Ohřevné zásuvky

Ohřevná zásuvka není na první pohled nic jiného než další kuchyňský šuplík. Tímto praktickým přístrojem bývaly dříve vybaveny spíše profesionální kuchyně. Zde se v ohřevné zásuvce nahřívaly talíře.

V současné době si menší ohřevnou zásuvku můžete pořídit také domů. Moderní zásuvka však již neslouží právě k onomu ohřevu talířů, zásuvky mají různé funkce a využít je můžete k rychlejšímu kynutí těsta nebo šetrnému rozmrazování potravin.

Ohřevná zásuvka pracuje na jednoduchém principu cirkulace ohřátého vzduchu. Do prostoru zásuvky se nejčastěji vkládají talíře či hrníčky, které si zde můžete nahřát, v zásuvce však můžete uchovávat i různé hotové i nedovařené pokrmy. Ohřevné zásuvky mají nenápadný vzhled, díky kterému zapadnou prakticky do každé kuchyně. Jediné, co zásuvka ke svému chodu potřebuje a připojení k elektrické zásuvce.

Koupit ohřevnou zásuvku není v dnešní době nijak obtížné. Tuto praktickou vychytávku najdete v mnoha podobách a velikostech. Jediné, co jí musíte vyhradit, je místo v kuchyňské lince. Od vašich možností, způsobu používání a počtu členů rodiny se odvíjí velikost zásuvky. Poté se zaměřte na její možnosti. Správná zásuvka by měla umožnit regulovat teplotu a nabízet může i další funkce.

Porovnat ceny ohřevných zásuvek

Nejlepší ohřevné zásuvky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AEG KDK911423M 100 % 34 500 Kč Zobrazit Teshop.cz
2. Bosch BIC630NS1 100 % 9 834 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Jura Ohřívač šálků 86 % 5 590 Kč Zobrazit Expert.cz

Umístění

Ohřevná zásuvka se montuje do kuchyňské linky. Nejméně práce s její instalací mají ti, kdo novou kuchyň teprve zařizují, ale přikoupit a namontovat ji můžete i dodatečně do stávající kuchyně. Zásuvku můžete umístit přesně podle svých potřeb, nejčastěji ji však najdete pod pečící troubou či v blízkosti varné desky. Důležité je, aby bylo do zásuvky dobře vidět a manipulace s horkými předměty nebo potravinami byla pokud možno bezpečná.

Spotřeba

V dnešní době bude každého pravděpodobně velmi zajímat spotřeba zásuvky. Ta mnohdy rozhodne, zda svoji domácnost ohřevnou zásuvkou vybavíte. Spotřeba se v tomto případě odvíjí především od velikosti zásuvky.

V případě menších zásuvek je spotřeba okolo 400 W, největší zásuvky mají spotřebu i více než 1 000 W. Běžná rodina si vystačí se zásuvkou, jejíž spotřeba bude okolo 800 W. Ohřevná zásuvka však nepatří mezi spotřebiče, které jsou v chodu nepřetržitě. V tomto případě se vysokých nákladů na provoz obávat nemusíte.

Kapacita

Se spotřebou přímo souvisí kapacita a velikost zásuvky. U každého spotřebiče najdete informaci o výšce, hloubce a šířce. Chybět by neměla ani informace o vnitřním objemu.

 • Šířka – nejmenší zásuvka má šířku méně než 35 cm. K nejoblíbenějším patří zásuvky se šířkou 40 – 59,5 cm. Největší zásuvka má šířku více než 65 cm.
 • Hloubka – co se týká hloubky, není rozpětí tak velké. Obvykle se hloubka pohybuje v rozmezí 53,5 – 56 cm.
  Výška – velikost a kapacitu zásuvky ovlivní nejvíce hloubka. Ta bývá v rozmezí 14 – 30 cm.
 • Vnitřní objem – určuje, co vše budete moci do zásuvky umístit. Nejmenší zásuvky mají objem 8 litrů a vejít do nich může cca 12 talířů nebo několik hrnečků. Běžný je vnitřní objem okolo 20 litrů. V tomto případě budete moci zásuvku použít k ohřevu nádobí pro cca 6 – 10 osob.
 • Nosnost – poslední parametr, který byste si měli ověřit je nosnost. Ta se nejčastěji v závislosti na velikosti zásuvky pohybuje od 15 – 30 kg. V běžné rodině se nejčastěji uplatňují zásuvky s nosností 20 – 25 kg.

Regulace teploty

Nezbytnou funkcí, kterou oceníte u každé zásuvky je regulace teplotu. Každá činnost vyžaduje trochu odlišnou teplotu. Praktické je, pokud zásuvka umožňuje teplotu nastavovat nebo je vybavena přednastavenými programy. Obvyklý rozsah teplot je 30 – 70 °C, ale zásuvky, které můžete využívat i k pomalému pečení umožňují teplotu nastavit na více než 80°C.

 • Ohřev nádobí – talíře a hrníčky se nejčastěji ohřívají při teplotě 60 – 80 °C. Nejvyšší teplotu můžete využít při pomalém vaření nebo pečení.
 • Rozmrazování potravin – šetrné rozmrazování zajistí teplota 30 – 35 °C. Tato teplota je ideální i pro rychlé kynutí těsta.
 • Udržování pokrmů – pokrmy se doporučuje udržovat při teplotě 40 – 50 °C.

Ovládání

Ohřevné zásuvky můžete ovládat pomocí otočného kolečka nebo dotykového panelu.

 • Otočné kolečko – tento jednoduchý způsob nabízí zejména levnější zásuvky. Pro někoho může být ovládání pomocí otočného kolečka zastaralý způsob, pravdou ale je, že má řadu příznivců i několik nesporných výhod. Zásuvku můžete uvést do provozu i se špinavýma nebo mokrýma rukama. Nevýhodou může být pro někoho vzhled, protože otočné kolečko nijak neschováte.
 • Dotykový displej – dražší zásuvky mají často skrytá tlačítka nebo dotykový panel. Zásuvky s panelem jsou praktické zejména z hlediska vzhledu. Dotykový panel by měl být ideálně umístěn pod ochranným sklem, které se postará o bezproblémový chod a snadnou údržbu.

Funkce a možnosti

Ohřevné zásuvky jsou poměrně jednoduché spotřebiče, které nenabízí mnoho dalších funkcí. Podstatná je zde právě možnost nastavení teploty. Kromě ní bývají zásuvky běžně vybaveny časovačem, který vás na konec ohřevu upozorní. Časovač vám dále umožní nastavit přesný čas zpuštění zásuvky. Po ukončení ohřevu se časovač postará o bezpečné vypnutí.

Dražší zásuvky disponují funkcí Smart. Díky ní budete moci zásuvku ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu.

O dokonalou cirkulaci vzduchu se postará i zabudovaný ventilátor, který najdete opět pouze u nejdražších modelů.

Značka

Ohřevné zásuvky jsou na trhu poměrnou novinkou a zastoupeny nejsou v takovém počtu, který je pro dnešní trh běžný. Přesto i v tomto případě můžete vybírat mezi stylovými nerezovými zásuvkami v tradičním stříbrném, ale černém nebo bílém provedení. Vzhledem k jednoduchosti tohoto spotřebiče je pro mnohé výrobce právě vzhled a praktičnost zásuvky velmi důležitý.

Všechny zásuvky jsou vyrobeny z nerezové oceli, lišit se ale mohou povrchovou úpravou. Ta může zabránit tvoření nevzhledných otisků prstů. Ohřevnou zásuvku koupíte od značky Bosch, Siemens, Miele, Teka, Elecrolux, Whirpool, Jura, Hoover, Concept a dalších.

Cena

Pořizovací cena zásuvek začíná na cca 7 000 Kč. V tomto případě pořídíte menší zásuvku s těmi základními funkcemi. Výrobky jsou na trhu zastoupeny předními i méně známými výrobci.

Největší výběr nabízí cenové rozpětí 10 – 15 000 Kč. Za tuto cenu můžete vybrat zásuvku, která splní veškerá vaše očekávání. Nejnáročnější uživatelé mohou za zásuvku zaplatit více než 20 000 Kč. V tomto případě ji budete moci využívat i k pomalému vaření nebo pečení.

Porovnat ceny ohřevných zásuvek

Otázky a odpovědi

Co dalšího ohřevná zásuvka nabízí?

Ohřevná zásuvka musí být nejen praktická, ale i bezpečná. Bezpečné používání vám umožní teleskopické výsuvy. Oblíbený je i systém push to open. Díky němu zásuvku otevřete jednoduše bez zbytečného dotýkání. Stačí pouze přiložit prst na jedno místo a zásuvka se sama otevře.

Jakým způsobem se ohřevná zásuvka čistí?

Součástí ohřevné zásuvky bývá protiskluzová podložka. Díky ní je údržba opravdu jednoduchá. Podložku jednoduše vyjmete, opláchnete a utřete. Samotnou zásuvky můžete v případě potřeby vytřít hadříkem. Zásuvka neslouží k vaření potravin, proto žádnou speciální údržbu nepotřebuje.

Na co se ještě zaměřit?

Jediné, co zásuvka pro svůj chod potřebuje, je zapojení do elektrické zásuvky. Při výběru si tedy ověřte i informaci o délce přívodního kabelu. Zásuvky bývají obvykle vybaveny kabelem dlouhým 1,5 – 2 metry. Zkontrolujte i to jak moc se zásuvka vysunuje. Zatímco některé lze zcela vysunout, jiné otevřete cca do ½ poloviny. V druhém případě bude manipulace složitější.

Závěr

Ohřevná zásuvka je pro jedny naprostá zbytečnost, pro kterou nemají v domácnosti využití. Pro jiné se však stala nezbytným pomocníkem, kterého s oblibou používají každý den. Zásuvka je primárně určena k ohřevu nádobí, ale využít ji můžete k udržování potravin při správné teplotě. Hodí se při rozmrazování i kynutí těsta.

V prostoru zásuvky můžete udržovat různé pokrmy během jejich přípravy. Ohřevnou zásuvku můžete použít i místo mikrovlnné trouby. Jestliže máte opravdu kvalitní pečící troubu s mnoha funkcemi, můžete do kuchyně místo mikrovlnky pořídit levnější a menší ohřevnou zásuvku. Ohřevné zásuvky jsou vhodné i pro sušení bylinek a dalších surovin. Použít je můžete ke sterilizaci potravin.

Ohřevné zásuvky můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Máme ohřevnou zásuvku od AEG a je to parádní pomůcka. Děkuji za článek, člověk se dozví spoustu zajímavostí, o kterých neměl ani zdání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo