Jak vybrat ventilátor?

Nejoblíbenější typy ventilátorů

Ventilátor využijete všude tam, kde není možné chladit vzduch za pomocí klimatizace. Na trhu jsou ventilátory zastoupeny v několika podobách, k výhodám těchto zařízení patří bezesporu jednoduchá obsluha.

Díky malé hmotnosti ho můžete libovolně přenášet, ale koupit můžete i více modelů, které budou mít své místo v jednotlivých místnostech. Jediný typ, který je náročnější na instalaci je stropní ventilátor, ten je však možné využívat celý rok a koupíte ho i v kombinaci se světlem.

Při výběru bude zásadním rozhodnutím typ, který upřednostňujete, dále budete vybírat vhodnou velikost a důležité je i přihlédnout k dalším funkcím.

Porovnat ceny ventilátorů

Nejlepší ventilátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Heimeier 6000-09.500 99 % 355 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Danfoss RAE 5054 94 % 504 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
3. HERZ 1726006 89 % 290 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
4. Elektrobock HD13-Profi 88 % 667 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Elektrobock HD13 79 % 466 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Prvním parametrem, který vás bude zajímat je typ ventilátoru. Podle konstrukce můžete vybírat z několika typů.

Stolní

Jedná se o nejmenší ventilátory, které se jak už název napovídá, umísťují na stůl. Díky malým rozměrů a nízké váze je však můžete libovolně přenášet a používat prakticky kdekoliv. U těchto malých ventilátorů musíte počítat s menším výkonem a vhodné jsou tak spíše do menších prostor.

U většiny stolních ventilátorů je možné nastavit sklon i rychlost foukání. Většina stolních ventilátorů umožňuje nastavit otáčení hlavy v omezeném rozsahu. Výhodou je i nižší pořizovací cena.

USB

Velmi malý model využijete pouze k ochlazení jedné osoby při práci na počítači. USB ventilátor se napájí přímo z počítače nebo powerbanky přes USB kabel. Tyto ventilátory mají průměr lopatek cca 15 cm, a na pracovním stole tak nezaberou příliš mnoho místa.

Stojanové

Stojanové ventilátory jsou druhou nejoblíbenější variantou. Použít je můžete k ochlazení vzduchu v celé místnosti. Ve většině případů umožňují nastavit výšku nohy. Nevýhodou těchto ventilátorů je horší stabilita, což je ale problém spíše levnějších modelů. Jejich používání není vhodné v rodinách s malými dětmi nebo akčními zvířecími mazlíčky.

Dražší stojanové ventilátory jsou více stabilní a mají řadu doplňkových funkcí. Nevýhodou některých levnějších ventilátorů je vyšší hlučnost. K výhodám patří menší hmotnost, která vám umožní ventilátor libovolně přemisťovat.

Sloupové

Moderní verzí stojanových ventilátorů jsou robustnější sloupové přístroje. Kromě moderního vzhledu vám nabídnou velké množství doplňkových funkcí.

Největší výhodou sloupových ventilátorů je tichý chod, součástí dražších výrobků může být i aroma difusér nebo narazíte na funkci foukání teplého vzduchu. Z nevýhod naopak můžeme zmínit menší výkon a tedy i skutečnost, že se hodí spíše do menších prostor.

Axiální

Tyto ventilátory se umísťují do koupelny nebo na toaletu. Jejich úkolem je odvádět vlhkost a zápach. Tyto ventilátory je nutné zapustit do stěny, díky čemuž nezabírají žádné místo. Na trhu patří k těm nejmenším a nízká je i jejich pořizovací cena.

Nástěnné

Tyto typy je možné nainstalovat na zeď. Výhodou je jednoduchá instalace, která nevyžaduje žádný stavební zásah. Nástěnný ventilátor umožňuje nastavit směr proudění studeného vzduchu.

Vybírat můžete z několika rychlostí a praktické je i dálkové ovládaní. U těchto typů vak musíte počítat s nižším výkonem i menším ochlazovacím účinkem.

Stropní

Tyto ventilátory se umisťují ke stropu, počítat musíte s náročnější instalací. Využívat je můžete celoročně. V létě vás ochladí a v zimě pak mohou rozhánět teplý vzduch.

Součástí některých stropních ventilátorů je také světlo, a ventilátor tak plní dvě funkce zároveň. Nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena a absence některých funkcí, které můžete využívat u jiných typů.

Podlahové

Tyto ventilátory se oproti ostatním pyšní až dvojnásobným výkonem. Díky tomu se hodí ho velkých místností. Nevýhodou je však jejich hlučnost, zpravidla se tak využívají spíše pro komerční účely. Podlahové ventilátory se pro větší účinnost často využívají v kombinaci se stropními typy.

Průměr vrtule

Průměr vrtule se odvíjí od typu ventilátoru.

  • Stolní – nejmenší a nejméně výkonné ventilátory mají průměr vrtule cca 10 cm, u těch největších se průměr vrtule pohybuje kolem 30 cm.
  • Stojanové – tyto ventilátory jsou nejčastěji vyráběny s 40 cm průměrem vrtule.
  • Stropní – tyto ventilátory mají průměr vrtule i více než 1 metr. Do místnosti o rozloze do 10 m2, je ideální pořídit ventilátor s průměrem 90 cm, místnost o rozloze do 20 m2 vybavte ventilátorem s průměrem lopatek 120 cm. Největší velikost 142 cm je určená do místností s rozlohou do 30 m2.

Hlučnost

Hlučnost je také jeden z hlavních parametrů, ke kterým byste měli při výběru přihlédnout. Nejtišší jsou axiální ventilátory, ty mají hlučnost do 30 dB. Stropní ventilátory mají hlučnost do 50 dB, stolní a stojanové se pohybují v rozmezí od 45 – 60 dB.

Počet rychlostí

Nejmenší stolní ventilátory mají 1 – 2 rychlosti, běžně se však setkáte s ventilátory, které mají 3 – 4 rychlosti. Ty nejkvalitnější ventilátory s BLDC motorem umožňují plynulou regulaci až 12 rychlostí. Předností těchto ventilátorů je i poměrně tichý chod. U stropních ventilátorů máte k dispozici nejčastěji 5 – 6 rychlostí

Průtok vzduchu

Aby větrák místnost ochladil, měl by mít i dostatečný průtok vzduchu a výkon. Potřebný průtok zjistíte vynásobením objemu místnosti s ideálním počtem výměn vzduchu.

V obytných místnostech se doporučuje vzduch měnit 1 – 2 x za hodinu. Pokud chcete koupit ventilátor do kanceláře, měli byste počítat s 5 – 9 výměnami/hodinu. Kuchyňské ventilátory by měly provést 6 – 10 výměn/hodinu a v případě koupelny se doporučuje 5 – 8 výměn/h.

Bezpečí

Opomínat byste neměli ani bezpečí své a dalších členů rodiny. Zkontrolovat byste tak měli také pevnost mřížky, která chrání točící se lopatky. Důležitá je i stabilita ventilátoru. Lepší stabilitě pomohou i protiskluzové nožičky, které jsou také velmi častou výbavou, nenajdete je však u všech výrobků.

Funkce

Při výběru můžete přihlédnout i k doplňkovým funkcím, které zvýší komfort používání.

Většina ventilátorů umožňuje regulaci výkonu.

Stolní, sloupové i nástěnné ventilátory často disponují funkcí oscilace, hlava ventilátoru se může natáčet a to horizontálně i vertikálně. Otáčení je možné vypnout a studený vzduch bude proudit jedním směrem.

Dálkové ovládání pro pohodlnější ovládání. Dálkově je možné ovládat spíše dražší přístroje. Ventilátor můžete pomocí dálkového ovládání zapnout i vypnout a navolit můžete i veškeré funkce.

Časovač vám umožní naplánovat zpuštění i vypnutí ventilátoru.

Displej najdete u dražších modelů. Díky displeji budete mít přehled o stavu ventilátoru.

Foukání teplého vzduchu je funkce, kterou najdete u některých sloupových a stropních ventilátorů. Díky tomu je můžete využívat po celý rok.

Noční režim je funkce, která sníží rychlost otáčení lopatek, a ty pak místnost ochlazují pozvolna.

Přírodní simulace je funkce, při které ventilátor zvyšuje a snižuje intenzitu otáčení, což simuluje povívání větru.

Zvlhčovač vzduchu je součástí některých dražších ventilátorů. Funkce zvlhčování eliminuje vysoušení vzduchu, což je jedna z nevýhod těchto výrobků.

Součástí ventilátoru může být i aroma difusér.

Značka

K oblíbeným značkám patří Xiaomi, Sulion, Rowenta, Klarstein, Faro, Dalap, Vortice, Vents, Lucci Air, Helios a řada dalších.

Cena

Nejlevnější stolní ventilátory koupíte za necelých 1 000 Kč. Za tuto cenu je možné koupit také axiální ventilátory a narazit můžete i na méně výkonné stojanové stroje.

Kvalitnější ventilátory koupíte do 3 000 Kč. Za tuto cenu koupíte všechny dostupné modely, které se mohou pyšnit větším výkonem i několika doplňkovými funkcemi. Koupit můžete i ventilátor s BLDC motorem.

Pokud patříte k náročnějším, můžete ventilátor zakoupit i za více než 3 000 Kč. Vybírat budete především mezi stropními a moderními sloupovými ventilátory.

Porovnat ceny ventilátorů

Údržba

Ventilátory nejsou nijak náročné na údržbu, zbavovat je však budete muset prachu, který se usazuje mimo jiné na lopatkách. V opačném případě bude ventilátor prach vířit po místnosti a způsobovat tak možné zdravotní komplikace.

Při výběru ventilátoru si raději vyzkoušejte, jakým způsobem je vyřešen přístup k lopatkám. Ideální volbou je ventilátor, který umožňuje odstranění ochranného krytu. Některé ventilátory je možné snadno rozebrat a lopatky omýt pod tekoucí vodou.

Otázky a odpovědi

Co je bezvrtulový ventilátor?

Jedná se o ventilátor, který nemá lopatky a pracuje díky turbíně, která je umístěna ve stojanu. Turbína cirkuluje vzduch, který pak vychází štěrbinou kolem prstence ventilátoru. Tyto ventilátory mají moderní vzhled a patří k nejbezpečnějším. Nevýhodou je však menší výkon.

Kdy zakoupit teplovzdušný ventilátor?

Kromě klasické podoby ventilátoru, který je určen k ochlazování vzduchu je možné zakoupit naopak teplovzdušný ventilátor, který vás bude zahřívat v chladných dnech vířením teplého vzduchu.

Teplovzdušný ventilátor byste měli vybírat na základě stejných parametrů jako klasický. I zde je důležitá jeho velikost a výkon. A i teplovzdušný ventilátor je k dostání v několika podobách.

Je ventilátor vhodný pro alergiky?

Nevýhodou ventilátoru je víření prachu, což může způsobovat nebo zhoršovat zdravotní problémy osob s alergiemi. Pokud máte v rodině alergika a uvažujete o koupi ventilátoru, volte výrobky, jejichž součástí je zvlhčovač vzduchu.

Tuto možnost nabízí některé stojanové nebo sloupové typy. Dalšími vhodnými modely jsou bezlopatkové nebo mlhové ventilátory, které po místnosti rozprašují vodu.

Závěr

Výběr ventilátoru záleží na vašem vkusu i finančních možnostech. Ventilátor je vhodnější koupit přímo ve specializovaných prodejnách, kde si můžete jednotlivé modely prohlédnout a vyzkoušet. Zjistíte tak, zda vám vyhovuje obsluha, hlučnost a jakým způsobem budete provádět údržbu.

Dodržovat byste měli i správné využívání, ventilátor by vám neměl vhánět chladný vzduch přímo do obličeje. Doporučuje se ho natočit tak, aby směřoval na nábytek nebo stěnu místnosti. Tímto způsobem docílíte ideální cirkulace vzduchu. Chladící efekt zvýšíte, pokud před ventilátor umístíte nádobu s ledem.

Ventilátory můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.vzduchotechnika-ventilace.cz, www.svet-svitidel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vzhledem k tomu, že je mi neustále vedro, tak mám ventilátory snad v každém koutě. Upřednostňuji stolní a sloupové, ty jsou super a mám i jeden nástěnný v kuchyni, který je teda při vaření v parném létě skutečným požehnáním, jinak bych nad tou plotnou určitě odpadla. V práci máme stolní, ale ten není tak efektivní, jako ty ostatní, protože po chvilce máte pocit, že už fouká jen teplý vzduch místo ochlazení.

  2. Hezky zpracovaný článek, který pomůže s výběrem ventilátoru do koupelny.

  3. Informace mi pomohli s výběrem správného ventilátoru, děkuji. Libor

Přidat komentář

Recenzer
Logo