Nůžky na plech

Nůžky na plech jsou nářadí, bez kterého se neobejde žádný klempíř. Pracovat s plechem však potřebuje čas od času každý majitel domu, chaty nebo chalupy. Oplechování je totiž běžnou součástí střechy, plechové jsou okapy, instalovat můžete i parapetní plechy atd. Z tohoto důvodu by vám neměli v dílně chybět ani nůžky na plech.

Nůžky na plech mají řadu podob, v hojném počtu jsou zastoupeny ruční i elektrické nůžky. Každá z variant pak umožňuje vybírat i mezi specifickým nářadím. Výběr ručních nůžek není zpravidla nijak obtížný, zajímat vás bude pouze to, jak tlustý plech jimi budete moci stříhat. Pokud však preferujete elektrické nůžky, mělo by vás zajímat několik parametrů.

Porovnat ceny nůžek na plech

Nejlepší nůžky na plech

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ROSTEX 2405 95 % 440 Kč Zobrazit Elvin.cz
2. Proteco 10.55-890 94 % 122 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. MAR-POL M79302 91 % 2 099 Kč Zobrazit Mall.cz
4. MAKITA JN1601 90 % 5 065 Kč Zobrazit Makitanaradi.cz
5. EXTOL INDUSTRIAL 8797205 IES 88 % 4 799 Kč Zobrazit Teshop.cz

Typy

Samotným základem jsou ruční nůžky, které by neměly chybět v žádné dílně. Využijete je při občasném stříhání. Pakliže budete s plechem pracovat častěji, je možné koupit elektrické nůžky nebo prostřihovačky. Jedná se o dva různé nástroje, které využijete při jiných příležitostech.

Pokud nechcete investovat do drahých nůžek a chcete se stříhání plechu usnadnit, zkontrolujte si, zda vám vaše vrtačka umožní použít speciální nástavec vhodný pro stříhání různých materiálů.

Ruční nůžky

Klasické nůžky, které by měly mít kované indukčně kalené čelisti doplněné o protiskluzové vroubky. Pomocí ručních nůžek je možné zpravidla stříhat plech s tloušťkou až 1,2 mm. Ruční stříhání je náročnější, plech by neměl být stříhán až do konce, protože by se mohl deformovat. Ruční nůžky mají mnoho podob:

 • Pákové – díky nim je práce snadnější a umožní vám stříhat i silnější plech. Udává se tloušťka 3 a více mm. Tyto nůžky mají své využití i v profesionální dílně.
 • Rovné – při jejich použití nedojde k žádné deformaci stříhaného materiálu
 • Pravé – jsou určeny pro stříhání pravotočivých oblouků
 • Levé – tyto nůžky vám naopak umožní snadnější stříhání levotočivých oblouků

Elektrické nůžky

Jsou ideální pro rychlé beztřískovité stříhání. Stříhat můžete materiály s tloušťkou až 2,5 mm. Pomocí elektrických nůžek můžete stříhat zejména rovné plochy, nejsou příliš vhodné na oblé tvary. U elektrických nůžek můžete využít indikátor maximální tloušťky plechu.

Elektrické nůžky mohou být jednostřižné a dvojstřižné:

 • Jednostřižné – určené spíše pro stříhání křivek
 • Dvojstřižné – vhodné pro stříhání rovných ploch

Prostřihovačky

Jedná se další podobu elektrických nůžek. Na rozdíl od nůžek však dělený materiál nedeformují. Jsou ideální zejména pro stříhání oblých tvarů.

Pomocí prostřihovačky můžete stříhat rovné, vlnité nebo jinak tvarované plechy s tloušťkou do 1,6 mm. Plech je stříhán pomocí dutého razníku, který má kruhový profil. V plechu pak razník nechává drážku, která má stejnou šířku, jako je průměr razníku.

Nástavec

Kromě nůžek můžete plech stříhat pomocí nástavce na vrtačku, a to až do tloušťky 1,8 mm. Nástavec se skládá z několika částí. Největší části tvoří rukojeť a tělo nástavce. Pomocí upínacího klíče můžete do těla nástavce upnout stříhací hlavu se stříhací jehlou.

Celý nástavec po smontování uchytíte pomocí sklíčidla do vrtačky a pak již můžete začít se stříháním. Pokud potřebujete mít při práci volné ruce, je možné celou vrtačku bezpečně umístit do držáku. Malé poloměry je možné stříhat pomocí vykružovadla.

Součástí nástavce je obvykle několik stříhacích hlav a jehel. Díky tomu můžete stříhat měď, hliník, plasty, polykarbonát, lepenku a další materiály.

Pohon

V případě elektrických nůžek máte na výběr mezi přívodním kabelem a akumulátorem. To jaký typ pro vás bude vhodnější, závisí na způsobu používání.

 • Akumulátorové – nůžky můžete použít prakticky kdekoliv, aniž byste museli řešit, zda se v okolí nachází zásuvka. Tyto nůžky mají zpravidla o něco menší výkon a vyšší pořizovací cenu. Hlavním parametrem, na který se budete muset zaměřit je výdrž baterie i doba opětovného nabíjení.
 • Elektrické – jsou výkonnější a pro svůj chod vyžadují přívod elektrické energie. Při práci vám může překážet právě přívodní kabel. Tyto nůžky jsou obvykle levnější.

Příkon

Tento parametr určuje rychlost a kvalitu stříhání. Za dostačující je považován příkon okolo 500 W. Výkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 300 do 650 W.

Velikost příkonu rovněž udává, jak silný plech jsou schopny nůžky ustřihnout. Často je udávána maximální síla ocelového plechu a hliníku. Oba tyto parametry byste měli vyčíst v technických informacích jednotlivých výrobků.

Značka

Ruční a pákové nůžky koupíte od značky Proma, Holzmann, Bessey, Bahco, Milwaukee, Proma a další. Mezi přední výrobce elektrických i ručních nůžek patří Extol. Mez další přední výrobce patří také Bosch, Makita, Rostex, Knipex nebo Stanley.

Cena

Podle ceny je možné nůžky na plech rozdělit do několika kategorií. Nejlevněji pořídíte obyčejné mechanické nůžky. Ty nejkvalitnější vás vyjdou na 500 – 1 000 Kč. První elektrické nůžky jsou k dostání od 1 500 Kč. Vybírat můžete mezi klasickými nůžkami i prostřihovačkami. Pokud máte na nůžky vyšší nároky, je možné koupit i kvalitnější nůžky s cenou v rozmezí 2 – 10 000 a více Kč.

Porovnat ceny nůžek na plech

Otázky a odpovědi

Čím vším je možné řezat plech?

K řezání plechu je možné použít úhlovou brusku, použít však musíte speciální kotouče. Bruska však není vhodná pro jemnou práci. Plech uřežete také lupénkovou nebo ruční plochou pilkou na železo.

Použít můžete také přímočarou pilu doplněnou o list na kov. Toto nářadí je vhodné spíše pro složitější práci, pro běžné opravy jsou nejvhodnější právě klasické nůžky na plech.

Jaké jsou nejlepší nůžky na plech?

Každému vyhovuje něco jiného. Za přesné a rychlé jsou považovány elektrické nůžky. S jejich pomocí ustříhnete především rovné plechy a pásy. Pokud budete potřebovat stříhat spíše vlnitý plech, bude pro vás vhodnější prostřihovač.

Jaký je rozdíl mezi jednostřižnými a dvojstřižnými nůžkami?

Dvojstřížné nebo také štěrbinové nůžky jsou vhodnější pro rovný střih. V případě dvojsřižných nůžek se nůž pohybuje mezi nepohyblivými čelistmi.

Při stříhání nedochází k deformaci okrajů. Jednostřižné nůžky využijete na vystřihování různých zejména křivkových tvarů. Jednostřižné nůžky mají tenčí prostřih, plech se opírá o pevný nůž, druhý nůž se rozkmitá a materiál tak stříhá.

Závěr

Nůžky na plech využijete při běžných opravách, pomohou vám však také při vyrábění dřevníků, zastřešení apod. Pro občasné používání si vystačíte s klasickými ručními nůžkami, náročnější uživatelé mohou sáhnout po elektrické podobě nůžek.

Ať již vyberete jakoukoliv variantu, věnujte pozornost zejména o údaji, který vám informuje o maximální tloušťce řezu. Žádné nůžky by neměly být používány jiným než doporučeným od výrobce. V opačném případě může dojít k jejich poškození.

Nůžky na plech můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (32 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Za sebe mohu doporučit Bosch GUS 12V-300 0.601.9B2.901, které mám vyzkoušené a vím, že fakt fungují tak, jak je potřeba. Perfektně padnou do ruky, skvěle se s nimi dělá a zatím nebyl ani jeden jediný problém.

 2. Já jsem pořizoval nové nůžky na plech do svojí firmy a u mě byla jasnou volbou značka Makita, se kterou mám opravdu vynikající zkušenosti. Zatím se mi nestalo, že by některé nářadí této značky nefungovalo, právě naopak, je to skvělá značka, která stojí za každou utracenou korunu.

 3. Manžel chtěl nůžky na plech. Pro mě je to naprosto věc neznámá, tak jsem objednala podle vašeho článku a vzala Knipex. Snad bude spokojený.

 4. Článek je velmi užitečný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo