Batohy

Nejoblíbenější typy batohů

Batoh je častým vybavením, který je možné vzít na každou pochůzku, ať už jdete po městě, do školy nebo do přírody. Pokud budete vybírat batoh, budete mít největší výběr mezi turistickými batohy, které jsou zastoupeny v každé velikosti.

Právě velikost je nejdůležitějším parametrem, podle kterého budete batoh vybírat. Každá velikost má svoje specifika a liší se zádovou částí a řešením popruhů. Při výběru batohu je nutné přihlédnout k výrobci, důležitá je i praktičnost.

Nalézt byste měli potřebný počet kapes i různých přesek. Důležitý je i způsob plnění, největší počet batohů umožňuje horní plnění, ale k dispozici můžete mít alespoň dvě kapsy.

Porovnat ceny batohů

Nejlepší batohy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Boll Prophet Salt and Pepper/Lilac 26l 100 % 2 461 Kč Zobrazit Bagalio.cz
2. Osprey Ultralight Stuff 18l electric lime 100 % 799 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. CabinZero MINI ULTRA-LIGHT 28 l 95 % 1 410 Kč Zobrazit Bagalio.cz
4. Travelite basics safety backpack 23l 95 % 1 039 Kč Zobrazit Svetbatohu.cz
5. Boll Prophet 20l black lime 84 % 1 719 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Při výběru batohu máte na výběr z mnoha typů. S nadhledem se dá říct, že pro každou činnost můžete zakoupit trochu jiný batoh. Kromě školních batohů, je možné koupit batoh vhodný do města, na cesty, na jízdu na kole či lezení po skálách.

Městský batoh

Patří do skupiny malých batohů. Městské batohy se zpravidla vybírají podle vzhledu. Kromě toho by měly být praktické a disponovat větším počtem kapes a různých přihrádek. Tyto batohy nemají žádná další specifika a vybírají se především podle stylu.

Batoh na cesty

Pro ty, kdo rádi cestují, jsou určeny jednoduché cestovní batohy. Jednat se může o jednoduché batohy vhodné na cesty městskou hromadnou dopravou, či vlakem.

Specifickou skupinou jsou tzv. palubní batohy, které velikostně odpovídají požadavkům letecké dopravy. Menší batohy je možné vyměnit za kufry a z tohoto důvodu jsou některé vybaveny přepravními kolečky či madlem.

Cyklobatoh

Cyklistický batoh má větší množství specifických rysů. Tyto batohy mají menší rozměr a typická je pro ně prohnutá zádová část. Je to dáno polohou, kterou při jízdě na kole zaujímáte.

Batohy jsou vybaveny větším množstvím popruhů, které ho bezpečně udrží i během terénní jízdy. Cyklobatohy mají vždy řešení na umístění láhve na pití a umožňují připevnit cyklistickou helmu.

Turistický batoh

Jsou k dostání v různých velikostech. Menší batohy jsou vhodné na krátkodobý pobyt, ty největší vám umožní přepravovat velké množství vybavení a putovat s nimi můžete více dní. Turistické batohy mají menší počet různých kapes, mnohem propracovanější je však zádový systém. Turistické batohy jsou vybaveny širokými polstrovanými popruhy a často i širokým bederním pásem.

V případě turistických batohů především ve střední a velké velikosti je kladen velký důraz na zádový systém. Ten je při výběru batohu tím nejdůležitějším. Na výběr máte ze dvou typů. První variantou je výztuha se síťkou a druhá výztuha s polstrováním. Který způsob řešení je lepší, není možné nijak definovat. Každému může vyhovovat něco jiného.

U turistických batohů máte na výběr i v případě počtu komor. Zastoupeny jsou jednokomorové a dvoukomorové batohy. Dvoukomorové batohy můžete rozdělit na dvě části. Menší část je umístěna na spodní straně a má vlastní vstup. Větší horní část má vstup ukryt pod ochranným víkem.

Kromě komor jsou turistické batohy vybaveny několika strečovými kapsičkami nebo se jedná o různě velké pavouky z gumy. Díky různým úchytům nebo přezkám batohy umožňují připevnit různé náčiní nebo turistické hůlky.

Lezecké a SKI-ALP batohy

Jedná se o jednoduché jednokomorové batohy ve střední velikosti. Typický je pro něj úzký tvar, který vám nebude při lezení překážet. U těchto batohů je kladen největší důraz na pevnost a kvalitu materiálů. Lezecké batohy jsou velmi lehké, zádový systém je oproti turistické verzi jednodušší.

Lezecké batohy nemají ani příliš polstrované popruhy a umožnují polstrování zad i popruhů vyndat. Je to z důvodu co nejnižší hmotnosti. Batohy nemívají mnoho kapes, veškeré drobné předměty nebo láhev s vodou se umísťují do hlavní části batohu. Batohy mají však mnoho úchytů nebo jednoduchých systémů, které vám dovolí připevnit různé vybavení.

Velikost

Batohy je možné rozdělit i podle velikosti. Různě velké batohy můžete používat na různých místech. Při výběru vhodné velikosti je nutné přihlédnout k počtu dnů, které na cestě strávíte, přihlédnut musíte samozřejmě i k tomu, jakým způsobem se budete stravovat a kde budete spát.

Dětský batoh

Kromě běžných velikostí jsou samostatnou kategorií dětské turistické batohy. Ty je možné koupit i malým cca 3 letým dětem. Vzhledově se dětské batohy od klasickým nijak neliší. Také dětské batohy mají kvalitně zpracovanou zádovou část a pohodlné popruhy. Batohy pro cca 10 leté děti již mají 2 komory a jejich objem je kolem 30 litrů. Mnoho batohů má i výškově nastavitelný zádový systém.

Malý batoh

Malé batohy se chodí na městské pochůzky, kratší pěší výlety nebo třeba jízdu na kole. Malé batohy umožňují přenášet menší počet věcí, jejich objem je do 30 litrů. Z tohoto důvodu u nich není kladen takový důraz na zpevnění zádové části.

U malých batohů vás tam bude zajímat tvar, pohodlnost, ale také umístění jednotlivých kapes. Tyto batohy můžete koupit od fashion i outdoorových výrobců. První budou upřednostňovat zejména design a ti druzí kvalitní materiály, které odolají nepříznivému počasí.

Střední batoh

Do této skupiny je možné zařadit batohy s objemem 30 – 50 litrů. Mezi střední batohy patří především batohy turistické a lezecké.

Velký batoh

Sem patří batohy s objemem nad 50 litrů. Ty největší batohy mohou pojmout až 100 a více litrů. Velké batohy mají dvě značení objemu. Nižší číslo uvádí, kolik naskládáte do klasicky sbaleného batohu, větší určuje maximální množství, které se dovnitř vejde. Velké turistické batohy mají robustní a precizně propracovanou zádovou část, a široké polstrované popruhy i bederní pás.

Materiál

Materiál batohu je uzpůsoben typu a velikosti batohu. Jednoduché městské či cestovní batohy nevyžadují stejnou kvalitu materiálu jako batohy turistické či lezecké. Od výrobního materiálu se odvíjí pořizovací cena. U všech batohů je však brát zřetel na kvalitní zpracování. Na to má však vliv především výrobce. Od batohu koupeného na tržnici nelze očekávat stejnou kvalitu jako od toho, který koupíte ve specializované prodejně.

Kvalitní batohy by měly být prodyšné, chybět nesmí ani odvětrávací systémy. Zkontrolujte i množství různých přesek a úchytů. Praktická je také nepromokavá kapsa, do které bezpečně umístíte například mobilní telefon.

Značka

Mezi výrobce outdoorových batohů patří značky ISO, Cattara, Husky, Deuter, LOAP,  Pinguin, Mammut, Alpine Pro a mnoho dalších. Zejména při výběru různých podob turistických batohů upřednostňujte některého z kvalitních a prověřených výrobců. Ti své výrobky vyrábí i z ohledem na vaše zdraví. Výrobce byste však neměli podcenit ani při výběru dětského outdoorového batohu.

Cena

Cena batohů je dána z velké části typem batohu. Malý batoh vhodný do města vás může vyjít na stejnou cenu jako větší turistický batoh. Cenu v tomto případě určuje výrobní materiál. Do města můžete vyrazit s batohem za 300 Kč stejně tak jako s tím, za který zaplatíte 1 500 Kč.

U tohoto výrobku je velmi těžké jednotlivé batohy dle ceny škatulkovat. Už jen kategorie malých batohů nabízí velmi široké cenové rozpětí od cca 300 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny batohů

Otázky a odpovědi

Jsou turistické batohy nepromokavé?

Častěji koupíte batoh, který nepatří mezi nepromokavé. Kvalitní nepromokavé batohy jsou zastoupeny menším počtem, jejich nevýhodou je totiž vysoká pořizovací cena. Abyste vybavení batohu uchránili před deštěm, jsou batohy vybaveny pláštěnkou. V případě, že koupíte batoh bez pláštěnky, můžete ji dokoupit samostatně.

Jak vybrat velký batoh?

Velké batohy se dělí na dámské a pánské. Je to z důvodu řešení zádového systému, který je v tomto případě tím nejdůležitějším, na co se při výběru zaměřit. Jednotlivé typy tak respektují specifické požadavky mužů i žen. Tento batoh je vždy třeba vybírat až po důkladném vyzkoušení. Pokud vám bude batoh dokonale sedět, můžete se zaměřit na jeho další specifika.

Jakou funkci má zádový systém?

Hlavní funkcí zádového systému je rovnoměrně rozprostřít hmotnost batohu po celých zádech. Nesmíte tedy namáhat žádnou partii zad. Ať už koupíte sebevíc kvalitní batoh, může se stát, že si ho nebude umět správně nasadit a batoh tak nebude moci plnit funkci správně.

Při nasazování batohu je nutné povolit všechny popruhy. Jako první se vždy utahuje bederní pás, který musí dokonale obepínat boční kosti. Poté přichází na řadu ramenní popruhy a nakonec hrudní popruh.

Závěr

Vybrat batoh nemusí být úplně jednoduché. Vybírat ho budete podle toho, jakým způsobem bude používán. Poté je třeba zvolit správnou velikost. Podle velikosti se odvíjí řešení zádového systému, kvalita popruhů i výrobní materiál.

Pakliže budete mít jasno o tom, jaký batoh koupit, bude nutné naučit se věci naskládat tím správným způsobem, protože nejčastěji narazíte na batohy s horním plněním.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.4camping.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (21 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si koupila batoh od Husky, jen na takové ty běžné věci, co s sebou člověk nosí třeba na výlet po památkách nebo do lesa. Má hodně dobrou kvalitu a je prostorný.

  2. Dal jsem na vás a objednal si podle vašeho hodnocení Boll Prophet Salt and Pepper/Lilac 26l. Musím uznat, že je to opravdu pecka. Hodně se do něho vejce a skvěle se nosí, nikde netlačí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo