Chemická WC

Chemická WC jsou častým vybavením chat i chalup, jsou vhodná i při častém cestování. Tyto toalety často najdete i všude tam, kde není možné napojení na kanalizaci a v neposlední řadě se používají na různých stavbách i rekonstrukcích.

Kromě toho mohou sloužit také jako zdravotní pomůcka zejména pro seniory a osoby s omezenou hybností. Chemická WC jsou bezpečné a bezzápachové.

Pro svůj provoz nepotřebují elektrickou energii, vodu a není nutné ani připojení na odpad. Fungují na principu rozkladu pomocí speciální chemie.

Porovnat ceny chemických WC

Nejlepší chemická WC

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Campingaz Portable toilet 20L Combo 100 % 2 830 Kč Zobrazit Penzo-outdoor.cz
2. Thetford Porta Potti Qube 365 96 % 2 248 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Thetford Porta Potti Qube 145 95 % 2 547 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Dometic 976 85 % 3 497 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Vetro-Plus VTP 50CHH001200 83 % 2 699 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Toalety se skládají ze dvou nádrží. V první se skladuje odpad a druhá zabezpečuje přísun čisté vody. Odpadní nádrž mívá větší kapacitu, její objem se pohybuje kolem 20 litrů.

Nádrž na čistou vodu je menší a její objem je nejčastěji 15 litrů. Pro správnou funkci těchto toalet je nutné používat rozkladový toaletní papír.

K dostání je několik variant chemického WC. Některé typy lze klasicky napojit na přívod vody sloužící ke splachování. Další varianty se bez přívodu vody obejdou. Všechny tyto toalety by však měly být umístěny v dobře vytopené místnosti, aby nedošlo k jejich zamrznutí nebo i k roztržení.

Při výběru vhodného typu se zaměřte na místo, kde bude toaleta umístěna a na počet osob, kterým bude nejčastěji sloužit.

Přenosná chemická WC

Přenosná WC se skládají ze dvou propojených nádrží. Spodní je odpadová a v horní je voda určená ke splachování. K dostání jsou toalety s různě velkými nádržemi, velikost nádrží určuje, jak často budete muset nádrže vyprázdnit nebo naopak doplnit.

Odpadní nádrž by se ale měla vyprazdňovat alespoň 1x za 14 dní bez ohledu na to, jestli je plná. Přenosné toalety jsou velice oblíbené zejména díky tomu, že je můžete kdykoliv odstranit nebo přemístit.

Kazetové WC

Kazetové WC je častým vybavením karavanů a obytných vozů, lodí a dalších objektů. Tyto toalety mají ve spodní části umístěnou odpadní nádrž, kterou je nutné vyprazdňovat. K vyprazdňování slouží servisní poklop a snadné vyprázdnění umožňuje výtoková trubice.

Permanentní pevná WC

Tyto toalety fungují na dvojím principu. Toaleta má k dispozici sběrnou nádobu, ale v případě, že máte k dispozici přípojku k běžnému odpadu, může fungovat i jako klasické WC.

Nosnost

Jednotlivé výrobky mají nosnost od 100 do cca 300 kg. Menší nosnost mají výrobky vyrobené z plastu, kvalitní keramické záchody mají udanou velkou nosnost zejména díky kvalitní i robustní konstrukci.

Rozměry

Rozměry suché toalety závisí na prostoru, ve kterém bude toaleta umístěna. Větší model je vhodnější do chalup i na stavby a menší je vhodnější do karavanů, nebo lodí.

Klasický rozměr je v rozmezí 35 – 45 cm na šířku, a hloubka je v rozmezí 42 – 60 cm. Od velikosti se pak odvíjí hmotnost výrobku. I tento parametr je důležitý, v případě, že budete toaletu čas od času přemisťovat. Hmotnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 4 – 10 kilogramů.

Výška sedátka

Výška sedátka je parametr, který určuje pohodlí. Výška sedátka je nejčastěji okolo 40 centimetrů. K dispozici je také příslušenství v podobě nástavců, které mohou toaletu zvednout až o 10 centimetrů, což je vhodné zejména pro starší a méně pohyblivé osoby.

Nástavce lze umístit na všechny standardní typy toalet a lze je připevnit pomocí 2 šroubů s kotvami. Nosnost těchto nástavců je cca 130 kg. Nástavce je možné koupit samostatně nebo také v kombinaci s poklopem.

A koupit můžete také nástavce s madly. Na pevno umístěným toaletám je možné vyrobit stabilní podstavec ve výšce, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Splachování

Splachování můře být manuální nebo elektronické. Manuální ovládání se dále dělí na měchové nebo pístové. Při měchovém splachování je voda z nádrže vytlačena pomocí měchu, který tvarem připomíná harmoniku.

Toalety s měchovým splachováním jsou levnější, jejich nevýhodou je rychlejší opotřebení měchu a tedy nutnost jeho časté výměny.

Pístové modely jsou dražší a mají delší životnost. Tento systém je vhodný zejména pro mobilní záchody, které jsou určené pro pravidelné používání. Nejdražším typem je elektronické splachování, jehož součástí je pumpa, která spláchne automaticky po každém použití toalety.

Chemie a toaletní papír

Chemická toaleta umožňuje pomocí speciálních přípravků zabezpečit rozklad chemikálií. Díky tomu jsou tyto toalety bezzápachové, protože nedochází k přirozenému rozkladu fekálií a zabraňuje se také šíření bakterií a virů. Chemie je v dostání v podobě kapslí, kazet nebo rozložitelných sáčků, které se umístí do odpadní nádrže.

Tyto přípravky jsou k dostání ve formě různých gelů, tablet nebo tekutin a jsou navíc šetrné k životnímu prostředí. Ať si vyberete chemii v jakékoliv podobě, bude nutná zejména její správná aplikace, v tomto případě to znamená, smíchat jí ve správném poměru s vodou.

Chemické přípravky je možné rozdělit do 3 skupin. Žádná toaleta se neobejde bez rozkladové chemie, která udržuje obsah odpadní nádrže tekutý a je pro ni typická modrá barva. Pro toalety umístěné v nevytápěném prostředí je možné použít chemii proti zamrzání.

Údržbová chemie slouží jako dezinfekce a likvidátor zápachu. Je typická svou růžovou barvou a přidává se do horní nádrže na vodu.

Její používání není nutné, ale díky ní bude i časté používání suchého záchodu komfortní. Posledním typem je čistící chemie, která je vhodná pro rozpouštění všech usazenin z odpadní kazety.

Aby vše fungovalo tak, jak má, je třeba používat speciální toaletní papír, který je dražší než klasický toaletní papír. Tento papír se pomocí chemie zcela rozloží, čímž nebude docházet k ucpávání nebo zanášení záchodu.

Náhradní díly

Při pořizování mobilní toalety věnujte pozornost také tomu, jestli vámi vybraný výrobek umožňuje dokoupení náhradních dílů. O možnosti dokoupení dílů, případného servisu i výběru vhodné chemie, by vás měl při nákupu informovat prodejce.

Mezi časté závady patří poruchy čerpadla, splachovadla nebo plováku. Mezi příslušenství, které můžete potřebovat, patří například hadice, ventily, těsnění, odpadní nádrže, servisní dvířka a jiné.

Značka

Největším výrobcem je Thetford, k dalším výrobcům patří Enders, Fiamm, Dometic, Separett nebo Rulyt.

Cena

Cena těchto toalet začíná na cca 1 500 Kč, nejčastěji narazíte na záchody, jejichž objem nádoby je 15 litrů, lze ale najít i menší a větší objemy v rozmezí 12 – 20 litrů.

Nejdražšími výrobky jsou vestavěné záchody, zde se cena pohybuje kolem 5 000 Kč. Pokud se vydáte zlatou střední cestou a budete záchod vybírat v cenové kategorii kolem 3 000 Kč, najdete mnoho různých podob a velikostí těchto výrobků, které jsou vhodné do všech bytových i nebytových prostor.

Porovnat ceny chemických WC

Údržba

Veškerá údržba je závislá především na včasném vyprazdňování odpadní nádobu. Tu je vyprázdnění vhodné vymýt například jarovou vodou.

Na čištění však není možné použít čistící písek ani jiný přípravek na této bázi, a to ani v tekutém stavu. Mohl by totiž způsobit nezvratné poškození těsnění nebo dalších částí toalety.

Údržbu však potřebuje i samotné těsnění a uzavírací záklopka odpadní nádrže. Všechny tyto části je vhodné ošetřovat pomocí silikonového spreje.

Otázky a odpovědi

Je chemické WC ekologické?

Pokud chcete opravdu ekologický záchod, kupte si tzv. kompostovací WC. Tyto toalety nepotřebují vodu a nemusíte řešit ani žádnou chemii. Tyto záchody umožňují oddělit tekuté i tuhé fekálie. Obsahem toalety je pak možné hnojit trávu, stromy atd.

Jaké je další příslušenství k těmto toaletám?

Mezi příslušenstvím dominuje především praktické umyvadlo, ani tento výrobek není nutné připojit k přípojce na vodu. Umyvadlo se ovládá pomocí nožní pumpy, disponuje háčkem na ručník i zásobníkem na tekuté mýdlo.

S chemickým záchodem ho můžete propojit pomocí odpadní hadice a vodu určenou k mytí rukou využít i jako vodu pro splachování.

Závěr

Při pořízení chemické toalety je třeba započítat také náklady na její provoz. Ale i při budování klasické toalety se neobejdete bez čistících přípravků nebo toaletního papíru.

Cena chemických toalet není nijak závratná, to kolik bude záchod stát je dáno především výrobním materiálem, velikostí nádrže a typem toalety. Při nákupu toalety se zaměřte i na možnost zakoupit náhradní díly nebo využít pozáruční servis.

Chemická WC můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nechali jsme si dovést chemické wc, které jsme brali na chalupu. Je to praktická pomůcka, bez něj se opravdu neobejdeme. Momentálně máme totiž vše rozkopané, takže je aspoň náhradní řešení, než bude hotovo. Doufejme, že bude ještě nějakou dobu takto pěkně teplo.

 2. Chemické wc jsem pořídila na zahrádku, kde máme malou chatičku bez sociálního zařízení. Vybrali jsme Campingas Portable toilet a je skvělá.

 3. Na chalupě máme momentálně problém s kanalizací, takže jsme museli koupit chemické WC. Značku jsme nijak zvlášť neřešili, hlavně, aby plnilo svůj účel.

 4. Reply
  Tereza Stýblová 9.6.2022 v 17:18

  Jezdíme pravidelně na výlety a občas se stane, že není poblíž ta správná místnost. Pořídili jsme si tedy chemické WC od značky Thetford a vozíme ho všude s sebou.

 5. Chemický záchod jsem si koupila nedávno od značky Thetford, teď nevím jaký to byl zrovna typ, ale je fakt moc dobrý. Jsem s ním velmi spokojená.

 6. Váš článek mi opravdu pomohl s výběrem kvalitního a za dobrou cenu WC. Děkuji vám.

 7. Ještě jsem nečetl, tak dobře zpracovaný článek o chemickém wc. Určitě pomůže všem, kdo hledá tento produkt.

 8. Kvalitně zpracovaný článek. Určitě všem pomůže s výběrem.

 9. Dobrý den,
  prosím o doporučení chemického WC s výškou 45- 50cm bez napojení na vodu. Manžel je invalidní s omezenou hybností a WC bych potřebovala na chatu.

  Děkuji s pozdravem
  Poláková Marie

Přidat komentář

Recenzer
Logo