Sady na opravu čelního skla

Občas se stane, že nějaký ten kamínek způsobí prasklinu na čelním skle, což může zhoršovat viditelnost při provozu. Abyste zabránili nebezpečí s tím spojeným, je výhodou mít u sebe sadu na opravu. Díky ní dokážete prasklinu opravit sami a za pár korun. Nemusíte být nijak zruční, stačí se držet návodu. Jak takovou pomůcku vybrat a na co všechno se vám bude v praxi hodit?

Porovnat ceny sad

Typy

Sady na opravu čelního skla mohou být buďto na bázi pryskyřice nebo na silikonové bázi. Jaké mají vlastnosti a která z variant je lepší? Pojďme si je představit.

Na bázi pryskyřice

Pryskyřice je obvykle čirá, takže vytvoří opravu, která je méně viditelná. Pro její aplikaci bude potřeba vytvořit vhodné prostředí, co se týče teploty a světla. Sada kromě pryskyřice obsahuje další náčiní, které jí pomůže pro správné vložení do odštípnuté nebo popraskané oblasti.

Na silikonové bázi

Silikon je jedním z nejjednodušších materiálů, nevyžaduje složité postupy ani mnoho nástrojů. Silikon zatéká do třísek a prasklin a vytváří tak silné těsnění, které pevně drží, když je vystaveno nárazům nebo vibracím. Zkontrolujte dobu potřebnou k vytvrzení a také teploty, při kterých je správně aplikován.

Jaké opravy se sadou zvládnete?

Je důležité říct, že sada na opravu čelního skla se hodí pouze na poškození menšího rázu – důlek od kamínku či malé oko do průměru cca 3 cm. Pokud je poškození rozsáhlejší, sadou tento problém nezachráníte.

Výhodou ovšem je, že si můžete pomoct sami, nepotřebujete jezdit do servisu a čekat, co vám s autem provedou. Navíc oprava netrvá nijak dlouho a může být i dlouhodobá, protože sklo po ní bude opět velmi odolné. Šetří tak jak váš čas, tak vaše peníze.

Výhody

Jak už jsme si řekli, hlavními výhodami je ušetření času a peněz, protože drobná poškození na autě zvládnete opravit svépomocí. Mezi další výhody patří také:

  • vyšší bezpečnost silničního provozu díky zvýšené viditelnosti,
  • nízká pořizovací cena,
  • u většiny vhodné pro jakýkoliv typ autoskla, některé lze využít také u opravy drobně poškozených světel.

Nevýhody

Kromě výhod s sebou nese sada na opravu čelního skla také nějaké ty nevýhody, které se týkají aplikace produktu. Je totiž potřeba, aby byly splněny světelné a teplotní podmínky, jinak nemůžete poškození opravit. Teplota vzduchu by při opravě neměla klesnout pod 18 °C, někde ovšem můžete narazit také na potřebu teploty mezi 10 a 25 °C.

Překážet budou také sluneční paprsky, proto je třeba, abyste opravu prováděli ve stínu. Jediná chvíle, kdy vám sluníčko bude ku prospěchu, je při zasychání lepidla. Dejte si pozor na to, aby se nedostalo na lak auta, mohlo by ho poškodit. Zamezte tomu například přikrytím lakované části.

Obsah sady

Vybavení, které máte k dispozici na opravu čelního skla odráží cena. Základním obsahem sady je tuba s lepidlem na zacelení poškození, injekční stříkačka a špendlík na odstranění zbytků střepů a také přísavky, které sklo zpevňují do doby, než lepidlo zatvrdne. Pokud budete kupovat dražší sadu, můžete v ní navíc najít také lepící podložku, žiletku, čisticí hadřík, fólii či gumovou trubku. U těch nejvydávanějších objevíte dokonce UV lampu, která vám pomůže s aplikací.

Kvalita pryskyřice

Při koupi nekvalitního lepidla se můžete dočkat nevzhledného žlutého zbarvení, což určitě nechcete. Kvalitní pryskyřici poznáte podle toho, že je hustší, silnější a čistě zasychá. Díky tomu nepůjde lepidlo na skle vidět a jednoduše splyne. Při výběru vám pomohou recenze uživatelů, a to hlavně těch, kteří vidí výsledky po několika letech.

Bezpečnost

Protože se jedná o pryskyřici, je potřeba, abyste se chránili před neúmyslným stykem s kůží nebo očí. Hodit se vám proto budou brýle a rukavice, které si při aplikaci v rámci bezpečnosti nasaďte. Při nanášení si dejte pozor na to, aby se lepidlo nedostalo na karoserii, mohlo by totiž poškodit lakované části. Abyste tomuto problému předešli, přikryjte takové části.

Postup opravy čelního skla

Každá sada by měla obsahovat návod na postup opravy.

  1. Dodržujte požadovanou teplotu vhodnou pro práci a také nevystavujte sklo slunečnímu svitu.
  2. Začněte vyčištěním praskliny pomocí špendlíku, kterým vydlabete jamku od drobných střepů, které by komplikovaly zacelení.
  3. Místo opravy ohraničte dodávanými samolepkami, do kterého následně nasměrujte injektor – malé plastové zařízení s přísavkami, do kterého se následně vsouvá tuba s pryskyřicí.
  4. Celý proces opravy vám zabere hodinu a půl s tím, že lepení trvá cca 30 minut, zatvrdnutí dalších 30 až 60 minut. Abyste zatvrdnutí urychlili, vystavte auto na sluneční paprsky – v tomto případě mu prospějí. Vyhněte se ovšem dešti.
  5. Pokud oprava nevyšla podle vašich představ, je možné proces opakovat.

Funkce

Lepidlo společně se sadou slouží na opravu poškození čelního skla menšího rázu, jako jsou například hvězdicové tvary nebo důlky. Pokud se jedná o rozsáhlejší problém, je třeba zajet do autoservisu a nechat si auto opravit odborníkem. Sada je určena pro každého, není třeba nějakých extra schopností. Navíc se jedná o levnější a časově výhodnou variantu.

Značka

Mezi nejznámější značky, které sady na opravu čelního skla vyrábí, patří Nakida, Loctite či Mobilly.

Cena

Zde záleží nejen na kvalitě pryskyřice, ale také na tom, jaké všechny pomůcky sada obsahuje. Čím více příslušenství, tím vyšší cena. Nejlevnější sady seženete již od ceny 100 Kč, nečekejte ovšem žádné zázraky. Kvalitně opraví menší praskliny, aplikace na tom ovšem může být hůř.

Pokud chcete kvalitnější lepidlo, které spolehlivě schová prasklinu, a to z jakéhokoliv úhlu, investujte alespoň 200 Kč. Stále ovšem disponují několika nevýhodami, mezi ty hlavní patří použití na pár oprav, často dokonce na jednu jedinou. Od 500 Kč už si poté vyberou náročnější uživatelé, kteří chtějí kvalitu a co nejmenší stopy po poškození čelního skla. Některá lepidla zvládnou opravit i větší poškození, ne však 100 %. Nejvýše cena dosahuje 8 000 Kč a je určena pouze pro profesionály, pro běžné uživatele by bylo použití náročné.

Porovnat ceny sad

Otázky a odpovědi

Co všechno můžu se sadou opravit za poškození?

Sada je určena na opravu pouze menších poškození, což znamená například hvězdicových tvarů nebo důlků. Pokud jsou poškození větší, je třeba s nimi zavítat do autoservisu.

Jaké podmínky musím při opravě čelního skla dodržovat?

Je třeba čelní sklo opravovat ve stínu a v teplotách, které nesmí klesnout pod 18 °C, nebo mezi 10 a 25 °C – záleží na konkrétním typu produktu. Pro zaschnutí lepidla je naopak lepší, když se sklo vystaví slunečnímu svitu, proces tak proběhne rychleji.

Jak poznat kvalitní pryskyřici?

Kvalitní pryskyřici poznáte podle toho, že je hustší, silnější a čistě zasychá. Díky tomu nepůjde lepidlo na skle vidět a jednoduše splyne. Při výběru vám pomohou recenze uživatelů, a to hlavně těch, kteří vidí výsledky po několika letech.

Závěr

Pokud máte auto, sada na opravu čelního skla by vám ve výbavě neměla chybět. Hodí se při menších prasklinách, kdy si je jednoduše a rychle opravíte sami za výhodnou cenu. Důležité je, aby bylo lepidlo kvalitní a při zaschnutí se přizpůsobilo barvě skla. Díky tomu můžete jezdit po vozovce bezpečně a s tou nejlepší viditelností.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Byla mi doporučena sada na opravu skla od značky Nakida a opravdu fungovala perfektně. Opravoval jsem sice jen maličký defekt, jak se tak říká, ale velká spokojenost, mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo