Vestavné mikrovlnné trouby

Vestavné spotřebiče mohou ušetřit poměrně hodně místa na kuchyňské lince. Mnohem větší výhoda těchto spotřebičů je však skutečnost, že dokonale doladí celkový vzhled kuchyně. Tyto trouby jsou tak žádané u těch, kteří novou kuchyni teprve zařizují nebo se naopak chystají vyměnit novou za starou. Nevýhodou vestavné trouby je však vyšší cena v porovnání s volně stojícím spotřebičem.

Vestavná mikrovlnná trouba se nijak neliší od klasické trouby, také tato varianta je na trhu zastoupena velkým množstvím výrobků. Jednotlivé modely se liší nejen vzhledem, ale i velikostí, způsobem ovládání nebo různými funkcemi. Všechny tyto parametry by vás měli při výběru trouby zajímat.

Porovnat ceny mikrovlnek

Nejlepší vestavné mikrovlnky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Whirlpool W Collection W9 MD260 IXL 97 % 12 699 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Beko MGB 25333 BG 90 % 8 887 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Bosch BFL523MS0 86 % 6 168 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Candy MIC 256 81 % 5 023 Kč Zobrazit Mall.cz
5. AEG MSB2547D-M 71 % 8 199 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Na trhu mohou být vestavné trouby rozděleny do skupin podle toho, jaké nabízí funkce. Díky tomu dělení můžete vybrat troubu, která bude splňovat vaše požadavky mnohem rychleji.

Mikrovlnná trouba s grilem

Gril je oblíbenou funkcí, kterou však nenabízí každá trouba. Tyto trouby můžete využít nejen k ohřevu a rozmrazování, ale poslouží i k přípravě grilovaných pokrmů. Mikrovlnka s grilem je schopna zcela nahradit pečící troubu s grilem. Kromě grilu pak nabízí trouby i jiné funkce.

Mikrovlnné trouby s horkovzduchem

Horkovzdušné mikrovlnky nahradí pečící troubu s funkcí horkovzduchu. Tuto variantu tak můžete využívat nejen k ohřevu, ale lze v nich také vařit nebo péct. Funkci horkovzduchu lze dokonce používat samostatně bez využití mikrovln. Tato skutečnost vám umožní používat běžné nádobí, které jinak do mikrovlnky nepatří.

Nerezová mikrovlnná trouba

Poslední větší skupinou jsou mikrovlnné trouby vyrobené z nerezu. Nerez je stále tím nejžádanějším materiálem, který je oblíbený kvůli svému neutrálnímu vzhledu i snadnému čištění. Nerezová mikrovlnná trouba bude vypadat dobře v moderní i starší kuchyni.

Levnější trouby jsou vyrobeny z plastu. Kromě nižší ceny však nabídnou menší odolnost a kratší životnost. Jsou dostačující pro méně časté používání.

Objem

Prvním důležitým parametrem, který stojí za pozornost, bude objem vnitřního prostoru. Ten z velké části ovlivňuje i velikost vestavné trouby. K dostání jsou trouby, které uspokojí potřeby jednotlivců i početnějších rodin. Volit můžete mezi troubami s objemem 15 – 50 litrů. Nejoblíbenější jsou pak varianty s vnitřním objemem okolo 20 litrů. V takto velké troubě ugrilujete kuře nebo větší kus masa.

 • Otočný talíř – mikrovlnné trouby jsou často vybaveny otočným talířem. Také jeho velikost určuje, jak budete moci troubu používat. Velikost talíře bývá nejčastěji v rozmezí 24 – 40 cm. Jestliže využijete troubu k ohřevu hotových pokrmů, postačí vám i menší talíř. Ti, kteří budou v mikrovlnce připravovat pizzu, budou muset sáhnout po modelech s větším talířem.
 • Montážní otvor – při výběru mikrovlnky však můžete být limitování velikostí montážního otvoru. Před tím, než začnete troubu vybírat, musíte znát přesnou výšku, šířku i hloubku. Nejběžnější velikost otvorů je šířka 56 cm, výška 59 cm a hloubka 55 cm. Při výběru vestavné mikrovlnné trouby myslete i na skutečnost, že spotřebič potřebuje nějaké místo na odvětrávání.

Příkon

Příkon je parametr, který má vliv na celkovou délku přípravy pokrmů. Zde tedy platí jednoduché pravidlo, čím je příkon vyšší, tím rychleji si na připravovaném pokrmu pochutnáte. Méně výkonné mikrovlnky mají příkon do 1 000 W. Pokud pořizujete mikrovlnnou troubu s grilem, měl by být příkon minimálně 1 300 W. U mikrovlnných trub s horkým vzduchem by měl být výkon alespoň 2 000 W.

Typ ohřevu

Mikrovlnné trouby nabízí různé podoby ohřevu. V základu se rozlišují 3 různé typy. Typ ohřevu úzce souvisí s příkonem i pořizovací cenou.

 • Monofunkční trouba – jedná se o nelevnější mikrovlnky, které nabízí pouze základní funkce, tedy ohřev a rozmrazování. Jsou vhodné pro nenáročné uživatele, ale postačí i v domácnostech s vybavenější pečící troubou.
 • Bifunkční trouba – tyto trouby pokrmy ohřejí i rozmrazí, jako další pak nabízí funkci grilu. Tuto funkci najdete u velkého množství mikrovlnek.
 • Multifunkční trouby – jsou vybaveny funkcí horkovzdušného pečení a poslouží i při přípravě pokrmů v páře. Využívat je můžete klasickým způsobem, ale jsou určeny i k samotné přípravě složitějších pokrmů.

Ovládání

Ovládání trouby není nijak důležitým parametrem, souvisí spíše s komfortem používání. Mikrovlnné trouby nabízí manuální nebo elektronické ovládání. Těm nejdražším nechybí dotykový displej.

 • Manuální – je ovládání s podobou otočných koleček a knoflíků.
 • Elektronické – pokročilejší ovládání, kdy jsou hodnoty a funkce v digitální podobě.
 • Dotykový displej – nejmodernější způsob, jehož výhodou je přehlednost.

Funkce

Vestavné mikrovlnné trouby nabízí různé pokročilé funkce. Díky nim je budete moci používat stejně jako klasickou pečící troubu. Základem je možnost ohřívání a rozmrazování potravin. Díky nadstandardním funkcím však můžete v mikrovlnce vařit i péct.

 • Defrost – tímto názvem je označena funkce rozmrazování. Mnohem rychleji pak potraviny rozmrazíte díky funkci Jet Defrost.
 • Jet Start – využijete k rychlejšímu ohřevu potravin.
 • Gril – oblíbená funkce, která vám umožní připravit grilované zeleninové i masité pokrmy.
 • Steam – funkce umožňující připravovat pokrmy v páře. Příprava je velmi šetrná a v potravinách uchová velké množství vitamínů a živin.
 • Autocrips, Crips – je označení pro funkci určenou k zapékání. Tyto funkce využijete i při přípravě pizzy či křupavé slaniny.
 • Force Air – funkce horkého vzduchu, která promění mikrovlnku na plnohodnotnou horkovzdušnou troubu.

Příslušenství

K mikrovlnné troubě můžete přikoupit i různé příslušenství. Mnoho výrobců umožňuje pořídit náhradní otočný talíř. Velmi oblíbeným příslušenstvím je poklop, kterým lze přiklopit ohřívaný pokrm. Díky poklopu nebude docházet ke špinění vnitřního prostoru. Při vaření v páře se bude hodit parní nádobka. Crisp plech využije při pečení i grilování. Praktický je i Crisp držák pomocí kterého vytáhnete horký crisp talíř.

Značka

Vestavné mikrovlnné trouby jsou na trhu zastoupeny celou řadou známých výrobců. Mezi oblíbené patří trouby značky Bosch, Whirlpool, Beko, Electrolux, Amika nebo Klarstein.

Cena

Pořizovací cena vestavných mikrovlnek je o něco vyšší než těch volně stojících, na druhou stranu se však nemusíte bát, že vestavný spotřebič je pro většinu domácností nedosažitelný. Nenároční uživatelé mohou malou a jednoduchou troubu koupit již za méně než 3 000 Kč. Mnohem větší možnosti nabízí trouby s cenou od 3 – 6 000 Kč. Mikrovlnku, která zaujme funkcemi i vzhledem můžete mít za cenu od 6 – 10 000 Kč a ti nejnáročnější mohou zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny mikrovlnek

Údržba

Údržba nebude složitá v případě, kdy ji budete provádět pravidelně. Po každém používání je vhodné trouby očistit od mastnoty. Použít můžete hadřík a běžně dostupné čističe. S připečenými zbytky si snadno poradí voda s citronem, kterou necháte v mikrovlnce ohřát. Pára připečené zbytky potravin uvolní a citron se postará o vůni a desinfekci. Dražší trouby pak nabízí i různé samočistící programy.

Otázky a odpovědi

V jakých barvách lze koupit vestavnou mikrovlnnou troubu?

Vzhled je u kuchyňských spotřebičů velmi důležitý. Co se týká vestavných mikrovlnných trub, můžete vybírat mezi klasickou stříbrnou, nerezovou, černou a bílou variantou. Bílá barva je oblíbená pro svoji universálnost, bílá trouba bude dobře ladit s jakoukoliv barvou kuchyně. Černé provedení je velmi originální a do kuchyně přinese nádech luxusu. Kromě barevného provedení můžete vybrat i styl. Kromě těch moderních můžete pořídit i retro mikrovlnku.

Jaké otevírání mívá vestavná mikrovlnná trouba?

Nejčastěji narazíte na mikrovlnku s klasickým otevíráním na pravou nebo levou stranu. Méně často však lze pořídit mikrovlnku, která nabízí výklopná dvířka. Při volbě otevírání myslete na to, aby byla manipulace s horkým pokrmem jednoduchá a otevřená dvířka nijak nepřekážela nebo vás neomezovala v pohybu.

Kdy se hodí trouba bez otočného talíře?

Ne každá mikrovlnná trouba dnes bývá vybavena otočným talířem. Mikrovlnky bez talíře bývají označovány jako invertorové a vyznačují se tím, že mají mikrovlnné vlny umístěny na spodní straně. Díky tom jsou trouby bez talíře efektivnější. U mikrovlnek s otočným talířem se mikrovlny odráží od stěn. Takto se střídají místa se zesíleným a tlumeným ohřevem.

Závěr

Mikrovlnná trouba se stále používá především k rychlému ohřevu či rozmrazování potravin. Moderní trouby však nabízí různé funkce, díky kterým můžete mikrovlnku používat stejně jako pečící trouby. Vestavné mikrovlnné trouby se od těch klasických liší pouze vzhledem. Díky odlišné konstrukci můžete troubu zabudovat do kuchyňské linky a doladit tak celkový ráz kuchyně. Obecnou nevýhodou vestavných spotřebičů je pouze o něco vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu jsou vestavné mikrovlnky méně náročné na údržbu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo