Kojenecká mléka

Kojení je pro novorozence tou nejlepší možnou výživou. Ne každá maminka však kojit může, a ne vždy je množství mateřského mléka pro dítě dostatečné. V obou případech přichází na řadu náhradní kojenecké mléko.

Na trhu najdete kojenecká mléka různých značek. V případě miminek není rozumné kupovat mléko podle ceny nebo předchozích zkušeností. Na vhodné mléko by vás měl navést pediatr vašeho miminka, který zná dokonale jeho zdravotní stav. Doporučení lékaře byste měli vždy dodržovat a s lékařem byste měli konzultovat i případnou změnu značku.

Porovnat ceny mlék

Typy

Náhradní mléčnou výživu můžete používat od prvních dní života dítěte, nebo později ve chvíli, kdy je na čase dítě začít odstavovat. Právě věk miminka je při výběru náhradního mléka nejdůležitější. Informace o tom, pro jak staré dítě je kojenecké mléko určeno najdete na etiketě každého výrobce. Kromě doporučeného věku se mléka označují číselně, podle pořadí, v jakém se mají dítěti podávat.

Počáteční kojenecké mléko

Je určeno pro novorozené děti a podávat je můžete do ukončeného 6. měsíce. Tato mléka se označují číslicí 1. V případě prvního mléka se doporučuje poradit se s ošetřujícím lékařem miminka.

Nejlepší počáteční kojenecké mléko

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kendamil 1 BIO Nature DHA+ 800 g 96  % 450 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. BEBA 1 Comfort HM-O 800 g 95 % 445 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Nutrilon 1 Advanced 800 g 94 % 435 Kč Zobrazit Aktin.cz
4. Sunar 1 complex 600 g 93 % 275 Kč Zobrazit Benu.cz
5. HiPP 1 BIO Combiotik 700 g 93 % 371 Kč Zobrazit drmax.cz
6. Babybio 1 PRIMEA 800 g 449 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Pokračovací mléko

Je určeno dětem od ukončeného 6. měsíce do 1. roku. Toto mléko je označeno číslicí 2. V tomto věku má miminko více vyvinutou chuť, proto kojenecké mléko obsahuje kromě jiného i tuk. Volit můžete mezi kravským či kozím tukem.

Nejlepší pokračovací mléko

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BEBA 2 Comfort HM-O 800 g 98 % 445 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Sunar 2 complex 6 x 600 g 97 % 1 295 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Sunar 3 complex 6 x 600 g 96 % 1 295 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Nutrilon 3 Advanced DUO balení 1 kg 92 % 506 Kč Zobrazit Benu.cz
5. HiPP 2 BIO Combiotik 500 g 89 % 272 Kč Zobrazit Benu.cz
6. Babybio 2 PRIMEA 800 g 449 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Batolecí mléko

Podávat je můžete dětem od ukončeného 1. roku života. Tato mléka můžete dítěti podávat až do věku 3 let. Batolecí mléka se podle věku označují číslicemi 3, 4 a 5.

Nejlepší batolecí mléko

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HiPP 4 Junior Combiotik 700 g 100 % 450 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Sunar 4 complex jahoda 600 g 97 % 245 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Sunar complex 5 600 g 96 % 245 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Nutrilon 4 Advanced 800 g 96 % 419 Kč Zobrazit Notino.cz

Složení

Každé kojenecké mléko obsahuje základní vitamíny jako například vitamín A, D či C. Dále mléka obsahují minerální látky jako je železo, zinek, jod a další. Kojenecká mléka pro starší děti obsahují již zmíněný živočišný tuk. Další složkou je vhodný poměr bílkovin, tedy kaseinu a syrovátky. Kojenecká mléka mohou obsahovat mastné kyseliny a často se přidávají prebiotika a probiotika.

 • Probiotika – jedná se o prospěšné bakterie, které sídlí v trávicím traktu a zabraňují přemnožování bakterií. Používanými probiotiky jsou bifidobakterie a laktobacily.
 • Prebiotika – v mléku je najdete pod zkratkou GOS/FOS. Prebiotika jsou rozpustná vláknina, která podporuje množení prospěšných bakterií.

BIO mléka

Kromě umělých můžete koupit mléka v BIO kvalitě. Tato mléka se vyrábí z kozího nebo kravského mléka, které se získává z přísně kontrolovaného ekologického chovu.

 • Kozí kojenecké mléko – kozí mléka se svým složením více přibližují mateřskému mléku. Kozí mléko rovněž obsahuje větší množství oligosacharidů ve srovnání s mlékem kravským. Kozí mléko je i lépe stravitelné a bude více vyhovovat citlivým dětským bříškům.

Speciální mléka

Jedná se o mléka, která vám doporučí pediatr. Tato mléka řeší různé zažívací nebo zdravotní problémy.

 • Antirefluxní kojenecké mléko – tato mléka jsou vhodná pro děti, které mají potíže s ublinkáváním. Mléko je označeno zkratkou AR. Antirefluxní mléko je zahuštěno bramborovým nebo rýžovým škrobem, popřípadě obsahují vlákninu karubin. Tyto složky snižují ublinkávání miminka.
 • Hypoalergenní kojenecké mléko – je určeno dětem, u kterých je předpoklad vzniku alergií. Hypoalergenní mléka jsou označena zkratkou HA. Na rozdíl od běžných mlék mají hypoalergenní mléka zčásti rozštěpenou bílkovinu, která dokáže snížit alergickou reakci.
 • Antikolikové kojenecké mléko – je vhodné pro děti, které trpí na bolesti bříška a zácpu. Mléko je označeno zkratkou AC nebo se používá označení Colins.
 • Bezlaktózové kojenecké mléko – užívají děti, které trpí různými zažívacími potížemi například nadýmáním či průjmem. Bezlaktózové mléko je vhodné pro děti, které prodělaly střevní virózu. Tato mléka najdete pod označením Lactose Free.

Spotřeba

Nevýhodou kojeneckého mléka je skutečnost, že ho nelze připravovat dopředu. Připravené kojenecké mléko by mělo být spotřebováno do 1 – 2 hodin. V případě, kdy budete miminku podávat starší mléko, bude mu hrozit mikrobiální kontaminace. Mléko, které miminko nevypije, neschovávejte na později, ale rovnou ho vylejte. Použitou lahvičku byste měli důkladně vymýt, ideálně vysterilizovat.

Jestliže se budete s miminkem zdržovat delší dobu mimo domov, můžete si do termosky připravit potřebné množství vody. Dávku mléčného prášku pak nasypte přímo do kojenecké lahve. Jakmile nastane doba krmení, můžete vodu s práškem smíchat a ihned podávat.

Značka

V případě kojeneckých mlék je velmi důležitá značka. Značku mléka se nedoporučuje zbytečně měnit, a to zejména v případě, kdy dítě nemá s užíváním kojeneckého mléka žádné potíže. Pokud však dítěti vybraná značka nesedne, bude třeba výrobce změnit. Vždy se však doporučuje výměnu nejprve probrat s ošetřujícím pediatrem.

Mezi oblíbené patří v současné době kojenecká mléka Kendamil. Kozí mléka koupíte od značky Hipp. Probiotika do mléka přidává Beba, Supreme Pro a Hipp. Dlouholetou značkou na trhu je Nutrilon a Sunar.

Cena

Pořizovací cena kojeneckých mlék není úplně zanedbatelná. Cenu určuje nejen značka, ale i velikost balení nebo složení mléka. V případě dětí byste však neměli šetřit a koupit značku, kterou vám doporučí pediatr.

Balení o 600 gramech můžete zakoupit za cenu do 300 Kč. Za 800 gramů mléka zaplatíte od 300 – 800 Kč. Ještě větší cenu očekávejte u větších balení. Na kojenecká mléka se velmi často vztahují různé slevy, které cenu mléka přece jenom o něco málo sníží.

Porovnat ceny mlék

Údržba

V případě nejmenších dětí není možné zanedbat správnou péči o použité lahvičky. Nedůkladnou péčí můžete dítěti způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Po krmení je třeba láhev i savičku umýt pod tekoucí vodou. Láhev i savičku byste měli následně vysterilizovat. Použít můžete speciální sterilizátor, nebo alespoň vše vyvařte v horké vodě.

Otázky a odpovědi

Je pro 6. měsíční dítě kojenecké mléko dostačující?

Od ukončeného 6. měsíce je vhodné podávat dětem kromě kojeneckého mléka i první příkrmy. Doporučují se zejména mléčné kaše, začít byste měli se zeleninou a poté i s ovocem. O množství a vhodnosti jednotlivým příkrmů, se vždy poraďte se svým pediatrem.

Jak kojenecké mléko správně připravit?

Při přípravě kojeneckého mléka dodržujte jednoduchá pravidla. Ta se týkají poměru mléka a vody. 1 odměrku mléčného prášku je třeba smíchat s 30 ml převařené kojenecké vody.

Odměrka je součástí balení každého mléka, díky tomu je příprava opravdu rychlá a jednoduchá. Každá značka však může používat odměrku jiné velikosti, proto používejte vždy originální odměrku, kterou najdete v balení daného mléka. Na každém mléku pak najdete uvedený postup přípravy, který je nutné dodržovat.

Jakou teplotu by mělo mít hotové mléko?

V ideálním případě by mělo mít mléko určené k okamžitému podávání teplotu 37 stupňů. Teplotu můžete zkontrolovat teploměrem, ale více se využívá způsob, kdy si trochu mléka kápnete na zápěstí. Pokud vás mléko na ruce nepálí ani nestudí, můžete ho s klidným svědomím podávat.

Závěr

Vhodné kojenecké mléko vám mohou doporučit již v porodnici, popřípadě vás na správné mléko navede pediatr při preventivní návštěvě poradny. Jestliže budete muset mléko použít náhle a konzultaci s lékařem nestihnete, pomohou vám s výběrem toho pravého v lékárně.

Kojenecké mléko je bezpečné pro všechny děti. Zcela zdravé děti si vystačí s běžným složením, pokud řešíte jakýkoliv zdravotní problém, budete si muset připlatit za speciální mléko. V tomto případě vám může mléko zčásti hradit zdravotní pojišťovna. Při podávání kojeneckého mléka se připravte na to, že budete mléko testovat asi 3 – 4 dny. Pokud bude mléko dítěte vyhovovat, nebudete muset značku měnit. Jestliže se však objeví zdravotní potíže, budete muset s pediatrem konzultovat změnu značku.

Kojenecká mléka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a dm.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.pilulka.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupuji pro našeho prcka kojenecké mléko od Hipp a naprostá spokojenost. Opravdu se vyplatí si připravit za kvalitní značku, aby mělo dítě to nejlepší, co potřebuje. Rozhodně ho mohu doporučit.

 2. Tak u nás tedy Kendamil nechutnal, naopak malému nejvíce šmakuje kojenecké mléko Nutrilon. Koupila jsem zvýhodněné balení v akci a ušetřila asi tři stovky, což v dnešní době dost potěší.

 3. Pro našeho prcka jsem koupila kojenecké mléko Nutrilon, ale vůbec mu nechutnalo, doslova ho na mě prskal zpět. Potom jsem na radu kamarádky zkusila Kendamil a to bylo něco úplně jiného než to předchozí. Spokojeně do sebe vždy nasouká celou dávku.

 4. Hledala jsem vhodné kojenecké mléko, protože se v tom moc nevyznám, ale nechala jsem si poradit a koupila Kendamil 1 Premium DHA+ 800 g. Malému moc chutná, je opravdu velmi lahodný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo