Dětská kola

Kolo je první dopravní prostředek, které může dítě k přemísťování z místa na místo využívat. Kolo je zábava, kterou většina dětí neodmítá, jednoduché odrážedlo mohou děti využívat od cca 1 roku věku a s přibývající roky pak postupně přesednou ne větší podobu opravdových šlapacích kol.

Děti jsou velmi nároční zákazníci, v jejich případě je nezbytně nutné, aby je kolo nejen bavilo, ale i na první pohled zaujalo. Z hlediska praktické stránky věci je nezbytně nutné, vybrat vždy kolo správné velikosti. V opačném případě nebude dítě adekvátně schopno kolo ovládat. Dětské kolo by mělo mít snadno ovladatelné brzdy, ideální jsou brzdy v podobě páček, které nejsou nijak těžké na používání. Starší děti již budou vyžadovat různé doplňky ať už v podobě převodů nebo odpružené vidlice. Mladším udělá radost i příslušenství v podobě košíku na kolo.

Porovnat ceny kol

Nejlepší dětská kola

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Woom 3 2021 100 % 11 500 Kč Zobrazit Kolokram.cz
2. Author Record 2021 98 % 8 090 Kč Zobrazit Axit.cz
3. Beany Zero 2022 94 % 8 990 Kč Zobrazit Bikero.cz

Typy

Dětská kola mají několik různých podob. Podoba kola se s věkem dítěte mění. Aby děti cyklistika v pozdějším věku skutečně bavila, měli by si vyzkoušet různé varianty a velikosti kol.

Odrážedlo

Mezi první dětská kola patří odrážedla. Odrážedlo je varianta kola bez šlapátek, která připraví dítě na skutečné kolo. Odrážedlo je skvělá věc, na které se děti naučí udržet rovnováhu i ovládání řídítek. Odrážedlo využijí děti od cca 2 – 6 let. Starší děti mohou být na odrážedlo sice velké, ale rozhodně se na něm dokáží adekvátně zabavit.

Dětské kolo

Šlapací kola pro děti mají více podob. S každou velikostí nabídne kolo něco navíc.

 • Od 2 – 3 let – nejmenším dětem lze pořídit kolo s velikostí 12“ nebo 14“. Součástí kol veliksoti 12“ jsou i balanční kolečka. Kolečka je možná různě nastavovat a měnit tak stupeň podpory. Tato kola nemají žádné převody a brždění je možné tzv. torpédem, tedy zpětným záběrem pedálu. Přední kolo lze zabrzdit pomocí pákové brzdy na řídítkách. Pro nejmenší děti však bývá používání brzdy velmi složité a mnohdy i nemožné. Kolo umožňuje nastavit výšku posedu a řídítek a ze zákona musí být vybaveno krytem řetězu. 14“ kola jsou jen o něco větší variantou 12“ kol, v jejich případě již nejsou balanční kolečka samozřejmostí, avšak kolo umožňuje postranní kolečka používat. Na kole velikosti 14“ může dítě jezdit od cca 3 let věku.
 • Od 4 – 5 let – ani toto kolo s velikostí 16“ se od předchozích variant nijak zásadně neliší. Pro větší bezpečí nabízí kolo demontovatelná opěrná kolečka a k využívat můžete opět pouze jednu rychlost. Přední kolo lze zabrzdit pomocí páčky na řídítkách, zadní kolo opět využívá k brždění torpédo.
 • Od 6 – 7 let – další velikostí je velikost 20“, zde se již může dítě seznámit s přehazovačkou, kterou lze ovládat pomocí otočného mechanismu na řídítkách. Na větším kole již může dítě zdolávat i náročnější terén a vypravit se tak budete moci na první vzdálenější výlety. Obě brzdy jsou umístěny na řídítkách a dražší kola mohou být doplněna o odpruženou vidlici.
 • Od 9 – 12 let – ještě více toho nabídnou kola velikosti 24“. V jejich případě se výbavou i vzhledem přibližují kolům pro dospělé. Standardem je přehazovačka a kvalitní přední i zadní brzda, kterou můžete ovládat na řídítkách. Jízdu v terénu umožňuje odpružená vidlice.
 • Juniorská kola – ve chvíli, kdy dítě vyroste z kola velikosti 24“, můžete přejít na nejmenší kola pro dospělé, které jsou k dostání ve velikostech 26“, 27,5“, 28“ a 29“.

Velikost

Aby děti kolo skutečně bavilo, musí jim velikostně vyhovovat. Koupit větší kolo s myšlenkou, že do něho dítě doroste, je největší chybou, kterou můžete udělat. V tomto případě nebude pro dítě snadné kolo ovládat, což ho nakonec od jízdy spíše odradí.

Dětská kola jsou k dostání ve velikostech 12“, 14“, 16“, 20“, 24“ a 26“. Při výběru kola můžete přihlédnout k velikostním tabulkám, mnohem lepší je však přijít přímo na prodejnu, kde může vaše dítě kolo pod odborným dohledem vyzkoušet.

Obecně pak platí následující:

 • 12“ – je určeno dětem ve věku 2 – 3 roky
 • 14“ – vhodné pro děti ve věku 3 – 5 let
 • 16“ kolo – bude vyhovovat dětem ve věku 4 – 6 let, výška dítěte by měla být v rozmezí 100 – 120 cm
 • 20“ kolo – je určeno dětem ve věku 5 – 8 let, je vhodné pro děti s výškou minimálně 115 cm
 • 24“ kolo – věk dítěte se může pohybovat od 7 – 11 let, výška by pak měla být alespoň 125 cm
 • 26“ kolo – je určeno dětem s věkem 9 – 13 let, výška dítěte by měla být v rozmezí 130 – 150 cm

Brzdy

Dětskému kolu nesmí pochopitelně chybět ani kvalitní brzdy. Brzdami by mělo být doplněno i kolo v podobě odrážedla. Na nejmenších kolech do velikosti 20“ je na řídítkách umístěna pouze přední brzda. Zadní kolo lze většinou zabrzdit pomocí došlápnutí na šlapadlo. Od 20´´ jsou řídítka doplněna o přední i zadní páčkovou brzdu.

 • Čelisťová brzda – je umístěna na každém dětském kole a její úkolem je zabrzdit přední kolo. Kola větších velikostí již čelisťové brzdy využívají k zabrždění předního i zadního kola.
 • Protisměrová brzda – torpédo, pomocí pedálu je možné zabrzdit zadní kolo. Torpédem jsou vybavena kola v nejmenších velikostech.

Hmotnost

Dětské kolo musí být pro malého cyklisty snadno ovladatelné, proto je velmi důležité věnovat patřičnou pozornost i hmotnosti kola. Hmotnost souvisí s výrobním materiálem a cenou kola. Moderní kola jsou většinou vyrobena z lehkého hliníku, na výrobu dražších kol se používají různé odlehčené slitiny. Díky tomu jsou hmotnostní rozdíly mezi koly stejné velikosti i v řádech několika kilogramů.

Bezpečnost

Před jízdou je nutné postarat se o bezpečí vašeho dítěte. Z tohoto důvodu je vhodné, aby kolo mělo alespoň nějaké bezpečnostní prvky, které se postarají, že dítě bude na kole vidět za každého počasí. Dětská kola bývají doplněna o reflexní prvky i odrazky. Praktickou věcí je i kryt na řetěz. Ten ochrání nejen oblečení, ale zabrání možnému vniknutí látky nebo třeba tkaničky do řetězu.

Před každou jízdou by pak mělo mít ze zákona dítě na hlavě cyklistickou helmu správné velikosti.

Značka

Dětská kola jsou na trhu zastoupena ve velkém počtu. Dítě bude kolo vybírat pravděpodobně podle vzhledu, vy byste měli přihlédnout i k výrobci. Mezi žádané značky patří například 4Ever, Acra, Apache, Author, B´Twin, Woom, Leader, Dino Bikes nebo Olpran.

Cena

Cena souvisí s typem kola. Za kolo pro nejmenší děti zaplatíte od 2 – 5 000 Kč. S velikostí a počtem doplňků poté cena roste. Kolo pro děti od 2 – 6 let vyjde nejčastěji na 3 – 6 000 Kč. Za kolo pro teenagera zaplatíte 6 – 20 000 Kč. Koupit lze pochopitelně i výrazně dražší kola, záleží na tom, jak často bude kolo využíváno, a kde všude ho budete prohánět.

Porovnat ceny kol

Otázky a odpovědi

Je vhodné kolo doplnit o postranní kolečka?

Kolečka by neměla být součástí dětského odrážedla. Toto kolo má děti naučit stabilitu a jeho výhodou je snadné ovládání. Poté, co dítě přejde na opravdové šlapací kolo, bude vhodné kolečka nějakou dobu používat. Doporučuje se však kolečka využívat v řádech dní, nikoli týdnů nebo měsíců. V opačném případě se na ně dítě zvykne a bude pro vás velmi náročné používat kolo bez koleček.

Kdy se vyplatí kolo s odpruženou vidlicí?

Odpružená vidlice je nejen praktický, ale pro starší děti i velmi atraktivní doplněk. Díky odpružené vidlici budou moci svoje cyklistické dovednosti předvést kamarádům a kolo bude pochopitelně pohodlnější i při jízdě terénem. Nevýhodou odpružené vidlice je však vyšší hmotnost, což není ideální v kombinaci s malými dětmi. Těm postačí i lehčí kolo s pevnou vidlicí a širšími řídítky.

Jaké kolo teenagerům?

Teenageři již mají s cyklistikou více zkušeností a mohou se tedy na trhu s koly více vybírat. V jejich případě můžete zakoupit velké dětské kolo, nebo vybírat mezi malými koly pro dospělé. Zde si již budou moci kolo vybrat i podle toho, v jakém terénu se pohybují nejčastěji.

Závěr

Výběr dětského kola se nevyplatí podcenit. Správné kolo pomůže dětem rozvíjet cyklistické schopnosti, to nesprávné může vašemu dítěti naopak jízdu znechutit. Nejdůležitější je vybrat kolo správné velikosti, podcenit byste neměli ani jeho vzhled. Pokud se nebude kolo líbit, nebude ho chtít dítě používat. To, zda kolo dítěti velikostně vyhovuje, zjistíte jednoduše.

Po dosednutí na sedátko by mělo dítě dosáhnout špičkami nohou na zem. Pochopitelně je důležité, aby bez problémů dostalo i na řídítka. Před jízdou nezapomeňte ani na vhodné cyklo doplňky. Samozřejmostí by měla být cyklistická přilba, hodit se mohou i chrániče kolen, loktů nebo cyklistické rukavice. Na delší výlet rovněž přibalte láhev s vodou.

Dětská kola můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.vseprokolo.cz, www.kola-radotin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dala jsem na Heureku a objednala Dino Bikes 412UL 2017. Syn je s ním spokojený, prý moc dobře jezdí, což je pro mě to nejdůležitější.

 2. Sháněl jsem nedávno dětské kolo, což tedy vůbec není jednoduché, protože jich je opravdu hodně. Pomohl mi s tím váš článek, takže jsem nakonec objednala krásné kolo od značky Apache a bylo po rozbalení velké nadšení.

Přidat komentář

Recenzer
Logo