Krosny na dítě

Narození miminka přináší mnoho životních změn. Všechny svoje zájmy však nemusíte díky různým výrobkům, které dnešní trh nabízí, postavit na druhou kolej. Milovníci turistiky tak budou moci na celodenní výlet vyrazit díky dětské krosně.

Krosny lze využívat ve chvíli, kdy je miminko schopné delší dobu samostatně sedět, což je období od 6 – 9 měsíců. Nejčastěji se krosny používají pro děti od 1 roku, v tomto věku již máte jistotu, že dítě v krosně vydrží a bude okolní svět v klidu pozorovat. V krosně pak můžete nosit dítě do hmotnosti cca 20 kg, což je věk 3 – 4 let.

Výběr krosny na dítě vyžaduje určitou rozvahu. Před jejím nákupem je tedy nutné vědět, jaké využití pro vaši rodinu bude krosna mít. Pořídit můžete jednodušší krosny, které jsou vhodné spíše na procházky po městě. Druhou možností jsou robustnější krosny, které vám umožní vyrazit do přírody na celodenní výlet. Vědět byste měli i to, kdo všechno bude krosnu nosit. Každá krosna je v určitém rozsahu nastavitelná a mohou ji tak nosit i osoby s různou stavbou těla.

Každý však na ni může mít trochu jiné požadavky a bude nutné vydat se cestou kompromisu. Z technických parametrů je pak důležitý věk dítěte, který souvisí s nosností krosny. Pro dospělého pak bude zásadní velikost vnitřního prostoru. Velikost krosny pak určuje pořizovací cenu, kterou ovlivňuje rovněž značka výrobce.

Porovnat ceny krosen

Konstrukce

Při výrobě dětské krosny je kladen velký důraz na kvalitní konstrukci. Tu tvoří pevný rám, který by měl být dostatečně polstrovaný. Na výrobu rámu se zpravidla používá lehký, ale pevný hliník.

  • Zádová část – v zádové části musí být krosna nastavitelná. Přizpůsobit ji tak můžete výšce svojí postavy. V této části je nutné i odvětrávání. O to se postarají odvětrávací kanálky společně se speciálním materiálem.
  • Ramenní popruhy – popruhy musí být dostatečně široké a dobře polstrované. Takovéto popruhy se nebudou nesoucímu zařezávat do ramenou. Stejně jak zádovou část byste měli mít možnost popruhy přizpůsobit výšce postavy.
  • Bederní a hrudní pás – součástí krosny musí být i tyto pásy, které zajistí dokonalé rozložení hmotnosti. Také tyto pásy bývají flexibilně nastavitelné.
  • Třmeny na nožičky – aby bylo cestování v krosně pohodlné, nesmí chybět opora dětských nohou. Tu potřebuje kojenec i starší batole. Ne každá krosna třmeny nabízí, pokud vás zaujme model bez třmenů, nejprve se informujte, že je budete moci dokoupit. Bez třmenů bude váha nožek dítě táhnout dolů, což za chvíli způsobí nejen nepohodlí, ale i nedostatečné prokrvení a mravenčení nohou.

Materiál

Důležité je i sledovat kvalitu výrobního materiálu. Krosna by měla být vyrobena z nepromokavého, pevného a dobře čistitelného materiálu. Ne každá krosna umožňuje potah sundat a prát v pračce.

Na výrobu dětských krosen se zpravidla používá polyamid, polyester nebo kombinace různých materiálů.

  • Polyamid – je velmi odolný materiál, který však není při kontaktu s kůží tolik pohodlný.
  • Polyester – také tento materiál se vyznačuje velkou pevností. Nevýhodou je skutečnost, že se jedná o neprodyšný materiál, který není schopen příliš dobře odvádět pot. Výhodou je, že mokrý polyester rychle uschne a potěšit vás může i jeho nižší cena.

Nosnost

Co se týká nosnosti, zde se jednotlivé modely zase tolik neliší. Nosnost dětských krosen bývá většinou v rozmezí 18 – 22 kg. Tuto doporučenou hmotnost se nedoporučuje překračovat, v opačném případě riskujete zbytečné přetěžování páteře nesoucího a pochopitelně i zničení krosny. Do nosnosti se počítá nejen váha dítěte, ale i hmotnost věcí, které nesete v úložném prostoru krosny.

Úložný prostor

Krosna je vlastně vylepšený turistický batoh. I zde tak najdete úložný prostor, do kterého uložíte vše, co budete na cestě potřebovat. Nevýhodou dětské krosny je skutečnost, že ve srovnání s klasickým batohem pojme mnohem méně věcí. Obvyklá kapacita bývá od 10 do 20 a více litrů. Tato velikost bude odpovídat objemu, který nabízí menší turistický batoh.

Možnosti

Krosny na dítě nabízí různé doplňky a vychytávky, které se vám mohou na cestě hodit.

  • Kapsa na hydrovak – hydrovaky jsou v současnosti u milovníků výletů či sportu velmi oblíbené. Hydrovak je zařízení, do kterého nalijete vodu, kterou můžete během cesty pít pomocí hadičky. Díky tomu nemusíte zastavovat, sundávat krosnu i s dítětem a zdržovat se vytahováním lahve s vodou. Součástí krosny může být speciální kapsa, do které hydrovak umístíte.
  • Pevná spodní část – krosna musí stabilně stát na zemi i s usazeným dítětem. Tuto skutečnost je vhodné před nákupem vyzkoušet.
  • Nastavitelný podhlavník – do měkkého polštářku může miminko pohodlně opřít unavenou hlavičku.
  • Bryndáček – můžete ho podle potřeby umístit na krosnu a zabránit tak jejímu znečištění. Bryndáček můžete na rozdíl od zbytku krosny kdykoliv jednoduše vyprat.
  • Poutka – využít je můžete k zavěšení různého vybavení. K dispozici bývají i poutka určená k zavěšení hraček, které dítě na dlouhé cestě zabaví.
  • Odnímatelné části – výhodou je větší množství odnímatelných částí, které můžete vyprat.
  • Sklopný stojánek – posloužit může jako jídelní židlička, ale postará se i o dokonalou stabilitu krosny na zemi.

Značky

Krosnu na dítě nabízí několik výrobců. Jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejstarších je německý výrobce Deuter. Od Deuter můžete rovněž koupit mnoha různě velkých batohů vhodných pro turisty. Velmi oblíbenou značkou je i Osprey. Tento výrobce se zaměřuje prakticky na jakékoliv sportovce. Několik možností výběru budete mít i v případě značky Corazon nebo LittleLife. Dětskou krosnu koupíte i od Fillikid nebo FreeOn.

Cena

Krosnu na dítě můžete koupit za cenu okolo 2 500 Kč. Tyto nejlevnější krosny nabízí nižší hmotnost, menší úložný prostor i menší výbavu. Levné krosny většinou nabízí potřebné pohodlí pro dítě, nosící osoba se však bude muset pravděpodobně více uskromnit. Za kvalitnější a pohodlnější krosnu zaplatíte od cca 4 000 a více korun. Ty nejdražší krosny stojí bezmála 10 000 Kč.

Porovnat ceny krosen

Otázky a odpovědi

Co vše je možné k dětské krosně přikoupit?

Ke krosnám lze přikoupit několik praktických doplňků. Některé mohou být přímo součástí balení. Ve většině případů s krosnou koupíte pláštěnku. Součástí krosny mohou být i třmeny na nohy, ale tento doplněk je již možné koupit i samostatně. Přikoupit můžete i stříšku proti slunci, zrcátko, díky kterému budete mít miminko neustále pod dozorem. Hodit se může i vak na transport, do kterého můžete nepoužívanou nebo přepravovanou krosnu umístit.

Jak poznat, že krosna opravdu správně sedí?

Při používání krosny je nutné myslet nejen na pohodlí nesoucí osoby, ale v pohodě musí být i dítě, které je neseno. Každá krosna je flexibilně nastavitelná v obou směrech. Kromě nastavení je nutné, aby byla krosna dostatečně polstrovaná a nikde netlačila. Dítě by nemělo mít příliš volnosti, a musí si zabezpečeno pomocí pásu. Ty však nesmí tlačit ani škrtit. Toto vše zjistíte nejlépe tak, že krosnu i s dítětem nejprve vyzkoušíte.

Je možné krosnu na dítě vypůjčit?

Krosna na dítě není úplně levná záležitost a těm, kdo na túru do přírody vyráží jen občas, se její nákup prakticky nevyplatí. Proto je možné krosnu na určitou dobu vypůjčit. Podmínky zapůjčení si určuje samotný prodejce, a proto se mírně liší. Ne každá prodejna pak zapůjčení umožňuje.

Závěr

Dětská krosna je speciálním typem turistické krosny. Tato krosna vám umožní absolvovat celodenní turistický pochod společně s nejmenším členem rodiny. Do krosny můžete usadit kojence, který je schopen cca 2 měsíce samostatně sedět. Naopak mladší dítě by v turistické krosně být přenášeno nemělo.

Pro rodiče menších dětí jsou na trhu k dostání klokanky, šátky a ergonomická nosítka. Ale ani v případě většího dítěte byste to s nošením neměli zbytečně přehánět. Přestávky byste měli dělat cca každé 2 hodiny. Po této době se doporučuje dítě z krosny vytáhnout a dopřát mu volný pohyb. Samozřejmě zde hodně záleží na temperamentu dítěte. Zatímco některé děti se nosí rády, jiní v krosně vydrží pouze krátkou dobu. Z tohoto důvodu se doporučuje dětskou krosnu nejprve vyzkoušet. Pokud tento výrobek kupujete, informujte se, zda je možné nevyhovující krosnu po nějaké době vrátit. Obvykle je možné její vrácení do 14 dní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.promaledobrodruhy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My máme krosnu Deuter Kid Comfort midnight a myslím si, že pro dítě je naprosto perfektní. Vybírali jsme s manželkou podle recenzí a doporučení jiných lidí, kteří už tuto krosnu pro dítě mají a jsme spokojení.

  2. Krosnu na dítě jsem vybírala hodně dlouho a stále se nemohla rozhodnout, jakou vlastně koupit. V podstatě mi téměř všechny připadaly stejné, jen byly jinak velké či barevné, takže to opravdu nebylo nic jednoduchého. Nakonec jsem zvolila odlehčenější variantu v podobě Tula Ftg Linen Sand, která má na Heurece velmi dobré hodnocení a jsem spokojená, nosí se dobře a má dobrou kvalitu.

  3. U prvního dítěte jsem se držela značky Deuter, protože jsem si říkala, že osvědčená německá kvalita má přece jen něco do sebe, ale pak jsem s druhým dítětem zkusila neznámou značku a byla jsem nadšená. Momentálně máme další dítě v rodině, tentokrát mé sestry a té jsem pořídila krosnu na dítě od značky Osprey, snad se jí bude zamlouvat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo