Mantinely do postýlek

Mantinel do postýlky patří mezi bezpečnostní doplněk. Toto příslušenství nepatří mezi nijak zásadní výbavu, bez které se budoucí rodiče neobejdou, avšak zejména u maminek jsou velmi oblíbené. Mantinel v postýlce vytvoří zábranu, která ochrání miminko před možným uhozením se, nebo zaklíněním ruky či nohy mezi tyčky postýlky. Zároveň miminko ochrání před možným průvanem a v neposlední řadě plní funkci designového doplňku.

Výhodou mantinelu je velmi příznivá pořizovací cena. Dostání je v několika různých podobách, lze ho koupit samostatně nebo v sadě s povlečením nebo třeba nebesy. Barevně ho můžete sladit s ostatními doplňky. Mantinel můžete koupit, nechat ušít na zakázku nebo jednoduše vyrobit doma.

Pokud budete mantinel kupovat, měl by vás zajímat materiál, který musí splňovat bezpečnostní požadavky, které se vztahují na všechny kojenecké výrobky. Podle potřeb budete volit rozměr, vzhled a design. Důležitý je i způsob údržby.

Porovnat ceny mantinelů do postýlek

Typy

Mantinel do postýlky má hned několik podob. To, jaký mantinel pořídíte, je čistě otázkou vkusu každého. Každý typ je svým způsobem výjimečný a každý plní svoji funkci správně. Rozdíl je v možnostech, které jednotlivé typy umožňují i v pořizovací ceně.

Skládaný

Jedná se o nejlevnější podobu. Mantinel svým tvarem připomíná dlouhý obdélník, který je na několika místech opatřen šňůrkami. Ty slouží k přivázání mantinelu k příčkám postýlky. Tento mantinel lze koupit jako celopostýlkový nebo ve zkrácené verzi. Velkou výhodou skládaného mantinelu jsou minimální nároky na prostor.

Polštářkový mantinel

Tento mantinel je složen z několika malých samostatných polštářků. Nejčastěji se kombinují 2 barvy, které k sobě ladí. Polštářky jsou opatřeny šňůrkami, pomocí kterých je můžete přivázat k jednotlivým tyčkám u postýlky. Až miminko odroste, můžete šňůrky jednoduše odstřihnout a mantinel proměnit v dekorativní polštářek.

Copánkový

Velmi oblíbený je copánkový mantinel. Ten může mít i podobu hnízdečka, k dostání je se spodní podložkou i bez ní. Jakmile dítě z hnízda vyroste, můžete ho použít i jako klasický mantinel. Nevýhodou copánkového mantinelu je vyšší pořizovací cena.

Materiál

Mantinely musí být vyrobeny z velmi kvalitních materiálů. Nejčastěji je to bio bavlna nebo 100% bavlna. Bavlna je materiál, který vyniká absorbováním vlhkosti. Bavlnu lze běžně prát a to i při vyšší teplotě, kvalitní bavlna po častém praní nežmolkovatí.

Bio bavlna je vhodná i pro alergiky, na rozdíl od klasické bavlny je příjemnější na dotek. Vyznačuje se i větší prodyšností a odolností.

Výplň

U mantinelu hraje svou roli i materiál výplně. Setkat se můžete s několika materiály. Nejlevnější výplní je molitan, dražší je duté vlákno a nejdražší mikrovlákno. Mikrovláknu i duté vlákno jsou materiály vhodné i pro alergiky. Mantinel s mikrovláknovou výplní lze prát v pračce, u ostatních materiálů si ověřte, zda je možné sundat svrchní povlak, který budete moci vyprat.

  • Molitan – bývá většinou součástí levných skládacích mantinelů, poznáte ho zejména podle placatého vzhledu.
  • Duté vlákno/mikrovlákno – tuto výplň najdete zpravidla u polštářkových nebo copánkových mantinelů.

Rozměr

Mantinel může být umístěn po celém obvodu postýlky, nebo tvořit pouze různě velkou část. Mantinel je k dostání v délkách 360, 240, 180, 120 i 60 cm. Polštářky mají nejčastěji velikost 35 x 35, nebo 34 x 34 cm. Pokud vám nabízené rozměry nevyhovují, je možné nechat mantinel vyrobit na zakázku.

Uchycení

Součástí skládaných a polštářkových mantinelů jsou šňůrky nebo stužky. Pomocí nich můžete mantinel přivázat k tyčím postýlky. U copánkových mantinelů byste šňůrky hledali marně. Tyto typy se do postýlky jednoduše vloží. Copánkové mantinely jsou velké a pro miminko těžké, nemusíte se tedy bát, že by dítě bylo schopno s mantinelem nějakým způsobem manipulovat.

Značka

V případě mantinelu není výrobce zase tolik podstatný. Vybírat budete spíše podle vzhledu, je však vhodné kupovat mantinel tam, kde budete mít jistotu, že se jedná o bezpečný výrobek vyrobený z kvalitních materiálů. Mezi oblíbené patří mantinely Maceshka, ESITO, Belisima, Scarlett, New Baby, Baby Dream, T-TOMI a další.

Cena

Cenu určuje především typ mantinelu. Nejlevněji pořídíte mantinely skládací, jejich pořizovací cena bývá nejčastěji v rozmezí 250 – 600 Kč. Nabídka je velká a zakoupit můžete jednoduchý jednobarevný mantinel, nebo mantinel se vzory.

Polštářkový mantinel je možné koupit od 600 – 1 200 Kč. Balení zpravidla obsahuje 6 polštářků, které vyplní cca ½ postýlky. Každá sada zpravidla obsahuje 2 kombinace barev.

Mezi nejdražší patří copánkový mantinel, který je v závislosti na délce k dostání od 800 – 2 000 Kč. Dražší jsou i sady, které obsahují kromě mantinelu povlečení, nebesa nebo hnízdečko.

Porovnat ceny mantinelů do postýlek

Otázky a odpovědi

Je mantinel bezpečný?

Samotný mantinel nemůže miminku nijak ublížit. V případě dětí si však nemůžete být nikdy 100% jistí, že je vše v pořádku. Dítě v postýlce je nutné pravidelně kontrolovat. Malé děti se mohou k mantinelu otočit čelem, a ten jim může zabránit ve správném dýchání. Starší děti ho mohou použít jako stupátko, přes které se snáze dostanou přes postýlku.

Co jiného místo mantinelu?

V podstatě stejnou funkci jako mantinel plní i hnízdečko pro miminko. Na rozdíl od mantinelu ho můžete používat i v kočárku, na posteli, na zemi nebo kdekoliv jinde. Hnízdečko má mnoho podob, výhodou je jeho přenosnost. Na rozdíl od mantinelu ho však budete moci používat kratší dobu. Vhodné je pro miminko do 3 – 6 měsíců.

Je možné koupit mantinel do postele?

Mantinel lze umístit i do větší postele. V tomto případě se bude pravděpodobně jednat o velký copánkový mantinel. Ten vyplní větší prostor a dítě se bude díky němu cítit pohodlně. Copánkový mantinel můžete na zakázku koupit i v délce 2 – 5 metrů. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Závěr

Mantinel není vybavení, bez kterého byste se neobešli. Obvod postýlky můžete vyplnit dekou, polštáři atd. Pokud chcete mít vše sladěné, bude pro vás mantinel tím pravým. Tento výrobek ochrání vaše miminko před chladem i možným bolestivým úrazem.

Mantinel je také praktický, díky němu bude mnohem snadnější najít ztracený dudlík popřípadě oblíbenou hračku. Mantinel je nutné kupovat ve specializovaných prodejnách, kde najdete výrobky vyrobené z kvalitních materiálů. Zvolit můžete vzhled, materiál i velikost.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.imrnous.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (31 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Máme copánkový mantinel a určitě ho ráda doporučuji ostatním. Je to pecka, maličký spí v naprostém klidu a já sem také klidná.

  2. Koupila jsem mantinely od značky Belidima, tak snad jsem zvolila správně.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo