Lopaty

Lopata je nástroj určený k přemísťování sypkých materiálů. Lopatu využijete na zahradě, při údržbě okolí domova, na stavbách atd. Lopatu není třeba nijak představovat, tento nástroj, který se skládá z kovové pracovní části a násady zná snad opravdu každý.

Lopata však není označení pouze pro nářadí určené k těžké práci. Hospodyňky mohou používat malou lopatku na smetí, lopatka jim usnadní přemísťování dortů nebo zákusků. Lopatka je součástí krbového nářadí, svoji lopatku mají na pískovišti malé děti. V zimě využijete lopatu při odklízení sněhu atd.

Lopatu tak budete vybírat podle toho, za jakým účelem má být nástroj používán. Od toho se odvíjí její tvar, velikost i výrobní materiál.

Porovnat ceny lopat

Typy

Lopaty mají mnoho podob, vybírat je budete podle účelu použití.

Klasická (uhelka) – lopata vhodná pro práci se sypkými materiály. Pomocí klasické lopaty můžete použít i na přemísťování uhlí, od čehož se odvíjí i jejich označení uhelka.

Lopata na sníh

Lopata na sníh je vyrobena z plastu a má menší rozměr než hrablo. Lopaty na sníh je často možné složit, díky čemuž je můžete vozit v autě. Pomocí lopaty snadno proházíte cestičky i chodník. K odklízení větších ploch však vhodná není.

Vojenská

Vojenská nebo také polní lopata patří mezi armádní nářadí. Jedná se malé, často skládací nářadí, které využijete při různých venkovních aktivitách, jako je táboření nebo třeba hledání cenných kovů. Některé vojenské lopaty mají postranní ozubené hrany a plnit mohou také funkci pilky. Tyto lopaty jsou vyrobené z vysoce kvalitní oceli a duralu.

Lavinová

Lavinová lopata je určena především zimním nadšencům, toto nářadí však běžně používají spíše záchranáři. Na rozdíl od běžných lopat na sníh jsou lavinové lopaty konstruovány tak, aby byly schopné poskytnout rychlou záchranu zasypaným osobám. Ve většině případů mají teleskopickou rukojeť, ergonomické madlo.

Tvar

Klasické zahradní lopaty lze rozdělit do dvou kategorií podle tvaru pracovní části:

  • Rovná – lopata určená pro přemísťování různých materiálů, jako je písek, hlína, kámen, štěrk, uhlí atd. Rovné lopaty jsou vhodné i pro čištění povrchu nebo různých výkopů. Tento tvar lopaty lze považovat za multifunkční a oblíbenější.
  • Špičatá – tyto lopaty mají podobný tvar jako rýč, jsou vhodné pro kopání a řezání tvrdé zeminy nebo různých materiálů.
  • Kombinace – koupit můžete i lopatu, kde jsou patrné oba tvary. Jedná se zpravidla o oblíbené zahradní lopaty. Tyto lopaty kombinují přednosti obou zmíněných typů, vhodné jsou ke kopání i přemísťování.

Materiál

Nejdůležitějším parametrem při výběry lopaty je právě výrobní materiál. Na kvalitu nářadí má největší vliv právě výrobní materiál pracovní částí lopaty.

  • Ocel – nejčastěji používaný materiál při výrobě stavebních lopat. Kovové lopaty se značně liší kvalitou, levné lopaty jsou vyrobeny z tenké méně kvalitní oceli. Tyto nástroje se mohou při práci s těžkým materiálem deformovat. Kvalitní lopaty jsou vyrobené z například z borové nebo legované oceli, která vyniká svojí pevností. Nevýhodou kovových lopat je vyšší hmotnost.
  • Hliník – výhodou hliníku je nízká hmotnost a dobrá odolnost. Tento materiál se používá pro výrobu lavinových i běžných lopat. Hliníkové lopaty jsou určeny k práci s lehčím materiálem, pokud ji budete používat k přemísťování těžkého materiálu, může dojít k jejímu rychlejšímu opotřebení.
  • Plast – z plastu jsou vyrobené malé lopatky určené k úklidu smetí, dětské lopaty i lopaty na sníh.

Násada

Stejně jako v případě jiného nářadí můžete i zde zvolit výrobní materiál násady. Nejčastěji je výrobním materiálem násady dřevo. U dražších nástrojů jsou násady vyrobené z kovu a sklolaminátu. Dražší násady bývají zakončené ergonomickým držadlem.

Lopaty se liší délkou násady. Nejmenší lopaty mohou mít násadu kratší než 30 cm, ty nejdelší mají násady od 130 – 150 cm. I mezi lopatami najdete nářadí s teleskopickou rukojetí.

Značka

Mezi přední výrobce ručního nářadí patří značka Fiskars. Oblíbené je však i nářadí značek Stihl, J.A.D., Hecht, Levior, MFH, Gerber, Caterpillar, XTline a dalších. Někteří výrobci se specializují na běžné zahradní nářadí, jiní nabízí malé vojenské lopaty, nebo lopaty na sníh.

Cena

Nejlevnější lopaty jsou k sehnání za méně než 200 Kč. Ještě levněji koupíte samostatné pracovní části bez násady. Zastoupeny jsou malé vojenské lopaty, lopaty na sníh i méně kvalitní klasické lopaty s dřevěnou násadou.

Dražší lopaty mají odolnější a kvalitnější pracovní část i násadu. Jejich cena se pohybuje od 300 – 500 Kč. Ty nejdražší lopaty vyjdou na více než 1 000 Kč. Tyto lopaty mají ergonomická držadla, teleskopické rukojeti a kvalitní pracovní část.

Porovnat ceny lopat

Otázky a odpovědi

Co je fiberglassová násada?

Levnější lopaty mají zpravidla dřevěnou násadu, dražší lopaty mají násadu fiberglassovou. Jedná se vysoce pevnou a odolnou sklolaminátovou násadu.

Tento materiál je v současné době velmi oblíbený, pro svoji výdrž i nižší hmotnost. Mnozí uživatelé si za toto kvalitní nářadí rádi připlatí, protože mají jistotu, že budou moci nástroj používat bez potíží řadu let. Sklolaminátové násady najdete prakticky u každého ručního nářadí.

Co je turistická lopata?

Malé multifunkční lopatky jsou určeny milovníkům turistiky, rybolovu nebo kempování. Jedná se o skládací lopatky, jejichž konstrukce vám umožní lopatu využít i jako pilku nebo motyku. V rukojeti pak najdete například otvírák, píšťalku nebo křesadlo. Násada může být zakončena kopím, které můžete využít k rozbití skla.

Co všechno lze u lopaty využít?

Stejně jako jiné ruční zahradní nářadí nabízí lopaty teleskopické násady, ergonomické protiskluzové rukojeti. Některé lopaty můžete složit a snadno přenášet. Nejvíce možností mají armádní a turistické lopaty, které využijete mnoha způsoby.

Závěr

Lopatu je vhodné vybírat s ohledem na účel využití. Mnohdy se vyplatí pořídit špičatou i rovnou lopatu. Špičatou využijete k dělení tvrdých materiálů, sázení stromů, květin nebo k vykopání úzkých otvorů. Rovná lopata je určena především k přemísťování různého sypkého materiálu i k úklidu terénu.

V běžné domácnosti mají své využití i lopaty na sníh. Turistům a dobrodruhům se budou hodit armádní nebo turistické multifunkční lopaty. Ani v případě tohoto výrobku se vám nevyplatí šetřit, dražší lopaty jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů a odvděčí se vám dlouhou životností.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (54 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem si lopatu od Fiskars, abych měla na práci kolem domu. Je opravdu kvalitní a má velmi šikovné zpracování, navíc není moc těžká a dost vydrží.

  2. Potřebovali jsme na zahradu lopatu, tak jsem objednala Fiskars 126051 a manžel byl nadšený. Pochvaloval si, jak se s ní dobře pracuje a že se i skvěle drží.

  3. Lopatu jsem si nedávno koupil novou od značky Fiskars jinak jsem si koupil minule lopatu od Bosch, ale přijde mi, že Fiskars dělá kvalitnější věci na zahradu než Bosch.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo