Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je zařízení, které dokáže odvést horko z vnitřních prostor ven za pomoci flexibilní hadice. Výhodou mobilní klimatizace je možnost přenášení. Při její instalaci se navíc obejdete bez stavebních úprav. Vymyslet však musíte způsob, kterým vám umožní vytáhnout hadici klimatizace z bytu. Zvolit můžete jeden ze dvou způsobů. Jednodušší způsob je takový, že hadici prostě vystrčíte z okna. Druhý způsob je složitější a pracnější a spočívá v nutnosti vysekat do zdi otvor, kterým hadici protáhnete.

Při výběru mobilní klimatizace je důležité zohlednit několik důležitých parametrů. Tím nejdůležitějším je výkon chlazení a ventilátoru. Výkon se odvíjí od velikosti místnosti, kterou budete potřebovat chladit. Klimatizace pro svůj chod potřebuje elektrickou energii, pozornost tedy věnujte i spotřebě. O uživatelský komfort se postarají nadstandardní funkce a za kvalitu a spolehlivý chod ručí prověřený výrobce.

Porovnat ceny klimatizací

Nejlepší mobilní klimatizace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sinclair AMC-14P 97 % 13 360 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
2. Sakura STAC 12 CPB/K 96 % 7 889 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor SAC MT7020C 95 % 5 738 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+ 94 % 15 990 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sencor SAC MT7048C 89 % 5 999 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Mobilní klimatizace má několik podob. Rozdělit ji lze do 3 základních skupin

Jednohadicová mobilní klimatizace

Tento typ je nejběžnější a nejoblíbenější, klimatizace je vybavena pouze jednou hadicí. O odvod teplého vzduchu se stará hadice, ochlazený vzduch je do místnosti vyfukovaný samotnou klimatizací. Při tomto procesu dochází k menšímu podtlaku, během kterého může klimatizace s venku v určité míře nasávat horký vzduch, což snižuje efektivitu klimatizace. Největší výhodou jednohadicových klimatizací je snadná instalace, dobrá mobilita a nižší cena. Za nevýhodu se pak považuje vyšší hlučnost.

Dvouhadicová mobilní klimatizace

Hlavní část doplňují 2 hadice, které směřují směrem ven z místnosti. První hadice zajištuje odvod horkého vzduchu, druhá pak do místnosti přivádí čerstvý venkovní vzduch. Při tomto procesu nedochází k podtlaku a výhodou je zde větší efektivita chlazení.

Splitová mobilní klimatizace

Může být označena i jako dělená klimatizace a je složena ze dvou samostatných jednotek. Jednu je nutné umístit do místnosti, druhá hlučná část je umístěna venku. Obě tyto částí se pak propojují hadicí. Hadici můžete protáhnout oknem nebo dírou ve zdi. Největší výhodou tohoto řešení je tichý chod. Nevýhodou je pak vyšší cena a poměrně malá nabídka na trhu.

Příkon

Při výběru klimatizace je nejdůležitější zvolit správný výkon. Chladící výkon je uváděn v kW, nebo jednotkách BTU/hod. BTU je zkratka britské termální jednotky. 1 kW je rovna asi 3 500 BTU/hod. S ohledem na výkon se pak udává, ze 1m2 ochladíte pomocí 1kW chladícího výkonu.

Do malých místností bez tepelných zisků vám postačí klimatizace s chladícím výkonem do 2 kW. Tepelnými zisky jsou myšleny různé zdroje tepla, které mohou výkon klimatizace narušovat. V místnostech s rozlohou 80 – 100 m2 budete potřebovat klimatizaci s výkonem okolo 3 kW. Nejsilnější klimatizace mají výkon vyšší než 4 kW a jsou schopny ochladit místnosti o objemu 140 m2.

Spotřeba

Mobilní klimatizace je elektrické zařízení, u kterého by vás měla zajímat i spotřeba energie. Podle energetické náročnosti jsou klimatizace rozděleny do energetických tříd A – G. Nejšetrnější jsou spotřebiče umístěny v energetické třídě A. V jejich případě však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Odvod kondenzátu

Kondenzát vzniká kondenzací vody a ochlazováním vzduchu. Z důvodu efektivního odvodu bývají moderní klimatizace vybaveny automatickým odparníkem. Jeho úkolem je přeměnit vodu na plyn, který z místnosti odchází společně s teplým vzduchem.

Starší nebo méně kvalitní klimatizace mohou kondenzát odvádět pomocí čerpadla nebo jsou doplněny o nádobu, do níž se kondenzát zachytává. Obě tyto varianty se dnes považují za zastaralé a nekomfortní.

Hlučnost

Mobilní klimatizace při chodu vydávají určitý hluk, což je jejich velká nevýhoda. Proto se při výběru zaměřte i na hlučnost jednotlivých modelů. V opačném případě může být používání klimatizace obtěžující. Nejtišší klimatizace mají hlučnost do 50dB, za tiché lze pak považovat přístroje s hlučností 50 – 60 dB. K dostání jsou i hlučnější modely, kterým se však doporučuje spíše vyhnout.

Funkce

Hlavním úkolem mobilní klimatizace je ochladit vzduch. Moderní přístroje toho však nabídnou mnohem víc.

  • Displej – vše podstatné se zobrazuje na různě velkých a přehledných LCD či LED displejích.
  • Filtrace – kvalitní klimatizace mohou být vybaveny různými filtračními funkcemi. Díky nim bude zařízení moci vyčistit prostor od prachu i bakterií. Mezi kvalitní patří klimatizace vybavené HEPA filtrem.
  • Vytápění – některé klimatizace můžete používat také jako topení. Jeden přístroj tak může sloužit po celý rok.
  • Časovač – díky časovači můžete nastavit čas i dobu chlazení. Po jeho uplynutí se klimatizace sama vypne.
  • Odvlhčovač vzduchu – při používání klimatizace dochází k vysušování vzduchu, což může být nežádoucí zejména pro alergiky. Nejen pro ně pak může být dobrou volbou klimatizace s odvlhčovačem vzduchu.
  • 6. smysl – nejdražší klimatizace nabízí i funkci 6. smyslu. Ten je schopen v místnosti vytvořit dokonalé klima díky možnosti kombinovat funkci chlazení, odvlhčování, větrání i topení.
  • Dálkové ovládání – k ovládání může sloužit klasické tlačítkové ovládání, ale mnoho přístrojů nabízí pohodlnější dálkové ovládání. K ovládání dražších klimatizací můžete používat i mobilní aplikaci.

Značka

Ani výběr správného výrobce nelze podcenit. Prověřený výrobce na trh dodává vysoce kvalitní a bezporuchové přístroje s několika letou zárukou. Spolehnout se můžete i na případný servis či dostupnost náhradních dílů. K oblíbeným patří klimatizace Concept, Sencor, Whirlpool, Sakura, Bravo, Sinclair, LG, Klarstein či Electrolux.

Cena

Mobilní klimatizaci můžete koupit za méně než 5 i za více než 50 000 Kč. Záleží na tom, jaký typ pořizujete. Nejlevnější jsou jednohadicové klimatizace s cenou od cca 4 – 20 000 Kč. Zde je dán cenový rozdíl výkonem i výbavou, kterou klimatizace nabízí. Dražším přístrojům nechybí funkce vytápění či odvlhčování. Za více než 20 000 Kč pak koupíte dvouhadicové nebo splitové klimatizace, které jsou však na trhu zastoupeny omezeným počtem výrobků.

Porovnat ceny klimatizací

Údržba

Starost o klimatizaci není příliš složitá. Pravidelně budete muset pouze čistit prachový filtr. Ten je součástí každé jednotky. Filtr postačí propláchnout pod tekoucí vodou a nechat ho řádně vyschnout. Po uplynutí určité doby je nutné filtr vyměnit, na výměnu vás klimatizace sama upozorní. Pokud bude klimatizace delší dobu mimo provoz, je nutné vypustit zbytkový kondenzát. Zabráníte tak možnému množení bakterií.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi ochlazovačem a mobilní klimatizací?

Ochlazovač na rozdíl od mobilní klimatizace nepotřebuje odvod horkého vzduchu. Ochlazovač je tedy jednodušší přístroj, který funguje na principu studené vody. Tu pak můžete ještě více zchladit malými namrazovacími panely, které bývají častou součástí těchto přístrojů. Výhodou ochlazovače je nízká cena, nevýhodou až 10 x nižší chladící účinek ve srovnání s mobilní klimatizací.

Jaká je nevýhoda mobilní klimatizace?

Při instalaci klimatizace budete muset vyřešit, jakým způsobem budete teplý vzduch z místnosti odvádět. První řešení spočívá v tom, že hadici klimatizace vystrčíte ven z okna. Tímto způsobem však můžete snížit výkon přístroje až o 50%. Otevřeným oknem bude do místnosti opět proudit horký vzduch.

Druhý způsob se pak neobejde bez stavebních úprav. Ačkoliv výrobci mobilních klimatizací většinou slibují nulové stavební úpravy, budete muset vysekat ve zdi otvor, kterým hadici protáhnete. Tento způsob je pracnější, ale na výkonu klimatizace se nijak nepodepíše.

Jaké příslušenství lze k mobilní klimatizaci koupit?

K mobilní klimatizaci můžete přikoupit speciální těsnění do okna. Díky němu budete moci odvádět horký vzduch z místnosti oknem, aniž byste negativně snižovali výkon klimatizace. Tato těsnění lze koupit v několika velikostech. Vybavit těsněním tak může okno klasické velikosti i velké francouzské okno.

Závěr

Mobilní klimatizace je jednoduché zařízení, které vám zpříjemní léto v bytech i domovech. K nejoblíbenějším patří jednohadicové klimatizace, které se vyznačují jednoduchou instalací a cenovou dostupností. Při výběru mobilní jednotky se zaměřte především na potřebný výkon. V malých místnostech si vystačíte s klimatizací s výkonem okolo 2 kW. Do větších místností je vhodné pořídit klimatizaci s výkonem okolo 3 kW. Nejvýkonnější modely nabídnou výkon i 4, 6 kW.

Mobilní klimatizace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Doma máme mobilní klimatizaci od značky Sencor a jsme s ní moc spokojení, protože moc dobře chladí a bohatě nám stačí na celou kuchyň, kde je pro nás její použití zásadní, neboť do ní máme celý den opřené slunce. Dovedete si představit to vedro, když se ještě začne vařit, ale klimatizace to vyřešila, takže je tam krásný chládek. Jinde v domě nebyla její koupě nutná, protože je všude krásný chládek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo