Hifi systémy

Hifi systém nebo též hifi věž je složena z několika elektronických zařízeních. Jednotlivá zařízení se kupují společně a jistí si tak můžete být naprostou kompatibilitou. Součástí každého hifi systému bude přehrávač, zesilovač i reproduktor.

Hifi systémy byly nesmírně populární v minulosti, první hifi soupravy přišly na trh v roce 1953 a největší obliba těchto souprav byla pravděpodobně v 80. a 90. letech, kdy se hudba přehrávala pomocí audio kazet nebo CD disků. Dnes zájem o hifi soustavy postupně opadá, přesto však na trhu najdete mnoho podob těchto souprav, které splňují veškeré požadavky moderní doby.

V minulosti se prodávaly velké hifi soustavy, dnes však roste obliba spíše menších, ale stejně výkonných soustav. Také moderní hifi věže přehrávají CD disky, ale standardem je bezdrátový Bluetooth přenos hudby či mluveného slova. Vlastnit můžete i hifi soustavu, která vám umožní přehrávat gramofonové desky nebo DVD disky.

Před tím, než se vydáte hifi soustavu koupit, si tedy ujasněte, co vše od tohoto zařízení očekáváte, a jaké požadavky na něho budete mít v budoucnosti. Velkou roli při výběru hraje pochopitelně také velikost a vzhled soustavy. Z technických parametrů je pak velmi důležitý výkon, počet vstupů a výstupů a jednotlivé funkce. Hifi soustavy se liší také druhem reproduktorů a výkonem zesilovače.

Porovnat ceny Hi-Fi systémů

Nejlepší hifi systémy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LG CK43 95 % 3 599 Kč Zobrazit Datart.cz
2. Panasonic SC-PM250EC 89 % 2 494 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. BLAUPUNKT MS30BT 82 % 2 425 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Hifi soustavy je možné rozdělit podle velikosti na mini a mikro soustavu. Velikost však není to jediné, v čem se tyto systémy odlišují, jiná je i kvalita zvuku a velikost prostoru, kterou může soustava ozvučit. A velký rozdíl je i v ceně zařízení.

Mini soustava

Jako mini jsou označovány opravdu výkonné, kvalitní a rozměrově velké soustavy. Největší předností velkých věží je vysoký akustický výkon a větší počet různých funkcí. Pomocí mini hifi soustavy budete moci ozvučit i opravdu velké prostory. Tyto soustavy jsou tak vhodné pro opravdové hudební nadšence, kteří si mohou dovolit hlasitý poslech hudby.

Mikro soustava

V běžné domácnosti si vystačíte s menší a méně výkonnou mikro hifi soustavou. Pomocí těchto kompaktnějších zařízení bez problémů ozvučíte běžně velké místnosti domů i bytů. Vystačit si musíte s méně kvalitním zvukem, avšak rozdíl běžný uživatel spíše nepozná. Mikro systémy mají menší možnost konektivity a vystačit si musíte pouze se základními funkcemi.

Zesilovač

Je u hifi soustavy velmi důležitý a ovlivňuje sílu zvuku. U zesilovače vás tak bude zajímat celkový výkon.

 • Do 30 W – nejméně výkonné zesilovače mají výkon méně, než 20 W. Tyto soustavy jsou vhodné pro ozvučení opravdu malých bytových místností. V bytových domech si však mnohdy nebudete moci dovolit poslouchat hudbu na příliš velkou hlasitost a soustavy s výkonem do 30 W pro vás tak budou naprosto dostačující.
 • Od 30 – 50 W – běžný uživatel si vystačí s hifi věží s výkonem zesilovače do 50 W. Takto výkonné zařízení velmi kvalitně ozvučí i velké prostory. Zesilovač s výkonem do 50 W bude stačit i na komerční využití, tedy ozvučení barů, kluboven i restaurací.
 • Od 60 W – zesilovače mohou mít výkon, až 650 W. Hifi soustavy s takto vysokým výkonem nejsou zase tak drahé a oslovit vás mohou i svých moderním a krásným vzhledem nebo množstvím funkcí. I takto výkonné zařízení si pochopitelně můžete domů pořídit, jeho potenciál však pravděpodobně nikdy nevyužijete. Tyto hifi věže jsou tak vhodnější spíše pro komerční využití.

Reproduktory

Další část hifi soustavy tvoří reproduktory. Reproduktor ovlivňuje kvalitu hudby, určuje zvuk výšek i basů. V případě reproduktorů se zajímejte o jejich provedení a výkon.

Provedení

Reproduktory mohou být jednopásmové, dvoupásmové nebo třípásmové.

 • Jednopásmové – pro toto provedení se používá i označení širokopásmové. Jediný reproduktor zahraje basy i výšky. Výhodou jednopásmového reproduktoru je především nízká cena, vystačit si však musíte s méně kvalitní produkcí.
 • Dvoupásmové – zde již máte k dispozice 2 reproduktory. Jeden je určen k přehrávání basů a druhů přehrává výšky. Kvalita přehrávané hudby je již na mnohem vyšší úrovni. Dvoupásové reproduktory mají nejlepší podíl kvalita/cena.
 • Třípásmové – nejnáročnější uživatelé mohou vlastnit třípásmové reproduktory, které mají kromě 2 reproduktorů i subwoofer. Aby však byl zvuk opravdu kvalitní, je nutné zakoupit soustavu s dostatečně velkými reproduktory. Malé reproduktory se svým výkonem vyrovnají dvoupásmovým reproduktorům. Za kvalitní soustavu si tak budete muset připlatit.

Možnosti

Jednotlivé hifi soustavy umožňují přehrávat hudbu v různých formátech. Při výběru se kromě možností přehrávání zajímejte i o konektivu soustavy.

 • Rádio – patří mezi standardní výbavu každého hifi systému. Rádio by mělo být schopné přehrávat AM i FM vlny. Oblíbená je i paměť, která vám umožní uložit různý počet oblíbených rádiových stanic.
 • DAB – tato funkce vám umožní poslech digitálního rádia.
 • CD/DVD – chybět by neměla ani možnost přehrávání hudby, mluveného slova nebo filmů pomocí CD nebo DVD.
 • Blu-ray – možnost přehrávání těchto disků mají spíše dražší systémy.
 • Bluetooth – možnost bezdrátového připojení je již v dnešní době standardem, který nabízí i levné hifi systémy. Pomocí bluetooth můžete k hifi věži připojit další chytrá zařízení.
 • Gramofon – některé hifi systémy umožňují i poslech gramofonových desek.
 • Ovládání – hifi systémy mívají standardně tlačítka, dražší pak můžete ovládat dotykovým ovládáním. Mnohem oblíbenější je možnost ovládání dálkovým ovladačem, mobilní aplikací a v chytrých domácnostech také hlasem. Veškeré podstatné informace se budou zobrazovat na LCD displeji.
 • Budík – také budík lze považovat za jakýsi standart. Po nastavení doby vás hifi soustava probudí oblíbenou melodií či zapnutím rádia.
 • RDS – díky této funkci budete moci získat informace o právě poslouchané rádiové stanici.

Konektivita

Důležitá je i konektivita, tedy možnost připojit k hifi věži další zařízení. Za základ se považuje USB konektor, který vám umožní přehrávat hudbu z USB disku případně z mobilního telefonu. Mnohé hifi věže umožňují připojení mikrofonu a užít si tak možnost pobavit se při karaoke. Pomocí 3,5 jacka pak k hifi soustavě připojíte sluchátka.

Mezi pokročilejší možnosti patří slot vhodný pro vložení paměťové karty.

Značka

Hifi soustavy se na trhu objevují v poměrně velkém počtu. Prvotřídní kvalitu nabízí systémy značek LG, Sony nebo Panasonic, Yamaha, Philips. Od těchto výrobců není problém koupit soustavy v každé cenové relaci. Z dalších méně známých výrobců můžeme jmenovat soustavy Pioneer, Marantz nebo Numan.

Cena

Hifi soustavu si může dovolit prakticky každý. Nejlevnější věže lze koupit za méně než 2 000 Kč. Tyto výrobky jsou schopny velmi dobře ozvučit menší prostory. Jejich výkon se pohybuje do 20 W. Standardní hifi soustavy do domácností s výkonem okolo 30 W vyjdou na 3 – 10 000 Kč.

Rozdíl v ceně určuje počet reproduktorů, množství funkcí, ale také vzhled soustavy. Za nejdražší hifi soustavy vhodné spíše pro komerční použití zaplatíte i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny Hi-Fi systémů

Otázky a odpovědi

Kam hifi systém umístit?

Velikost a hmotnost zařízení ovlivňuje typ a výkon hifi soustavy. Zatímco malé mikro systémy vlezou bez velkých potíží na závěsnou poličku, větší a především těžší mini soustavy je rozumnější umístit na stolek nebo jiný pevný bod umístěný na zemi. Zvažte tak, že budete mít na velkou soustavu vymezený potřebný prostor.

K čemu slouží ekvalizér?

Ekvalizér najdete spíše u dražších hifi soustav. Pomocí ekvalizéru budete moci hudbu různě upravovat a podle libosti vylaďovat. Ekvalizérem lze měnit výšky i basy a soustavy většinou disponují i několika přednastavenými hudebními styly.

Jak výkonný by měl být zesilovač?

U zesilovače platí jednoduché pravidlo, čím je zesilovač výkonný, tím lépe. V případě mikro systémů mají zesilovače výkon v rozmezí 15 – 40 W. Kvalitnější poslech vám pak nabídne zesilovač s výkonem vyšším než 50 W.

Závěr

Zájem o hifi soustavy opět postupně roste. I dnes můžete koupit soustavy s klasickým tvarem krychle či kvádru. O atraktivní vzhled soustav se postarají prvky s imitací dřeva nebo třeba chromu. Hifi soustavou můžete vybavit domácnosti všech velikostí. Do malých bytů lze koupit menší a méně výkonné mikro soustavy.

Velké místnosti mnohem lépe ozvučí větší mini soustavy. Při výběru hraje velkou roli výkon zesilovače. Zde je vhodné vybírat podle vašich bytových možností. Dokonalé ozvučení zajistí zesilovač s výkonem 50 W, který však pravděpodobně nijak nevyužijete v případě, kdy obýváte byt v panelovém domě.

Hifi systémy můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Přítel pořídil hi-fi systém od značky Sony a je to naprosto úžasné. Má perfektní zvuk, nádherný design a do obýváku dokonale pasuje, byla to super koupě.

 2. U nás se držíme značky Panasonic, protože už máme i televizi a DVD přehrávač, obojí funguje perfektně, stejně jak nyní nový Hi-fi systém.

 3. Před nedávnem jsme si koupili hi-fi systém od LG a jsme nadšení. Skvěle hraje, má super zvuk a obsluhu zvládne i skutečný antitalent.

Přidat komentář

Recenzer
Logo