Ledvinky

Ledvinka je módní doplněk, který se největší popularitě těšil začátkem 90 let 20. století. Poté jejich obliba postupně klesala a na výsluní se opětovně dostaly v roce 2018. V dnešní době mají ledvinky mnoho podob a nosit je můžete prakticky při každé příležitosti.

Ledvinky jsou velmi oblíbené zejména díky své praktičnosti. Dovnitř ledvinky uschováte vše, co potřebujete nosit stále při sobě. Vejde se do ní mobilní telefon, doklady, peněženka, sluchátka, klíče i některé kosmetické přípravky. Výhodou ledvinky je malý rozměr i nízká hmotnost. Ledvinku můžete nosit i pod oblečením a vaše osobní věci tak budou maximálně chráněny před nenechavci i nepříznivým počasím.

Moderní ledvinky mají mnoho podob, některé jsou uzpůsobeny k běžnému nošení, jiné jsou vhodné při sportu, cestování či turistice. Každý typ je něčím speciální a hlavní slovo při výběru by tak neměl mít pouze vzhled. Aby vám ledvinka maximálně vyhovovala, je důležité zaměřit se především na její praktickou stránku.

Porovnat ceny ledvinek

Typy

Na počátku 90. let měly ledvinky podobu malé kapsy na zip, která se nosila výhradně kolem pasu. Dnešní moderní ledvinky budete moci nosit také na rameni či kolem boků. Díky této variabilitě se ledvinky vrátily do přírody i do města, kde je můžete využívat při sportu i běžném nošení. Před výběrem si tak nejprve promyslete, za jakým účelem budete ledvinku používat.

Ledvinka na běhání

Jestliže patříte k těm, kteří při běhu rádi poslouchají hudbu a neobejdou se tak bez mobilního telefonu a sluchátek, oceníte praktičnost běžecké ledvinky. Běžecké ledvinky jsou k dostání v mnoha velikostech. Pro milovníky krátkých úseků jsou postačující malé ledvinky na osobní věci. Do větší ledvinky pak vejde i láhev s vodou nebo třeba náhradní oblečení.

Ledvinka na kolo

Malou ledvinkou se mohou vybavit i cyklisté. Do cyklistické ledvinky zpravidla nebudete moci umístit láhev s vodou, ale mnohé ledvinky mívají zabudovaný rezervoár s hadičkou na pití. Ten budete moci dle potřeby pravidelně doplňovat.

Ledvinka na turistiku

Milovníci turistiky se bez zavazadla neobejdou. Ve většině případů se osobní věci nosí spolu s ostatními ve velkém batohu, avšak praktické vždy bude, mít osobní věci blízko po ruce. Mobilní telefon, peněženku s doklady a další drobnosti tak můžete umístit do praktické ledvinky.

Ledvinka na cestování

Cestovní ledvinky mají své místo v prostředcích MHD i letadle. I na těchto místech můžete mít své osobní věci bezpečně u sebe. Zejména na letišti si ušetříte mnohé stresové situace při hledání pasu.

Ledvinka na běžné nošení

Ledvinku oceníte i při pohybu po městě. Praktická ledvinka může být plnohodnotnou náhradou za kabelku či menší batůžek. Ledvinky na běžné nošení se od sportovních ledvinek liší nejen tvarem, ale i barvami.

Velikost

Také velikost byste měli volit v závislosti na aktivitách, při kterých budete ledvinku používat. Menší ledvinky jsou vhodné při cestování i některých sportovních aktivitách. Do větší ledvinky umístíte láhev s vodou, menší svačinu či pláštěnku. To se může hodit na hudebních festivalech či kratších výletech.

Vnitřní prostor

Uvnitř ledvinky můžete najít pouze jeden velký prostor, více menších kapes, nebo kombinaci obojího. Sportovní ledvinka na pití má ve vnitřním prostoru ukrytý hydrovak. Součástí ledvinky může být i klip na klíče nebo speciální RFID kapsu.

Popruh

Každá ledvinka by měla být doplněna o nastavitelný popruh. Ten se přizpůsobí jakékoliv postavě. Důležitá je i délka popruhu, zejména v případě, kdy budete ledvinku nosit na zimním oblečení.

Materiál

Na výrobu ledvinek se používají různé syntetické materiály, dražší ledvinky se vyrábí z kůže. I výrobní materiál z velké části souvisí s typem aktivity.

  • Syntetický materiál – umělé materiály se používají především u sportovních ledvinek. Výhodou syntetického materiálu je dostatečná prodyšnost a nízká hmotnost. Nejčastěji narazíte na ledvinky vyrobené z nylonu nebo polyesteru.
  • Kůže – na běžné nošení jsou velmi vhodné kožené ledvinky. Kožené ledvinky jsou velmi elegantní a jsou oblíbené především u žen, které ledvinku nosí místo kabelky. Kožené ledvinky jsou k dostání i v pánském provedení.
  • Ekologická ledvinka – na výrobu se používají přírodní materiály, konkrétně eko bavlna a organické konopí. Koupit můžete ledvinku vyrobenou z jednoho těchto materiálů, nebo v kombinaci obou materiálů. Za lepší variantu se považuje právě kombinace materiálů, v tomto případě se můžete spolehnout na velkou pevnost a odolnost.

Značka

Ledvinky jsou na trhu zastoupeny opravdu velkým množstvím výrobků. Své ledvinky mají ženy i muži. Ledvinky pro dámy jsou mnohem designovější a prodávají se v mnoha barevných variacích. Najít na nich můžete i různé detaily a často mají větší množství menších kapes.

Pánské ledvinky jsou pak jednodušší a nemívají žádné nápadné detaily. Obě varianty koupíte například od Hannah, Cattara, Boll, Deuter, Dakine, Salomon, FIXED a dalších.

Cena

Cenové rozpětí ledvinek je poměrně velké. Ledvinku můžete koupit za méně než 200 Kč, nebo za ni naopak zaplatíte více než 2 000 Kč. Cenu udává velikost, možnosti i výrobní materiál. Všechny cenové kategorie nabízí všechny typy ledvinek, na své si tak přijde skutečně každý.

Porovnat ceny ledvinek

Otázky a odpovědi

Kde se bude ledvinka hodit?

Ledvinka je praktická všude tam, kde musíte mít neustále po ruce osobní věci a překážela by vám větší taška nebo batoh. Naprosto neocenitelná je především při cestování a oblíbená je i u milovníků letních festivalů, koncertů a dalších akcích, kde se nachází na malém prostoru velký počet dalších osob. Do malé ledvinky dáte alespoň osobní věci, do těch větších se vejde také pláštěnka, powerbanka či kapesníčky.

Jak nosit ledvinku?

Ledvinku můžete nosit více způsoby. Klasikou je nošení u pasu. Přestože byl tento způsob nošení v minulosti odsuzovaný, v současné době se opět vrací do módy. Stačí ledvinku posunout mírně na stranu a budete opět in.

Velmi často je k vidění ledvinka nošená na zádech či rameni. Oba způsoby jsou považovány za velmi stylové a tedy i oblíbené. Poslední možností je ledvinku umístit přes prsa. I tento způsob je oblíbený u žen i mužů. Cyklistické ledvinky jsou během jízdy umístěny na zádech.

Co je RFID ochrana?

RFID ochrana pracuje na principu blokace rádiových vln a je známá především u peněženek. Touto ochranou mohou být vybaveny i dražší ledvinky. RFID ochrana zabrání krádeži citlivých elektronických dat, kterými jsou vybaveny platební karty a novější doklady.

Ledvinky s touto ochranou jsou vhodné při nošení na veřejných místech. Právě v místech, kde se nachází více osob, bude pro zloděje velmi jednoduché, získat veškerá data z karty.

Závěr

Ledvinku můžete využívat při běhu, turistice, jízdě na kole, cestování i běžném nošení. Stačí si tak vybrat pouze vhodný typ na danou příležitost a poté si již můžete užívat jejich výhod.

Při výběru se nezapomeňte zaměřit na zdánlivé maličkosti, jako je nastavitelnost popruhu, řešení vnitřního prostoru či hmotnost ledvinky. Zejména u sportovních ledvinek je hmotnost důležitým parametrem. Co se týká vzhledu, můžete vybírat ledvinky mnoha barev a tvarů.


Zdroje: www.bagalio.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Ledvinka je parádní věcička, nosím jí v podstatě už od mládí, jen si vždy koupím novější model, který nahradí tu, co se už začala rozpadat. Dám si do ní vše potřebné, co bych jinak tahal jen tak pohozené po kapsách nebo v autě. Určitě doporučuji každému, kdo chce mít nejdůležitější věci na jednom místě, třeba doklady nebo mobil.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo