Vosk na auto je dokonalý prostředek, který dokáže udržet lak vozu ve velmi dobrém stavu i po letech provozu. Pokud bude ochranné vosky používat pravidelně, můžete ochránit karoserii vůči působení vnějších vlivů i vůči ulpívání nečistot i UV záření.
Vosky na karoserii mají mnoho podob, koupit můžete vosky tekuté i tvrdé. Pří výběru vosku na auto si všímejte především formy, typu i složení vosku. Volit budete mezi vosky s přírodním či syntetickým složením. Vědět musíte i jaké konkrétní požadavky na vosk máte, kolik jste ochotni investovat, a jak často ho budete chtít používat.
Typy
Karoserii svého vozu můžete ochránit pomocí tekutých i tvrdých vosků. Tvrdé vosky jsou ověřenou klasikou a nabídnou zejména dlouhodobější ochranu. Aplikace tekutých nebo krémových vosků je jednodušší a rychlejší.
- Tekuté vosky na auto – výhodou tekuté konzistence je jednodušší aplikace. Proces voskování bude rychlejší a celková spotřeba vosku o něco nižší. Nevýhodou je skutečnost, že tekutý vosk bude váš vůz chránit kratší dobu.
- Tvrdé vosky na auto – používání tuhých vosků již vyžaduje více znalostí, nanášení tuhého vosku je náročnější a zdlouhavější. Tuhé vosky však budou karoserii chránit delší dobu, přesto se však od jejich aplikace spíše ustupuje a na trhu je najdete v mnohem menším zastoupení.
Složení
Laky na auta obsahují různé složky, nejznámější složkou je brazilská karnauba, která se vyznačuje vysokým leskem i nejlepší odolností. Další složkou, které vosky obsahují, bývá včelí vosk, silikony či syntetické polymery. Tyto složky mají vliv na delší trvanlivost.
Syntetické vosky na auto
Syntetické vosky se vyrábí na bázi polymerů, minerálních olejů i pryskyřic. Nežádoucí je, aby syntetické vosky obsahovaly vysoké procento silikonů. Kvalitní syntetické vosky vytvoří pevnou ochrannou vrstvu, lak ochrání před poškrábáním i kamínky. Syntetické vosky mohou mít tekutou i tuhou konzistenci.
Přírodní vosky na auto
Vyznačují se šetrnějším složením, jejich kvalitu určuje především podíl karnaubského vosku. Čím je podíl karnaubského vosku vyšší, tím vyšší je i jeho kvalita i cena.
Speciální vosky na auto
Vosky na auto se liší zejména svým složením. Koupit můžete přírodní i syntetické vosky, které se liší svými vlastnostmi i pořizovací cenou.
Autošampony s voskem
Jedná se o alternativu ke klasickým voskům, aplikace tohoto prostředku je jednodušší. Nevýhodou je však kratší výdrž, kvůli které je třeba častější aplikace. Autošampon s voskem nemůže zcela nahradit péči, kterou nabídne klasický vosk.
Nano vosky na auto
Vosk obsahuje nanočástice, které dokáží vyplnit nerovnosti laku a dokáží tak vytvořit dokonale hladký povrch. Na něm se nebude v takovém množství zachytávat nečistoty a voda. Vytvrzený nano vosk je velmi odolný a karoserii vozu ochrání vůči UV záření i mechanickému poškození. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Karnaubské vosky na auto
Jsou přírodní vosky v prémiové kvalitě. Karnaubský vosk je vyráběn z brazilské palmy Copernicia Cerifera, vosk vyniká vysokou tvrdostí, snadnou aplikací i výsledným lesklým povrchem. Tyto laky nejlépe vyniknou na tmavém laku. Nevýhodou laku je kratší životnost, která se pohybuje v rozmezí od 1 – 3 měsíce. Největší předností je opravdu vysoká výdrž, nevýhodou vysoká pořizovací cena.
Keramické vosky
Populární je i keramická ochrana laku, kterou poskytnou tzv. keramické vosky, které fungují na principu oxidu křemičitého. Největší výhodou keramických vosků je velmi dlouhá životnost, která se pohybuje v řádu 1 – 3 let. Počítat můžete i s vysokou mírou ochrany. Aplikací vosku svoje auto ochráníte vůči mechanickému poškození, povětrnostním vlivům, vodoodpudivosti i chemii. Počítat však musíte s vysokou pořizovací cenou i náročnější aplikací.
Glazury
Glazury jsou přípravky, který zajistí zejména maximální lesk. Glazury však představují spíše základ pro pozdější aplikaci vosku nebo jiné ochrany. Sami o sobě však glazury nenabídnou prakticky žádnou ochranu.
Kombinované laky
Jedná se o ochranu v podobě hybridních vosků, které kombinují několik různých ochran. K dostání jsou vosky s přírodním i syntetickým složením, oblíbené jsou i keramické vosky. Výhodou těchto vosků je snadná aplikace, vysoká životnost i odolnost. Ve velkém množství přípravků však musíte najít ten skutečně kvalitní.
Značka
Nabídka vosku na auto je poměrně velká. Ne každý vosk však bude dostatečně kvalitní. Při výběru nezapomeňte přečíst složení a s výběrem vám pomohou i oblíbené uživatelské recenze. U uživatelů jsou velmi oblíbené vosky značky Auto Finesse, Koch Chemie, SOFT99, SONAX, Nanosol, Autosol či Meguiar´s.
Cena
Vosk na auto ve formě spreje koupíte od 150 – 450 Kč. Cena tuhých vosků se pohybuje v rozmezí od 500 – 900 Kč. Tekuté vosky jsou tak výrazně levnější, ale jejich životnost je kratší a nákup tak budete muset častěji zopakovat. Záleží tedy na vás, jaké variantě dáte přednost.
Otázky a odpovědi
Jaký lesk mohou vosky na auto nabídnout?
Vosky na auto mohou nabídnout tzv. mokrý efekt, což znamená, že vosk bude po aplikaci vypadat mokrý a lesklý. Mokrý efekt bude ideálním řešením pro tmavší laky. Další možností jsou vosky s přirozeným či matným leskem.
Jak dlouho nechat vosk na povrchu působit?
Doba, po kterou by měl vosk před finálním vyleštěním působit, se liší v závislosti na konkrétním typu vosku. Velkou roli hraje i složení vosku. Obecná rada zní, že by měl vosk dostatečně zaschnout, takovýto vosk bude na povrchu matný a nelepkavý. Obvyklá doba schnutí bývá 5 – 10 minut. Dobu schnutí ovlivní i aktuální počasí.
Jak často je třeba vosk používat?
Na opakovanou aplikaci vosku má vliv několik faktorů. Rozhodující je prostředí, ve kterém automobil obvykle jezdí, jak často auto používáte a jakým způsobem ho myjete. Záleží pochopitelně i na typu vosku, syntetické vosky na bázi keramiky nebo nanotechnologie vydrží v řádech měsíců až let. Vosky s přírodním složením nabídnou výdrž v řádech měsíců. Aplikaci tekutých vosků se doporučuje opakovat po každém umytí, aplikace vosku vám zabere pouze několik minut.
Závěr
Vosk na auto je speciální prostředek, který poslouží k ochraně i vyšší lesklosti laku. Jednotlivé vosky se liší zejména svým složením, šetrnější vosky obsahují přírodní složení. Jedním z nejkvalitnějších je karnaubský vosk, vyzkoušet můžete i včelí vosk. Přírodní vosky nabídnou vysoký lesk a hloubkovou saturaci barvy.
Druhou možností jsou vosky se syntetickým složením, které jsou oblíbené pro vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům, lak vozu pak ochrání dlouhodobě. Vosky se dále liší svojí konzistencí, v současnosti jsou oblíbenější vosky tekuté, dlouhodobější efekt nabídnou vosky tuhé, které se však vyznačují náročnější aplikací. Ať už zvolíte jakoukoliv formu, vězte, že každý lak dokáže karoserii ochránit vůči ulpívání prachu, nečistot, soli i jiných nežádoucích látek a zároveň se postarají o vyšší lesk laku.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.impex.cz, www.4detailing.cz, www.mastersons.cz, www.vlesku.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?