Elektrická vozítka

Elektrická vozítka pro děti patří mezi velmi oblíbené hračky pro děti snad všech věkových kategorií. Elektrická vozítka mají mnoho podob a jejich výhodou je poměrně přijatelná pořizovací cena. Eklektická vozítka jsou zpravidla vodná pro děti od 1 roku. Ta největší mohou používat děti ve věku 8 – 10 let.

Elektrická vozítka jsou k dostání v mnoha podobách. Při jejich výběru je nejdůležitější zaměření a věk dítěte. Právě tyto parametry by měly ovlivnit výkon a možnosti vozítka. Při výběru rovněž zvažte, v jakém terénu se budete s vozítkem pohybovat. Většinou jsou elektrická vozítka vhodná na rovný pevný terén, ale některá zvládnou i menší převýšení a náročnější terén. Elektrická vozítka nabízí různé funkce, pro rodiče nejmenších dětí je praktické především dálkové ovládání. Při výběru nepodceňujte ani výrobce a soustřeďte se zejména na dostupnost náhradních dílů a případný servis.

Porovnat ceny vozítek

Typ

Elektrické vozítko může mít podobu autíčka, traktoru, motorky, tříkolky nebo čtyřkolky. Mezi elektrická vozítka je možné zařadit také hoverboardy, jednokolky, elektrokoloběžky a další vozítka. Díky tomuto velkému výběru může elektrické vozítko využívat prakticky kdekoliv.

 • Auto – největší výběr nabízí elektrická autíčka, která jsou určena již dětem od 1 roku. Starším dětem můžete pořídit výkonnější sportovní auto, k dispozici máte Mercedes, BMW, Audi nebo SUV.
 • Traktor – pro malé farmáře jsou k dispozici vozítka s podobou traktoru. Traktor lze koupit dětem od věku 2 let a ty největší uvezou 5 – 6 leté děti. Součástí traktoru bývá velmi často vlečka, na které mohou děti převážet různý náklad. Traktor využijete při jízdě po pevném terénu, ale použít ho můžete na zahradě, louce nebo lesní cestě.
 • Motorka – elektrické motorky potěší malé i velké závodníky. Tato vozítka jsou oblíbená pro svůj realistický vzhled a velmi kvalitní kola, která jsou schopna tlumit nárazy. Díky má k dispozici několik rychlostí, zpátečku, zvukové prvky a další funkce.
 • Čtyřkolka – tato vozítka jsou ideální pro všechny, kdo si chtějí užít jízdu městem i terénem. Také čtyřkolky můžete koupit nejmenším dětem, ale velmi oblíbené jsou i u starších dětí. Výhodou čtyřkolek bývá velký výkon a kola, díky kterým překoná vozítko i náročnější terén.
 • Tříkolka – méně známou variantou jsou elektrické tříkolky, které jsou primárně určeny nejmenším dětem. Rychlost těchto vozítek bývá maximálně 3,5 km/hod. Díky tomu bude mít dospělý dozor malého závodníka neustále pod dohledem. Tříkolky jsou vhodné pro jízdu po chodníku, ale koupit můžete i takovou, která si poradí s mírným terénem.

Výkon

Klíčovým parametrem pro výběr správného vozítka, je výkon. Výkon je uváděn ve Wattech a v tomto případě platí, čím je výkon vyšší, tím rychleji bude moci vozítko jet. Volbu správného výkonu volte uvážlivě s ohledem na věk dítěte. Mnoho elektrických vozítek nabízí hned několik rychlostí a používat je mohou menší i větší děti.

 • Do 70 W – nejméně výkonná jsou vozítka pro nejmenší děti. Tato vozítka se vyznačují velmi malou rychlostí. K ovládání vozítek pro nejmenší děti můžete použít dálkové ovládání.
 • Od 70 – 90 W – toto rozmezí patří ke standardnímu výkonu. Vozítka již bývají vybavena silnější 12 V baterií.
 • Od 140 – 180 W – větším výkonem se mohou pyšnit větší motorky a terénní vozy. Jsou vybaveny 24 V baterií i obstojí i v náročnějším terénu. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Nejvýkonnější vozítka mohou mít výkon až 680 a více W a jsou určena starším dětem.

Počet motorů

S výkonem úzce souvisí i počet motorů. Přesto však velký výkon nemusí nutně znamenat větší počet motorů. Pokud má například vozítko dva motory a uvedený výkon 45 W, bude jeho celkový výkon 90 W. V případě vozítka se 4 motory, to bude 180 W.

 • Jednomotorová vozítka – pohon je pouze na jednom zadním kole. Tato vozítka mohou jet pouze po zpevněném, rovném povrchu. Jedním motorem je vybavena pouze malá část vozítek pro nejmenší děti.
 • Dvoumotorová vozítka – častěji jsou elektrická vozítka vybavena pohonem 4×2. Motory mohou pohánět obě zadní kola, nebo je možné koupit vozítko s pohonem jednoho zadního a jednoho předního kola. Tato vozítka mají vyšší výkon a mohou jezdit i mírným terénem. Díky lepšímu pohonu zdolají mírnější sklon. Největší rychlosti však dosáhne na pevném rovném povrchu.
 • Čtyřmotorová vozítka – nejvýkonnější jsou vozítka 4×4. Součástí vozítka jsou 4 motory, která pohánějí všechna kola. Vozítka 4×4 jsou vhodná i do náročnějšího terénu a mohou se pyšnit delší životností převodovek i motorů. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a vyšší spotřeba energie.

Typ motoru

Dalším uváděným parametrem jsou volty. Jedná se o jednotku elektrického napětí označenou písmenem V. Také tento parametr souvisí s výkonem vozítka. Větší napětí mívají výkonnější vozítka.

 • 6 V – tyto motory najdete ve vozítkách pro nejmenší děti, pro které je typický malý výkon a rychlost. Výhodou méně výkonného motoru je však nižší spotřeba energie.
 • 12 V – pro větší děti jsou vhodnější vozítka 12 V motorem. Těmito motory je vybaveno nejvíce elektrických vozítek. Jejich výhodou je vyšší výkon a silnější motor. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie.
 • 24 V – vozítka s největším výkonem bývají vybavena dvěma 2 x 12 V bateriemi nebo jednou 24 V baterií.

Výdrž baterie

Nedílnou součástí elektrického vozítka je baterie. Kapacita baterie je závislá na výkonu vozítka. Obvyklá kapacita je v rozmezí 6 – 7 Ah a na jedno nabití baterie vydrží 1 – 2 hodiny. Dražší vozítka však mohou na jedno nabití jezdit mnohem déle. Výdrž baterie ovlivňuje i terén, hmotnost dítěte nebo teplota vzduchu. Po vybití budete baterii nabíjet 8 – 12 hodin.

Maximální rychlost

Také maximální rychlost elektrického vozítka ovlivňuje věk dítěte. Vozítka pro nejmenší děti mohou jet rychlostí od 3,5 – 5 km/hod. Starší děti si mohou užít jízdu s rychlostí 7 a více km/hod. Vozítka pro nejstarší děti mohou jet rychlostí až 30 km/hod. Tuto rychlost nabízí nejvýkonnější čtyřkolky nebo motorky.

Kola

Elektrická vozítka mají různě velká kola, která se vyrábí z několika materiálu. Volit budete mezi nafukovacími koly, nebo koly vyrobenými z EVA materiálu nebo plastu.

 • Nafukovací – nafukovací kola jsou vhodná pro jízdu terénem, proto je najdete především u čtyřkolek a traktorů. V případě dětských autíček jsou však spíše výjimečná. Nevýhodou nafukovacích kol je možnost jejich propíchnutí.
 • EVA – jedná se o pružný a měkký polymer, který má velmi dobrou schopnost tlumit vibrace a otřesy. Jízda ve vozítku je díky tomu příjemná i v terénu. Tato kola mohou být použita při jízdě na pevném i travnatém terénu. Obecně je EVA materiál u elektrických vozítek tím nejoblíbenějším.
 • Plast – nejlevnější vozítka mají kola vyrobená z plastu. Nevýhodou plastových kol je nižší životnost a horší jízdní vlastnosti. Kvůli tišší jízdě mívají kola z plastu ve svém středu nalisovaný pruh gumy.

Počet míst

Elektrická vozítka lze rozdělit i podle počtu míst. Většina vozítek je jednomístná, koupit však můžete i dvoumístný nebo třímístný dopravní prostředek.

 • Jednomístná – tato vozítka jsou nejrozšířenější a zpravidla uvezou pouze jedno dítě. Do většího vozítka se však mohou vměstnat i dvě menší děti. Jízda však nebude nijak komfortní.
 • Dvoumístná – vozítka nabízí dvě samostatná místa, nebo mohou být vybavena jednou širší sedačkou. Každé místo by mělo být vybaveno bezpečnostním pásem. Dvoumístné vozítko však bude moci vždy řídit pouze jedno dítě. K dispozici totiž budete mít pouze jeden volant. Děti se tak budou muset při řízení střídat.
 • Třímístná – narazit na třímístné vozítko je spíše výjimečné, přesto však na trhu několik modelů najít můžete. Tři místa obvykle nabízí větší džípy nebo čtyřkolky.

Funkce

Elektrická vozítka nabízí různé funkce, které zaujmou mladší i straší děti. Nejoblíbenější možností je změna rychlosti. K dispozici můžete mít 2 – 3 rychlosti, ale také zpětný chod.

 • Zvukové efekty – užít si můžete zvuk klaksonu nebo startování motoru.
 • Světla – k běžné výbavě patří LED světla, někdy můžete použít také blinkr.
 • Odpružení – auta, která mohou jezdit v terénu, mívají velmi často odpružená kola. Jízda v terénu bude díky nim mnohem příjemnější.
 • MP3 přehrávač – pokud vozítko nabízí USB nebo SD port, může dítě za jízdy poslouchat oblíbenou hudbu.
 • Bluetooth – častou funkcí je bezdrátová technologie, která umožní pouštět písničky z mobilního telefonu.

Značka

Elektrická vozítka dodává na trh hned několik výrobců. Při výběru vozítka si ověřte, zda vámi vybraný výrobce umožňuje zakoupit náhradní díly a zda je schopen poskytnout kvalitní servis. Nákupu náhradních dílů se dříve nebo později nevyhnete a jejich dokoupení může být mnohdy složité. Příslušenství k elektrickým vozítkům obvykle nebývá universálně kompatibilní. Mezi výrobce elektrických vozítek patří Dea, Eljet, Dolu, Beneo, Peg-Pérego, EcoWheel, Razor, Racceway, Rk Toys a mnoho jiných.

Cena

Také cenu určuje z velké části věk dítěte. Nejmenším dětem můžete vozítko koupit za cenu menší než 3 000 Kč. Větší možnosti budete mít v případě ceny okolo 5 000 Kč. Nejdražší vozítka pak mohou stát i více než 10 000 Kč. Elektrické vozítko však můžete výhodně koupit v mnoha slevových akcích.

Porovnat ceny vozítek

Otázky a odpovědi

Jakou mají elektrická vozítka nosnost?

Nosnost elektrických vozítek je poměrně rozdílná. Také tento parametr souvisí s věkem dítěte. Obvyklá nosnost je v rozmezí 20 – 100 kg. Tento parametr je u jednotlivých vozítek běžně uváděn výrobcem. Proto si ji můžete velmi jednoduše ověřit. Mnoho vozítek uveze pouze jedno dítě, na vozítku s vyšší nosností se povozí i 2 děti.

Kdy je součástí vozítka dálkový ovladač?

Dálkovým ovladačem jsou vybavena vozítka určená dětem do 4 let věku. Dálkové ovládání můžete použít v případě, kdy malé dítě nebude schopno vozítko samostatně ovládat. Díky ovládání však budete mít malého jezdce stále pod kontrolou. Moderní vozítka jsou vybavena 2,4G Bluetooth ovladačem. Dobré je vědět, že dálkové ovládání má automatickou přednost před manuálním ovládáním. Pomocí dálkového ovladače můžete měnit rychlost i směr jízdy. Praktickou funkcí je možnost okamžitého zastavení.

Kde lze elektrická vozítka používat?

Elektrická vozítka je nutno brát jako hračku, nejedná se o plnohodnotný dopravní prostředek. Elektrická autíčka a další varianty jsou určena pro jízdu po zpevněném povrchu. Maximální sklon terénu může být okolo 10 stupňů. Pokud budete vozítko přetěžovat, budete brzy řešit potíže s motorem. Naopak dětem, které budou vozítko používat správně, bude hračka spolehlivě sloužit roky.

Závěr

Elektrické vozítko vybírejte s ohledem na věk a zaměření vašeho dítěte. Holčičky ocení vozítko s podobou růžového autíčka, ale dívky mohou zaujmout i motorky nebo čtyřkolky. Chlapce potěší snad jakákoliv podoba, v jejich případě jsou velmi oblíbené traktory, motorky nebo čtyřkolky. Výkon určuje především věk dítěte. Nejméně výkonná autíčka můžete pořídit dítěti již k 1 narozeninám. Ty nejvýkonnější vozítka pak budou atraktivní i pro 10 leté děti. V souvislosti s výkonem je třeba přihlédnout ke kapacitě baterie nebo počtu motorů.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.bezvazbozi.cz, www.ministerstvohracek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo