Nočníky

Nejoblíbenější typy nočníků

Nočník bude potřebovat určitou dobu každý rodič. Tato jednoduchá pomůcka pomůže s odplenkováním dítětem. Nočník není těžké koupit, výběr je velký, avšak mezi jednotlivými typy jsou nějaké rozdíly. Proto je před výběrem dobré minimálně vědět, co vše dnešní trh nabízí.

Nočníky jsou rozděleny do skupin podle určení, některé modely můžete považovat za universální. To zda budou vám a dítěti vyhovovat zjistíte až při používání. Zohlednit byste měli i místo, na kterém bude nočník stát. Na hladkém povrchu se jistě vyplatí umístit nočník s protiskluzovou úpravou.

Kupovat byste neměli příliš mělký nočník, vnitřní nádoba by měla být spíše hlubší. Ani u tohoto jednoduchého výrobku byste neměli podcenit bezpečí. Nočníky se širší základnou jsou stabilnější. Z praktického hlediska je vhodný také poklop, díky kterému nemusíte obsah nočníku okamžitě vylévat.

Porovnat ceny nočníků

Nejlepší nočníky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DOLU Baby nočník 38x39x28cm 94 % 639 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Big Nočník s volantem Červené auto 93 % 344 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Chicco nočník s opěrkou růžový 87 % 209 Kč Zobrazit Maxikovy-hracky
4. TEGA Hrající nočník Bunny mátový 82 % 155 Kč Zobrazit 4home.cz
5. TEGA Hrající nočník s poklopem Sovy 81 % 268 Kč Zobrazit Babymall.cz

Určení

Pokud se řekne nočník, představí si snad každý nočník určený malým dětem. Nočník však mohou používat také dospělí.

Pro děti

Nočníky pro děti se dělí na nočníky vhodné pro holčičky a nočníky pro chlapce. Rozdíl je nejen v barevném provedení, ale nočníky se liší i tvarově. Klučicí nočníky mívají vyšší přední část, díky které nebudou kluci čurat nad nočník.

Pro dospělé

Nočník pro dospělé je nádoba, která se vkládá do toaletních křesel. Tyto křesla jsou běžně k vidění v nemocnicích nebo domovech důchodců. Toaletní křeslo však můžete pořídit také domů, potřebovat je budete v případě, kdy se staráte o nemohoucí osobu. Na výrobu těchto nočníků se používá plast nebo nerez. Součástí nočníku je i poklop a některým nechybí ani praktická rukojeť, která vám usnadní vynášení nočníku.

Typy

Na trhu jsou dětské nočníky rozděleny hned do několika skupin. Jednotlivé typy se od sebe liší malými detaily.

Hrací nočník

Nočník při kontaktu s tekutinou zahraje melodii. Tyto nočníky jsou oblíbené u dětí a některých rodičů, kteří berou nočník jako motivační. Setkáte se však i s názorem, že tato funkce je zbytečná a dítě příliš rozptyluje.

Anatomický nočník

Nebo také ergonomicky tvarovaný nočník má atypický tvar, díky kterému je sezení na nočníku pohodlnější. Tyto nočníky jsou obvykle vyšší a dětem se z nich bude snadněji vstávat.

S vyjímatelnou částí

Nočník je složen ze dvou částí. Jednu tvoří samotná konstrukce a druhou prostřední vyjímatelná část. Tyto nočníky jsou velmi praktické a velmi jednoduše se vyprazdňují i čistí. Mnohé děti pochopitelně při vynášení nočníku nadšeně asistují a malá vyjímatelná část je pro jejich drobné mnohem lehčí a snadněji uchopitelná. ¨

Protiskluzová úprava

Tyto nočníky jsou praktické zejména v místech s velmi hladkým povrchem. Na rozdíl od ostatních nočníků mají tyto výrobky pogumovaný okraj.

Cestovní nočník

Na cesty se vám bude hodit jednoduchý cestovní nočník. Cestovní nočníky můžete využívat dvěma způsoby. Poslouží jako klasický nočník i jako sedátko na WC. Díky tomu se hodí i do domácnosti. Cestovní nočník ocení rodiče dětí, které mají potíže vykonávat potřebu v přírodě nebo na neznámých místech. Díky možnosti nočník složit ho budete moci velmi jednoduše přenášet. Součástí nočníku bývá velmi často ochranný obal, který vám přenášení ještě více přenáší.

Bezplenková komunikační metoda

Trochu stranou stojí malý nočník, který můžete používat již u novorozenců. Praktikovat však musíte tzv. bezplenkovou kumunikační metodu. Při ní je však nutné velmi intenzivně miminko vnímat a vypozorovat drobné signály, které vysílá do okolí před tím, než potřebu vykoná. Nočník můžete při používání držet mezi stehny a miminko nad ním jednoduše podržíte.

Pisoár

Starším chlapcům budete moci koupit také pisoár. Tento výrobek je složen ze dvou částí. Konstrukci pisoáru můžete díky přísavkám připevnit k obkladům v koupelně. Druhou část tvoří vyjímatelná nádoba. Díky tomu není nijak obtížné pisoár čistit.

Pisoár můžete používat řadu let. S přibývajícími lety ho jednoduše přichytíte ve větší výšce. Motivačním prvkem je v tomto případě vrtulka, která se při počurání roztočí. Pisoár je vhodný pro starší chlapce, kteří už zvládli odplenkování.

Adaptér

Pokud chcete naučit dítě ihned používat klasickou toaletu, neobejdete se bez redukčního prkénka. To jednoduše položíte na klasické záchodové prkno a dítě tak může sedět bezpečně bez držení. Většina prkének je plně kompatibilní s většinou toalet a najdete mnoho různých modelů vhodných pro chlapce i děvčata.

Materiál

Výrobním materiálem nočníku pro děti je plast. Pokud pořizujete nočník pro dospělého, narazíte v omezeném množství i na nerezové nočníky. Výhodou plastových nočníků je nízká hmotnost, jednoduše ho může přenášet samotné dítě. Výhodou je i velmi jednoduchá údržba.

Vzhled

Co se týká vzhledu, je nabídka opravdu pestrá. Kromě klasického tvaru budete moci koupit nočník s podobou zvířátka. Mezi dražší patří nočníky s podobou malé toalety. Zde nechybí vyjímatelná střední část, splachovadlo, které po stisknutí vydává zvuk. Toaletní papír budete moci umístit na boční držák. To jaký zvolíte tvar, je čistě otázkou vkusu, někteří volí klasiku, jiní raději šáhnou po designovém kousku.

Značka

Při výběru výrobku určeného dětem byste neměli podceňovat ani výrobce. Dětské zboží musí být kvalitní a především bezpečné. Bezpečí vám zaručí právě výrobce. Na výrobu nočníku se používá plast, který musí být dokonale opracován.

Nikde byste neměli najít ostrou nebo snad prasklou část. Mezi výrobce nočníků patří Zopa, Tega baby, Bumbo, Luma a mnoho jiných. Dětský pisoár můžete koupit od značky Domstav, AKUKU, Lecenti, APT, dBb Remond, Baby Yuga.

Cena

Nejlevnější nočníky koupíte za méně než 150 Kč. I zde je výběr veliký, koupit můžete nočník s protiskluzovou úpravou, nočník s vyjímatelnou částí, redukce na WC i nočník vhodný na bezplenkovou metodu.

Nejdražší nočník naopak koupíte za více než 1 000 Kč. Těmto nočníkům nechybí různé funkce a na první pohled zaujmou i svým netradičním vzhledem.

Dětský pisoár je možné pořídit od cca 150 – 500 Kč. Cena je dána vzhledem výrobku, levné pisoáry mají tradiční vzhled, ty dražší jsou pro děti atraktivnější a mívají podobu tučňáka, žabky nebo jiného zvířátka.

Porovnat ceny nočníků

Otázky a odpovědi

Kdy s nočníkem začít?

Přesný návod kdy a jak s nočníkem začít neexistuje. Záleží na šikovnosti dítěte i na trpělivosti rodičů. Nejvíce dětí se však nočník naučí používat kolem 2 roku života. Mnoho dětí je však šikovnější a mohou se plenek zbavit již po prvním roce.

Na druhou stranu však najdete mnoho dětí, které plenku běžně používají ve 3 letech života. Někteří rodiče dítě vysazují na nočník ihned po té, co se dítě naučí sedět, což je od 7 – 9 měsíců. Jiní však na děti nespěchají a s nočníkem začnou až kolem 2 roku.

Je nutné kupovat hrací nočník?

Hrací nočníky jsou častým tématem na různých maminkovských diskuzí. Na tyto výrobky má každý zcela opačný názor. První skupině přijde zcela zbytečné, aby nočník při používání hrál, blikal nebo vydával jakýkoliv jiný zvuk.

Zvuky mohou děti zbytečně rozptylovat a klasický záchod žádné zvuku nenabídne, což může být pro dítě pozdějším zklamáním. Druhá skupina pak vidí hudební funkci jako motivující. Po vykonání potřeby je dítě odměněno krátkou melodií. Do jaké skupiny se zařadíte vy, je pak čistě na vkusu každého.

Jaká jsou výhody a nevýhody pisoáru?

Dětský pisoár je dalším diskutovaným výrobkem. Mnozí ho považují spíše za zbytečnost, protože ho bude možné používat pouze při vykonávání malé potřeby. V ostatních případech však bude nutné opět použít klasickou toaletu doplněnou o redukci nebo nočník. Na rozdíl od nočníku nebudete moci pisoár přemísťovat, jeho umístění je pevně dané.

Závěr

Používání nočníku není pokaždé jednoduché. Důležité je, aby se nočník dítěti líbil. Proto je vhodné vybírat barevné nočníky, které dítě na první pohled zaujmou. Oblíbené jsou zejména nočníková křesílka a chlapce jistě potěší nočník auto. Nočníky jsou rozděleny do dvou skupin, chlapcům kupujte zvýšené nočníky pro kluky, holčičkám nižší nočníky pro holky.

Nočníky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás vyhrál na plné čáře hrací nočník, protože malá nechtěla chodit na ten klasický. Co jsme pořídili tento, pravidelně se hlásí, že chce na nočník, takže to asi smysl má a ta melodie je k tomu optimální.

  2. Máme DOLU Baby nočník toaleta, což je takový malinký záchod pro děti a prcek je nadšený. Dokonce nebyl ani drahý a svůj účel plní na výbornou.

  3. Tedy za mého mládí byl prostě nočník takový univerzální „hrnec“ a dnes je to pomalu umělecké dílo. Tak náš prcek má nočník s volantem červené auto a je na něm spokojený.

  4. Správný nočník. No upřímně jsem nevěřila, že tohle někdy bude taková námaha vybrat, ale zjistila jsem, že to vůbec není jednoduché. Zvolila jsem nočník Chicco.

  5. Krásně napsaný článek. Hodně informací jsem se dozvěděla. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo