Osobní váhy

Nejoblíbenější typy váh

Osobní váhy jsou běžným vybavením v domácnosti. Díky nim se dozvíte informaci o vaší tělesné hmotnosti. Mnoho z těch, kteří se podstatnou část života trápí s nadváhou nebo nekonečnými dietami si na klasickou váhu mohou vypěstovat averzi.

Samotné vážení vám poskytne informaci pouze o vaší hmotnosti, což může být značně demotivující. V dnešní době jsou však k dostání chytré váhy, které vám o vašem těle poskytnou mnohem více informací a které mohou být při hubnutí velkými pomocníky.

V případě hubnutí budete potřebovat znát údaje o procentech tuku a vody v těle. Tyto o mnoho dalších informací vám poskytne dobře zvolená osobní váha.

Porovnat ceny osobních vah

Nejlepší osobní váhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife FitScale W5 BT 98 % 1 290 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 95 % 475 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Sencor SBS 113SL 94 % 197 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Omron BF 511 tmavě modrá 93 % 1 888 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Emos EV104 83 % 479 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

Osobní váha je k dostání v několika provedeních, od obyčejné po moderní tzv. diagnostické váhy. Tyto váhy mají mnoho různých funkcí, kromě hmotnosti je to funkce měření podílu vody a tuku v těle, dokáží určit hmotnost kostí. Některé mohou informovat o indexu tělesné hmotnosti IBM, svalové hmotě nebo bazálním metabolickém výdeji.

Mechanické

Dříve patřily k vybavené domácnosti. Jedná se o základní a nejjednodušší model. Tyto váhy většinou neváží úplně přesně, záleží na tom, jak je seřízená mechanika. Odchylka v tomto případě může být až 2 kilogramy.

Digitální

V dnešní době jsou digitální váhy nejběžnější a nejprodávanější. Pracují na stejném principu jako mechanické, ale jsou daleko přesnější. Odchylka je u těchto vah maximálně 50 gramů.

Digitální váhy jsou k dostání ve dvou provedeních. Základní provedení je určené pouze k vážení. Pokročilejší modely vám poskytnou informace o množství tuku v těle, výdeji energie atd.

SMART

Smart váhu můžete pomocí aplikace propojit s telefonem přes Bluetooth nebo WIFI. Díky této aplikaci můžete naměřené výsledky uložit a později se k nim vracet. Výhodou aplikace je možnost použití pro více členů domácnosti.

Kojenecké

Váhy určené k vážení novorozenců. Jedná se o digitální provedení, součástí váhy je vanička, na kterou je miminko položeno. V případě, že je možné vaničku oddělat, můžete ji použít k vážení dětí do nosnosti 40 kg.

Co vše může váha zobrazovat?

Jednoduché digitální váhy vám poslouží pouze k určení vaší tělesné hmotnosti. Čím více za váhu zaplatíte, tím více funkcí vám nabídne.

Procento tělesného tuku

Je měřeno nejpřesnější dostupnou metodou BIA. Elektrody v dotykových bodech vyšlou slabý a neškodný proud tělem. Tento signál prochází svalstvem rychleji než tukem.

Svalová hmota

Chytrá váha stanový hmotnost vnitřních orgánů a příčně pruhovaných i hladkých svalů, včetně vody, která je v nich obsažená.

Procento vody v těle

Je podíl všech tekutin v těle, který je vyjádřený v procentech tělesné váhy. Voda hraje důležitou roli ve velkém množství tělesných procesů a je obsažena v každé buňce a v každém orgánu.

Kvalita svalstva

Spolu se svalovou hmotou určuje celkový stav svalstva. Svaly u mladých a pravidelně sportujících lidí bývají v dobrém stavu. Stav se však zhoršuje s rostoucím věkem a klesající úrovní fyzické aktivity.

Hodnocení somatotypu

Hodnocení somatotypu porovnává složení vašeho těla, konkrétně tělesný tuk a svalovou hmotu. Při zvýšené aktivitě se sníží množství tělesného tuku a vaše fyzická kondice se podle toho změní, i když vaše hmotnost zůstává neměnná.

Hodnocení zdravé úrovně tuku a viscerálního tuku u dospělého i u dítěte – váha automaticky porovnává procento tuku s procentem tuku zdravého člověka. Tento údaj je stanoven světovou zdravotnickou organizací na základě dlouhodobých výzkumů.

Viscerální tuk

Je tuk, který se ukládá v břišní dutině a obklopuje vnitřní orgány. Je dokázáno, že ačkoliv je vaše hmotnost a procento celkového tělesného tuku stejná, dochází s přibývajícím věkem ke změně ukládání tuku.

Ten se čím dál víc ukládá v oblastí břicha, což je jev častý zejména u žen v menopauze. Vysoký viscerální tuk vede k srdečním chorobám, vysokému tlaku atd. Díky této funkci můžete viscerální tlak lépe udržovat v přípustných hodnotách.

Hmotnost kostí v těle

Hmotnost kostí v těle určuje množství kalcia a ostatních minerálů. Na zdraví rozvoj kostní tkáně, který vede k vývinu silnějších a zdravějších kostí má blahodárný vliv zejména pravidelné cvičení.

Bazální metabolismus (BMR)

Je výpočet energetického výdeje organismu v klidovém stavu. Jeho hodnota se určuje podle pohlaví, věku, hmotnosti, obsahu tuku v těle a četnosti pohybové aktivity. Lze z ní vyčíst potřebný příjem kalorií i optimální potřebu fyzické aktivity neboli energetického výdeje vzhledem k životnímu stylu.

Metabolický věk

Na základě BMR váha spočítá průměrný věk, kterému náleží váš metabolismus. Jestliže je váš metabolický věk vyšší než váš skutečný věk, znamená to, že musíte zlepšit bazální metabolismus a fyzickou kondici.

Další funkce

Jednotlivé váhy mají kromě již zmíněných funkcí i další možnosti, které se týkají především jednoduchého používání.

LCD displej

Nejlevnější digitální váhy jsou vybaveny displejem. Ten zobrazuje nejen různé informace o hmotnosti, ale i mnoho dalšího, jako například ukazatel přetížení, nutnost vyměnit baterie atd.

Paměť na více uživatelů

Paměť patří mezi funkce, které jsou běžné i v případě levnějších digitálních typů. Tato funkce zaznamená údaje více osob v domácnosti.

Wi-Fi nebo Bluetooth

Chytré váhy je možné propojit pomocí aplikace s mobilním telefonem nebo tabletem. Na displeji se tak nemusí zobrazovat všechny naměřené hodnoty, ty jsou vám odesílány právě na vámi zvolené zařízení vybavené aplikací. Zde si můžete data zobrazit také v přehledných grafech pomocí některých fitness aplikací.

Ovládání

Některé váhy se ovládají pomocí tlačítka, modernější mají funkci automatického zapínání a vypínání a ty špičkové je možné ovládat pouze hlasem.

Oddělitelný displej

Někdy se u osobní váhy setkáte s možností, kdy můžete oddělit displej, který si můžete dát při vážení do úrovně očí.

Nosnost a materiál

Nosnost váhy by měla být odvozená od hmotnosti nejtěžšího člena rodiny. Klasické váhy májí nosnost do 120 Kg. Běžně jsou však k dostání váhy, jejíž nosnost je 150, 200 nebo 220 Kg.

Kromě nosnosti se zaměřte i na rozměr váhy. Při správném vážení je třeba na váze stát celou plochou nohy. Pokud mají vaše nohy nestandardní délku, nemusí vám běžné rozměry vyhovovat.

Nejlevnější váhy jsou vyrobené z plastu, v tomto případě můžete vybírat přístroj také podle barvy. Modernější vzhled mají váhy vyrobené z nerezu, který je pak často v kombinaci se sklem. Váhy jsou napájeny pomocí baterií, které mají životnost v řádu několika měsíců nebo let, záleží na četnosti vážení.

Značka

Na prvních místech v oblíbenosti je možné najít několik výrobků značky Sencor. Sencor nabízí váhy ve všech cenových relacích vhodných pro domácí použití.

O další přední místa se pak dělí váhy značek Xiaomi, Silvercrest, Huawei, Omron, AEG, Vigan, Eta nebo Malatec. I v tomto případě je vhodné preferovat výrobek prověřeného výrobce, který je vám schopen poskytnout případný servis.

Cena

Pořídit osobní váhu vyžaduje především zodpovědně vybrat ten správný typ, který splní veškeré vaše očekávání. Cena osobní váhy se pohybuje v rozmezí od cca 200 – 170 000 Kč, což je opravdu ohromné cenové rozpětí.

Nejlevnější váhu koupíte za necelých 200 Kč. I tato váha je v digitálním provedení a poslouží vám pouze k vážení. Do 500 Kč však již pořídíte váhu, která je vybavena větším množstvím funkcí.

Kromě váhy můžete zjistit hodnotu BMI nebo BMR, a také množství tuku nebo vody v těle. Nechybí ani paměť nebo automatické zapínání a vypínání. Dále je to indikace přetížení nebo slabých baterií.

Kvalitní osobní váhy vhodné pro běžné používání vás vyjdou na 1 000 – 2 000 Kč. Kromě vysoce kvalitních digitálních vah o vyšších nosností se spoustou funkcí jsou k dostání i první fitness váhy, které lze propojit s aplikací v chytrém telefonu.

Pro osobní účely můžete sáhnout po výrobku v cenovém rozpětí 2 000 – 5 000 Kč. Váhy mají kromě veškerých možných funkcí i zajímavé a elegantní design. Jejich nosnost je až 200 Kg. Dražší váhy jsou určené spíše pro komerční využití.

Porovnat ceny osobních vah

Údržba

Osobní váhu je třeba v případě potřeby otřít vlhkým hadříkem, kterým jí zbavíte prachu. Pro čištění elektrod je možné použít čistící alkohol. Osobní váha bude po určité době vyžadovat výměnu baterií. Na slabé baterie vás přístroje upozorní pomocí indikátoru.

Při používání váhy se můžete setkat s indikátorem, který vás upozorní na chybovou hlášku. K jejímu odstranění je nutné použít návod od výrobce, kde jsou všechny symboly těchto hlášení zaznamenány, vysvětleny a je zde podrobně popsáno, jak chybu odstranit.

Otázky a odpovědi

Jak se správně vážit?

Vážit byste se měli cca 1 x týdně, nejlépe ráno po toaletě a před snídaní ideálně ve spodním prádle. Na váze je třeba stát vzpřímeně a celou plochou chodidel.

Jakýkoliv pohyb může ovlivnit výsledek vážení. Při vážení se nepředklánějte, váha naváženou hodnotu nějakou dobu zobrazuje. Při vážení by měla váha stát na rovném a tvrdém podkladu.

Co je metoda bioelektrické impedance?

Svaly, krevní cévy a kosti jsou tkáně, které mají vysoký obsah vody a vedou dobře elektrický proud. Tělesný tuk je tkáň, která má nízkou elektrickou vodivost. Váha vysílá za účelem stanovení množství tukové tkáně do těla velmi slabý elektrický proud o frekvenci 50 kHz.

Tento slabý elektrický proud během používání přístroje vůbec nepocítíte. Pro účely stanovení skladby lidského těla používá váha elektrický odpor spolu s informacemi o vaší výšce, hmotnosti, věku a pohlaví. Metodu BIA by neměly využívat osoby se srdečním kardiostimulátorem nebo těhotné ženy.

Závěr

Osobní váha již není pouze jednoduchý přístroj, který vám poskytne údaj pouze o tělesné hmotnosti. Může to být pomocník, se kterým se vám na základě různých naměřených hodnot podaří zhubnout nebo odhalit možné zdravotní potíže.

Na druhou stranu není nutné investovat do drahého přístroje, jehož funkce nebudete plně využívat. Pokud tedy nejste fanoušek moderních technologií, postačí zakoupit kvalitní klasickou váhu.

Digitální váhy jsou přesné, mají jednoduché ovládání a přehledné displeje. I jednodušší přístroje vám poskytnou větší množství funkcí.


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.fitness4u.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (27 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Sehnat v dnešní super moderní době normální váhu, která bude jednoduše jen vážit, bez dalších super funkcí, to je v podstatě nadlidský výkon. Nejhorší je vychytat vhodné místo, kde je opravdu rovina, protože ve chvíli, kdy nejsou senzory v rovnováze, ukazuje váha nesmysly a místo běžných 52 kilo máte najednou 34. Já nedávno koupila váhu TrueLife Fitscale w5 BT a spokojenost, konečně váha co normálně ukazuje.

  2. Vzhledem k tomu, že držím dietu, potřebuji se pravidelně vážit, jak mi váha ubývá. Objednala jsem si osobní váhu od Xiaomi a je super. Ukazuje dobře, váží dost přesně a dokonce zapadne do interiéru.

  3. Já dostala váhu od manžela k narozeninám, prý abych si mohla hlídat váhu a moc se necpala. Funguje dobře no.

  4. Koupila jsem váhu Silvercrest SPWD 180 a je parádní. Pěkně ukazuje a funguje bez problémů.

  5. Osobní váhu jsem pořídil hlavně kvůli manželce, protože se váží několikrát za den a stále si hlídá figuru. Má váhu od značky Sencor.

  6. Já jsem si koupila nově domů osobní váhu od značky Xiaomi a splnila moje očekávaní.

  7. Krásně napsaný článek! :)

  8. Tento typ váhy Garmin Index S2 jsem si náramně oblíbila, protože umí změřit hmotnost, vypočítá i procento tělesného tuku, obsah vody v těle a další parametry. Navíc má mobilní aplikaci. Sice je dráha, ale za tu cenu stojí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo