Nůžky na trávu

Nůžky na trávu najdete pravděpodobně u všech majitelů zahrad. Některé jsou určeny výhradně k dočištění míst, kam se nedostanete s běžnou sekačkou. Jinými můžete zastřihovat větve stromů i keřů.

Rychlejší a méně namáhavou práci vám umožní akumulátorové nůžky. Koupit můžete modely 2v1, které použijete na stříhání trávy i úpravu keřů. Druhou možností je zakoupení dobíjecích nůžek určených především na stříhání větví.

Hlavní kritériem při výběru nůžek na trávu je účel použití, ten záleží zejména na typu rostlin, které budete stříhat. Důležité je i množství trávy a rostlin, které budete zastřihovat a také četnost používání.

Porovnat ceny nůžek na trávu

Nejlepší nůžky na trávu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita DUM604ZX 95 % 1 649 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fieldmann FZN 4101-A 92 % 632 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Fiskars Nůžky na trávu Servo GS42 92 % 579 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Güde GPS 7.2-1.5 95507 91 % 1 020 Kč Zobrazit Kamody.cz
5. Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602 89 % 1 489 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Nůžky na trávu jsou k dostání ve dvojím provedení. Klasiku představují známější ruční nůžky, které můžete používat spíše na zastřihování rostlin, stříhání bylin, ale také prostříhávání větví. Tyto nůžky dříve představovaly to jediné, co bylo běžně k sehnání.

V dnešní době se doporučují koupit pouze pro občasné použití. Pro častější používání a ošetřování i větších ploch jsou určené akumulátorové nůžky. I těch je k dostání velké množství.

Ruční

Ruční nůžky jsou k dostání v různých velikostech. Jejich výběr je závislý i na tom, zda je bude častěji používat žena nebo muž. Koupit můžete malé nůžky, které jsou vhodnější pro muže, jiné méně objemné nůžky, budou vhodnější pro ženskou ruku.

Současný trh nabízí nůžky určené pouze na stříhání trávy, volit můžete také klasiku a zakoupit nůžky, s jejichž pomocí zastřihnete trávu, ale také různé rostliny, byliny, keře nebo větve stromů.

Bezpečnostním prvkem ručních nůžek jsou pojistky. Pojistku u dražších nůžek můžete ovládat pohodlně jednou rukou. Pojistka je umístěna na každé straně, nůžky tak mohou být používány praváky i leváky. Pojistku u levnějších nůžek budete ovládat za pomoci druhé ruky. Posledním typem je pak zabezpečení rukojeti pomocí zadní pojistky.

Akumulátorové

Akumulátorové nůžky jsou moderní verzí, jsou vhodné na dočišťování zákoutí, kam se nedostane sekačka na trávu. Kvalitní nůžky by měly umožňovat měnit nástavce. Díky tomu je můžete použít i na stříhání případně tvarování keřů.

Akumulátorové nůžky však mohou mít také podobu ručních nůžek. Tyto typy jsou určeny zejména pro jednodušší prostříhávání větví, což usnadní práci zejména sadařům. Akumulátorové nůžky na větve ve většině případů nemají vyjímatelnou baterii, dobíjet je budete stejně jako mobilní telefon pomocí přívodního kabelu.

I akumulátorové nůžky jsou z bezpečnostních důvodů doplněny o bezpečnostní pojistky. Standardem je pojistka proti nechtěnému zpuštění a dále pak pojistka, která provoz přeruší, pokud dojde k zablokování čepelí.

Čepele

Ruční nůžky se dělí na jednočepelové a dvojčepelové. Každý typ je vhodnější na trochu jiné stříhání. Není však nezbytné kupovat oba typy, vybírejte nůžky podle toho, jakým způsobem je budete nejčastěji používat.

Například na stříhání čerstvých větví se více hodí dvojčepelové nůžky. Čerstvé větve však ustříhnete i jednočepelovýmí, práce však bude o trochu náročnější a může při ní dojít k mírnému poškození kůry.

Jednočepelové

Jejich spodní část slouží jako přítlačná plocha, horní část je určená k samotnému stříhání. Tyto nůžky jsou vhodnější na stříhání suchým větví. Vhodné jsou i na zkracování kořenů, protože jsou méně náchylné k poškození pískem. Jednodušší je i jejich broušení.

Dvoučepelové

Oba břity jsou určené ke stříhání, těmito nůžkami docílíte čistějšího řezu. Dvoučepelové nůžky jsou určené pro stříhání čerstvých větví, díky dvěma ostrým čepelím nebude docházet k poškození kůry.

U akumulátorových nůžek vás bude zajímat šířka záběru čepelí. Velké množství výrobků má standardní šířku 80 mm. Koupit můžete i nůžky se šířkou záběru až 120 mm. Při výběru záleží opět na velikosti plochy, kterou budete upravovat. U čepelí oceníte nepřilnavou úpravu, která zabrání lepení nečistot.

Konstrukce

Dle konstrukce je možné ruční nůžky rozdělit na klasické a převodové. Převodový mechanismus je častý u větších nůžek, které jsou určené ke stříhání silnějších větví. Výhodou tohoto mechanismu je několikanásobné zvýšení střižné síly. S těmito nůžkami můžete ustřihnout větve o průměru až 5 cm.

Na silnější větve je vhodnější pořídit nůžky s prodlouženou rukojetí. Ty vám poslouží jako páka a práce nebude vyžadovat nikterak velkou fyzickou námahu. Jestliže mají nůžky teleskopickou rukojeť, můžete s nimi stříhat i větve ve větší výšce.

Výdrž a dobíjení baterie

Výdrž baterie je zásadní parametr, který vás bude při výběru akumulátorových přístrojů zajímat. V závislosti na modelu i ceně výrobku, můžete nůžky používat od 30 – 120 minut.

Nůžky s nejmenší kapacitou jsou logicky nejlevnější a mohou stačit těm, kdo budou nůžkami zastřihovat menší plochy. Majitelé rozlehlejších zahrad a živých plotů by měli upřednostňovat nůžky s větší výdrží. Doba nabíjení je v rozmezí 3 – 6 hodin.

Kapacita a napětí

Nejvíce jsou na trhu zastoupeny nůžky s kapacitou 1,5 Ah. Výkonnější nůžky mají kapacitu v rozmezí 2,5 – 3 Ah. Koupit pak můžete i výrobky s kapacitou větší.

Velikost napětí je nejčastěji kolem 3,6 V. Pokud budete vybírat mezi universálnějšími nůžkami, může být napětí i více než 7 V.

Funkce a příslušenství

U ručních nůžek můžete narazit na možnost otáčení o 360°, teleskopickou rukojeť a převodovou konstrukci.

Také akumulátorové nůžky můžete zakoupit s teleskopickou násadu. Při práci se tak nebudete muset ohýbat. Pokud mají nůžky i zabudovaná kolečka, bude údržba trávníku ještě jednodušší. S takovými nůžkami budete pracovat stejně jako s malou sekačkou.

Ve většině případů je součástí akumulátorových nůžek také nástavec určený ke stříhání živého plotu nebo keřů.

K funkcím patří také indikátor, který vás bude průběžně informovat o stavu baterie. U některých přístrojů narazíte i na aretaci spouštěcího knoflíku. Tato vlastnost vám umožní plynulý chod, bez nutnosti držet knoflík neustále zmáčknutý.

Značka

Předním výrobcem ručních i akumulátorových nůžek na stromy je Fiskars, výrobky této značky patří dlouhodobě k nejoblíbenějším. Kvalitní ruční nůžky zakoupíte také od značek Gardena, Bahco, Felco, XTline, Proteko, Hecht nebo Festa.

Akumulátorové nůžky koupíte opět od Gardeny, dále pak můžete vybírat nůžky značky Makita, Fieldmann, Profi Tools, Bosch, Riwall atd.

Cena

Cena obou typů nůžek je téměř totožná. Za cca 500 Kč, můžete koupit kvalitní ruční i akumulátorové nůžky. V případě ručních je možné zakoupit i výrobky za cenu nižší než 200 Kč.

Jsou určeny k běžnému používání a v případě, že tyto výrobky koupíte od kvalitních výrobců, budou vám sloužit dlouhou dobu. Dražší výrobky mají pogumované ergonomické rukojeti, teflonovou a chromovanou úpravu čepelí.

V případě akumulátorových nůžek jsou nejvíce zastoupeny výrobky v cenovém rozmezí 1 – 2 000 Kč. Vyznačují se větším výkonem i větší výdrží baterie. V tomto cenovém rozpětí jsou zastoupeny i modely s teleskopickou násadou a kolečky.

Porovnat ceny nůžek na trávu

Otázky a odpovědi

Je třeba nůžky nějakým způsobem udržovat?

I tento zdánlivě jednoduchý výrobek si zaslouží patřičnou údržbu. Kvalitní nůžky jsou vyrobeny z nerezové oceli, přesto by měly být po každém použití otřeny a osušeny. Nůžky by se neměli zbytečně vystavovat dešti ani vlhkému počasí. Ruční nůžky je možné čas od času promazávat.

Jak kvalitní je nástavec na živý plot?

Nástavec na živý plot jsou určeny ke stříhání a tvarování různých keřů. Hodí se spíše pro zastřihávání menších keřů a tenčích větviček. Lišta nedosahuje takové délky jako u nůžek určených výhradně na stříhání živých plotů. U těchto nůžek je délka cca 15 cm a to zejména vzhledem k nižšímu výkonu akumulátorových nůžek.

Závěr

Nůžky na trávu kupujte od kvalitních výrobců. Díky tomu koupíte kvalitní podobu ručních nůžek, jejichž největší výhodou je téměř neomezená životnost a nulová poruchovost. Moderní nůžky vám práci usnadní na základě převodového mechanismu.

Akumulátorové nůžky jsou vhodnější pro údržbu větších ploch. Koupit můžete modely se zabudovanými kolečky a teleskopickou násadou. S nimi bude práce opravdu pohodlná a jednoduchá. Nevýhodou je u tohoto typu nutnost dobíjení baterie a také nižší životnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (48 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro mě jsou nůžky na trávu naprostým luxusem. Člověk si jí ostříhá, kde potřebuje, nemusím se ohýbat, zbytečně se namáhat a je hotovo během chvilky. Pořídila jsem skvělé nůžky od značky Bosch a jsem nadšená, protože za ty necelé dva tisíce to byla velmi dobrá koupě, využívám je na zahrádce pravidelně.

  2. Tedy vybrat jedny nůžky na trávu, to byla pro mě naprostá hrůza. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na váš článek, který mi s tím hodně pomohl a já tak sklidila doma úspěch s nůžkami značky Makita.

  3. Krásně napsaný článek, hodně mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo