zvedat ze země nebo ho někde hledat. Klipy jsou vyrobené z různých materiálů, v současné době jsou nejoblíbenější silikonové nebo dřevěné klipy s kuličkami, které pomohou s prořezáváním zoubků.

Značka

Dudlík byste nikdy neměli kupovat v pochybných obchodech. Zde nemusí být dudlík vyroben ze zdravotně nezávadného materiálu. Mezi nejznámější značky patří NUK, Mam, Canpol babies, Avent, Chicco, Tommee Tippee nebo Suavinex.

Cena

Dudlík je výrobek, který si může dovolit naprosto každý. Nejlevnější dudlík koupíte za méně než 20 Kč. Výrazně levnější jsou latexové dudlíky. Cena silikonového dudlíku se pohybuje okolo 60 Kč. Dudlíky můžete koupit tak v sadě, běžně se prodávají po 2 kusech. Součástí balení může být i plastová krabička nebo klip. Za sadu zaplatíte v rozmezí 150 – 250 Kč.

Porovnat ceny dudlíků

Údržba

Dudlík je nutné pravidelně sterilizovat nebo vyvařovat. Z tohoto důvodu je lepší mít dudlíků několik a čistit zároveň každý den. Jestliže dítěti upadne dudlík během pobytu venku, neměla by sterilizace dudlíků probíhat ve vašich ústech, ale po ruce byste měli mít láhev s vodou, kterou ušpiněný dudlík alespoň opláchnete.

Otázky a odpovědi

Na co se zaměřit?

Kvalitní dudlík by měl mít děrovaný štít. Tyto ventilační otvory zajišťují potřebný průchod vzduchu a brání dudlíku, aby se k pusince bolestivě přilepil. Ventilačními otvory jsou také odváděny dětské sliny. Co se týká tvarování, je vhodné, aby byl kotouč dudlíku vykrojený v oblasti nosu, vhodný je i tvar osmičky.

Kdy je možné s dudlíkem začít?

Používání dudlíku je spíše individuální. Ačkoliv můžete přečíst rady o tom, že dudlík je vhodné používat nejdříve od druhého měsíce, ti, kdo tyto rady udělují, s vámi domácnost nesdílí. Dětský pláč je pro rodiče velmi stresující a může vést až k nebezpečným situacím, které nejdou vrátit zpátky.

Proto byste měli dudlík používat tak, jak uznáte sami za vhodné a nenechat se stresovat tím, že novorozenec s dudlíkem v puse bude vždy odmítat prs. Každé dítě je jiné a ani kojení není automatickou záležitostí. V případě, kdy s kojením opravdu bojujete, není možné vinu vždy házet na dudlík.

Kdy dudlík odložit?

Ani zde není žádná rada jednoznačná. Velmi záleží na dítěti i rodičích. Některé děti, odloží dudlík samy poměrně brzy, jiné ho nechtějí dát z pusy ani ve 4 letech.

Poté budete muset najít způsob, jak dudlík ztratit, pomoci mohou pohádkové bytosti, jiné malé děti, které dudlík potřebují více, slib nové hračky atd. Ať už vymyslíte cokoliv, ve chvíli, kdy se rozhodnete dítěti dudlík vzít, neměli byste se nechat oblomit pláčem a dudlík už nikdy nevracet. V opačném případě se z takového odnaučování stane začarovaný kruh.

Závěr

Dudlík je nejběžnější výbava dítěte. Každá domácnost s miminkem je vybavena hned několika dudlíky, které byste měli obměňovat s rostoucím věkem dítěte. U dudlíku je nejdůležitější koupit opravdu kvalitní a zdravotně nezávadný dudlík. Z tohoto důvodu vždy preferujte známého výrobce, který vám za kvalitu dudlíku ručí. Podceňovat byste neměli ani pravidelnou údržbu.

Dudlíky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.feedo.cz, www.nazuby.cz, www.drmax.czwww.mimio.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás tedy letí Bibs Colour přírodní kaučuk. Malá ho prakticky nepustí z pusy po celý den. Je velmi kvalitní.

  2. Koupila jsem si dudlík docela drahý z DM Drogerie od značky NUK a můj chlapeček ho vyplavává, tak jsem zkusila jiný dudlík, který je přímo od značky DM a ten je pro něj ideální a je navíc levný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo