Jak vyčistit mikrovlnku?

Mikrovlnná trouba má již po dlouhá léta pevné postavení v našich domácnostech. Někdo jí má pouze na ohřívání či rozmrazování potravin, ale jsou i tací, kteří v ní vaří jednoduché pokrmy. Dokonce zvládnou upéct například moučník v hrnečku. Samozřejmě, že stejně jako u jiných kuchyňských spotřebičů, je potřeba pravidelná údržba, respektive důkladně čištění mikrovlnky.

Pokud patříte k jedincům, kteří nad tím jen mávnou rukou, že je to přežitek, pak počítejte s tím, že vám váš přístroj moc dlouhou službu neprokáže. Může se klidně stát, že nevhodným užíváním a nulovou údržbou dojde k nežádoucí poruše. Není to rozhodně nic příjemného a dá se tomu zabránit.

Prevence funguje pro spoustu věcí a bezproblémové fungování mikrovlnky je toho příkladem. Když jí budete udržovat v čistotě, poslouží vám dost dlouho, aniž by bylo nutné ji vyměňovat za jiný model. Společně se teď podíváme na to, jak vyčistit mikrovlnku snadno, rychle a hlavně účinně.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Co funguje jako prevence proti vzniku nečistot?

Ještě předtím, než se podíváme na vhodné způsoby čištění, si povíme, co funguje jako účinná prevence pro dlouhou životnost vaší mikrovlnné trouby. Pro začátek není na škodu používat vhodný poklop. Ten je dobré vždy umístit nad misku nebo talíř s jídlem během ohřevu.

Nemusíte se tak bát, že by vnitřní prostor mikrovlnky utrpěl nějakou újmu či byl až příliš moc znečištěn i při ohřívání nějaké rizikovější potraviny, co například ráda praská nebo kolem sebe stříká omastek. V případě, že nebudete zapomínat poklop používat, budete mít při následném čištění trouby daleko méně práce.

Jak na čištění mikrovlnky citronem?

 1. Velký citron nakrájíme na plátky a dáme do misky.
 2. Zalijeme vodou a misku umístíme do středu otočného talíře uvnitř mikrovlnné trouby.
 3. Nastavíme na střední ohřev a zapneme na 3 minuty.
 4. Jakmile mikrovlnka vypne, necháme ji zavřenou a počkáme pár minut, poté opakujeme znovu 3 minutový ohřev.
 5. Když se přístroj zastaví podruhé, otevřeme dvířka a uvidíme, že citron i výpary z něj začínají pracovat na rozpuštění nečistot.
 6. Při vydávání misky musíme být maximálně opatrní, protože bude horká, záleží na tom, jaký materiál vhodný pro mikrovlnnou troubu použijeme.
 7. Misku odložíme a navlhčeným hadříkem důkladně otřeme celý vnitřní prostor.

Čištění mikrovlnky citrónem a pomerančem

 1. Do misky s vodou nakrájíme citron i pomeranč na čtvrtky, přidáme dřevěné párátko a umístíme do trouby.
 2. Na střední stupeň zapneme na 5 minut a necháme obojí pracovat.
 3. Po uplynutí doby misku opatrně vyndáme, ať se nespálíme a pomocí houbičky či vlhkého hadru otřeme celý vnitřek.

Jak na čištění octem?

 1. Připravíme si misku vhodnou do mikrovlnné trouby a nalijeme do ní půl hrnku vody a půl hrnku octa.
 2. Pokud nemáme misku, použijeme hrnek z materiálu pro tento typ ohřevu.
 3. Vložíme dovnitř a nastavíme střední stupeň.
 4. Zapneme cca na 5 – 7 minut, aby voda tak říkajíc přešla varem.
 5. Potom velmi opatrně vyndáme misku/hrnek ven a vlhkým hadrem otřeme celý vnitřek mikrovlnky.
 6. V případě potřeby můžeme celý proces opakovat ještě jednou.
 7. Na hodně silné znečištění použijeme raději 2 hrnky vody a 2 hrnky octa.

Jak čistit mikrovlnnou troubu jedlou sodou?

 1. Nachystáme si misku s vodou, dáme do ní na kousky nakrájený citron a 1 polévkovou lžíci jedlé sody.
 2. Pomocí lžíce promícháme a dáme na otočný talíř do mikrovlnky.
 3. Troubu nastavíme zhruba na 5 minut, aby začala voda v misce vřít.
 4. Když časomíra vypne, vyndáme misku ven a pomocí vlhkého hadru celý vnitřní prostor trouby otřeme.
Tip: Pokud zrovna nebudeme mít po ruce jedlou sodu, můžeme ji nahradit kypřícím práškem do pečiva. Funguje to podobně, i když soda je samozřejmě o něco účinnější.

Kuchyňská sůl

Možná vás to překvapí, ale dokonce i obyčejná sůl, kterou běžně používáme na vaření, může být účinným prostředkem na čištění mikrovlnné trouby. Stačí ji jen nasypat na otočný talíř, zapnout a nechat opéct do hnědého odstínu. Sůl zbaví troubu mastnoty. Poté ji jen vymeteme či vysajeme z trouby a otřeme ji uvnitř vlhkým hadříkem.

Jak na extra silné znečištění?

 1. Nakrájíme si na plátky citron a pomeranč, které dáme do misky s vodou.
 2. Přilijeme 1 hrnek octa, přidáme párátko proti bublinkám a nežádoucí explozi vody při vyšším stupni.
 3. Vložíme do mikrovlnné trouby a nastavíme na 5 minut.
 4. Jakmile nastavený čas uplyne, počkáme ještě 3 minuty a pak teprve mikrovlnku otevřeme.
 5. Misku opatrně vyndáme, protože je horká a vyjmeme i otočný talíř.
 6. Omyjeme ho pomocí houbičky a prostředku na nádobí, případně jej můžeme vložit do myčky nádobí.
 7. Pak vezmeme hadřík a otřeme všechny stěny mikrovlnky.
Tip: Na zaschlé kousky nečistot, kterým tato parní lázeň s octem a citrusy nepomůže, smíchejte jedlou sodu s octem, aby vznikla pasta. Tu pak pomocí vlhkého hadříku aplikujte přímo na nečistoty a zbavte se jich. Nakonec dané místo po nečistotě otřete jiným navlhčeným hadrem.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Citron je na mikrovlnku naprosto super. Hned jsem si váš článek přečetla, tak jsem to vyzkoušela a je zase jako nová, navíc parádně voní. Ať jsem jí čistila čímkoliv, pořád byla tak divně cítit, ale po tom citronu je jako když jsme jí koupili.

 2. U nás se naprosto perfektně osvědčil citron, nikdy jsme neměli mikrovlnku tak čistou, jako teď, a to jsem kupovala různé čističe určené přímo pro tyto účely. Od té doby, co jsem narazila na váš článek a vyzkoušela čištění pomocí citronu, kupuji už jen toto ovoce a žádné zbytečné chemické zbytečnosti. Moc děkuji za užitečnou radu.

 3. Nechtěla jsem věřit, že citron by dokázal vyčistit zapatlanou mikrovlnnou troubu, protože to, co s ní dovede můj manžel, to je katastrofa. Opravdu to pustilo a vnitřek je zase jako nový, a dokonce i svěže volní, žádná zatuchlina.

 4. Za všech okolností používám na všechno ocet, citron nebo jedlou sodu. Občas udělám trojkombinaci, která má maximální účinek. Na mikrovlnku mi stačí jen citron a je čistá naprosto dokonale.

 5. Já vsadila na citron, protože mikrovlnná trouba po něm pak krásně voní a je opravdu čistá jako píšťalička. Ocet jsem zatím nezkoušela, ale určitě se tomu nebráním.

 6. U mě tedy nejvíc fungoval ocet a zkoušela jsem i citron. Obojí je velmi účinné a bez zbytečné chemie.

 7. Vyčistit mikrovlnnou troubu byl děs. Musela jsem jí nakonec vzít zubním kartáčkem, protože po manželově používání byly zbytky jídla zalezlé opravdu v každé skulině či malém otvoru, které jsou uvnitř trouby. Hodně mi pomohl citron, který ty nečistoty uvolnil.

 8. Vzhledem k tomu, že u nás mikrovlnka jede na plné obrátky každý den, musí se častěji čistit. No zatím nejlépe funguje citron a nejen, že je poté pěkně čistá, ale také úžasně voní.

 9. Nedávno jsem zkusila na čištění kombinaci citronu s pomerančem a fakt to skvěle fungovalo. Mikrovlnka je čistá a svěže voní.

 10. Já ve všech případech preferuji ocet, protože se dá použít na cokoliv. V tomto případě to fungovalo také a jsem za to moc ráda. Mikrovlnná trouba je čistá jako píšťalička.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo