Hrabla na sníh

Hrablo je pomocník, kterým jsou vybaveny zejména domácnosti na vesnicích. Ve městech je větší sněhová nadílka v dnešní době spíše vzácností a mnohdy se o napadaný sníh postarají kvalifikovaní pracovníci. Přesto i zde se může čas od času nějaké to hrablo hodit.

S výběrem hrabla se mnozí spíše netrápí a jednoduše zvolí to nejdostupnější. Přesto i u tohoto poměrně jednoduchého výrobku se může vyplatit vybírat s rozvahou. Kvalitní hrablo například poznáte podle pevné spodní hrany lopaty. Jedná se o část hrabla, která je při odklízení zmrzlého či uježděného sněhu namáhána nejvíce. Při práci hraje důležitou roli také ergonomická a odolná násada. To vše vám zaručí především kvalitní výrobce.

Porovnat ceny hrabel na sníh

Typy

K odklízení sněhu můžete použít i další nářadí nebo přístroje.

  • Hrablo – nejčastěji používaná pomůcka k odklízení sněhu. Malým hrablem můžete vybavit i svoje děti a udělat tak z úklidu sněhu zábavu pro celou rodinu.
  • Lopata – pomůže se dostat do míst, kam se s větším hrablem nedostanete. Také při výběru vhodné lopaty na sníh je vhodné vybírat lopatu s kvalitní kovovou pracovní částí a pevnou násadou. Lopata na sníh často disponuje funkcí skládání a vozit ji tak můžete také v autě.
  • Fukar – k odklízení čerstvého sněhu můžete použít také fukar nebo vysavač listí s funkcí fukaru. Pomocí fukaru však neuklidíte mokrý, zmrzlí nebo udusaný sníh.
  • Frézasněhovou frézu využijete k odklízení velkých ploch. Nezbytný je zejména pro obyvatele horských oblastí. Frézy se liší typem pohonu i výkonem motoru. Rozdílná je i šířka záběru nebo typ šneku.
  • Rider, traktor – při úklidu sněhu z velkých ploch můžete využít také zahradní traktor nebo rider. K těmto strojům lze připojit radlici na sníh nebo smeták. Udržovat namrzlé cesty můžete snadné pomocí rozmetadla, které lze k některým modelům také dokoupit.

Materiál

K nejvíce namáhaným částem patří spodní hrana. Ta je u levných hrabel vyrobena z plastu, kvalitnější nástroje mají tuto hranu kovovou.

  • Plast – hrabla jsou méně kvalitní, hodí se spíše při odklízení tenké vrstvy čerstvě napadaného sněhu. Pod tíhou mokrého sněhu se může hrablo prohýbat nebo kroutit. Dražší hrabla mají pracovní plochu vyrobenou z kvalitnější plastu. Díky tomu vám vydrží mnohem déle a poslouží i při odklízení zmrzlého sněhu.
  • Ocel – ocelová spodní část vám zaručí pevnost a odolnost. Touto pracovní plochou jsou vybavena ty nejdražší hrabla.
  • Hliník – zlatou střední cestou mezi plastem a ocelí jsou hrabla s hliníkovou pracovní částí. Tyto hrabla jsou dostatečně kvalitní a potěší i jejich nižší hmotnost.

Šířka

Podle toho, jakou plochu budete pravidelně udržovat, byste měli volit i šířku hrabla.

  • Do 50 cm – malá hrabla jsou ideální na odklízení chodníků, nebo údržbu malých ploch.
  • Od 50 – 80 cm – příjezdové cesty a větší plochy odklidíte rychleji pomocí většího hrabla. Větší pracovní plochu mají zejména dvouruční hrabla.

Násada

Násady se vyrábí z plastu, kovu nebo dřeva. Kvalitní násada by měla být vyrobena z kovu, nejčastěji se používá lehký hliník. Ideální zakončení má tvar písmene D. U hrabla je důležitá také ergonomie, která při práci ochrání vaši páteř a záda.

Možnosti

Ačkoliv jsou hrabla na sníh velmi jednoduché výrobky, mohou nabídnout i něco navíc:

  • Teleskopická rukojeť – hrablo nastavíte podle výšky vaší postava. Práce tak bude pohodlná pro každého.
  • Pojezdová kolečka – u větších dvouručních shrnovačů můžete využít i kolečka pro snadnější obsluhu.
  • Skládání – možnost složení nabízí především lopaty na sníh, avšak tuto vlastnost lze najít i u některých hrabel.

Značka

Pokud chcete, aby vám hrablo sloužilo více než jednu zimu, není možné do výběru nezahrnout kvalitního výrobce. Za nejkvalitnější jsou dlouhodobě považována hrabla značky Fiskars. Další kvalitní výrobky koupíte také od značek M.A.T., Compass, J.A.D., Hecht, VeGa nebo Levior.

Cena

Při výběru hrabla by neměla hrát hlavní roli pouze cena. Nejlevnější malá hrabla koupíte již za 100 – 200 Kč. Jedná se však o méně kvalitní a odolné výrobky, které můžete zničit již během několika použití. Většinou se jedná o plastovou pracovní plochu a dřevěnou násadu.

Kvalitnější hrabla koupíte za cenu okolo 500 Kč. Zde již najdete i výrobky prověřených výrobců. I tato hrabla jsou většinou plastová, avšak plast je mnohem kvalitnější a odolnější. Násada je již zpravidla vyrobena z lehkého hliníků.

Celohliníková hrabla jsou k dostání od cca 600 Kč, nejkvalitnější hrabla, která mají ocelovou pracovní část, vyjdou na více 1 000 Kč. Za velké profesionální hrablo zaplatíte i více než 2 000 Kč.

Porovnat ceny hrablí na sníh

Otázky a odpovědi

Co je shrnovač sněhu?

Pod tímto označením můžete najít klasická hrabla, ale i speciální nářadí, které může mít mnohem větší záběr než hrablo a liší se i způsobem používání. Shrnovač má odlišnou rukojeť a při práci ho budete tlačit před sebou stejně jako třeba vozík nebo dvoukolák. Některé dražší shrnovače mohou mít také malá kolečka, která vám práci usnadní.

Jaké ruční nářadí vybrat?

Při odklízení sněhu můžete použít lopatu, hrablo nebo shrnovač. To, které nářadí nakonec zvolíte, závisí především na velikosti plochy, kterou budete odklízet. Lopata je ideální na prohazování cestiček, ale vozit ji můžete také v autě. Hrablo je určeno na prohazování chodníků i příjezdových ploch. K tomuto účelu můžete použít i větší shrnovač.

Jaká je hmotnost hrabla?

Hmotnost závisí na výrobním materiálu i velikosti hrabla. Malá plastová hrabla váží okolo 1 kg. Nejtěžší dvouruční zdrhovadla mohou mít hmotnost i 7 kg. Hmotnost celohliníkových a ocelových hrabel se pohybuje od 1,5 – 2,5 kg.

Závěr

Kvalitní hrablo by mělo mít pracovní část vyrobenou z hliníku nebo oceli. Vyšší kvalitu vám nabídnou i plastová hradla předních výrobců. Násadu volte hliníkovou. Tento materiál je na rozdíl od dřeva odolnější a lehčí. Pro lepší manipulaci by měl mít konec násady tvar písmene D.

Důležitou roli hraje i šířka pracovní plochy, menší plochy můžete udržovat pomocí hrabla, na větší využijete spíše shrnovače. V autě pak můžete vozit praktickou skládací lopatu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Myslím si, že nejlepší hrabla má Fieldmann, protože to je jediná značka od které se mi zatím nepodařilo hrablo zlomit. Jinak se většinou něco odlomí, nebo někde praskne atd.

  2. Hrablo na sníh mám od značky Fiskars, sice to bylo drahé, ale vyplatilo se to koupit. Opravdu jsem s ním velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo