Cestovní nočníky

Nočník patří k základní výbavě pro dítě. Ten bude dítě využívat během doby, kdy budete začínat s procesem odplenkování. Poté, co dítě z nočníku odroste, přejde na klasická splachovací záchod.

Dětské nočníky jsou uzpůsobeny tak, aby jejich používání bylo co možná nejpohodlnější. U dětí je důležitým parametrem vzhled, ale i nadstandardní funkce, kterými mohou být nočníky vybaveny. Právě podle nich se nočníky rozdělují na několik skupin. Nejoblíbenější jsou klasické nebo hrající nočníky, koupit můžete ergonomicky tvarovaný nočník, oblíbené jsou modely se sedátkem nebo volantem. Jedním typem je také cestovní nočník, jeho největší předností je mimořádná skladnost.

Cestovní nočník je nesmírně jednoduchou, ale i praktickou záležitostí. Při výběru narazíte na několik různých variant, které lze využívat různými způsoby. Před výběrem konkrétního modelu dobře zvažte, kde všude budete moci nočník využívat. Nejdůležitější funkcí těchto nočníků je podoba skládacího mechanismu. Některé nočníky složíte pouhým zmáčknutím, jiné je možné rozložit nebo použít jako redukci na klasickou toaletu. Z praktického hlediska by vás měla zajímat velikost a způsob údržby- Pro dítě je důležitý vzhled a komfort používání. I cestovní nočníky mohou mít ergonomicky tvarované sedátko, nechybí protiskluzový povrch nebo další prvky, které se postarají o bezpečné používání nočníku.

Porovnat ceny nočníků

Typy

Cestovní nočníky jsou k dostání v několika verzích. To, jaký typ bude pro vás tím vhodným, záleží na tom kde všude a jak často budete chtít nočník používat. Některé najdou uplatnění i v domácnosti, jiné jsou vhodné spíše na cesty. Záleží však i na vašich preferencích a zvyklostech.

Nočník 2v1

Jedná se o nočník s klasickou podobou, který však budete mít možnost složit a poté ho budete moci použít jako redukci na WC. Výhodou těchto nočníků jsou malé rozměry, nosit ho tedy můžete i v batohu, kočárku nebo tašce.

Nočník budete moci koupit společně s cestovním obalem a váš potomek bude moci využívat protiskluzový povrch. Jestliže budete chtít nočník používat jako klasický nočník, budou výměšky uzavřeny v absorpční vložce. Využívat můžete i různé sáčky, součástí dražších nočníků bývá omyvatelná plastová vložka. Tyto nočníky lze využívat i v domácnostech.

Skládací nočník

Pravděpodobně nejoblíbenější jsou dnes skládací nočníky. Nočníky jsou určeny menším dětem, vzhledově se nočníky nijak neliší od nočníků klasických. Výhodou tohoto typu je skutečnost, že ho budete moci složit pomocí velmi jednoduchého systému.

Nočník v kufříku

Nočník vypadá jako malý kufřík. Po jeho otevření najdete uvnitř plastovou nádobu. Tu budete moci velmi snadno čistit. Na tuto variantu však dnes narazíte spíše sporadicky.

Věk

Jedním z parametrů, které je třeba vyřešit je věk dítěte. Používání nočníku je velmi rozporuplným tématem, každý rodič preferuje jiná pravidla, kdy začne dítě na nočník vysazovat. Používání cestovního nočníku má smysl u starších dětí, které zvládají používání klasického nočníku. Tyto nočníky však budou moci využívat i starší děti, které již běžně zvládají vyprazdňování do splachovací toalety.

Materiál

Cestovní nočníky se stejně jako klasické nočníky vyrábí z plastu. Plast je velmi lehký a snadno čistitelný materiál. Cestovní nočník je výrobek určený malým dětem, vyroben by tak měl být z velmi kvalitního a zdravotně nezávadného plastu. Cestovní nočníky by neměly obsahovat BPA, ftaláty ani jiné nebezpečné látky.

Cestovní nočníky běžně obsahují i gumové části, které zajistí bezpečné a komfortní používání nočníku.

Značka

Cestovní nočníky můžete koupit v několika provedeních. V případě tohoto typu není nabídka nijak velká, ve srovnání s klasickou podobou nočníku. Cestovní nočníky jsou k mání od značky Buubla, Potette Plus, Hockey Tron, Smt Creatoys nebo Pottiaggo.

Cena

Cena cestovních nočníků není nijak vysoká. Je to dáno absencí funkcí i méně atraktivním vzhledem. Jednoduché nočníky, které umožňují vložit sáčky nebo poslouží jako redukce na WC, lze koupit za cenu nižší než 250 Kč. Dražší jsou nočníky v provedení 2v1, nebo praktické klasické skládací nočníky. Za tato provedení zaplatíte cca 700 – 900 Kč.

Údržba

Cestovní nočník bude možné čistit a vyprazdňovat dvěma způsoby. Součástí některých nočníků bývá plastový vnitřek, který je možné vylít, vymýt nebo vytřít. V druhém případě budou exkrementy padat do absorpční vložky nebo plastových sáčků. Ty jednoduše vyjmete a vyhodíte.

Porovnat ceny nočníků

Otázky a odpovědi

Kdy začít nočník používat?

Na to, kdy s nočníkem začít existuje více různých teorií. Někteří s používáním nočníku začínají ve chvíli, kdy je miminko schopné samostatně sedět. Jiní nočník vytáhnou mnohem později, mnohdy až kolem 2 roku věku. Vše záleží nejen na přesvědčení rodiče, ale i šikovnosti dítěte. Důležitější než věk je však ten správný přístup. Dítě by mělo mít možnost se s nočníkem seznamovat pozvolna, v žádném případě byste je neměli nočníkem nijak stresovat.

Mají cestovní nočníky nějaké další funkce?

Cestovní nočníky mají být především praktické. Tyto nočníky jsou určeny spíše starším dětem, které se již obejdou bez zvukových či světelných efektů. Cestovní nočníky děti nijak výrazně nezaujmou ani vzhledem. Jedinou výraznou funkcí je možnost cestovní nočník složit do co nejmenší velikosti.

Zvolit můžete pouze preferovanou podobu a barevné provedení. Cestovní nočníky se rovněž nedělí podle pohlaví, koupit můžete universální podobu, která bude vyhovovat chlapcům i děvčatům.

Co je jednorázový nočník?

Jednorázové nočníky mohou být vyrobeny ze speciálních materiálů, mnohdy se jedná o biologicky odbouratelné materiály. Jedná se a malé nádoby, které je velmi jednoduché rozložit a složit a vzít je kamkoliv na cesty. Přesto, že je nočník na první pohled velmi jednoduchý, avšak jeho výhodou je poměrně vysoká nosnost, která může být až 30 kg.

Po vykonání potřeby je nočník určen k vyhození. Jednorázový nočník se často využívá i při zvracení. Jedná se tedy o velmi praktickou pomůcku, která může posloužit opravdu každému.

Závěr

Nočník je velmi diskutovaným tématem. Řeší se nejen věk, ve kterém by mělo být dítě na nočník vysazováno, ale i to jaký typ nočníku bude právě tím nejvhodnějším. Nejinak je tomu v případě cestovních nočníků, ty jsou pro mnohé zbytečnou investicí. Rodiče, kteří do nočníku peníze investovali, si však tuto praktickou pomůcku nemohou vynachválit.

Cestovní nočníky mohou vyřešit mnoho potíží v případě, kdy má dítě potíže s vyprazdňováním v přírodě i na neznámých místech. Cestovní nočníky mají několik podob a některé z nich můžete bez potíží využívat i v běžném domácím provozu. Díky tomu může mít vaše dítě i na cestách k dispozici přesně takový nočník, na který je zvyklí i doma.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo