Leštičky na auto

Leštičky na auto, jinak také leštičky na karoserii, se využívají především v autosalonech, ale není vyloučeno je zakoupit i pro domácí použití. Hodí se všem milovníkům aut, kteří chtějí péči o svého miláčka dotáhnout až do konce. Leštička dokáže odstranit matná místa na laku, nečistoty a obnovuje lesk. Jak vybrat tu pravou pro vás?

Porovnat ceny leštiček

Typy

Leštičky na auto se dělí na dvě kategorie, a to podle způsobu rotace leštícího kotouče a podle způsobu napájení. Obě pro vás budou důležité, protože určují způsob, jakým budete auto leštit – jde o to, co upřednostňujete.

Podle způsobu rotace leštícího kotouče

Rychlost práce je zásadní, nicméně ne vždy platí, že čím rychlejší, tím lepší. Na výběr máte ze dvou způsobů rotací a záleží pouze na vaší zručnosti a rozpočtu.

Rotační leštička

Pokud chcete mít práci na autě rychle hotovou, rotační leštička rotuje po kruhové dráze vysokou rychlostí otáčení, a tak je leštění vcelku rychle hotové. Tento způsob má ale jednu nevýhodu, a to tu, že zde existuje vyšší šance, že lak poškrábete, pokud budete lakovat jedno místo delší dobu. Cena rotační leštičky je poměrně nízká.

Orbitální leštička

Orbitální, jinak také nazývaná excentrická leštička, je oproti té předchozí pomalejší, proto s ní bude proces trvat delší dobu. Její nástavec se pohybuje po elipsovité dráze, proto nehrozí poškození laku. Pořizovací cena je o něco vyšší.

Mini leštičky

Speciální typ leštiček jsou mini provedení, která se hodí na detaily karoserie, a to hrany nárazníků, lemy blatníků, difuzory, spoilery, zrcátka, kliky dveří či leštění kol. Pro perfekcionisty skvělá pomůcka, aby doladili každý detail.

Podle způsobu napájení

Automobilové leštičky se dají buďto zapojit do zásuvky nebo dobíjet. Každá z nich má své pro i proti, nicméně opět záleží na vašich požadavcích. Pojďme si to shrnout, abyste se dokázali správně rozhodnout.

Elektrická leštička

Abyste leštičku mohli používat neomezeně, elektrické napájení je ideální. Kabel vám sice občas může překážet, nicméně tak dosáhnete vyššího výkonu. Dejte pozor na kontakt kabelu a laku, mohlo by to způsobit jeho poškození.

Akumulátorová leštička

Pokud kabelu moc nefandíte a raději byste volný pohyb, aku leštička bude přímo pro vás. U té bude třeba hlídat stav baterie, protože v momentě, kdy se vybije, vaše práce končí. Doporučujeme pořídit náhradní baterii, abyste tak nemuseli čekat, než se vybitá baterka dobije. Nedosáhnete ale tak vysokého výkonu, jako je tomu u elektrické leštičky, s tím se musíte smířit. Velikou výhodou ale je, že máte možnost pracovat na autě kdekoliv, bez nutnosti přístupu k elektřině. Při nákupu zkontrolujte, zda je součástí balení i akumulátor a nabíječka.

Funkce

Lesk auta se po čase vytrácí, proto je třeba mu ho dodat právě díky leštičce na karoserii. Můžete auto svěřit servisu nebo si ho naleštit sami. Budete tak mít vše pod kontrolou a pokud máte auta rádi, určitě si takovou péči užijete.

Výkon

Výkon leštiček na auto se označuje veličinou W, přičemž čím vyšší je jeho hodnota, tím rychlejší jsou jeho otáčky. Počítejte ale s tím, že čím vyšší výkon, tím vyšší spotřeba a hrozba poškození laku. S vysokým výkonem musíte pracovat opatrně, mohlo by se vám to vymstít. Raději pořiďte nižší výkon a pracujte pomaleji, ale bezpečně.

Leštičky mívají výkon o hodnotách:

 • do 500 W
 • od 500 – 1 000 W
 • více než 1 500 W

Počet otáček

Tento parametr vás bude zajímat především, pokud hledáte rychlou leštičku. Počet otáček se uvádí v hodnotě za minutu – čím větší počet otáček, tím rychlejší provoz, který je ale také spojen s vyšším rizikem poškození laku. Obvykle u modelů naleznete 3 – 6 000 ot/min.

Průměr kotouče

Abyste vybrali perfektní průměr kotouče, musíte vědět, na jaká místa budete leštičku používat. Větší průměr se hodí na rozsáhlejší plochy, menší průměr zase na detaily.

 • Menší kotouče – cca 75 mm,
 • Střední kotouče – 145 až 180 mm,
 • Velké kotouče – nad 180 mm.

Hmotnost a ergonomie

Aby se vám s leštičkou dobře pracovalo, musí mít dobré proporce, co se týče hmotnosti a tvaru. Ideální váha je kolem 2,5 kg, najdete ale i lehčí leštičky, které mohou mít například 1,8 kg. Při práci by se vám měla dobře držet a nevibrovat, abyste mohli být přesní a dostatečně opatrní.

Příslušenství

K leštičkám můžete pořídit i množství příslušenství, kterým efekt zlepšíte a rozšíříte možnosti využití. Některé z nich jsou již součástí modelu.

 • Výměnné kotouče – mohou být určeny pro rozleštění pasty a pro konečné vyleštění povrchu karoserie,
 • Akumulátor a nabíječka – nemusí být součástí balení, vztahují se pouze na aku verzi,
 • Přídavná držadla – v některých případech lze namontovat na obě strany,
 • Indikátor stavu baterie – ukazuje, kolik baterie zbývá u akumulátorových leštiček,
 • Ochranný box – slouží na ukládání leštičky, aby se nepoškodila a dala se jednoduše přenášet s veškerým vybavením.

Značka

Představíme vám nejlepší značky leštiček na auta, které vyrábí kvalitní modely a jsou spolehlivé.

Liquid Elements

Zlatou střední cestou je určitě Liquid Elements, která má na svou cenu skvělý výkon a uživatelé si ji velice chválí.

Extol

Značka Extol vyrábí různé druhy nářadí, leštičky jsou jen jeden z mnoha produktů, které u ní můžete zakoupit. Vyznačují se nízkou cenou a dobrou kvalitou. Ideální pro amatérské použití.

Bosch

Bosch se zabývá výrobou mnoha produktů, jako je nářadí, pračky, ledničky i kávovary. Co se týče cenové kategorie leštiček, tam spadá jak do té střední, tak vyšší kategorie. Záleží tedy na vás a na tom, co od produktu očekáváte.

Auto Finesse

Auto Finesse je jediná značka z našeho výčtu, která se zaměřuje čistě na produkty do auta. Pochází z Anglie, kde se také stala jedničkou na trhu. Její leštičky najdete ve střední cenové kategorii a podle recenzí jsou jejich parametry naprosto vyhovující.

TUSON

Elektrické nářadí a dílenské vybavení vyrábí značka TUSON, která má ve svém repertoáru i pár leštiček. Spadají do nižší cenové kategorie, proto budou vhodné pro nenáročné uživatele.

Rupes

Naopak, pro náročné uživatele tu máme značku Rupes, která se zaměřuje na profesionální leštičky auta, proto je také jejich cena vyšší.

Flex

Opět dražší značka s širokým výběrem, který nabízí kvalitu, špičkové provedení a profesionální leštičky. Cena je vyšší, což se dá za takovou službu čekat. Pokud si opravdu potrpíte na dobře odvedenou práci, nebudete litovat.

Cena

Čím vyšší nároky budete mít, tím vyšší bude cena, to je vám asi jasné. V nižších kategoriích najdete modely pro amatérské použití, nad 5 000 Kč už vás poté čekají profesionální produkty. Důležité je zvážit, jakým způsobem chcete leštičku na auto používat, jak často a jaké parametry jsou pro vás důležité.

Do 1 000 Kč

Pro ty, kteří nemají v plánu používat leštičku příliš často, bude úplně stačit model do 1 000 Kč, který má sice menší výkon, ale ve své podstatě to nemusí znamenat minus. Důležité však je, abyste si zjistili, jestli je u akumulátorových modelů součástí balení i akumulátor a nabíječka, protože tomu tak často nebývá.

Od 1 000 do do 5 000 Kč

Zlatá střední cesta patří mezi nejprodávanější, kde na vás čekají značky jako je Bosch či Liquid Elements. Výkon může být vyšší, nicméně stále jsou tyto leštičky vhodné především na hobby použití.

Nad 5 000 Kč

Nejdražší leštičky jsou určeny pro profesionální použití, klidně každodenní. Jsou uživatelsky přívětivé, dobře se ovládají a mají dlouhou životnost. Spadají sem značky jako Rupes, Auto Finesse, Flex.

Porovnat ceny leštiček

Údržba kotoučů

O leštičku samotnou se starat nemusíte, nicméně o kotouče ano. Tím, že na ně aplikujete pastu, je třeba je umývat. Mýt byste je měli ihned po práci, a to buďto kartáčem, vzduchem nebo klasicky ve vodě, ideálně třením strana o stranu. Takto prodloužíte jejich životnost a práce s nimi bude jednodušší. Důležité také je, abyste nanášeli přiměřené množství pasty, kotouč se pak bude lépe čistit.

Otázky a odpovědi

Orbitální nebo rotační leštička?

Orbitální leštička je pro všechny, kdo pracují s tvrdými, středními i měkkými laky. Její otáčky jsou pomalejší, takže se nemusíte bát, že byste lak nedopatřením poškrábali. Sice bude leštění chvíli trvat, za to ale bude bezpečné a můžete se u jednotlivých částí auta zastavit a pověnovat se jim. Naopak, potřebujete-li naleštit střední či tvrdé laky, rotační leštička je ideální. Má rychlé otáčky, nižší hlučnost a práce s ní vám nezabere tolik práce. Buďte pouze opatrní na to, abyste auto nepoškrábali.

Které parametry jsou při výběru nejdůležitější?

Při výběru byste se měli zaměřit hlavně na výkon, počet otáček, průměr kotouče a ergonomii. Nejde totiž jen o to, za jak dlouho budete mít práci hotovou, ale také o to, aby se vám s leštičkou dobře pracovalo a plnila vaše očekávání.

Kterou cenovou kategorii zvolit?

Pro začátečníky bude stačit ta nejnižší, což znamená do 1 000 Kč. Pokud očekáváte něco víc, ale stále spadáte do kategorie hobby, zlatá střední cesta bude pro vás to pravé. Pro profesionály je potom určena kategorie nad 5 000, která jim nabídne vše, co budou pro každodenní práci potřebovat.

Závěr

Leštičky na auto jsou skvělým doplňkem pro všechny autaře. Kdo se o své auto řádně stará, tomu se jeho snaha oplatí. Obnovte lesk, který už se před dávnou dobou ztratil a pořiďte si i vy leštičku, kterou svého miláčka budete rozmazlovat!

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: eshop.umyem.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo