Kolotoče nad postýlku

Kolotoč je velmi známá pomůcka, která je vhodná pro správný vývoj miminka. Hračky zavěšené na kolotoči i samotná melodie motivuje dítě k pohybu. Nejmenší děti kolotoč pozorů, starší se za ním zkouší otáčet a cca kolem 3 měsíce začíná po hračkách natahovat ručičky a zvedat nožičky. A především maminky ocení chvilku klidu, kterou jim kolotoč poskytne.

Při výběru kolotoče se zaměřte na certifikované výrobky, které by měly být v případě dětí samozřejmostí. Důležitý je i způsob uchycení, jednotlivé kolotoče se velmi liší, některé není možné umístit na jakoukoliv postýlku, případně mohou být velmi nestabilní.

Důležitý je i výrobní materiál, kolotoč budete muset pravidelně čistit. Důležitý je i design, kolotoče jsou k dostání v mnoha barevných provedeních, za ideální se považuje koupit kolotoč e výrazných barvách, který miminko zaujme.

Porovnat ceny kolotočů nad postýlku

Nejlepší kolotoče nad postýlku

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Baby Mix s projektorem a ovladačem modrá 93 % 848 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
2. Infantino hudební s projekcí 3v1 ecru 93 % 1 026 Kč Zobrazit Feedo.cz
3. uk Forest Fun hudební kolotoč 92 % 731 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Fisher-Price 3 v 1 Rainforest 87 % 865 Kč Zobrazit Pemi.cz
5. Fisher-Price s Motýlky 80 % 1 229 Kč Zobrazit Allegro.cz

Typy

Kolotoč je pomůcka, která je dostupná každému, nenáročným postačí klasický nebo mechanický, náročnější mohou sáhnout po elektronickém kolotoči, který nevyžaduje pro svůj chod vaši asistenci.

Klasický kolotoč

Nejlevnější kolotoč nemají žádný mechanismus a nedisponuje tak funkcí otáčení nebo melodie. Hračky zavěšené na kolotoči pouze visí a miminko je tak může rozhoupávat nebo ochutnávat. Tyto kolotoče jsou nejčastěji dřevěné, ale koupit můžete i kolotoč vyrobený z plastu v kombinaci s textilními hračkami.

Klasické kolotoče ve většině případů nemají žádný mechanismus, za pomocí kterého byste ho mohli uchytit k postýlce, vyřešit tedy budete muset, kam kolotoč zavěsit. Díky tomu může být náročnější i jeho přenášení.

Mechanický kolotoč

Mechanické kolotoče mají jednoduchý ruční mechanismus, který po natočení roztočí zavěšené hračky. Po natáhnutí se kolotoč otáčí cca 3 – 5 minut, poté ho budete muset opakovaně natáhnout. Častou funkcí těchto kolotočů je melodie.

Levnější kolotoče mají převážně jednu, stále se opakující melodii, která vám může být po několikátém poslechu nepříjemná.

Kolotoč je vybaven speciálním ramenem, které vám umožní přichycení kolotoče na rám postýlky nebo kočárku. Mechanické kolotoče mají mnoho podob, koupit můžete celoplastový, dřevěný nebo v kombinaci s více materiály.

Nejnáročnější na údržbu jsou kolotoče doplněné o textilní hračky. Ty lze jednoduše prát v ruce nebo na šetrný program v pračce, ale počítat musíte s delší dobou schnutí. Oproti tomu můžete ostatní materiály omýt a usušit. Také tyto kolotoče nejsou nijak cenově náročné.

Elektronický kolotoč

Nejmodernější kolotoče mají mechanismus doplněný bateriemi, díky tomu se může otáčet bez vaší asistence. Takový kolotoč může fungovat i několik desítek minut, avšak i u této hračky platí, všeho s mírou.

Elektronické kolotoče jsou kromě funkce otáčení doplněny také o několik melodií a častou jsou k dispozici také různé zvuky, které znáte pod pojmem bílý šum. A ty nejmodernější kolotoče mohou také promítat různé obrazce na strop, které může miminko ve tmě pozorovat. A k dispozici máte i další funkce, zmínit můžeme noční světlo nebo třeba pohodlné dálkové ovládání. Za tento komfort si však budete muset připlatit.

Upevnění kolotoče

Kolotoč umožňuje různý způsob upevnění:

Klasické

Klasické nejsou doplněny o držák a lze je tak pouze jednoduše zavěsit. Před koupí takového kolotoče je tedy nutné nejprve zvážit, kam a jakým způsobem kolotoč zavěsíte.

Mechanický, elektronický

Tyto kolotoče již držák mají a s jeho pomocí se nejčastěji umísťují na rám postýlky. Některé umístíte na klasickou dřevěnou, jiné pak poslouží v kombinaci s jakoukoliv postýlkou, ohrádkou nebo kočárkem. Bezpečný způsob upevnění je popsán u každého výrobku, postup výrobce je vhodné dodržovat.

Funkce

Klasické kolotoče žádné funkce nemají, mechanické jsou zpravidla doplněny o melodii. Nejvíce funkcí vám zajistí elektronický kolotoč.

Melodie

Melodii najdete v případě mechanického i elektronického kolotoče. První levnější varianta je často doplněna o jednu nebo několik málo melodií, elektronické kolotoče mají v repertoáru větší počet melodií i různých uklidňujících zvuků.

V případě melodií si ověřte hlasitost. Ta by neměla být nijak vysoká, aby byl poslech pro miminko příjemný. Ideální je, pokud vám kolotoč umožní hlasitost regulovat.

Světlo

Ocenit můžete i funkci lampičky. Tu oceníte zejména u kolotoče umístěného v ložnici, kdy nebudete muset v případě nočního vstávání používat velké světlo.

Projektor

Touto funkcí jsou vybaveny dražší kolotoče. Ty umožňují promítat na zeď nebo stěnu různé obrazce, které mohou pomoci v uklidnění a uspání dítěte.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání vám umožní jednodušší obsluhu kolotoče.

Výhody kolotoče

Kolotoče nad postýlku mají podle odborníků vliv na správný rozvoj dítěte. Pomáhají například s rozvojem motoriky a je uznávanou edukační pomůckou. Melodie a zvuky pak mohou dítě pomoci zklidnit.

Motorika

Kolotoč by měl být zavěšen tak, aby ho dítě nemohlo strhnout. I přesto však při jeho používání dochází k rozvoji motorických schopností a procvičování svalů zad, nohou i rukou.

Edukační pomůcka

Pomocí kolotoče můžete dítě vzdělávat. Vhodnější je pořídit pestrobarevný kolotoč, který dítě zaujme na první pohled. Společně se pak můžete učit poznávat nejen barvy, ale také tvary, zvířátka a další.

Relaxace

Ke zklidnění miminka pomohou různé melodie nebo zvuky přírody či tzv. bílý šum. Ne všechny kolotoče však mohou dítě zklidnit, příliš hlasitá melodie, která se line z kolotoče stále dokola, může mít spíše opačný efekt.

Značka

Dětský kolotoč nepatří k příliš složitým výrobkům, i v případě tohoto výrobku je však nutné nepodceňovat jeho kvalitní zpracování.

Kolotoč by neměl mít žádné ostré hrany nebo malé části, které by mohlo dítě spolknout. Z tohoto důvodu je při výběru vhodné upřednostnit kvalitní výrobce. Ti nejznámější jako Baby Ono, Fisher Price. Smoby, Tiny Love, Chicco mají velký výběr kolotočů ve všech cenových kategoriích.

Cena

Nejlevnější kolotoč je možné koupit od 200 Kč. V tomto případě se jedná především o plastový nebo textilní kolotoč. I v této cenové kategorii můžete narazit na několik výrobků doplněných o ruční natahovací strojek s melodií. U takto levných kolotočů se však připravte na to, že vy i vaše dítě uslyší tu stejnou melodii každý den.

Dražší kolotoče koupíte do 500 Kč. Většinou se jedná o kvalitnější mechanické kolotoče, které jsou lépe zpracované a disponují kvalitnějším upínacím mechanismem a najít můžete i jednodušší elektronické varianty.

Převážně elektronické kolotoče pak koupíte za cenu od 500 Kč. Ty nejdražší mohou stát i více než 1 000 Kč a nabízejí vám veškeré možné funkce, nechybí ani dálkové ovládání.

Porovnat ceny kolotočů nad postýlku

Otázky a odpovědi

Kdy kolotoč koupit a jak dlouho ho lze používat?

Kolotoč můžete využít cca od 1 měsíce věku života, kdy je miminko schopné již nějakou dobu vnímat svět kolem sebe. Používat ho pak můžete do 6 měsíců.

Pokud naučíte miminko s kolotočem usínat, můžete ho samozřejmě používat delší dobu. Záleží na tom, jestli nebude mít šikovný kojenec nebo batole kolotoč z postýlky strhnout.

Jak kolotoč umístit?

Umístění kolotoče má svá pravidla. Doporučená vzdálenost, ve které má být kolotoč umístěn je v případě novorozenců a malých kojenců cca 30 cm, přičemž by kolotoč neměl být umístěn nad hlavou, ale nad hrudníkem miminka.

Na začátku by neměl být kolotoč používán dlouhou dobu, stačí pouze několik minut, 2 x – 3x denně. Starší děti, které již budou hračky chytat, si s kolotočem vyhrají delší dobu. V tomto případě je však nutné, aby byl kolotoč pevně přichycen a dítě ho na sebe nemohlo strhnout. V opačném případě je dobré kolotoč zavěsit do delší vzdálenosti.

Z jakého materiálu jsou kolotoče vyrobeny?

Kolotoče jsou nejčastěji vyrobeny z plastu. Koupit můžete celoplastové kolotoče, častěji je však plastové rameno a upínací mechanismus v kombinaci s textilními hračkami. U těchto kolotočů se přesvědčte o tom, zda je možné hračky sundat a vyprat.

V opačném případě se vám bude kolotoč velmi špatně udržovat. Pokud nechcete vlastnit plastový kolotoč, vybírejte krásné modely vyrobené ze dřeva. Dřevěné kolotoče patří především do skupiny klasických a vyřešit tak budete muset způsob zavěšení.

Závěr

Plastové kolotoče jsou lehké a dostatečně odolné, jedná se o vůbec nejčastější provedení a na výběr máte velké množství modelů vhodné pro kluky i holčičky. Barevně kolotoč sladíte do jakéhokoliv tónu, v případě kolotoče je však vhodné nechat vlastní vkus stranou a pořídit miminku veselý barevný kolotoč, který ho zaručeně zaujme.

Pro milovníky klasiky jsou k dispozici krásné dřevěné kolotoče. U těchto výrobků se však budete muset obejít bez dalších moderních funkcí. Pořízení dětského kolotoče není jen způsob, jak miminko na chvíli zabavit nebo uspat, mezi jeho přednosti patří nenásilný rozvoj schopností i smyslového vnímání.

Kolotoče nad postýlku můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (76 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro naše miminko jsme koupili kolotoč nad postýlku Little Dutch Ocean dřevěný mint a je naprosto rozkošný. Prcek si ho užívá a stále se na něj usmívá.

  2. Článek je stručný, přehledný a dobře zpracovaný. Moc se mi líbí.

  3. Koupila jsem tento typ: Infantino hudební kolotoč s projekcí 3V1 a moje miminko je nadšený a i já jsem spokojená mamina. :D Takže výběr byl suprový.

Přidat komentář

Recenzer
Logo