Klece pro křečky

Křečci jsou oblíbenými domácími mazlíčky již desítky let. Jejich předností je především poměrně nenáročný chov, co se času nebo financí týká. Jestliže jste se rozhodli, že si křečka pořídíte jako dalšího člena rodiny, budete se na jeho příchod muset náležitě připravit. Pro svůj spokojený život křeček potřebuje vhodné místo, kde bude trávit většinu svého života. K tomu nejzákladnějšímu vybavení, které budete pro chov křečka potřebovat je tedy klec vybavená veškerým potřebným příslušenstvím.

Klece pro křečka mají mnoho různých podob. Veškeré parametry v tomto případě určuje pořizovací cena. Ta ovlivňuje velikost, výrobní materiál, vybavenost, ale i celkovou kvalitu klece. Jestliže chcete, aby váš malý kamarád prožil plnohodnotný život, nebo plánujete hlodavce chovat dlouhodobě, neměli byste při výběru klece zbytečně šetřit.

Porovnat ceny klecí

Typy

Křečci se nejčastěji chovají v kleci, ale svému mazlíčkovi můžete pořídit také akvárium nebo terárium. K bezpečnému přenášení lze dále koupit malý přenosný box.

  • Klece pro křečky – jsou nejoblíbenější podobou domečku s výběhem vůbec. Největší předností klecí je volný prostor, kterým může neustále cirkulovat vzduch. Klece pro chov křečků doporučují i odborníci. Mříže klecí poslouží křečkům i jako prostor ke šplhání, nevýhodou však bude vyházená potrava nebo podestýlka, kterou pravděpodobně v okolí klece najdete.
  • Akvária/terária pro křečka – tyto varianty se pro chov křečků a jiných hlodavců používala spíše v minulosti, dnes se od nich již ustupuje. A akváriu ani teráriu není možné zajistit cirkulaci vzduchu, což může vést k přehřívání zvířátka a tudíž i k jeho nekomfortu. Hladké stěny neumožní křečkům šplhání. V tomto případě však bude v okolí akvária uklizeno, přes tento velký benefit nejsou akvária k chovu hlodavců vhodná.
  • Cestovní boxy pro křečky – malé cestovní boxy nejsou určeny k celodennímu chovu křečků, využít je budete moci pouze pro krátkodobé přemísťování k veterináři na chalupu atd. Do boxu křečka bezpečně umístíte i ve chvíli, kdy se budete věnovat čištění velké klece.

Velikost

Velmi důležité je vybrat tu správnou velikost klece. Tu určuje nejen velikost, ale i počet chovaných křečků. Křečci jsou poměrně temperamentní zvířátka, která ožívají zejména v noci a ke svému spokojenému životu budou dostatek pohybu potřebovat. V opačném případě nebude křeček ve svém životě šťastný, což se negativně odrazí na jeho zdraví. Za minimální velikost se považuje klec s rozměrem 60 x 40 cm, o něco menší mohou být patrové klece, které křečkům nabídnou trochu jiné aktivity.

Křeček džungarský – pro křečky menší velikosti postačí menší klec. Tito křečci dorůstají do velikosti 6 – 10 cm a mívají většinou klidnější povahu. Díky ní si vystačí i s menším prostorem. Přesto i těmto křečkům budete moci pochopitelně zakoupit prostornější klec vybavenou různými doplňky. Zkontrolovat byste však měli vzdálenost mříží, větší roztečí se mohou malí křečci poměrně snadno protáhnout. Stejné vlastnosti mají i další malí křečíci Rodorovského.

Křeček syrský – syrský nebo též zlatý křeček bude muset pobývat v kleci s většími rozměry. Tito křečci dorůstají do velikosti 14 – 17 cm a jsou vhodnějšími mazlíčky pro malé děti. Děti ho budou moci lépe držet a ocení i jeho klidnější povahu.

Materiál

Na výrobu klecí se nejčastěji používá plast v kombinaci s kovem. Pro malé hlodavce jsou však velmi dobrým řešením i dřevěné klece, o které si křečci budou moci brousit zuby.

Plast

Plastové klece jsou těmi vůbec nejoblíbenějšími. Jejich předností je poměrně příznivá pořizovací cena, která souvisí s kvalitou použitého materiálu. Křečci jsou hlodavci a budou mít snahu plast okusovat. Z tohoto důvodu je třeba zaměřit se na kvalitní klece předních výrobců.

Plastové klece mají několik podob. Známé jsou především klece s plastovým vyšším dnem opatřené kovovými mřížemi. Druhou možností jsou klece s plastovými stěnami a menším množstvím prostorů pro cirkulaci vzduchu. Součástí těchto klecí bývají různé průlezy a k některým klecím můžete přikupovat další části a křečkovi tak výběh dle potřeby zvětšit. V tomto případě je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dřevo

Dřevěné klece jsou na trhu zastoupeny v mnohem menším počtu, přesto i tyto klece jsou pro chov křečka velmi dobrou volbou. Nevýhodou dřevěných klecí je vyšší cena a hmotnost. Výhodou je přírodní materiál, který bude bezpečný při broušení zubů. Dřevěná klec je mnohem bytelnější a bez obav ji budete moci postavit na terasu nebo balkon.

Příslušenství

Při chovu křečka se neobejdete ani bez základního příslušenství. Mezi ně patří napáječka, miska na krmení a domeček. Klec můžete vybavit i doplňkem určeným k umístění sena, kolotočem, houpačkou, šplhacími žebříky atd. Záleží na tom, co vám konkrétní klec dovolí. Mnoho klecí je rovněž k dostání přímo s vybavením. K základnímu vybavení patří i podestýlka, kterou rovněž zakoupíte v několika podobách.

Značka

Klece pro křečka jsou v obchodech zastoupeny v poměrně velkém počtu. Přední výrobci, mezi které patří například Zolux, Ferplast, Akinu, Tommi nebo Tatrapet nabízejí klece mnoha velikostí i barev. Některé klece jsou jednoduché, jiné vás svojí propracovaností zaujmou na první pohled. Záleží pouze na vás a na tom, jaký život chcete svému mazlíčkovi dopřát.

Cena

Pořizovací cena souvisí s velikostí, výrobním materiálem a vybaveností klece. Za jednouší klece zaplatíte do 1 000 Kč. Za tuto cenu lze pořídit jednopatrovou i dvoupatrovou méně vybavenou klec. Více prostoru a možností mají klece s cenou 1 000 – 2 000 Kč. Luxusní bydlení pak křečkovi poskytnou klece s cenou nad 2 000 Kč.

Porovnat ceny klecí

Otázky a odpovědi

Proč je pro chov křečka klec nejvhodnější?

Klece poskytují křečkům i jiným hlodavcům mnoho benefitů, které akvárium nabídnout nemůže. Tím největším je výborná cirkulace vzduchu, která zajistí, že se křeček nebude v kleci přehřívat. Díky mřížím se křečci mohou věnovat svojí oblíbené činnosti, tedy šplhu. Klece však mají i několik benefitů pro samotné majitele. Mezi ně patří poměrně nízká hmotnost, snadná údržba a dobrá přenosnost.

Na co si dát při výběru klece pro křečka pozor?

Ačkoliv mnozí výběr klece příliš neřeší a tu správnou vybírají spíše podle vzhledu a pořizovací ceny, měli byste se na několik věcí zaměřit. Zkontrolovat je třeba rozteč drátů. Ty by měly být ve vzdálenosti, která křečkovi neumožní prolézat. Mříže by měly být ve vzdálenosti 6 – 8 mm v případě malých křečíků a okolo 1 cm v případě větších křečků syrských. U patrových klecí se zaměřte na podobu podlahy.

Důležité je, aby byla celistvá, nejčastěji se vyrábí z plastu. Levné klece mohou být podlahu drátěnou a křečkovi budou při chůzi propadávat končetiny, což může být nebezpečné. Nepříliš vhodné jsou plastové domečky. Lepší variantou jsou domečky dřevěné, případně byste měli přikoupit i nějaké hračky nebo pamlsky na hlodání.

Kam klec postavit?

Klec by měla stát na vhodném, spíše stinném místě. V žádném případě by neměla stát v průvanu nebo v nějaké chladné části domu. Nejlepší je vyvýšené místo na poličce, ale postavit ji můžete i na zem, nejlépe na nějakou izolační podložku, kterou budete moci snadno vyčistit. Při výběru konkrétního místa myslete na to, že křečci jsou noční tvorové a jejich dovádění vás bude rušit ve spánku. Vhodným místem tedy není ložnice ani dětský pokoj.

Závěr

Klec je pro chov křečka naprostou nezbytností. V kleci bude křeček trávit celý svůj život a měl by v ní mít k dispozici místo na spaní, ale i prostor k různým aktivitám. Ve volné přírodě mají křečci velký prostor k žití a i v domácnosti proto ocení více prostoru. V tomto ohledu si lépe vedou prostorné dřevěné klece.

Menší prostory nabízí klece plastové, při výběru konkrétního modelu myslete na to, že křeček by měl mít k dispozici místo alespoň o velikosti 60 x 40 cm. Doporučená výška je cca 40 cm. Jistou úsporu místa nabídnou dvoupatrové klece.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.svetchovatelu.cz, www.zooo.cz, www.fera24.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem pořídila Ferplast Klec hlod. křeček Criceti 11 57,5 x 31 x 23 cm, tak snad bude tomu našemu malému broučkovi vyhovovat. Viděla jsem jí u kamaráda a ten si jí chválil. Vypadá fakt dobře a snad poskytne i dostatek prostoru.

Přidat komentář

Recenzer
Logo