Vaničky pro miminka

Nejoblíbenější typy vaniček pro miminka

Koupit dětskou vaničku není nijak složité. V obchodech ji najdete v různých velikostech a podobách. A právě kvůli velkému výběru může být nákup vaničky pro miminko složitější než by se na první pohled mohlo zdát. Aby bylo koupání pohodlné a bezpečné, je nutné zvolit vaničky správného typu a velikosti. Zvážit byste měli, kde bude vanička umístěna a jaké příslušenství se vám může při péči o miminko hodit.

Používání dětské vaničky je pro nejmenší děti hygieničtější a komfortnější. Novorozenci přichází domů s ne zcela zhojenou pupeční ránou a neměli by být koupání ve vaně, kterou používá zbytek rodiny. Nejmenší děti nemají žádnou imunitu a může si z takového koupání odnést nebezpečnou infekci.

Dětské vaničky mají mnoho podob. Před tím než vaničku koupíte, je vhodné vědět, co jednotlivé modely nabízí. Poté stačí zvolit pouze její správnou velikost.

Porovnat ceny vaniček

Nejlepší vaničky pro miminka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Baby Patent Digitální vanička 3v1 Aquascale 100 % 2 236 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Keeeper Hippo Bílá 100 % 399 Kč Zobrazit Alza.cz
3. TEGA Anatomická vanička s výpustí Bunny bílá 93 % 308 Kč Zobrazit 4home.cz
4. SHNUGGLE Vanička bílá s šedou opěrkou 90 % 739 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Tega Anatomická vanička šedá kačenka 85 % 280 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Mnozí rodiče se rozhodují mezi používáním vaničky nebo kyblíku. Obě varianty mají své klady a zápory. Dětské vaničky jsou navíc k dostání v několika podobách. Co vše tedy dnešní trh nabízí?

Klasická vanička

Vanička ve tvaru oválu s rovným hladkým dnem a vyššími bočnicemi. Její součástí bývají odkládací místa. Klasickou vaničku lze koupit v několika velikostech. Výhodou tohoto provedení je nízká pořizovací cena. Větší vanička může posloužit i jako dětský bazének. Nevýhodou je menší bezpečnost, tyto vaničky mají kluzký povrch. Součástí obyčejné vaničky není výpustný ventil a manipulace s napuštěnou vaničkou bude obtížnější.

Anatomická vanička

Na rozdíl od klasické vaničky mají tyto modely anatomicky tvarované dno. Běžná je u nich i protiskluzová úprava. Nevýhodou těchto vaniček je menší rozměr. Délka bývá v rozmezí 70 – 80 cm, používat ji tak budete moci maximálně 1 rok. Z hlediska menšího pohodlí ji moou někteří používat ještě kratší dobu. Součástí vaniček bývá zabudovaný teploměr. Za anatomickou vaničku si budete muset připlatit.

Nafukovací vanička

Plní funkci cestovní vaničky, ale použít ji mohou i ti, kteří nemají potřebné prostory pro uskladnění plastové vaničky. Největší výhodou nafukovacích vaniček je nízká cena i hmotnost. Nafukovací vaničky mívají praktickou opěrku hlavy a jejich povrch nebude klouzat. I tuto vaničku lze přeměnit na malý dětský bazének, průměr vaniček bývá v rozmezí 70 – 80 cm. Nevýhodou nafukovacích vaniček je větší náchylnost k prasknutí, počítat musíte i s náročnějším čištěním. Po každém použití ji je nutné nechat dokonale vyschnout, aby se uvnitř nehromadili plísně a bakterie.

Skládací vanička

Skládací vanička je rovněž vhodná zejména do malých bytů, kde by klasická vanička překážela. Její složení a rozložení je velmi jednoduché a skládací vaničku můžete velmi snadno přenášet. Součástí vaniček jsou různé bezpečnostní prvky, které zabrání jejímu samovolnému rozložení. Také za tuto variantu si budete muset připlatit.

Koupací kyblík

Ke koupání nejmenších dětí můžete využívat i koupací kyblíky. Ačkoliv kyblíky lze využívat kratší dobu než vaničku, jsou u rodičů velmi oblíbené. Koupací kyblík vznikl ze spolupráce psychologů, pediatrů a porodních asistentek. Největší předností kyblíku je tvar, který má imitovat prostředí dělohy.

Při koupání je dítě v naprostém klidu a poloha, kterou v kyblíku musí zaujmout, může dítěti pomáhat odstranit potíže s kolikou. Z praktického hlediska je výhodou kyblíku malý rozměr a nízká hmotnost.

Vanička se stojanem

Ti, kteří se nechtějí při koupání hrbit, ocení možnost pořídit vaničku se stojanem. Tento typ nabízí kromě stojanu i větší odkládací prostor. Snadný přesun vaničky zajistí praktická kolečka. Nevýhodou vaničky se stojanem je větší rozměr a vyšší pořizovací cena. Stojan má navíc omezenou nosnost, kterou není vhodné zbytečně překračovat. Vyšší nosnost nabízí ještě rozměrnější vaničky s komodou. Součástí těchto vaniček bývá velmi často přebalovací pult.

Materiál

Na výrobu dětských vaniček se používá zpravidla plast. Méně často je to gumu. U obou materiálů je velmi důležitá zdravotní nezávadnost. Materiál nesmí obsahovat toxické látky, které mohou u dětí způsobit podráždění. Kvalitní vanička musí splnit všechny bezpečnostní normy. Na kvalitu výrobků má největší vliv prověřený výrobce.

Velikost

Volba velikosti je spíše individuální záležitostí. Záleží pouze na tom, jak dlouho budete chtít vaničku používat. Cca 6 měsíců vám bude sloužit vanička s délkou 80 cm. Velký výběr nabízí i vaničky s velikostí 80 – 100 cm. Nevýhodou větších vaniček je vyšší spotřeba vody. Pro zajímavost lze uvést, že do koupacího kyblíku stačí napustit jen 2 litry vody. Jejich používání je na spotřebu vody naprosto bezkonkurenční.

Příslušenství

K vaničce lze pořídit i různé příslušenství. Z toho méně nákladného to může být teploměr do vody, protiskluzová podložka nebo lehátko. K vaničkám lze však pořídit i samostatný stojan. Při koupání ve vaně můžete používat koupací sedátka.

Značka

Koupací vaničku nabízí celá řada výrobců. Ti nabízí vaničky v různých podobách, od těch klasických po anatomicky tvarované. Oblíbené jsou vaničky Tega, Bébé-jou, Ok baby, Maltex, Kneeper, Cosing a dalších. Koupací kyblíky nabízí Doomoo, Bébé-jou, Tummy tub, Ok baby a další.

Cena

Vaničku pro miminko můžete zakoupit za cenu 250 – 3 000 Kč. Běžné i anatomicky tvarované vaničky a kyblíky lze pořídit do 1 000 Kč. Dražší jsou pak vaničky se stojanem nebo skládací verze. Nejdražší jsou vaničky, jejichž součástí je přebalovací pult.

Porovnat ceny vaniček

Otázky a odpovědi

Jaké funkce může dětská vanička dále nabídnout?

Kromě již zmíněné výpusti, zabudovaného teploměru či odkládacího prostoru, lze pořídit i dětskou vaničku s antibakteriální povrchovou úpravou. Tyto vaničky jsou obzvlášť vhodné pro děti trpící jakýmkoliv onemocněním kůže. Materiál vaničky obsahuje přísady, které jsou schopné zničit až 99,6% všech bakterií. Tyto specifické vlastnosti s délkou používání neztrácejí. Nevýhodou těchto vaniček je vyšší pořizovací cena.

Jaké příslušenství se může při koupání miminka hodit?

Do vaničky a poté i do vany můžete pořídit koupací lehátko. Na ně miminko položíte a budete mít obě ruce volné. Také lehátka jsou k dostání v několika podobách. Nejlevnější jsou jednoduché pěnová lehátka. Dražší jsou lehátka látková nebo plastový.

Co je vanička s výpustí?

Výpusť najdete u mnoha moderních vaniček. Výpusť není nic jiného než otvor na dně vaničky, kterým velmi snadno vypustíte vodu. Díky tomu nebude vylévání vaničky nijak namáhavé.

Závěr

Ať už se rozhodnete pořídit jakoukoliv vaničku, vždy myslete na to, že musí být především bezpečná. Kvalitu a bezpečnost zaručuje zpravidla výrobce, proto při výběru preferujte pouze přední výrobce, které dodávají pouze certifikované výrobky. Z hlediska oblíbenosti dnes vedou praktické koupací kyblíky a vaničky s výpustí. Obě varianty jsou k dostání v různých velikostech a barevných kombinací. Součástí moderní vaničky může být teploměr nebo protiskluzový povrch.

Vaničky pro miminka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.malvik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Potřebovala jsem koupit vaničku na miminko pro svou sestru jako dárek, protože si jí moc přála, jenže vybrat jednu jedinou z tolika možných, to byl pro někoho jako já nadlidský výkon. Měla jsem štěstí, že jsem při hledání narazila na váš článek, který mi s tím hodně pomohl. a tak jsem neváhala a objednala tu, která má na Heurece 100 %, a to Baby Patent Digitální vanička 3v1 Aquascale. Snad bude sestra spokojená, protože to bude překvapení.

Přidat komentář

Recenzer
Logo