Nebesa nad postýlku

Mezi základní výbavu novopečených rodičů patří dětská postýlka. K ní budete moci dokoupit další příslušenství. Oblíbené jsou zejména mantinely do postýlky a celý vzhled doladí nebesa. Nebesa nad postýlku nejsou jenom designový prvek, jejich úkolem je miminko ochránit před hmyzem a částečně i před slunečním svitem i chladem.

Baldachýn býval kdysi součástí postele, i v minulosti bylo jeho hlavním úkolem chránit spícího před hmyzem. Vzhled baldachýnu se přizpůsoboval tehdejší módě. Baldachýn se vyráběl s těžkých nebo naopak vzdušných materiálů a býval zdobený různými výšivkami.

Baldachýn je doplněk, který se používá v mnoha zemích, v některých plní spíše dekorativní funkci, jinde plní funkci ochrannou. I v našich končinách budete moci baldachýnem ozdobit nejen dětskou postýlku, ale oblíbený je i u starších dětí nebo některých dospělých. Zde poskytuje také alespoň částečné soukromí, což je něco, co miminka ani jejich rodiče zase tolik neocení.

U nebes nad postýlku vás bude pravděpodobně zajímat vzhled, baldachýnem budete moci ozdobit postýlku holčičky i kluka. Kromě barvy hraje důležitou roli výrobní materiál a způsob, jakým nebesa nad postýlku připevníte.

Porovnat ceny nebes nad postýlku

Nejlepší nebesa nad postýlku

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Scarlett nebesa nad koše a kolébky Péťa 100 % 415 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
2. Scarlett nebesa Grisi béžová 100 % 422 Kč Zobrazit Baby-centrum.cz
3. LEGLER BALDACHÝN ROSES 92 % 1 260 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Tega Universální držák nebes 88 % 261 Kč Zobrazit Bibik.cz
5. Baby Nellys nebesa z celé látky 80 % 559 Kč Zobrazit Mamitati.cz

Materiál

Na výrobu nebes se používají různé materiály. Ačkoliv mnozí vybírají nebesa podle vzhledu, je vhodné k výrobnímu materiálu přihlédnout. Každá z materiálů je něčím specifický a každý má svoje výhody i nevýhody.

 • Bavlna – velmi oblíbený přírodní materiál. Bavlna je antialergenní, vhodná je tak i pro děti trpící alergiemi. Výhodou je i její pevnost a odolnost. Na dotek se jedná o příjemný materiál.
 • Len – další přírodní materiál, který má velmi podobné vlastnosti jako bavlna. Opět se jedná o antialergenní, odolný a pevný materiál. Tento materiál navíc dobře odpuzuje prach, v létě prostor postýlky ochladí, v zimě naopak poskytne tepelný komfort. Na dotek se jedná o ne tolik příjemný materiál.
 • Mušelín – velmi jemný materiál, který se používá i na výrobu dalších dětských doplňků. Mušelín je vzdušný, neposkytne takový teplotní komfort, opět se však jedná o poměrně odolný materiál.
 • Polyester – jedná se o oblíbený syntetický materiál. Materiál je odolný a na dotek příjemný. Polyester se dobře udržuje, barvy budou pěkné i po mnoha vypráních.

Držák

Nebesa nad postýlku budete muset koupit společně s držákem, na který se nebesa umístí. Držák vám umožní zavěsit nebesa nad postýlku, kolíbku i dětský košík. To, na jaký nábytek budete moci držák uchytit je dáno jeho tvarem. Kromě vlastního uchycení se držák skládá pouze z kovové nebo plastové tyče a jakési obruče, na kterou se látka rozprostře.

 • S upevňovacím mechanismem – právě způsob uchycení je při výběru nejdůležitější a má zásadní vliv na bezpečnost. Držák musí být možné uchytit na pevno, stabilní musí zůstat i ve chvíli, kdy bude dítě za látku tahat.
 • Samostojící – tyto držáky jsou považovány za universální. Jejich součástí je velká základna, díky které je držák stabilní. Samostojící držáky nebude muset na postýlku upevňovat.

Bezpečnost

Při nákupu baldachýnu je nutné myslet především na bezpečnost dítěte.

 • Zdraví – ze zdravotního hlediska se nebesa nedoporučují pořizovat do rodin alergiků. Pakliže je jeden z rodičů alergik, je zde i větší riziko, že samotné miminko bude s alergiemi také bojovat.
 • Upevnění – důležité je i správné a stabilní upevnění. Před nákupem se dobře ujistěte, že upevňovací mechanismus držáku je kompatibilní s vaší postýlkou nebo kolíbkou. Zejména starší děti mohou látku baldachýnu zachytit a nemělo by se stát, že dítě na sebe celou konstrukci strhnou.
 • Domácí mazlíčci – obezřetní by měli být i majitelé domácích mazlíčků. Zejména kočky mohou mít tendenci po baldachýnu šplhat.

Značka

Mezi jednoho z nejoblíbenějších výrobců patří Scarlett. Tato značka je na trhu zastoupena mnoha dětskými výrobky. Podobnou oblibu mají nebesa znače Babyrenka, ESITO nebo Belisima. Výrobců je však mnohem více, vybrat tak můžete ten správný baldachýn, který dokonale zapadne do vzhledu celé místnosti.

Cena

Pořizovací cena baldachýnu není nijak vysoká. Nejlevnější nebesa koupíte za méně než 300 Kč. Za samotnou látku můžete zaplatit méně, avšak šetřit byste neměli na držáku. I držák je možné koupit za cca 150 Kč. Od takto levného stojanu však není možné očekávat žádnou velkou stabilitu.

Kvalitní držák koupíte za cca 600 – 800 Kč, zastoupeny jsou držáky s upínacím mechanismem i samostatně stojící držáky. Nejoblíbenější baldachýny pak vyjdou na 300 – 600 Kč.

Porovnat ceny nebes nad postýlku

Údržba

Nebesa jsou často vnímána jako lapač prachu. Pokud jim však budete věnovat potřebnou péči. Nebesa je možné s držáku velmi jednoduše sundat a prát je můžete v pračce při nízkých teplotách. V ideálním případě se doporučuje prát baldachýn 1x do týdne, abyste svoje miminko před prachem ochránili.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit nebesa nad postýlku?

Na základě mnohých diskusí, které se na nebesa zaměřují, nelze přesně říct, zda jsou nebesa praktická nebo nikoliv. Zatímco někteří si nebesa nad postýlku pochvalují, jiní jejich nákupu spíše litují. Nebesa jsou mnohdy vnímána jako zbytečný lapač prachu, jindy je oceňována jejich ochranná funkce, která se zaměřuje na hmyz.

Jaké jsou výhody nebes nad postýlkou?

Výrobci vás k nákupu tohoto doplňku nalákají výčtem jejich výhod. Mezi přednosti baldachýnu patří již mnohokrát zmíněná ochrana před hmyzem. Oceňován je i jejich vzhled, který prostor postýlky doslova rozzáří. Nebesa poskytnou dítěti vlastní prostor, poskytnou mu soukromí, ochrání ho před ostrým sluncem nebo světlem. Z části plní nebesa funkci tepelného izolantu.

Je lepší koupit nebesa samostatně nebo přímo s postýlkou?

Nebesa nad postýlku mají mnoho podob, koupit je můžete samostatně nebo v kombinaci s ostatním příslušenstvím, které můžete postýlkou vybavit. Jestliže koupíte nebesa jako komplet, bude vše dokonale sladěno.

Na druhou stranu si nebudete moci vybrat látku ani držák. Výhodou může být o něco nižší pořizovací cena. V případě, kdy budete kupovat nebesa samostatně, budete naopak moci vybrat přesně podle vašeho vkusu a potřeb. K dostání jsou nebesa v neutrálních barvách, koupit můžete růžová nebesa pro holčičku nebo modrá nebesa pro kluka.

Závěr

Nebesa nad postýlku mají své příznivce i odpůrce, v jednom se však shodnou prakticky všichni. Nebesa jsou především krásným designovým prvkem a okolí postýlky velmi zútulní. Zapomenout byste neměli ani na jejich funkční vlastnosti.

Vaše miminko ochrání před hmyzem, ostrým světlem i okolním chladem. K dostání jsou v mnoha barevných kombinacích, k nejoblíbenějším patří nebesa v neutrálních barvách, která ladí s jakýmkoliv povlečením. Součástí baldachýnu musí být vždy stabilní držák, který se postará o potřebné bezpečí. Zapomenout byste neměli ani na pravidelnou údržbu.

Nebesa nad postýlku můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Milan
  Já sháněl nebesa nad postýlku, protože má dcera prohlásila, že chce mít pokoj jako princezna. No a nebesa viděla v pohádce, tak jsem pořídil Funnababy mušelínový baldachýn a je luxusní.

 2. Moje dcera si stále přála spát jako andílek, tak jsem přemýšlela, co s tím. Díky vašemu článku jsem si uvědomila, že se to dá zvládnout s nebesy nad postýlku, takže jsem je hned objednala a vypadá to super.

 3. Váš článek mi hodně pomohl. Děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo