Megafony

Megafon je často označován jako hlásná trouba, jeho úkolem je nejen zesílit lidský hlas, ale také ho nasměrovat určitým směrem. Megafony se využívají především na různých sportovních či společenských akcí.

Používat je mohou řečníci a často je uvidíte umístěné na autech, kdy slouží k nalákání například na cirkusové či jiné představení. I v dnešní době automobily s megafony slouží jako rozhlas v malých obcích.

Moderní megafony jsou pro ještě větší hlasitost vybaveny mikrofonem, reproduktorem a zesilovačem. Kromě mobilního megafonu můžete využít i dalších zařízeních. Megafony fungují pomocí baterií, důležitá je tak jejích životnost, či možnost opětovného napájení. K nejdůležitějším parametrům patří výkon, velikost a hmotnost či možnost využití některých funkcí.

Porovnat ceny megafonů

Nejlepší megafony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BLOW MP-514 100 % 469 Kč Zobrazit Mall.cz
2. SHOW ER-66S 95 % 1 380 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. DEXON ER 400 76 % 1 890 Kč Zobrazit Dexon.cz

Typy

Megafony je možné rozdělit na dva typy. První možnost představují klasické megafony, druhou pak megafony do auta. Kromě nich však můžete použít i různé řečnické systémy.

Megafon

Ti, kdo upřednostňují klasickou podobu megafonu, mohou využívat jednoduchý a přenosný výrobek určený do ruky. Tyto megafony patří k nejlevnějším, jsou poměrně jednoduché a neumožňují využívat téměř žádné funkce. Některé však mohou mít zabudovanou sirénu a častou možností je nastavení hlasitosti. Fungují pomocí baterií.

Megafon do auta

Jsou vhodné především pro komerční využití. Tyto typy je možné ovládat pomoci externího ovladače. Ovladač se umísťuje do interiéru auta a uchytit ho můžete pomocí oboustranné samolepky, která je v případě některých modelů součástí balení.

K těmto megafonům je možné připojit i další zařízení pomocí konektoru, nejčastěji je to 3,5 Jack. Takto připojíte mikrofon, MP3 nebo MP4 přehrávač. Do něho můžete nahrát dopředu zvukovou stopu, kterou můžete pouštět ve zvukové smyčce. Megafon je napájen přímo z autozásuvky pod proudem 12 V.

Řečnický systém

Modernější způsob přenosu hlasu pomocí reproboxů. Jsou vybaveny bezdrátovými mikrofony, SD a MP3 přehrávačem, dálkovým ovladačem a radiopřijímačem. Liší se velikostí reproduktoru, malé jsou vhodné na menší akce, jsou zcela mobilní a umožňují umístění za pas.

Velké jsou více výkonné, některé lze dobíjet 12 V externím napájením. Mají větší množství funkcí a pro snadnější transport jsou vybaveny přepravními kolečky.

Výkon

Výkon megafonů je v rozmezí 20 – 80 W v případě ručních megafonů, megafony do auta mají výkon do 100 W. Velikost výkonu má však vliv i na životnost baterií, pokud budete upřednostňovat výkonnější model, nezapomeňte si vždy přibalit náhradní baterie.

Dosah

Výkon však není tak důležitý jako dosah. Ten bývá v rozmezí 100 – 300 u těch levnějších a 300 – 600 metrů pak mají dosah dražší megafony. Ty nejdražší výrobky udávají dosah až 1 000 metrů, což už je opravdu značná vzdálenost, a je třeba zvážit, zda takto velký dosah opravdu využijete.

Pozor si dejte zejména na levné megafony s velkým dosahem. Zde bývá velmi špatná kvalita zvuku a často se stává, že vinou velkého dosahu není mluvenému slovu rozumět.

Hlasitost

U megafonu se jedná o stejně důležitý parametr, jako je dosah. Hlasitost se pohybuje kolem 100 dB, což je podle tabulky hlučnosti srovnatelné se zvukem řetězové pily nebo maximálního řevu motocyklu. Některé megafony však mohou být ještě hlučnější.

Hlasitost těch nejvýkonnějších je až 115 dB, což převyšuje hluk sbíječky či rockového koncertu. Jen pro zajímavost, hlučnost 130 dB může vést k poškození sluchu a je přirovnávána ke startu tryskového letadla.

Hmotnost

Hmotnost je dána velikostí megafonu a bude vás zajímat pouze v případě ručních typů, které je nutné držet po celou dobu v ruce. Megafony s menším dosahem patří do skupiny mini megafonů a vážit mohou od 0,5 – 1,2 kg. Hmotnost větších se pohybuje okolo 2 – 3 kg. Hmotnost je většinou udávána bez baterií, je tedy třeba ještě něco připočítat.

Funkce

Megafony nemají příliš mnoho funkcí. Prakticky všechny umožňují nastavit hlasitost a častou výbavou je zabudovaná siréna. Dražší megafony umožňují nahrávání přes MP3 soubor.
Využít můžete i několik vstupů, jako je USB port, který umožňuje připojit další externí zařízení a častou výbavou je i slot na SD kartu.

U megafonů si ohlídejte také odolnost, častým doplňkem je gumový okraj, který nástroj chrání proti nárazům. Baterie by měly být umístěné ve vodotěsné schránce. O snadné přenášení se postará popruh.

Megafony do auta jsou o něco vybavenější a kromě již zmíněného nabízí několik zvuků, mezi které patří klasická siréna, sanitka, policie, ale také ufo. Vše můžete snadno ovládat pomocí externího ovladače.

Značka

Klasické megafony koupíte od značky Monacor, Auna, Adastra, Vonyx, Nedis, Blow nebo Dexon. Megafony do auta nabízí značka DENR nebo Hshun. Pokud vás více zajímají řečnické systémy, můžete se zaměřit na značky Omnitronic, Monacor, Samson nebo Soundking.

Cena

Nejlevnější megafony koupíte do 500 Kč. V tomto případě se jedná o klasickou ruční podobu s menším dosahem, velikostí a hmotností. Prakticky všechny umožňují nastavit hlasitost a doplněny jsou i o sirény. Využijete je pohodlně na menších akcích.

Pro použití na větších akcích jsou megafony do 1 000 Kč, mají dosah více než 600 metrů a zastoupeny jsou všechny funkce, které mohou tato zařízení nabídnout. Do 1 000 Kč koupíte i velké množství megafonů na auto. Cena nejdražších výrobků zpravidla nepřesáhne 2 000 Kč, ale pochopitelně i zde je možné narazit na výjimky.

Porovnat ceny megafonů

Otázky a odpovědi

Jaké je u megafonu napájení?

Jak jsme již zmínili, většina megafonů funguje v kombinací s bateriemi. Volit můžete mezi AAA bateriemi či dobíjecími adaptéry. To, který typ je pro vás vhodnější, záleží především na četnosti využívání. U příležitostně používaného megafonu si vystačíte s levnějším bateriovým typem.

Jestliže však budete používat toto zařízení pravidelně, volte dobíjecí adaptér, ale využít můžete i možnost používat zařízení v kombinaci s napájecím kabelem, který můžete umístit do autozapalovače.

Je možné k megafonu koupit nějaké příslušenství?

V případě tohoto výrobku moc možností nemáte. K dobíjecím megafonům se prodávají náhradní baterie. Koupit je možné i náhradní popruh.

V případě megafonů na auto je možné dokoupit zesilovač. Většinou se jedná o malý jednokanálový zesilovač vybavený několika vstupy pro připojení mikrofonu, mobilního telefonu nebo jiného zařízení.

Z čeho je megafon vyroben?

Výrobním materiálem je různě kvalitní plast. Kvalitu plastu určuje především cena výrobku. Kvalitní výrobce by vám měl zaručit, že kupujete megafon odolný vůči povětrnostním vlivům a zásadní je i voděodolnost.

Častým doplňkem je i gumový okraj, který ochrání megafon proti nárazům. Megafony na auto připevníte pomocí kovového držáku.

Závěr

Vybrat megafon není příliš těžké. Podstatné je v tomto případě jeho využití. Pro občasné používání vám postačí levnější výrobky. I v tomto případě si však ohlídejte dosah. Dražší megafony fungují v kombinaci s dobíjecími bateriemi, mnohdy jsou větší a těžší a mají větší dosah.

Co se týká funkcí, dražší výrobky vám poskytnou to, co levnější megafony. Vyšší cena je dána především kvalitou materiálu, celkovým designem a značkou. Trochu ošemetným parametrem je výkon, u tohoto výrobku se spíše nedoporučuje vybírat nejvýkonnější typy, protože výkon snižuje kapacitu baterie.

Megafony můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (11 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem klukům megafon Blow MP-514 a jsou z něj nadšeni. Vyvádí s jeho pomocí ptákovinky den co den.

  2. Když člověk potřebuje překřičet nějakou skupinu lidí, tak bez megafonu to nedáte. Proto jsem si pořídil Nedis MEPH2020WT a je to bomba. Moje hlasivky jsou ušetřené.

  3. Pořádáme dětské hry, kde potřebujeme překřičet diváky, takže jsem pořídil megafon podle vašeho článku a spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo